Dyskyrminacja w pracy
Krzysztof Kumor

KTO MA WIEDZIEĆ… czy to dyskryminacja?

W sytuacjach, gdy zostaliśmy niesprawiedliwie potraktowani, zastanawiamy się, czy mamy do czynienia z dyskryminacją. Czym ona jest i co odróżnia ją od molestowania?

Dyskryminacja to szczególny rodzaj nierównego traktowania. Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy jesteśmy gorzej traktowani w związku z jakąś przesłanką (inaczej mówiąc – cechą nam przynależną), która jest prawnie chroniona. Polskie prawo chroni przed dyskryminacją, a ja chciałbym wskazać trzy najważniejsze kwestie, które warto wiedzieć o dyskryminacji (z perspektywy prawa).

Najważniejsze akty prawne

Najważniejszym aktem prawnym dotyczącym dyskryminacji i nierównego traktowania jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 32 ust. 2 Konstytucji zawiera zakaz dyskryminacji, który mówi o tym, że wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 33 Konstytucji odnosi się z kolei do naszej płci i stwierdza, że kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

Drugim ważnym aktem prawnym jest Kodeks pracy, który oferuje najszerszą ochronę przed dyskryminacją z uwagi na otwarty katalog przesłanek. Kodeks pracy oferuje ochronę przed dyskryminacją osobom zatrudnionym na umowę o pracę (dlatego m.in. tak ważne jest domaganie się od pracodawcy zatrudnienia na umowę o pracę – zapewnia ona najszerszą ochronę i najwięcej praw).

Trzecim ważnym aktem prawnym jest tzw. ustawa wdrożeniowa (pełny tytuł ustawy brzmi: Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania), która wprowadza wiele mechanizmów ochronnych w obszarze kształcenia zawodowego oraz dostępu do usług, ale również rozszerza ochronę z Kodeksu pracy na zatrudnienie niepracownicze (m.in. umowy zlecenia, umowy o dzieło, samozatrudnienie).

Sprawdź, jakie tabletki na zdrowy sen i wyciszenie znajdziesz na DOZ.pl

Rodzaje dyskryminacji

Dyskryminacja może być bezpośrednia lub pośrednia. Z dyskryminacją bezpośrednią mamy do czynienia wtedy, gdy „pracownik z jednej lub z kilku przyczyn był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy”. Oznacza to, że w przypadku dyskryminacji bezpośredniej jedynym motywem gorszego traktowania danej osoby jest postrzeganie jej przez pryzmat cechy bądź cech prawnie chronionych. Dyskryminacją pośrednią Kodeks pracy określa taką sytuację, w której osoba zatrudniona jest gorzej traktowana na skutek pozornie neutralnego działania lub kryterium. Aby wyjaśnić konkretniej, czym jest dyskryminacja pośrednia, warto posłużyć się przykładem, w którym pracodawca zwalnia osobę ze względu na wyniki sprzedażowe z ostatniego półrocza, nie biorąc pod uwagę faktu, że osoba ta osiągnęła niższe wyniki z powodu nieobecności w pracy spowodowanej swoją niepełnosprawnością. Przesłanka zwolnienia wydaje się być z pozoru obiektywnym kryterium, jednak zwolnienie dotyka osoby wyróżnionej ze względu na jej niepełnosprawność.

Na DOZ.pl znajdziesz tabletki i inne preparaty, które pomogą zachować zdrowie intymne i powrócić do zdrowia w przypadku dolegliwości układu moczowego i płciowego

Następnie mamy molestowanie i molestowanie seksualne. Molestowanie to zachowanie odnoszące się do chronionej przesłanki, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności i stworzenie zastraszającej, poniżającej, wrogiej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Natomiast molestowanie seksualne jest rodzajem molestowania odnoszącym się do płci i cech płciowych lub zachowaniem mającym charakter seksualny, na który „mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”. Oznacza to, że zakazane są nie tylko zachowania fizyczne w postaci dotyku, ale również seksualne propozycje, komentarze dotyczące ubioru, makijażu lub miny, gesty, żarty czy wiadomości o charakterze erotycznym.

Powiązane produkty

Przeniesiony (odwrócony) ciężar dowodu w sprawach o dyskryminację

Jedna z głównych zasad postępowania cywilnego stanowi, że to osoba, która się czegoś domaga lub żąda ochrony, musi udowadniać fakty i okoliczności. W sprawach o dyskryminację jest niejako odwrotnie. Z Kodeksu pracy wynika, że ciężar dowodu w sprawach o dyskryminację spoczywa na pracodawcy. Oznacza to, że osoba, która czuje się dotknięta dyskryminacją (w tym molestowaniem seksualnym), musi jedynie uprawdopodobnić ten fakt. Uprawdopodobnienie faktu dyskryminacji może polegać na przedstawieniu spójnej narracji na temat wydarzeń, które uznajemy za dyskryminacyjne, oraz na zaprezentowaniu logicznej chronologii zdarzeń.

Pamiętajcie, że każdy zgłoszony i nagłośniony przypadek dyskryminacji może skłonić pracodawcę lub inną instytucję do refleksji i doprowadzić do wprowadzenia polityk i standardów antydyskryminacyjnych. Może też dodać innej dyskryminowanej osobie odwagi do upomnienia się o swoje prawo do równego traktowania.

Tekst powstał w ramach współpracy DOZ.pl i SEXED.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij