
Truskawki z WZW typu A w sklepach Biedronka. Jest ostrzeżenie GIS-u [AKTUALIZACJA]
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia WZW typu A w jednej partii świeżych truskawek, które pochodziły z Maroka. Można je było kupić w marcu m.in. w sklepach Biedronka. Wirus powoduje zapalenie wątroby. O których partiach mowa? Co grozi po zjedzeniu takich owoców?
- Truskawki z WZW A w Biedronce i innych sklepach
- Jak rozpoznać, czy mamy w domu skażone truskawki?
- Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby typu A? Objawy
- Czy istnieje szczepionka na WZW typu A?
Truskawki z WZW A w Biedronce i innych sklepach
Wczoraj wydano ostrzeżenie dotyczące wykrycia wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A, który wykryto w jednej z partii świeżych truskawek sprzedawanych m.in. w sklepach Biedronka. Truskawki pochodziły z Maroka, a ostrzeżenie zostało wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny, który został zaalarmowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Owoce były w obrocie prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 roku. Instytucje zajmujące się kontrolą żywności w Polsce prowadzą postępowanie, które ma wyjaśnić tę sytuację.
Skażone truskawki z WZW z Biedronki - nowe informacje GIS z 19 marca
Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował 19 marca informacje dotyczące partii skażonych truskawek. Zgodnie z nowymi ustaleniami wiemy, że firma Jeronimo Martins Polska S.A. wprowadziła do obrotu truskawki w sklepach sieci Biedronka w trzech województwach: mazowieckim, podlaskim i pomorskim. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami znajdowały się one w sprzedaży prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r.
GIS ustalił nadto, że firma REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska nie wprowadziła wadliwej partii truskawek na polski rynek, utylizując całą dostawę. Powodem było niespełnienie wymagań jakościowych produktu.
Jak rozpoznać, czy mamy w domu skażone truskawki?
Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiły się szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g
Numer partii: 0000/13-3120/2095
Kraj pochodzenia: Maroko
Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania
Produkt miał być wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty:
- Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
- REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska
Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby typu A? Objawy
WZW typu A jest nazywane także „żółtaczką pokarmową”. Zakażenie wywoływane jest przez wirus HAV (Hepatitis A virus). Przebiega w sposób gwałtowny, szczególnie ciężko u osób dorosłych. Dużo lżej przechodzą je dzieci, które mogą w ogóle nie odczuwać zakażenia. Choroba najczęściej wymaga hospitalizacji.
Za objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A uznano:
- objawy grypopochodne,
- objawy ze strony układu pokarmowego – m.in. zgaga, wzdęcia, nudności, wczesne uczucie sytości,
- ciemny kolor moczu,
- zażółcenie białek oczu, skóry, błon śluzowych.
WZW typu A można się zarazić poprzez zjedzenie zakażonej żywności i wody, brudne ręce (stąd potoczna nazwa „choroba brudnych rąk”) oraz poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Chorobą można łatwo się zakazić w zbiorowiskach dzieci, czyli w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.
Pierwsze objawy mogą się pojawić mniej więcej 15 dnia, ale najczęściej pacjenci zauważają je po około miesiącu. Najpóźniej objawy mogą wystąpić po upływie 6-7 tygodni. Pacjent, u którego zdiagnozowano WZW A, wydala bardzo duże ilości cząsteczek wirusowych wraz z kałem. Dzieje się to nawet przez okres kilku tygodni, a co gorsza – wydalanie wirusa może rozpocząć się nawet 3 tygodnie przed wystąpieniem objawów żółtaczki.
Czy istnieje szczepionka na WZW typu A?
Tak, można się zaszczepić na WZW typu A. Wszystkie szczepionki zawierają inaktywowanego wirusa. Można je przyjąć w formie szczepienia pojedynczego lub skojarzonego (występuje wtedy w jednym wkłuciu wraz ze szczepionką na WZW B).
Badania wskazują, że szczepionki na WZW A są preparatami bezpiecznymi. Mogą wywoływać jedynie miejscowe, łagodne reakcje poszczepienne takie jak tkliwość w miejscu podania czy ból głowy. Są to także preparaty o bardzo wysokiej skuteczności, która wynosi 98-99%. Przyjmuje się, że jednorazowe szczepienie daje odporność na całe życie.
W Polsce można się zaszczepić trzema preparatami na WZW A:
- od 1. roku życia – Havrix 720 Junior,
- od 16. roku życia – Havrix Adult,
- od 16. roku życia – Twinrix Adult – szczepionka skojarzona przeciwko WZW A i B,
- dla osób powyżej 19. roku życia – Havrix Adult.