Przesiewowe badanie słuchu u dorosłego
Paulina Kłos-Wojtczak

Przesiewowe badanie słuchu

Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

Zgodnie z danymi statystycznymi od 2 do 4 na 1000 noworodków cierpi na poważne uszkodzenia słuchu. Jak się okazuje, ok. 30% z nich nie należy do grupy ryzyka, co oznacza, że w ich najbliższej rodzinie nigdy nie występowało to schorzenie (w okresie dzieciństwa ani później). Badanie przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najczęściej jeszcze w szpitalu po porodzie lub najpóźniej w kilka tygodni po opuszczeniu placówki. Trwa kilka minut i jest bardzo proste w wykonaniu.

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu?

Badanie przesiewowe słuchu jest obecnie standardową procedurą uruchomioną w Polsce w 2002 roku w ramach Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków (dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zgodnie z raportem GUSu podlega mu 97% populacji nowonarodzonych dzieci w naszym kraju. Badania są całkowicie bezpłatne i obowiązkowe.

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu? Jak bada się słuch u noworodka? Specjalista rejestruje odpowiedź narządu słuchu na bodźce o niskim natężeniu. Inna metoda polega na rejestracji ABR, czyli potencjałów słuchowych pnia mózgu w odpowiedzi na dany dźwięk. Jak długo trwa badanie u audiologa? Jest ono bardzo krótkie i zazwyczaj trwa kilka minut. Wykonuje się je najczęściej, gdy noworodek śpi. Dziecko, które pozytywnie przejdzie przez badania, otrzymuje niebieski certyfikat, który wkleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia.

Ryzykiem niedosłuchu obarczone są przede wszystkim dzieci:

 • u których wystąpiło niedotlenienie okołoporodowe,
 • z niską masą urodzeniową,
 • obciążonych genetycznie wadami słuchu.
Badania przesiewowe słuchu u dorosłych najczęściej wykonuje się w momencie, gdy pacjent zauważy problemy z odbieraniem dźwięków. Otoemisja akustyczna wykonywana jest w celu stwierdzenia, jaki jest najcichszy bodziec akustyczny odbierany przez osobę badaną (audiometria tonalna). Dźwięk podawany jest przez specjalne słuchawki, a specjalista wyznacza próg słyszalności dla kilku częstotliwości bodźca. Czasami, uzupełnieniem badania jest próba stroikowa. Kamerton pomaga w lokalizacji upośledzenia - ucho zewnętrzne lub wewnętrzne.

Popularnymi metodami diagnostycznymi jest także tympanometria (z użyciem miniaturowej sondy), test drożności trąbki słuchowej, odruchy strzemiączkowe, audiometria mowy, badanie w wolnym polu słuchowym, a także badanie progu dyskomfortu UCL.

Jak często i kiedy wykonywać rutynowe badanie słuchu? Zaleca się, aby po 50. roku życia badać swój narząd słuchu przynajmniej raz w roku, a to ze względu na naturalne procesy starzenia się organizmu i stopniowe pogorszenie zdolności do odbioru fal akustycznych.

Co ile należy powtarzać badania przesiewowe słuchu?

Co oznacza zły wynik badania przesiewowego słuchu? Wynik negatywny świadczy o nieprawidłowym odbiorze bodźców akustycznych przez jedno lub oboje uszu. W takim przypadku dziecko otrzymuje żółty certyfikat, który przykleja się na pierwszą stronę książeczki zdrowia. Kiedy należy wykonać drugie badanie przesiewowe? Rodzic powinien powtórzyć badania przesiewowe słuchu w ciągu pierwszego trymestru życia dziecka.

Uzyskanie negatywnego wyniku podczas badania przesiewowego słuchu nie oznacza jeszcze występowania poważnej wady słuchu. Nieprawidłowy wynik może być bowiem przyczyną zalegania płynu owodniowego w okolicy ucha, a nawet hałasu w otoczeniu noworodka. Czasami wpływ na zły wynik audiometrii ma niegroźna infekcja ucha, która w większości przypadków nie wymaga leczenia.
 
Rodzice takiego dziecka powinny obserwować malucha, a w szczególności jego reakcje na bodźce akustyczne. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy słuch może przyczynić się do spowolnienia rozwoju mowy u dziecka, dlatego problemu tego nie wolno lekceważyć.

Powiązane produkty

Kiedy badania przesiewowe u noworodka?

Badania przesiewowe słuchu u noworodka wykonuje się najpóźniej w 48 godzin po porodzie. Ma to miejsce jeszcze na terenie szpitala, w których dziecko przyszło na świat. Wynik uzyskuje się od razu po zakończeniu badania.

 1. J. D. Gumienny, Badanie przesiewowe noworodków w populacji Polskiej, “Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 3 (22) 2016.
 2. J. Kutyba, K. Kochanek, A. Piłka i P.H. Skarżyński,  Wykorzystanie aplikacji uSound do badań przesiewowych słuchu u osób dorosłych, “Nowa audiofonologia”, nr 2(7) 2018.
 3. A. Pochrzęst-Motyczyńska: Fakty o badaniach słuchu u noworodków, “zdrowie.pap.pl”, [online], https://zdrowie.pap.pl/rodzice/co-trzeba-wiedziec-o-badaniach-sluchu-u-noworodkow, [dostęp 22.08.2022].
 4. A. Topczewska-Cabanek, E. Gyrczuk, M.Kowalska i in., Analiza wyników badania przesiewowego słuchu u noworodków wybranego oddziału neonatologicznego w latach 2009–2013, “Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 3(9) 2015.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

  Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

  Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

 • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

  Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

  Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij