Para uprawia seks po lekach na potencję
Ewelina Sochacka

Leki na potencję mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera

Nowe badanie przeprowadzone przez angielskich naukowców wykazało, że leki na zaburzenia erekcji (inhibitory fosfodiesterazy typu 5) takie jak Viagra mogą zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera u mężczyzn.

  1. Leki na zaburzenia erekcji chronią przed chorobą Alzheimera?
  2. Potrzebne są dalsze badania
  3. Jak działają leki na erekcję (inhibitory fosfodiesterazy typu 5)?

Leki na zaburzenia erekcji chronią przed chorobą Alzheimera?

Z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z University College London w Anglii wynika, że leki stosowane w leczeniu zaburzeń erekcji – inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) – mogą przyczyniać się do zredukowania ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Badacze odkryli, że mężczyźni, którzy zażywali preparaty zawierające sildenafil, byli o 18% mniej narażeni na rozwój najczęstszej postaci demencji w porównaniu z pacjentami nieprzyjmującymi tego typu preparatów. Wyniki opublikowano w internetowym wydaniu czasopisma medycznego „Neurology”.

W badaniu wzięło udział 269 725 mężczyzn w wieku ≥40 lat, u 1119 z nich w trakcie okresu obserwacji, którego mediana wynosiła 5,1 lat, zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Analizę przeprowadzono z wykorzystaniem informacji znajdujących się w bazie IQVIA Medical Research Data (IMRD), zawierającej elektroniczne dane dotyczące podstawowej opieki zdrowotnej ponad 16 milionów pacjentów pochodzących z Wielkiej Brytanii. U badanych rozpoznano zaburzenia erekcji w okresie od 1 stycznia 2000 roku do 31 marca 2017 roku. Z badania wykluczono natomiast ochotników, którzy przed rozpoczęciem obserwacji mieli jakiekolwiek objawy otępienia.

Sprawdź leki na potencję dostępne na DOZ.pl

Potrzebne są dalsze badania

Badanie brytyjskich naukowców miało pewne ograniczenia. Naukowcy nie byli w stanie poznać różnic w poziomie aktywności fizycznej i seksualnej mężczyzn, co mogło mieć znaczenie dla wyników. Ponadto zażywanie PDE5I oceniano na podstawie wystawionych recept, w związku z czym nie wiadomo, czy pacjenci przyjęli przepisane środki. Uczeni zwracają również uwagę, że potrzebne są kolejne, kontrolowane badania z udziałem obu płci. Mogłyby one pomóc w potwierdzeniu, czy faktycznie istnieje bezpośredni związek między przyjmowaniem inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 i zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera (jeżeli PDE5I mają takie działanie, będą one skuteczne u obu płci).

Jednak warto podkreślić, że wyniki są bardzo obiecujące. Opracowywanie leków na schorzenia takie jak choroba Alzheimera jest kosztowne i zajmuje wiele lat. Możliwość zmiany przeznaczenia leków już zarejestrowanych może przyspieszyć ten proces i otworzyć nowe możliwości zapobiegania i leczenia demencji.

Powiązane produkty

Jak działają leki na erekcję (inhibitory fosfodiesterazy typu 5)?

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5) są lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń erekcji. Najbardziej znaną substancją z tej grupy jest sildenafil, który jest aktywnym składnikiem Viagry. Inne inhibitory PDE5 to wardenafil (Levitra) oraz tadalafil (Cialis). Wszystkie są skuteczne także u chorych na cukrzycę.

Działanie tych leków polega na blokowaniu enzymu fosfodiesterazy typu 5 odpowiadającego za rozkład cGMP (cyklicznego guanozynomonofosforanu), który jest związany z rozszerzeniem naczyń krwionośnych w ciałach jamistych prącia podczas stymulacji seksualnej. Skutkiem jest zwiększony dopływ krwi do prącia, co z kolei powoduje erekcję. Oprócz kłopotów z potencją wskazania do stosowania inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 obejmują: nadciśnienie płucne, łagodny rozrost prostaty i zespół Raynauda (jako leczenie drugiego rzutu).

Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 są uważane za skuteczne i stosunkowo bezpieczne, ale mogą powodować pewne skutki uboczne, takie jak: bóle głowy, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia widzenia czy problemy żołądkowe (niestrawność, nudności). Przed rozpoczęciem stosowania tych leków warto skonsultować się z lekarzem.

  1. M. Adesuyan i in., Phosphodiesterase Type 5 Inhibitors in Men With Erectile Dysfunction and the Risk of Alzheimer Disease, „Neurology” 2024, nr 102(4).
  2. Z. Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice, „Seksuologia Polska” 2003, nr 1(2).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij