Liść Damiana
Mateusz Durbas

Liść Damiana – na co pomaga? Właściwości, zastosowanie

Liść Damiana (z łac. Turnera diffusa Willd. ex Schult), znany również jako turnera rozpierzchła, damiana oraz ziele św. Damiana, jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Zaskakująca nazwa tej rośliny okrytonasiennej pochodzi od średniowiecznego męczennika i aptekarza – św. Damiana. Liść Damiana w stanie naturalnym występuje przede wszystkim w Ameryce Południowej i Środkowej, na Karaibach oraz w południowej części Ameryki Północnej, choć spotykany bywa również w Afryce i Indiach.

Liść Damiana – właściwości. Na co pomaga liść Damiana?

W tradycyjnej medycynie Ameryki Środkowej i Południowej warzona herbata z liści Damiana była często stosowana jako afrodyzjak oraz środek pobudzający czynności psychosomatyczne ludzkiego organizmu. Co więcej, herbata z liści Damiana była niegdyś wykorzystywana jako tradycyjny lek w chorobach układu pokarmowego i oddechowego, w schorzeniach narządów rozrodczych oraz w leczeniu rzeżączki w społeczeństwach latynoamerykańskich. Z kolei nalewka macierzysta z liści Damiana o zawartości 85% etanolu jest do dzisiaj ważnym lekiem homeopatycznym stosowanym w terapii osłabienia potencji oraz wyczerpania nerwowego.

Liść Damiana jest zieloną rośliną, której przypisuje się właściwości afrodyzjakalne (wzmagające aktywność seksualną), pobudzające, moczopędne, przeczyszczające, wspomagające trawienie, przeciwwrzodowe, przeciwdepresyjne, przeciwutleniające, a także łagodzące kaszel i tonizujące nerki. Brytyjska Farmakopea Ziołowa wyszczególnia nawet konkretne wskazania do zastosowania liści Damiana, wśród których znajdują się: nerwica lękowa związana z impotencją, depresja, dyspepsja nerwicowa, zaparcia atoniczne oraz zaburzenia seksualne. Liść Damiana zyskał pewną reputację w leczeniu impotencji seksualnej i jest zwykle stosowany w preparatach homeopatycznych w połączeniu ze strychniną, fosforem lub innymi stymulantami.

Z aktualnych wyników badań in vitro i in vivo wynika, że liść Damiana może obniżać stężenie glukozy we krwi, łagodzić skutki stresu oksydacyjnego, zmniejszać stany napięcia nerwowego, zapobiegać fotostarzeniu się skóry oraz pobudzać libido i działać cytotoksycznie na komórki nowotworowe. W liściach Damiana zidentyfikowano dotychczas takie substancje bioaktywne, jak flawonoidy (apigenina), glikozydy cyjanogenne (gonzalitozyna, tetrafilina B), fitosterole (zwłaszcza beta-sitosterol), glikozydy fenolowe (arbutyna), alkany (trikozan), węglowodory (heksadekanol), olejki eteryczne oraz damianina.

Liść Damiana – przeciwwskazania i skutki uboczne

Liści Damiana nie powinny spożywać przede wszystkim kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby ze schorzeniami wątroby oraz alergią na rośliny z rodziny męczennicowatych. Sugeruje się, że liść Damiana stosowany w bardzo dużych dawkach, wynoszących nawet 200 g na dobę, powoduje halucynacje. Ponadto nadmierne spożycie liści Damiana może u niektórych osób wywoływać biegunkę i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jeśli zatem podczas przyjmowania preparatu zawierającego liść Damiana wystąpią halucynacje i/lub różnorodne objawy ze strony przewodu pokarmowego, warto zmniejszyć stosowaną dawkę lub nawet całkowicie odstawić używany produkt i jak najszybciej uzyskać fachową pomoc medyczną.

Aby zminimalizować skutki uboczne stosowania liści Damiana, zaleca się uważnie przeczytać etykietę stosowanego preparatu i przestrzegać sugerowanego przez producenta dawkowania. Warto również dodać, iż brakuje rzetelnych i ścisłych informacji wskazujących na to, że liść Damiana niekorzystnie wpływa na skuteczność terapii lekami antykoncepcyjnymi czy przeciwcukrzycowymi.

Powiązane produkty

Jak wygląda ziele Damiana?

Ziele Damiana jest krzewem osiągającym zwykle wysokość 1-2 metrów. Charakteryzuje się występowaniem aromatycznych i ząbkowanych liści o długości od 10 cm do 25 cm oraz drobnych i żółtych kwiatów, pojawiających się w okresie letnim, jak również małych owoców przypominających zapachem figowiec. Liście Damiana mają intensywny, charakterystyczny zapach, który zawdzięczają obecności różnorodnej grupy związków chemicznych zaliczanych do olejków eterycznych, takich jak choćby eukaliptol, p-cymen oraz α-pinen i β-pinen.

Czy można palić ziele Damiana?

Interesującym faktem jest to, że ziele Damiana można także palić. Okazuje się, że niektóre osoby mogą odczuwać podczas palenia ziela Damiana stan lekkiej euforii i odprężenia, który zwykle utrzymuje się do godziny, inne zaś mogą nie doświadczać żadnych przyjemnych odczuć. Ziele Damiana jest sprzedawane w niektórych krajach jako składnik odpowiednio dobranych mieszanek ziołowych, które potencjalnie mają naśladować działanie marihuany. Pomimo że palenie ziela Damiana jest faktycznie możliwe, to jednak w praktyce nie jest zalecane.

Gdzie można kupić ziele Damiana?

Liczna grupa osób zainteresowana ziołolecznictwem zastanawia się, gdzie można kupić ziele św. Damiana. Jak się okazuje, ziele Damiana jest powszechnie dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich. Ziele Damiana najczęściej występuje w postaci suszu oraz odpowiednio dobranej mieszanki ziół, z której przygotowuje się herbatę. Aby przygotować herbatę z ziela Damiana, wystarczy 1 łyżeczkę suszonego ziela zalać połową szklanki wrzącej wody, a po wystudzeniu wypić razem z osadem.

Zaleca się spożywać herbatę z suszonego ziela liści Damiana od 2 do 3 razy na dobę. Można także dodać do przygotowanego naparu z ziela Damiana małą ilość miodu pszczelego, który przyczyni się do polepszenia smaku. Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są również nalewki z ziela Damiana, płynne ekstrakty z ziela Damiana oraz suplementy diety w kapsułkach zawierające liście Damiana bądź ekstrakt z ziela Damiana. Suszone liście Damiana kosztują zwykle od 11 zł do 17 złotych za 100 g, płynne ekstrakty od 50 zł do 80 zł za 30-50 ml, zaś kapsułki od 30 zł do 40 zł za 90-100 sztuk w pojedynczym opakowaniu.

 1. Kumar S, Madaan R, Sharma A. Pharmacological evaluation of Bioactive Principle of Turnera aphrodisiaca. Indian J Pharm Sci. 2008 Nov;70(6):740-4.
 2. Kwitowska J, Matławska I, Wojcińska M. Turnera diffusa Willd. ex Schult. jako roślina lecznicza. Postępy Fitoterapii 2015;4: 237-243.
 3. Edgar Romualdo EG, Lilia AM, Rafael SG, et al. Antioxidant effects of damiana (Turnera diffusa Willd. ex Schult.) in kidney mitochondria from streptozotocin-diabetic rats. Nat Prod Res. 2018 Dec;32(23):2840-2843.
 4. Willer J, Jöhrer K, Greil R, et al. Cytotoxic Properties of Damiana ( Turnera diffusa) Extracts and Constituents and A Validated Quantitative UHPLC-DAD Assay. Molecules. 2019 Feb 28;24(5):855.
 5. Kim M, Ha LK, Oh S, et al. Antiphotoaging Effects of Damiana ( Turnera diffusa) Leaves Extract via Regulation AP-1 and Nrf2/ARE Signaling Pathways. Plants (Basel). 2022 May 31;11(11):1486.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

  Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

 • Peskatarianizm – na czym polega?

  Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

 • Co zabrać ze sobą na wakacje?

  Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

 • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

  Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

 • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

  Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

 • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

  Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

 • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

  Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

 • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

  Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij