Liść Damiana
Mateusz Durbas

Liść Damiana – na co pomaga? Właściwości, zastosowanie

Liść Damiana (z łac. Turnera diffusa Willd. ex Schult), znany również jako turnera rozpierzchła, damiana oraz ziele św. Damiana, jest gatunkiem rośliny należącej do rodziny męczennicowatych (Passifloraceae). Zaskakująca nazwa tej rośliny okrytonasiennej pochodzi od średniowiecznego męczennika i aptekarza – św. Damiana. Liść Damiana w stanie naturalnym występuje przede wszystkim w Ameryce Południowej i Środkowej, na Karaibach oraz w południowej części Ameryki Północnej, choć spotykany bywa również w Afryce i Indiach.

Liść Damiana – właściwości. Na co pomaga liść Damiana?

W tradycyjnej medycynie Ameryki Środkowej i Południowej warzona herbata z liści Damiana była często stosowana jako afrodyzjak oraz środek pobudzający czynności psychosomatyczne ludzkiego organizmu. Co więcej, herbata z liści Damiana była niegdyś wykorzystywana jako tradycyjny lek w chorobach układu pokarmowego i oddechowego, w schorzeniach narządów rozrodczych oraz w leczeniu rzeżączki w społeczeństwach latynoamerykańskich. Z kolei nalewka macierzysta z liści Damiana o zawartości 85% etanolu jest do dzisiaj ważnym lekiem homeopatycznym stosowanym w terapii osłabienia potencji oraz wyczerpania nerwowego.

Liść Damiana jest zieloną rośliną, której przypisuje się właściwości afrodyzjakalne (wzmagające aktywność seksualną), pobudzające, moczopędne, przeczyszczające, wspomagające trawienie, przeciwwrzodowe, przeciwdepresyjne, przeciwutleniające, a także łagodzące kaszel i tonizujące nerki. Brytyjska Farmakopea Ziołowa wyszczególnia nawet konkretne wskazania do zastosowania liści Damiana, wśród których znajdują się: nerwica lękowa związana z impotencją, depresja, dyspepsja nerwicowa, zaparcia atoniczne oraz zaburzenia seksualne. Liść Damiana zyskał pewną reputację w leczeniu impotencji seksualnej i jest zwykle stosowany w preparatach homeopatycznych w połączeniu ze strychniną, fosforem lub innymi stymulantami.

Z aktualnych wyników badań in vitro i in vivo wynika, że liść Damiana może obniżać stężenie glukozy we krwi, łagodzić skutki stresu oksydacyjnego, zmniejszać stany napięcia nerwowego, zapobiegać fotostarzeniu się skóry oraz pobudzać libido i działać cytotoksycznie na komórki nowotworowe. W liściach Damiana zidentyfikowano dotychczas takie substancje bioaktywne, jak flawonoidy (apigenina), glikozydy cyjanogenne (gonzalitozyna, tetrafilina B), fitosterole (zwłaszcza beta-sitosterol), glikozydy fenolowe (arbutyna), alkany (trikozan), węglowodory (heksadekanol), olejki eteryczne oraz damianina.

Liść Damiana – przeciwwskazania i skutki uboczne

Liści Damiana nie powinny spożywać przede wszystkim kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby ze schorzeniami wątroby oraz alergią na rośliny z rodziny męczennicowatych. Sugeruje się, że liść Damiana stosowany w bardzo dużych dawkach, wynoszących nawet 200 g na dobę, powoduje halucynacje. Ponadto nadmierne spożycie liści Damiana może u niektórych osób wywoływać biegunkę i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jeśli zatem podczas przyjmowania preparatu zawierającego liść Damiana wystąpią halucynacje i/lub różnorodne objawy ze strony przewodu pokarmowego, warto zmniejszyć stosowaną dawkę lub nawet całkowicie odstawić używany produkt i jak najszybciej uzyskać fachową pomoc medyczną.

Aby zminimalizować skutki uboczne stosowania liści Damiana, zaleca się uważnie przeczytać etykietę stosowanego preparatu i przestrzegać sugerowanego przez producenta dawkowania. Warto również dodać, iż brakuje rzetelnych i ścisłych informacji wskazujących na to, że liść Damiana niekorzystnie wpływa na skuteczność terapii lekami antykoncepcyjnymi czy przeciwcukrzycowymi.

Powiązane produkty

Jak wygląda ziele Damiana?

Ziele Damiana jest krzewem osiągającym zwykle wysokość 1-2 metrów. Charakteryzuje się występowaniem aromatycznych i ząbkowanych liści o długości od 10 cm do 25 cm oraz drobnych i żółtych kwiatów, pojawiających się w okresie letnim, jak również małych owoców przypominających zapachem figowiec. Liście Damiana mają intensywny, charakterystyczny zapach, który zawdzięczają obecności różnorodnej grupy związków chemicznych zaliczanych do olejków eterycznych, takich jak choćby eukaliptol, p-cymen oraz α-pinen i β-pinen.

Czy można palić ziele Damiana?

Interesującym faktem jest to, że ziele Damiana można także palić. Okazuje się, że niektóre osoby mogą odczuwać podczas palenia ziela Damiana stan lekkiej euforii i odprężenia, który zwykle utrzymuje się do godziny, inne zaś mogą nie doświadczać żadnych przyjemnych odczuć. Ziele Damiana jest sprzedawane w niektórych krajach jako składnik odpowiednio dobranych mieszanek ziołowych, które potencjalnie mają naśladować działanie marihuany. Pomimo że palenie ziela Damiana jest faktycznie możliwe, to jednak w praktyce nie jest zalecane.

Gdzie można kupić ziele Damiana?

Liczna grupa osób zainteresowana ziołolecznictwem zastanawia się, gdzie można kupić ziele św. Damiana. Jak się okazuje, ziele Damiana jest powszechnie dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich. Ziele Damiana najczęściej występuje w postaci suszu oraz odpowiednio dobranej mieszanki ziół, z której przygotowuje się herbatę. Aby przygotować herbatę z ziela Damiana, wystarczy 1 łyżeczkę suszonego ziela zalać połową szklanki wrzącej wody, a po wystudzeniu wypić razem z osadem.

Zaleca się spożywać herbatę z suszonego ziela liści Damiana od 2 do 3 razy na dobę. Można także dodać do przygotowanego naparu z ziela Damiana małą ilość miodu pszczelego, który przyczyni się do polepszenia smaku. Na polskim rynku farmaceutycznym dostępne są również nalewki z ziela Damiana, płynne ekstrakty z ziela Damiana oraz suplementy diety w kapsułkach zawierające liście Damiana bądź ekstrakt z ziela Damiana. Suszone liście Damiana kosztują zwykle od 11 zł do 17 złotych za 100 g, płynne ekstrakty od 50 zł do 80 zł za 30-50 ml, zaś kapsułki od 30 zł do 40 zł za 90-100 sztuk w pojedynczym opakowaniu.

 1. Kumar S, Madaan R, Sharma A. Pharmacological evaluation of Bioactive Principle of Turnera aphrodisiaca. Indian J Pharm Sci. 2008 Nov;70(6):740-4.
 2. Kwitowska J, Matławska I, Wojcińska M. Turnera diffusa Willd. ex Schult. jako roślina lecznicza. Postępy Fitoterapii 2015;4: 237-243.
 3. Edgar Romualdo EG, Lilia AM, Rafael SG, et al. Antioxidant effects of damiana (Turnera diffusa Willd. ex Schult.) in kidney mitochondria from streptozotocin-diabetic rats. Nat Prod Res. 2018 Dec;32(23):2840-2843.
 4. Willer J, Jöhrer K, Greil R, et al. Cytotoxic Properties of Damiana ( Turnera diffusa) Extracts and Constituents and A Validated Quantitative UHPLC-DAD Assay. Molecules. 2019 Feb 28;24(5):855.
 5. Kim M, Ha LK, Oh S, et al. Antiphotoaging Effects of Damiana ( Turnera diffusa) Leaves Extract via Regulation AP-1 and Nrf2/ARE Signaling Pathways. Plants (Basel). 2022 May 31;11(11):1486.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Co jeść na redukcji? Dieta dla dziewczyny 75 kg (aktywny tryb życia). Efekty

  Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim każdy z nas chciałby wyglądać jak najlepiej! Bardzo często przed wakacjami decydujemy się na diety redukcyjne, które pozwolą na pozbycie się zbędnych kilogramów i poprawę sylwetki. Jak wygląda taka dieta i co jeść na redukcji przy aktywnym trybie życia?

 • Czy trzeba myć banany przed jedzeniem?

  Nie myjesz bananów przed zjedzeniem? Czas to zmienić! Konieczność mycia warzyw i owoców przed spożyciem dla większości konsumentów jest oczywista. Z drobnym wyjątkiem. Żyjemy w przeświadczeniu, że produktów spożywczych, które przed zjedzeniem obiera się ze skóry, np. bananów, myć nie trzeba. Najwyższa pora zmienić dotychczasowe nawyki.

 • Czy można poprawić nastrój dietą?

  Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij