Dyskyrminacja w pracy
Krzysztof Kumor

KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

Dyskryminacja to szczególny rodzaj nierównego traktowania. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy jesteśmy gorzej traktowani w związku z jakąś przesłanką (inaczej mówiąc – cechą nam przynależną), która jest prawnie chroniona. Polskie prawo chroni przed dyskryminacją, a ja chciałbym wskazać trzy najważniejsze kwestie, które warto wiedzieć o dyskryminacji (z perspektywy prawa).

Najważniejsze akty prawne

Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym dyskryminacji i nierównego traktowania jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 32 ust. 2 Konstytucji zawiera zakaz dyskryminacji, który mówi o tym, że wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 33 Konstytucji odnosi się z kolei do naszej płci i stwierdza, że kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

Drugim ważnym aktem prawnym jest Kodeks pracy, który oferuje najszerszą ochronę przed dyskryminacją z uwagi na otwarty katalog przesłanek. Kodeks pracy oferuje ochronę przed dyskryminacją osobom zatrudnionym na umowę o pracę (dlatego m.in. tak ważne jest domaganie się od pracodawcy zatrudnienia na umowę o pracę – zapewnia ona najszerszą ochronę i najwięcej praw).

Trzecim ważnym aktem prawnym jest tzw. ustawa wdrożeniowa (pełny tytuł ustawy brzmi: Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania), która wprowadza wiele mechanizmów ochronnych w obszarze kształcenia zawodowego oraz dostępu do usług, ale również rozszerza ochronę z Kodeksu pracy na zatrudnienie niepracownicze (m.in. umowy zlecenia, umowy o dzieło, samozatrudnienie).

Sprawdź, jakie tabletki na zdrowy sen i wyciszenie znajdziesz na DOZ.pl

Rodzaje dyskryminacji

Dyskryminacja może być bezpośrednia lub pośrednia. Z dyskryminacją bezpośrednią mamy do czynienia wtedy, gdy „pracownik z jednej lub z kilku przyczyn był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy”. Oznacza to, że w przypadku dyskryminacji bezpośredniej jedynym motywem gorszego traktowania danej osoby jest postrzeganie jej przez pryzmat cechy bądź cech prawnie chronionych. Dyskryminacją pośrednią Kodeks pracy określa taką sytuację, w której osoba zatrudniona jest gorzej traktowana na skutek pozornie neutralnego działania lub kryterium. Aby wyjaśnić konkretniej, czym jest dyskryminacja pośrednia, warto posłużyć się przykładem, w którym pracodawca zwalnia osobę ze względu na wyniki sprzedażowe z ostatniego półrocza, nie biorąc pod uwagę faktu, że osoba ta osiągnęła niższe wyniki z powodu nieobecności w pracy spowodowanej swoją niepełnosprawnością. Przesłanka zwolnienia wydaje się być z pozoru obiektywnym kryterium, jednak zwolnienie dotyka osoby wyróżnionej ze względu na jej niepełnosprawność.

Na DOZ.pl znajdziesz tabletki i inne preparaty, które pomogą zachować zdrowie intymne i powrócić do zdrowia w przypadku dolegliwości układu moczowego i płciowego

Następnie mamy molestowanie i molestowanie seksualne. Molestowanie to zachowanie odnoszące się do chronionej przesłanki, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności i stworzenie zastraszającej, poniżającej, wrogiej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Natomiast molestowanie seksualne jest rodzajem molestowania odnoszącym się do płci i cech płciowych lub zachowaniem mającym charakter seksualny, na który „mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”. Oznacza to, że zakazane są nie tylko zachowania fizyczne w postaci dotyku, ale również seksualne propozycje, komentarze dotyczące ubioru, makijażu lub miny, gesty, żarty czy wiadomości o charakterze erotycznym.

Powiązane produkty

Przeniesiony (odwrócony) ciężar dowodu w sprawach o dyskryminację

Jedna z głównych zasad postępowania cywilnego stanowi, że to osoba, która się czegoś domaga lub żąda ochrony, musi udowadniać fakty i okoliczności. W sprawach o dyskryminację jest niejako odwrotnie. Z Kodeksu pracy wynika, że ciężar dowodu w sprawach o dyskryminację spoczywa na pracodawcy. Oznacza to, że osoba, która czuje się dotknięta dyskryminacją (w tym molestowaniem seksualnym), musi jedynie uprawdopodobnić ten fakt. Uprawdopodobnienie faktu dyskryminacji może polegać na przedstawieniu spójnej narracji na temat wydarzeń, które uznajemy za dyskryminacyjne, oraz na zaprezentowaniu logicznej chronologii zdarzeń.

Pamiętajcie, że każdy zgłoszony i nagłośniony przypadek dyskryminacji może skłonić pracodawcę lub inną instytucję do refleksji i doprowadzić do wprowadzenia polityk i standardów antydyskryminacyjnych. Może też dodać innej dyskryminowanej osobie odwagi do upomnienia się o swoje prawo do równego traktowania.

Tekst powstał w ramach współpracy DOZ.pl i SEXED.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij