Przesiewowe badanie słuchu u dorosłego
Paulina Kłos-Wojtczak

Przesiewowe badanie słuchu

Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

Zgodnie z danymi statystycznymi od 2 do 4 na 1000 noworodków cierpi na poważne uszkodzenia słuchu. Jak się okazuje, ok. 30% z nich nie należy do grupy ryzyka, co oznacza, że w ich najbliższej rodzinie nigdy nie występowało to schorzenie (w okresie dzieciństwa ani później). Badanie przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najczęściej jeszcze w szpitalu po porodzie lub najpóźniej w kilka tygodni po opuszczeniu placówki. Trwa kilka minut i jest bardzo proste w wykonaniu.

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu?

Badanie przesiewowe słuchu jest obecnie standardową procedurą uruchomioną w Polsce w 2002 roku w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zgodnie z raportem GUSu podlega mu 97% populacji nowonarodzonych dzieci w naszym kraju. Badania są całkowicie bezpłatne i obowiązkowe.

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu? Jak bada się słuch u noworodka? Specjalista rejestruje odpowiedź narządu słuchu na bodźce o niskim natężeniu. Inna metoda polega na rejestracji ABR, czyli potencjałów słuchowych pnia mózgu w odpowiedzi na dany dźwięk. Jak długo trwa badanie u audiologa? Jest ono bardzo krótkie i zazwyczaj trwa kilka minut. Wykonuje się je najczęściej, gdy noworodek śpi. Dziecko, które pozytywnie przejdzie przez badania, otrzymuje niebieski certyfikat, który wkleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia.

Ryzykiem niedosłuchu obarczone są przede wszystkim dzieci:

 • u których wystąpiło niedotlenienie okołoporodowe,
 • z niską masą urodzeniową,
 • obciążonych genetycznie wadami słuchu.
Badania przesiewowe słuchu u dorosłych najczęściej wykonuje się w momencie, gdy pacjent zauważy problemy z odbieraniem dźwięków. Otoemisja akustyczna wykonywana jest w celu stwierdzenia, jaki jest najcichszy bodziec akustyczny odbierany przez osobę badaną (audiometria tonalna). Dźwięk podawany jest przez specjalne słuchawki, a specjalista wyznacza próg słyszalności dla kilku częstotliwości bodźca. Czasami, uzupełnieniem badania jest próba stroikowa. Kamerton pomaga w lokalizacji upośledzenia - ucho zewnętrzne lub wewnętrzne.

Popularnymi metodami diagnostycznymi jest także tympanometria (z użyciem miniaturowej sondy), test drożności trąbki słuchowej, odruchy strzemiączkowe, audiometria mowy, badanie w wolnym polu słuchowym, a także badanie progu dyskomfortu UCL.

Jak często i kiedy wykonywać rutynowe badanie słuchu? Zaleca się, aby po 50. roku życia badać swój narząd słuchu przynajmniej raz w roku, a to ze względu na naturalne procesy starzenia się organizmu i stopniowe pogorszenie zdolności do odbioru fal akustycznych.

Co ile należy powtarzać badania przesiewowe słuchu?

Co oznacza zły wynik badania przesiewowego słuchu? Wynik negatywny świadczy o nieprawidłowym odbiorze bodźców akustycznych przez jedno lub oboje uszu. W takim przypadku dziecko otrzymuje żółty certyfikat, który przykleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia. Kiedy należy wykonać drugie badanie przesiewowe? Rodzic powinien powtórzyć badania przesiewowe słuchu w ciągu pierwszego trymestru życia dziecka.

Uzyskanie negatywnego wyniku podczas badania przesiewowego słuchu nie oznacza jeszcze występowania poważnej wady słuchu. Nieprawidłowy wynik może być bowiem przyczyną zalegania płynu owodniowego w okolicy ucha, a nawet hałasu w otoczeniu noworodka. Czasami wpływ na zły wynik audiometrii ma niegroźna infekcja ucha, która w większości przypadków nie wymaga leczenia.
 
Rodzice takiego dziecka powinny obserwować malucha, a w szczególności jego reakcje na bodźce akustyczne. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy słuch może przyczynić się do spowolnienia rozwoju mowy u dziecka, dlatego problemu tego nie wolno lekceważyć.

Powiązane produkty

Kiedy badania przesiewowe u noworodka?

Badania przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najpóźniej w 48 godzin po porodzie. Ma to miejsce jeszcze na terenie szpitala, w których dziecko przyszło na świat. Wynik uzyskuje się od razu po zakończeniu badania.

 1. J. D. Gumienny, Badanie przesiewowe noworodków w populacji Polskiej, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 3 (22) 2016.
 2. J. Kutyba, K. Kochanek, A. Piłka i P.H. Skarżyński,  Wykorzystanie aplikacji uSound do badań przesiewowych słuchu u osób dorosłych, “Nowa audiofonologia”, nr 2(7) 2018.
 3. A. Pochrzęst-Motyczyńska: Fakty o badaniach słuchu u noworodków, “zdrowie.pap.pl”, [online], https://zdrowie.pap.pl/rodzice/co-trzeba-wiedziec-o-badaniach-sluchu-u-noworodkow, [dostęp 22.08.2022].
 4. A. Topczewska-Cabanek, E. Gyrczuk, M.Kowalska i in., Analiza wyników badania przesiewowego słuchu u noworodków wybranego oddziału neonatologicznego w latach 2009–2013, “Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 3(9) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

  APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

 • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

  GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy również wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG), dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualna konieczność zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenia leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

  Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

  Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

  Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

  Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

 • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

  Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij