Osoba chora na COVID-19 ze schizofrenią
Ewelina Sochacka

Ciężki przebieg COVID-19 zwiększa ryzyko schizofrenii – nowe badanie

Naukowcy pod kierunkiem dra Wanhonga Zhenga z Uniwersytetu Wirginii przeprowadzili badanie, w trakcie którego analizowali wpływ zakażenia koronawirusem na ryzyko wystąpienia w późniejszym czasie schizofrenii bądź innych zaburzeń psychotycznych. Do jakich wniosków doszli?

Związek schizofrenii z COVID-19

Ryzyko diagnozy schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych u osób, które przeszły ciężkie zakażenie COVID-19, jest ponad 4 razy większe w porównaniu z osobami niezakażonymi, chociaż ogólne ryzyko zachorowania na tę chorobę jest stosunkowo niskie. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych prowadzący badania w ramach National COVID Cohort Collaborative (N3C).

Dane od 19 344 698 osób w wieku od 17 do 70 lat, pochodzące z platformy N3C Data Enclave, poddano filtrowaniu i spośród nich wyłoniono 222 337 pacjentów, którzy doświadczyli zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS) w przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, 219 264 osób z dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa oraz 213 183 z ujemnym wynikiem badania.

Regularnie analizowano wskaźnik ryzyka wystąpienia objawów zaburzeń psychicznych w trzech przedziałach czasowych: 0–21 dni, 22–90 dni i dłużej niż 90 dni po zakażeniu. Co ważne, żadna z badanych osób nie zmagała się w przeszłości ze schizofrenią, z depresją, chorobą afektywną dwubiegunową ani zaburzeniami osobowości.

Sprawdź ofertę testów na COVID-19 na DOZ.pl

Ponad 4-krotnie większe ryzyko zachorowania na schizofrenię

Pacjenci z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 wykazywali podwyższony współczynnik ryzyka wystąpienia zaburzeń psychotycznych – np. trzy tygodnie po zakażeniu koronawirusem objawy pojawiły się u 2573 osób. Oznacza to, że ryzyko zachorowania na schizofrenię bądź inną chorobę psychiczną było 4,6 razy większe niż u badanych z ujemnym wynikiem testu covidowego.

Co ciekawe, w toku badania okazało się, że największe ryzyko wystąpienia schizofrenii po zarażeniu się SARS-CoV-2 mają osoby młode.

Według naukowców najbardziej prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest nasilenie stanu zapalnego w mózgu podczas zakażenia koronawirusem. Wówczas podnosi się bowiem poziom kwasu kynureninowego (jest to neuroaktywny metabolit tryptofanu, syntetyzowany głównie w komórkach glejowych mózgu). Różne wcześniejsze prace sugerują, że nieprawidłowy metabolizm tryptofanu, który prowadzi do nadmiernego powstawania kwasu kynureninowego, może mieć związek z rozwojem schizofrenii. Warto jednak wiedzieć, że schizofrenia to bardzo złożone zaburzenie, a jego mechanizmy są nadal badane i w dalszym ciągu nie do końca poznane.

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny schizofrenii?

Specjaliści, szukając przyczyn schizofrenii, jak dotąd nie odnaleźli jednego czynnika. Wskazują natomiast na kombinację czynników genetycznych, środowiskowych i neurochemicznych, które potencjalnie mogą powodować chorobę:

  • Genetyka – dostrzeżono, że osoby, u których w bliskiej rodzinie występowała schizofrenia (np. u rodziców czy rodzeństwa), są bardziej narażone na pojawienie się objawów choroby. Nie jest to jednak czynnik determinujący, a raczej zwiększający podatność na zachorowanie.
  • Czynniki środowiskowe – ekspozycja na niektóre czynniki środowiskowe w okresie prenatalnym (np. infekcje u matki, niedotlenienie podczas porodu, cięcie cesarskie z przyczyn nagłych) lub we wczesnym dzieciństwie (trauma wczesnodziecięca, rodzina dysfunkcyjna) może zwiększać ryzyko rozwoju schizofrenii. Podobnie jak zażywanie substancji psychoaktywnych takich jak amfetamina czy kokaina.
  • Zaburzenia neurochemiczne – niektórzy badacze uważają, że zaburzenia w ilości neuroprzekaźników (takich jak dopamina) mogą odgrywać istotną rolę w powstawaniu schizofrenii. Za tą teorią może przemawiać fakt, że w leczeniu schorzenia stosuje się m.in. leki oddziałujące na dopaminę i jej receptory w układzie nerwowym.
  • Silny stres – może być czynnikiem wyzwalającym objawy u osób z predyspozycjami genetycznymi.
  1. A. Rahman i in., SARS-CoV-2 Infection is Associated with an Increase in New Diagnoses of Schizophrenia Spectrum and Psychotic Disorder: A Study Using the US National COVID Cohort Collaborative (N3C), „medRxiv” 2023.
  2. Ryzyko schizofrenii większe u osób, które przeszły ciężkie zakażenie Covid-19, [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/ryzyko-schizofrenii-wieksze-u-osob-ktore-przeszly-zakazenie-covid-19?fbclid=IwAR0YI8py99Aq6izN3XAox3lh9FzAaF5XXiqevFwiSzfRttZ16n1vTMzIPb4 [dostęp:] 04.01.2023.
  3. J. Rybakowski, Etiopatogeneza schizofrenii – stan wiedzy na rok 2021, „Psychiatr. Pol.” 2021, nr 55(2), s. 261–274.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl