Mężczyzna na wózku inwalidzkim dyskryminowany w miejscu pracy
Krzysztof Kumor

Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

  1. Istniejące przepisy prawne
  2. Formy dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na zdrowie – przykłady
  3. Konsekwencje prawne
  4. Podsumowanie

W tym tekście przyjrzymy się istniejącym przepisom prawnym oraz omówimy konsekwencje prawne i społeczne dyskryminacji w pracy ze względu na zdrowie.

Istniejące przepisy prawne

Aby przeciwdziałać zjawisku dyskryminacji w miejscu zatrudnienia ze względu na zdrowie, do polskiego Kodeksu pracy zostały wprowadzone odpowiednie przepisy, które tego zabraniają.

Głównym aktem prawnym, który reguluje sytuację osób zatrudnionych, jest Kodeks pracy. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest ustanowiona w art. 113 Kodeksu pracy zasada zakazu dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Art. 113 Kodeksu pracy zawiera otwarty katalog przesłanek prawnie chronionych. Oznacza to, że cechy w nim wymienione mają jedynie charakter przykładowy. Zdrowie nie jest wymienione w tym przepisie, ale jak najbardziej jest chronioną cechą osobistą każdej osoby.

Kolejnym istotnym przepisem jest art. 183a Kodeksu pracy, który określa zakres stosowania zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Zgodnie z tym przepisem pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia równego traktowania wszystkim pracownikom, a w szczególności nie mogą podejmować decyzji dotyczących zatrudnienia, awansu lub zwolnienia na podstawie chronionych cech osobistych pracowników, w tym stanu zdrowia (również psychicznego).

Jednym z ważniejszych aktów prawnych, który reguluje kwestie związane z równym traktowaniem i niedyskryminacją, jest Ustawa o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Rozciąga ona ochronę przewidzianą w Kodeksie pracy i zarezerwowaną dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na tzw. zatrudnienie niepracownicze (umowy zlecenia, o dzieło, B2B oraz praktyki i staże). Niestety ustawa oferuje zamknięty katalog przesłanek, które podlegają ochronie, i zdrowie nie jest jedną z nich (w przeciwieństwie do niepełnosprawności, która jest chronioną przesłanką). Nie oznacza to, że żadne prawo nie chroni nas przed dyskryminacją ze względu na zdrowie, jeśli z pracodawcą łączy nas inny stosunek niż umowa o pracę, po prostu nie będziemy mogli skorzystać z tej ustawy.

Formy dyskryminacji w miejscu pracy ze względu na zdrowie – przykłady

Dyskryminacja ze względu na zdrowie (w tym psychiczne) może przybierać różne formy. Jedną z takich form może być odmowa zatrudnienia w związku ze stanem zdrowia. Warto zacząć od tego, że Kodeks pracy nie nakłada na pracownika obowiązku dzielenia się z pracodawcą informacjami o swoim stanie zdrowia. Informacje o stanie zdrowia są danymi osobowymi, a w dodatku danymi wrażliwymi. Rozporządzenie RODO zabrania pracodawcom przetwarzania danych osobowych pracowników dotyczących m.in. ich stanu zdrowia. Również ustawa o prawach pacjenta zapewnia osobom prawo do zachowania w tajemnicy informacji o swoim stanie zdrowia. Informacji tych pracodawca mógłby zażądać jedynie w wyjątkowych okolicznościach i tylko na podstawie jakiegoś przepisu szczególnego, nakładającego taki obowiązek.

Innym przejawem dyskryminacji ze względu na zdrowie (w tym psychiczne), który może często występować, będzie molestowanie, inaczej szykany. Polegają one na wystąpieniu niepożądanego zachowania, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby zatrudnionej i stworzenie wobec niej zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery. Dyskryminacją w tym przypadku będzie zarówno niepożądane zachowanie ze strony przełożonych lub koleżanek i kolegów z pracy, ale również brak adekwatnej reakcji ze strony pracodawcy, a także działanie polegające na zachęcaniu innej osoby do niepożądanego zachowania. Ważne jest, że aby móc powiedzieć o dyskryminacji, musi wystąpić jakaś forma sprzeciwu osoby molestowanej – może być ona zarówno werbalna, jak i niewerbalna.

Powiązane produkty

Konsekwencje prawne

Osoby doświadczające dyskryminacji ze względu na zdrowie (w tym psychiczne) w miejscu pracy mają prawo do podjęcia działań prawnych. Przede wszystkim mogą domagać się odszkodowania za dyskryminację.

Osoby zatrudnione mogą dochodzić odszkodowania zarówno za straty materialne, jak i niematerialne wynikające z dyskryminacji i naruszenia zasady równego traktowania.

To, co jest bardzo ważne w przypadkach dyskryminacji w miejscu pracy, to kwestia przeniesionego ciężaru dowodu (ma większe znaczenie procesowe, gdy sprawa trafia do sądu). Oznacza to, że to pracodawca ma obowiązek udowodnienia, że do dyskryminacji nie doszło. Pracownik ma jedynie uprawdopodobnić fakt dyskryminacji na przykład poprzez zaprezentowanie spójnej narracji na temat wydarzeń, które noszą znamiona dyskryminacji.

Podsumowanie

Mimo istnienia przepisów prawnych walka z dyskryminacją ze względu na zdrowie psychiczne w miejscu pracy nadal pozostaje wyzwaniem. Wielu pracowników obawia się zgłaszania takich przypadków ze strachu przed represjami lub utratą pracy.

Sprawdź witaminy i minerały na DOZ.pl

Przepisy prawne mają na celu ochronę pracowników przed taką dyskryminacją, ale ich skuteczność zależy od efektywnego egzekwowania i świadomości praw pracowników. Dlatego bardzo ważne jest, aby edukować społeczeństwo od najmłodszych lat oraz informować osoby zatrudnione o ich prawach i dostępnych środkach ochrony.

Ponadto pracodawcy powinni aktywnie działać na rzecz promowania otwartego i wspierającego środowiska pracy, w którym wszyscy pracownicy są traktowani z godnością i szacunkiem, niezależnie od ich zdrowia. Warto pamiętać, że w równym i akceptującym różnorodność (również neuroróżnorodność) miejscu pracy osoby zatrudnione mogą rozwijać się bezpiecznie, pracować bardziej wydajnie, a przez to lepiej przyczyniać się do sukcesu organizacji.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij