Samotna nastolatka z pokolenia Z
Kamil Durajczyk

Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

Samotny jak Zetka

Mogłoby się wydawać, że samotność to problem dotykający przede wszystkim najstarsze grupy wiekowe, a więc osoby nieaktywne zawodowo i często wykluczone społecznie. Wyniki najnowszego badania „Nigdy więcej samotności” jasno pokazują jednak, że samotność to również wielki problem młodej generacji, czyli pokolenia Z.

Współczesny świat technologii internetowych i wszechobecnej rozrywki może tworzyć złudzenie, że jesteśmy stale w kontakcie z innymi ludźmi, a ilość doświadczanych bodźców wyeliminowała problem osamotnienia. To jednak tylko pozory, bo aż 65% badanych osób z pokolenia Z regularnie doświadcza samotności. Z tego ponad 32% deklaruje, że odczuwa ją często, a 33% czasami.

Wśród badanych Zetek dominującą emocją towarzyszącą samotności jest smutek (43,7%), zaraz za nią znalazła się bezsilność (20,2%). Młodzi mają świadomość, że najlepszym lekiem na osamotnienie jest kontakt z drugim człowiekiem, ale zazwyczaj nie rozmawiają o swoim problemie ani z rówieśnikami, ani z rodziną.

Badani przedstawiciele pokolenia Z zabijają uczucie samotności na różne sposoby – blisko 65% ucieka w świat gier komputerowych i smartfonów. To strategia popularna zwłaszcza wśród mężczyzn. Wśród portali internetowych i aplikacji wykorzystywanych do ucieczki przed samotnością prym wiodą TikTok (24,2%), Instagram (15%) oraz Messenger (11,3%).

Skutki samotności dla organizmu

Trzeba pamiętać, że samotność to nie tylko problem natury emocjonalnej, ale i ogromne zagrożenie dla zdrowia fizycznego. Przede wszystkim długotrwałe osamotnienie może skutkować depresją. Naukowcy z University of California w San Diego wskazali też na związek między samotnością a chorobami sercowo-naczyniowymi – z powodu osamotnienia aż o 1/3 wzrasta ryzyko śmierci z powodu zawału lub udaru.

Powiązane produkty

AI pomoże w walce z samotnością młodych?

Badanie, którego zwieńczeniem jest raport „Nigdy więcej samotności”, zostało przeprowadzone w okresie od lipca do października bieżącego roku, a udział w nim wzięło 3700 osób w grupie wiekowej 13-28 lat. To druga edycja projektu MindGenic AI – w ubiegłym roku badacze po raz pierwszy postanowili zgłębić temat samotności wśród pokolenia Z.

Celem zespołu złożonego z polskich psychologów, pedagogów, analityków i programistów jest zebranie danych, które pozwolą na stworzenie narzędzia opartego na sztucznej inteligencji. W przyszłości może ono pomóc młodym osobom w wychodzeniu z kryzysu samotności.

Strategie walki z samotnością

Pozytywnym sygnałem płynącym z raportu jest to, że 63% Zetek świadomie podejmuje kroki, aby nie czuć się samotnymi. Najpopularniejszą metodą przeciwdziałania samotności jest tradycyjny kontakt z drugą osobą (65,1%), znacznie dalej plasuje się korzystanie z mediów społecznościowych (20,7%).

Jak podkreśla w komentarzu do raportu psycholog Maciej Maćkowiak „promowanie empatii, zaangażowania społecznego oraz zachęcanie do wsparcia rówieśników w trudnych chwilach stanowią kluczowe narzędzia w poprawie sytuacji osób samotnych”. Bardzo istotna jest edukacja, która pomoże rozwinąć empatyczną komunikację wśród młodych osób i podpowie im, jak przeżywać trudne emocje.

Jeśli jesteś młodą osobą w kryzysie samotności, możesz przez siedem dni w tygodniu i całą dobę skorzystać z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, dostępnego pod numerem: 116111
Problem samotności dotyczy wszystkich grup społecznych – również seniorów. Dlatego od października 2022 roku przy Fundacji DOZ działa specjalny telefon wsparcia dla seniorów dotkniętych tym problemem. Szczegóły na: sluchamywspieramy.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.