Przesiewowe badanie słuchu
Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?
Zgodnie z danymi statystycznymi od 2 do 4 na 1000 noworodków cierpi na poważne uszkodzenia słuchu. Jak się okazuje, ok. 30% z nich nie należy do grupy ryzyka, co oznacza, że w ich najbliższej rodzinie nigdy nie występowało to schorzenie (w okresie dzieciństwa ani później). Badanie przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najczęściej jeszcze w szpitalu po porodzie lub najpóźniej w kilka tygodni po opuszczeniu placówki. Trwa kilka minut i jest bardzo proste w wykonaniu.
Na czym polega badanie przesiewowe słuchu?
Badanie przesiewowe słuchu jest obecnie standardową procedurą uruchomioną w Polsce w 2002 roku w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zgodnie z raportem GUSu podlega mu 97% populacji nowonarodzonych dzieci w naszym kraju. Badania są całkowicie bezpłatne i obowiązkowe.
Na czym polega badanie przesiewowe słuchu? Jak bada się słuch u noworodka? Specjalista rejestruje odpowiedź narządu słuchu na bodźce o niskim natężeniu. Inna metoda polega na rejestracji ABR, czyli potencjałów słuchowych pnia mózgu w odpowiedzi na dany dźwięk. Jak długo trwa badanie u audiologa? Jest ono bardzo krótkie i zazwyczaj trwa kilka minut. Wykonuje się je najczęściej, gdy noworodek śpi. Dziecko, które pozytywnie przejdzie przez badania, otrzymuje niebieski certyfikat, który wkleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia.
Ryzykiem niedosłuchu obarczone są przede wszystkim dzieci:
- u których wystąpiło niedotlenienie okołoporodowe,
- z niską masą urodzeniową,
- obciążonych genetycznie wadami słuchu.
Popularnymi metodami diagnostycznymi jest także tympanometria (z użyciem miniaturowej sondy), test drożności trąbki słuchowej, odruchy strzemiączkowe, audiometria mowy, badanie w wolnym polu słuchowym, a także badanie progu dyskomfortu UCL.
Jak często i kiedy wykonywać rutynowe badanie słuchu? Zaleca się, aby po 50. roku życia badać swój narząd słuchu przynajmniej raz w roku, a to ze względu na naturalne procesy starzenia się organizmu i stopniowe pogorszenie zdolności do odbioru fal akustycznych.
Co ile należy powtarzać badania przesiewowe słuchu?
Co oznacza zły wynik badania przesiewowego słuchu? Wynik negatywny świadczy o nieprawidłowym odbiorze bodźców akustycznych przez jedno lub oboje uszu. W takim przypadku dziecko otrzymuje żółty certyfikat, który przykleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia. Kiedy należy wykonać drugie badanie przesiewowe? Rodzic powinien powtórzyć badania przesiewowe słuchu w ciągu pierwszego trymestru życia dziecka.
Uzyskanie negatywnego wyniku podczas badania przesiewowego słuchu nie oznacza jeszcze występowania poważnej wady słuchu. Nieprawidłowy wynik może być bowiem przyczyną zalegania płynu owodniowego w okolicy ucha, a nawet hałasu w otoczeniu noworodka. Czasami wpływ na zły wynik audiometrii ma niegroźna infekcja ucha, która w większości przypadków nie wymaga leczenia.
Rodzice takiego dziecka powinny obserwować malucha, a w szczególności jego reakcje na bodźce akustyczne. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy słuch może przyczynić się do spowolnienia rozwoju mowy u dziecka, dlatego problemu tego nie wolno lekceważyć.
Kiedy badania przesiewowe u noworodka?
Badania przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najpóźniej w 48 godzin po porodzie. Ma to miejsce jeszcze na terenie szpitala, w których dziecko przyszło na świat. Wynik uzyskuje się od razu po zakończeniu badania.