Dzieci obwieszone tornistrami zmierzają do szkoły z mamą
Weronika Grzywna

Powrót do szkoły po wakacjach – jak wspierać dziecko w tym trudnym czasie?

Powrót do szkoły po dwóch miesiącach wakacji jest bez wątpienia ogromnym wyzwaniem. Dziecko może mieć trudności z powrotem do szkolnej rutyny, dlatego jeszcze w trakcie wakacji warto pomyśleć o tym, jak pomóc młodemu człowiekowi w związku ze zbliżającym się nowym rokiem szkolnym. Jak przygotować dziecko na powrót do szkoły po wakacjach?

Jak pomóc dziecku w powrocie do szkoły po wakacjach?

Większość dzieci w ciągu wakacji nie ma większych obowiązków związanych ze szkołą, dlatego powrót do szkolnej rutyny może nie być tak prosty, jakby się wydawało. Jednak warto pamiętać, że jest to zupełnie normalne.

Nawet dorosły po dłuższym urlopie ma trudności w powrocie do codziennych obowiązków. Co więc zrobić, by pomóc dziecku powrócić do szkoły po wakacjach?

Daj dziecku czas i je wesprzyj

Nie możemy oczekiwać, że po dwóch miesiącach wolnego dziecko już od pierwszego dnia wpadnie w szkolną rutynę. Zamiast je poganiać, stawiać mu duże oczekiwania i obarczać zbyt wieloma obowiązkami, warto dać mu czas i pozwolić wrócić do rutyny we własnym tempie. Dziecko z pewnością na nowo przyzwyczai się do obowiązków szkolnych, ale będzie potrzebować na to trochę czasu.

Już na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego warto przygotować dziecko i porozmawiać z nim na temat tego, że niedługo wraca do szkoły. Jeżeli młody człowiek ma jakieś wątpliwości, np. stresuje się nową klasą, boi się nowych obowiązków, warto z nim porozmawiać, okazać wsparcie i poszukać wspólnych rozwiązań.

Dobrym pomysłem może być np. umówienie się z koleżanką lub kolegą z tej samej klasy i zaplanowanie wspólnego pójścia do szkoły pierwszego dnia.

Ważne jest także, aby zadbać o powrót do rutyny w kontekście wstawania. Jeżeli dziecko w trakcie wakacji spało długo i chodziło późno spać, już kilka dni przed rozpoczęciem roku trzeba zadbać o stałe pory wstawania i chodzenia spać. Co więcej, przez kilkanaście pierwszych dni nie warto zapisywać dziecka na wiele zajęć pozaszkolnych. Na początku dajmy mu czas na to, by wpadło w szkolną rutynę i nie przemęczało się, a dopiero gdy się przyzwyczai, wtedy zaproponujmy inne aktywności pozaszkolne.

Zaplanuj przygotowanie do szkoły

Powrót do szkoły wiąże się oczywiście z koniecznością kupienia wyprawki szkolnej, a takie zakupy mogą być świetną zabawą dla każdego dziecka. Zamiast wszystko wybierać samodzielnie, dajmy dziecku możliwość podjęcia decyzji. Niech samodzielnie wybierze plecak, zeszyty, długopisy i inne przybory szkolne, których na co dzień będzie używać.

Dobrym pomysłem jest także wspólne przygotowanie harmonogramu obowiązków szkolnych. Nie chodzi oczywiście o to, by go całkowicie zapełnić, ale o to, by wyznaczyć takie godziny w ciągu dnia, kiedy dziecko będzie wiedziało, że wtedy powinno zająć się nauką lub odrabianiem lekcji. Nie narzucajmy dziecku, o której godzinie ma to być. Niech samo zadecyduje, spróbuje różnych godzin i wybierze tę, która odpowiada mu najbardziej.

Na początku dziecko może potrzebować naszej pomocy w wypracowaniu regularności, ale jeśli będzie chciało się uczyć samodzielnie, dajmy mu trochę przestrzeni. Zmuszając je do ciągłej pracy z nami, możemy je zniechęcić, a kiedy pozwolimy mu na samodzielność, młody człowiek będzie miał szansę na budowanie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości.

Przedstaw zalety powrotu do szkoły

Powrót do szkoły to oczywiście nie tylko czas obowiązków, ale także wielu aktywności, których brakowało w ciągu wakacji. O tym też warto porozmawiać z dzieckiem i przedstawić mu zalety, jakie wynikają z powrotu do szkoły, np. możliwość spotkania się z kolegami i zabawy na przerwach/po lekcjach.

Zamiast mówić wyłącznie o obowiązkach, warto przedstawić dziecku te zalety, które sprawiają, że lata szkolne są wspaniałym doświadczeniem. Możemy przytoczyć nasze historie z lat szkolnych, a nawet pokazać zdjęcia, co w szczególności dla młodszych dzieci będzie z pewnością interesujące. Każdy nowy rok to szansa na zdobycie nowej ciekawej wiedzy i nowych doświadczeń, rozwijanie pasji oraz możliwość nawiązywania nowych przyjaźni.

Znajdź czas na miłe aktywności

Oprócz harmonogramu obowiązków warto także stworzyć harmonogram przyjemności, czyli czasu, kiedy dziecko może odpocząć, zrelaksować się i zrobić coś, co sprawia mu przyjemność i nie jest związane z nauką. Niech rok szkolny nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem, ale doświadczeniem obfitującym zarówno w naukę, jak i przyjemności. Dzięki temu młody człowiek zachowa równowagę między szkołą a innymi aktywnościami. A co najważniejsze, zregeneruje się po ciężkim tygodniu lub dniu nauki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Sen polifazowy – czym jest?

    Sen stanowi dużą część naszego życia i jest zarazem jedną z ważniejszych fizjologicznych potrzeb ludzkiego organizmu, ponieważ zapewnia odpoczynek i regenerację, wpływa też na lepszą odporność organizmu, zapobiega chorobom przewlekłym, a także redukuje stres. Najczęściej zaleca się przesypianie ciągiem 7-8 godzin (co nazywane jest snem monofazowym) w przypadku dorosłych i 9-10 godzin u dzieci. Wraz z rozwojem badań naukowcy przekonują jednak, że inne formy snu, to znaczy z większymi przerwami i drzemkami, mogą przyczynić się do jeszcze lepszej wydajności ludzi niż standardowo zalecany schemat rytmu dobowego.

  • FOMO – syndrom i objawy. Co oznacza ten skrót?

    Syndrom FOMO obecnie przez wiele osób nazywany jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka wszystkich niezależnie od wieku oraz płci. Raport przeprowadzony w 2021 roku wykazał, że na FOMO cierpi aż 16 proc. ankietowanych osób. Co więcej, poziom FOMO w okresie pandemii COVID-19 uległ wyraźnemu wzrostowi wśród najmłodszej grupy: dzieci i młodzieży. Czym jest FOMO? Jak się objawia i jakie niesie za sobą skutki?

  • Wahania nastroju – jak sobie z nimi radzić?

    Każdy z nas sporadycznie doświadcza huśtawek nastrojów z różnych powodów. Gdy jesteśmy niewyspani, możemy być w jednej chwili radośni, a w drugiej już drażliwi. Jeżeli jednak zmagamy się z silnymi wahaniami nastroju, które wyraźnie utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie, wówczas powinniśmy zastanowić się nad ich przyczyną.

  • Terapia EMDR – na czym polega?

    Terapia EMDR (ang. Eye Movement Desensitization and Reprocessing) to jedna z form psychoterapii nazywana odwrażliwianiem i przetwarzaniem za pomocą ruchu gałek ocznych. Wykorzystywana jest wśród pacjentów cierpiących na zespół stresu pourazowego oraz innych osób zmagających się z traumą. Na czym polega odwrażliwianie? Jak wygląda metoda EMDR?

  • Empatia – czym jest i czy można się jej nauczyć?

    Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób, zdolność rozumienia tego, co druga osoba czuje w danej chwili. Ta umiejętność pomaga nam w codziennym życiu, ponieważ to właśnie dzięki niej budujemy relacje społeczne i nawiązujemy więzi. Jakie są rodzaje empatii? Czy empatię można wykształcić, czy jest wrodzona? Jak okazywać empatię?

  • Jak poradzić sobie z rozstaniem?

    Zakończenie związku to bardzo trudne doświadczenie dla każdego. Niezależnie od tego, ile trwał nasz związek i jak bardzo byliśmy związani z drugą osobą, to naturalne, że po rozstaniu będziemy doświadczać wielu negatywnych emocji. W obliczu smutku, rozpaczy i bólu mamy wrażenie, że już nigdy nie będzie tak samo. Jak poradzić sobie z bólem po rozstaniu?

  • Jakie są objawy dysmorfofobii? Jakie przyczyny i metody leczenia?

    Dysmorfofobia to inaczej cielesne zaburzenia dysmorficzne, które polegają na nadmiernym zaabsorbowaniu wyglądem swojego ciała. Szacuje się, że zaburzenie to dotyczy około 2 proc. populacji i dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jakie są objawy dysmorfofobii? Jak ją leczyć?

  • Dysforia – co to jest? Objawy, leczenie, przyczyny

    Dysforia to stan emocjonalny będący przeciwieństwem euforii, którą każdy z nas dobrze zna. Dysforia charakteryzuje się negatywnymi objawami, m.in. przygnębieniem i wyolbrzymianiem bodźców lub sytuacji, które się nam przydarzają. Z kolei wszystko to negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Jakie są inne objawy dysforii? Jak ją leczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij