Mapa - gdzie są skażone truskawki z WZW z Biedronki?
Ewelina Sochacka

Truskawki z WZW typu A w sklepach Biedronka. Jest ostrzeżenie GIS-u [AKTUALIZACJA]

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia WZW typu A w jednej partii świeżych truskawek, które pochodziły z Maroka. Można je było kupić w marcu m.in. w sklepach Biedronka. Wirus powoduje zapalenie wątroby. O których partiach mowa? Co grozi po zjedzeniu takich owoców?

 1. Truskawki z WZW A w Biedronce i innych sklepach
 2. Jak rozpoznać, czy mamy w domu skażone truskawki?
 3. Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby typu A? Objawy
 4. Czy istnieje szczepionka na WZW typu A?

Truskawki z WZW A w Biedronce i innych sklepach

Wczoraj wydano ostrzeżenie dotyczące wykrycia wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A, który wykryto w jednej z partii świeżych truskawek sprzedawanych m.in. w sklepach Biedronka. Truskawki pochodziły z Maroka, a ostrzeżenie zostało wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny, który został zaalarmowany przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Owoce były w obrocie prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 roku. Instytucje zajmujące się kontrolą żywności w Polsce prowadzą postępowanie, które ma wyjaśnić tę sytuację.

Skażone truskawki z WZW z Biedronki - nowe informacje GIS z 19 marca

Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizował 19 marca informacje dotyczące partii skażonych truskawek. Zgodnie z nowymi ustaleniami wiemy, że firma Jeronimo Martins Polska S.A. wprowadziła do obrotu truskawki w sklepach sieci Biedronka w trzech województwach: mazowieckim, podlaskim i pomorskim. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami znajdowały się one w sprzedaży prawdopodobnie w dniach 11-12 marca 2024 r.  

Gdzie były w sprzedaży truskawki z Biedronki z WZW? Mapa

GIS ustalił nadto, że firma REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska nie wprowadziła wadliwej partii truskawek na polski rynek, utylizując całą dostawę. Powodem było niespełnienie wymagań jakościowych produktu.  

Jak rozpoznać, czy mamy w domu skażone truskawki?

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pojawiły się szczegóły dotyczące produktu:
Nazwa produktu: Truskawki świeże 500 g
Numer partii: 0000/13-3120/2095
Kraj pochodzenia: Maroko
Importer: Dai Fruits SL Av. Ojos Negros 41, Sagunto, Valencia, 46520, Hiszpania

Produkt miał być wprowadzany do obrotu w Polsce przez dwa podmioty:

 1. Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
 2. REDENBERG Sp. z o.o. ul. Zabrzańska 24 41-700 Ruda Śląska
Spożycie truskawek zanieczyszczonych wirusem może doprowadzić do wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu A.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać wirusowe zapalenie wątroby typu A? Objawy

WZW typu A jest nazywane także „żółtaczką pokarmową”. Zakażenie wywoływane jest przez wirus HAV (Hepatitis A virus). Przebiega w sposób gwałtowny, szczególnie ciężko u osób dorosłych. Dużo lżej przechodzą je dzieci, które mogą w ogóle nie odczuwać zakażenia. Choroba najczęściej wymaga hospitalizacji.

Za objawy wirusowego zapalenia wątroby typu A uznano:

 • objawy grypopochodne,
 • objawy ze strony układu pokarmowego – m.in. zgaga, wzdęcia, nudności, wczesne uczucie sytości,
 • ciemny kolor moczu,
 • zażółcenie białek oczu, skóry, błon śluzowych.

WZW typu A można się zarazić poprzez zjedzenie zakażonej żywności i wody, brudne ręce (stąd potoczna nazwa „choroba brudnych rąk”) oraz poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Chorobą można łatwo się zakazić w zbiorowiskach dzieci, czyli w żłobkach, przedszkolach czy szkołach.

Pierwsze objawy mogą się pojawić mniej więcej 15 dnia, ale najczęściej pacjenci zauważają je po około miesiącu. Najpóźniej objawy mogą wystąpić po upływie 6-7 tygodni. Pacjent, u którego zdiagnozowano WZW A, wydala bardzo duże ilości cząsteczek wirusowych wraz z kałem. Dzieje się to nawet przez okres kilku tygodni, a co gorsza – wydalanie wirusa może rozpocząć się nawet 3 tygodnie przed wystąpieniem objawów żółtaczki.

Czy istnieje szczepionka na WZW typu A?

Tak, można się zaszczepić na WZW typu A. Wszystkie szczepionki zawierają inaktywowanego wirusa. Można je przyjąć w formie szczepienia pojedynczego lub skojarzonego (występuje wtedy w jednym wkłuciu wraz ze szczepionką na WZW B).

Badania wskazują, że szczepionki na WZW A są preparatami bezpiecznymi. Mogą wywoływać jedynie miejscowe, łagodne reakcje poszczepienne takie jak tkliwość w miejscu podania czy ból głowy. Są to także preparaty o bardzo wysokiej skuteczności, która wynosi 98-99%. Przyjmuje się, że jednorazowe szczepienie daje odporność na całe życie.

W Polsce można się zaszczepić trzema preparatami na WZW A:

 • od 1. roku życia – Havrix 720 Junior,
 • od 16. roku życia – Havrix Adult,
  • od 16. roku życia – Twinrix Adult – szczepionka skojarzona przeciwko WZW A i B,
 • dla osób powyżej 19. roku życia – Havrix Adult.
 1. Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Wykrycie obecności wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A) w jednej partii świeżych truskawek pochodzących z Maroko, [online] https://www.gov.pl/web/gis/ostrzezenie-publiczne-dotyczace-zywnosci-wykrycie-obecnosci-wirusa-wywolujacego-wirusowe-zapalenie-watroby-typu-a-wzw-typu-a-w-jednej-partii-swiezych-truskawek-pochodzacych-z-maroko [dostęp:] 18.03.2024.
 2. Szczepionka przeciwko WZW A – charakterystyka, cena, skutki uboczne, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a15559-Szczepionka_przeciwko_WZW_A__charakterystyka_cena_skutki_uboczne [dostęp:] 18.03.2024.
 3. Jakie są przyczyny i objawy żółtaczki? Rodzaje, czynniki ryzyka, leczenie, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a17597-Jakie_sa_przyczyny_i_objawy_zoltaczki_Rodzaje_czynniki_ryzyka_leczenie [dostęp:] 18.03.2024.
 4. Szczepienie WZW B – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepienia przeciw WZW typu B, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a15530-Szczepienie_WZW_B__charakterystyka_cena_skutki_uboczne_szczepienia_przeciw_WZW_typu_B [dostęp:] 18.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Szczepienie WZW B – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepienia przeciw WZW typu B

  Szczepienie WZW B jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wykonuje się je u noworodka w pierwszej dobie życia, a pełny cykl szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje trzy dawki. U zdrowych osób nie wymaga się podawania dawek przypominających. Szczepionkę podaje się domięśniowo.

 • Wskazania do szczepienia przeciwko WZW typu B

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli WZW B, to choroba wywoływana zakażeniem wirusem HBV. W dzisiejszych czasach na szczęście istnieje możliwość szczepienia przeciwko tej groźnej chorobie.

 • Szczepionka przeciwko WZW A – charakterystyka, cena, skutki uboczne

  Szczepionka przeciwko WZW A znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) i jest szczepieniem zalecanym, a nie obowiązkowym. Występują w dwóch formach zarówno uodparniającej na wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz w formie poliwalentnej, dodatkowo uodparniającej na zakażenie WZW B. Kiedy należy wykonać szczepienie, kto jest wyjątkowo narażony na WZW A i ile kosztuje szczepionka? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

 • WZW A – przyczyny, objawy, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu A. Jak można zarazić się wirusem HAV?

  Wirusowe zapalenie wątroby typu A, nazywane także żółtaczką pokarmową, jest wirusową chorobą zakaźną. Do zakażenia WZW A dochodzi drogą pokarmową, płciową lub poprzez krew. Jakie są objawy WZW A? Kto jest narażony na ciężki przebieg choroby? W jaki sposób chronić się przed WZW A?

 • WZW B – przyczyny, objawy, leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu B. Jak można zarazić się wirusem HBV?

  Wirusowe zapalenie wątroby typu B, w skrócie nazywane WZW B, należy do groźnych chorób zakaźnych. Wywołuje ją wirus HBV.  Schorzenie może prowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Czym dokładnie jest WZW B, w jaki sposób dochodzi do zakażenia i w jaki sposób można się przed nim uchronić? Podpowiadamy. 

 • Szczepienia ochronne w nowym roku szkolnym

  Fakt, że nie zapadamy obecnie na liczne choroby zakaźne związany jest z masowymi obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi, które prowadzone są w naszym kraju od wielu lat. Jest to bowiem najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom infekcyjnym.

 • „Czarny kaszel” uderzył w uwielbianym przez Polaków miejscu

  W niemal całej Europie liczba przypadków zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie. Ogniska choroby występują przede wszystkim w Czechach i Chorwacji. Najgorzej jest właśnie na Bałkanach, gdzie odnotowano ponad 6100 przypadków krztuśca. W Czechach w styczniu zaobserwowano 28 przypadków, teraz zgłoszono ich prawie 3100. Czy w Polsce jest niebezpiecznie? Czy liczba zachorowań także rośnie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij