Matka uspokaja dziecko oulona dźwiękami
Patryk Jasielski

Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Czas po przyjściu na świat dziecka stawia przed rodzicami niejednokrotnie wiele wyzwań, takich jak problemy z karmieniem, nieustannym płaczem i zasypianiem niemowlęcia. Konsekwencją tego są nieprzespane noce i zmęczenie, które doprowadza do poszukiwania sposobów na chociaż chwilowe uspokojenie i łatwiejsze usypianie dziecka. Jedną z popularnych możliwości ułatwiających zasypianie małego człowieka, z których korzystają rodzice, jest biały szum. W tym artykule dowiesz się, czym jest biały szum, czy może uspokoić dziecko oraz jaki wpływ na dorosłych i dzieci mają tego rodzaju dźwięki.

Co to jest biały szum?

Biały szum to monotonne, jednostajne dźwięki o określonym natężeniu i częstotliwościach, np. dźwięk suszarki czy też odgłosy emitowane przez odkurzacz. Wykorzystywany jest on jako narzędzie, które ma stanowić jednorodne tło dźwiękowe i maskować inne dźwięki będące w pobliżu dziecka. Do tego celu dostępne są zabawki i aplikacje, w których odtwarzane są różnorodne białe szumy, począwszy od dźwięków natury, takich jak szumiące morze, po czysty biały szum dedykowany dla dzieci do snu.

Biały szum – korzyści

Biały szum może być pożyteczny w każdej grupie wiekowej. Najnowsze badania podają, iż może zmniejszać odczuwanie bólu podczas pobierania krwi u hospitalizowanych wcześniaków. Biały szum jest szczególnie doceniany przez rodziców, którzy wskazują na jego różnorodne zalety: zmniejszenie zmęczenia, stresu i poczucia bezradności w opiece nad dziećmi na co dzień. Wśród wymienianych korzyści dla niemowląt, jakie niesie za sobą biały szum, znajdują się m.in.: szybsze zasypianie, ograniczenie wybudzania się czy zaprzestanie płaczu.

Sprawdź, jakie preparaty, leki i zioła na wyciszenie i uspokojenie dla dzieci znajdziesz i zamówisz na DOZ.pl

Co ciekawe, dostępne są liczne badania, które wskazują na pozytywny wpływ białego szumu w grupach dzieci starszych i osób dorosłych. Jest to m.in.: poprawa w zakresie umiejętności czytania u dzieci z tego typu trudnościami oraz lepsza jakość snu u osób mających problem z zasypianiem z powodu zamieszkiwania terenów o dużym natężeniu hałasu.

Powiązane produkty

Czy biały szum może być szkodliwy dla osób dorosłych?

Chociaż biały szum może spowodować, że niektórym dzieciom łatwiej będzie zasnąć lub uspokoić się, nieprawidłowe posługiwanie się urządzeniami, które go wytwarzają, może przyczynić się do tego, że biały szum będzie szkodliwy zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Może zatem rodzić się pytanie, jak biały szum wpływa na człowieka. Z racji popularnego wykorzystywania tego widma dźwięku w grupie najmłodszych dzieci należy mieć na uwadze, jaki wpływ może mieć nieprawidłowo użytkowany biały szum dla niemowląt. Jedną z potencjalnych negatywnych konsekwencji nieodpowiedniej czasowo i odległościowo ekspozycji na urządzenia wytwarzające biały szum jest zwiększone ryzyko utraty słuchu. Przyczyną jest mniejszy kanał słuchowy u niemowlęcia, a co za tym idzie – docierające do niego dźwięki są wzmocnione. Kolejną wadą długiej, częstej i regularnej ekspozycji niemowlęcia na biały szum może być zaburzenie pracy mózgu niemowlęcia, co może skutkować negatywnym wpływem na rozwój dziecka. Duże znaczenie w prawidłowym rozwoju języka, mowy i słuchu niemowlęcia ma ekspozycja na bodźce dźwiękowe o różnej częstotliwości i intensywności, a biały szum może tłumić dopływanie do niemowlęcia tych dźwięków z otoczenia. Co więcej, wskazuje się, że wykorzystywanie białego szumu do spania może spowodować zaburzenia snu i pobudzenie niemowlęcia.

Jeśli chodzi o wpływ białego szumu na osoby dorosłe, przeprowadzono badania oceniające poziomy natężeń dźwięku urządzeń generujących biały szum. Wyniki jednego z nich wskazały, że 3 z 14 sprawdzanych urządzeń wytwarzały biały szum o natężeniu większym niż 85 dB, co przy korzystaniu z nich dłużej niż 8 godzin przekraczało normy narażenia zawodowego dla dorosłych. Może to sugerować, że długa ekspozycja na niektóre urządzenia emitujące biały szum może mieć potencjalnie szkodliwy wpływ również na słuch osób dorosłych.

Biały szum – zasady stosowania. Jak długo można korzystać z tego widma dźwięku?

W celu uniknięcia możliwych negatywnych działań białego szumu do korzystania z niego należy podchodzić z rozwagą. Poniżej zamieszczone zalecenia mogą stanowić cenną wskazówkę dla rodziców, którzy chcą zrównoważyć korzyści i ryzyko, wybierając stosowanie białego szumu.
 1. Przed korzystaniem z białego szumu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją bezpiecznego użytkowania danego urządzenia elektronicznego generującego to widmo dźwięku.
 2. Głośność urządzenia wytwarzającego biały szum powinna być ustawiona na najniższym możliwym poziomie. Maksymalnym dopuszczalnym natężeniem białego szumu dla noworodka i niemowlęcia jest wartość 50 dB.
 3. Należy ograniczać czas używania białego szumu. Zalecane jest korzystanie z urządzeń z opcją automatycznego wyłączania się bądź wyłączenie urządzenia czy zabawki po zaśnięciu dziecka.
 4. Urządzenie wytwarzające biały szum powinno znajdować się możliwie jak najdalej od dziecka. Jako szczególnie niebezpieczną uważa się odległość mniejszą niż 30 cm. Polecane jest umieszczenie źródła dźwięku minimum 2 metry od dziecka.
 5. Ze względu na możliwe ryzyko syndromu nagłej śmierci noworodków (SIDS) urządzenia elektroniczne wytwarzające biały szum nigdy nie powinny znajdować się w obrębie łóżeczka niemowlęcia.
 6. Nie zalecane jest korzystanie przed snem z białego szumu dostępnego w aplikacjach urządzeń elektronicznych, które mają ekran emitujący światło niebieskie, ze względu na to, iż według niektórych badań mogą one zaburzyć prawidłową higienę snu.
 1. Hugh SC, Wolter NE, Propst EJ et al. Infant sleep machines and hazardous sound pressure levels. Pediatrics 2014; 133: 677–681.
 2. Hong SA, Kuziez D, Das N et al. Hazardous sound outputs of white noise devices intended for infants. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2021; 146:110757.
 3. Pietrzak J, Kurdyś P, Surówka Ł et al. Use of white noise-emitting devices in infants and small children as assessed by their parents. Pediatr Med Rodz 2019;15(3):291–296.
 4. Döra Ö, Büyük ET. Effect of White Noise and Lullabies on Pain and Vital Signs in Invasive Interventions Applied to Premature Babies. Pain Manag Nurs. 2021;22(6):724-729.
 5. Söderlund GBW, Åsberg Johnels J, Rothén B et al. Sensory white noise improves reading skills and memory recall in children with reading disability. Brain Behav. 2021;11(7): e02114.
 6. Ebben MR, Yan P, Krieger AC. The effects of white noise on sleep and duration in individuals living in a high noise environment in New York City. Sleep Med. 2021; 83:256-259.
 7. Moon RY, Carlin RF, Hand I; TASK FORCE ON SUDDEN INFANT DEATH SYNDROME AND THE COMMITTEE ON FETUS AND NEWBORN. Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2022 Recommendations for Reducing Infant Deaths in the Sleep Environment. Pediatrics. 2022;150(1): e2022057990.
 8. Hale L, Kirschen GW, LeBourgeois MK et al. Youth Screen Media Habits and Sleep: Sleep-Friendly Screen Behavior Recommendations for Clinicians, Educators, and Parents. Child Adolesc Psychiatr Clin N Am. 2018;27(2):229-245.
 9. Gao F, Zhang J, Sun X et al. The effect of postnatal exposure to noise on sound level processing by auditory cortex neurons of rats in adulthood. Physiol Behav. 2009;97 (3–4):369–373.
 10. Bures Z, Grécová J, Popelár J et al. Noise exposure during early development impairs the processing of sound intensity in adult rats. Eur J Neurosci. 2010;32(1):155–164.
 11. Zhang J, Chen L, Gao F et al. Noise exposure at young age impairs the auditory object exploration behavior of rats in adulthood. Physiol Behav. 2008;95(1-2):229– 234.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ADHD u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie zespołu nadpobudliwości psychoruchowej

  ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurorozwojowych u dzieci. Do objawów pozwalających rozpoznać ADHD należą: nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz impulsywność. Nieleczone ADHD prowadzi do rozwoju problemów emocjonalnych, trudności w funkcjonowaniu społecznym, do obniżenia osiągnięć w nauce oraz do problemów w kontaktach z rówieśnikami. Jak rozpoznać to zaburzenie i jak pomóc dziecku z ADHD?

 • Standardowe mleko modyfikowane. Co znajduje się w mleku dla niemowląt?

  Kiedy dziecko jest zdrowe, nie ma alergii i większych problemów z trawieniem, można podawać mu tzw. standardowe mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Takie preparaty mają na rynku status tzw. środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Ich skład jest regulowany prawem i ściśle nadzorowany. Dlaczego jednak takie mleko jest nazywane modyfikowanym i na czym te modyfikacje polegają? Jednym z głównych składników mleka modyfikowanego jest mleko krowie. Mleko krowie różni się od ludzkiego pod wieloma względami. Zawartość podstawowych składników odżywczych – tłuszczu, białka i węglowodanów – jest inna w każdym z nich.

 • Aspirator do nosa — jak używać ręcznego, a jak elektrycznego?

  U noworodków i niemowląt katar może stanowić znaczące zagrożenie, ponieważ dzieci do ok. 1 roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Występująca u najmłodszych zalegająca wydzielina w nosku powstrzymuje oddychanie, jedzenie i picie. Dodatkowo nieusunięta wydzielina może prowadzić do powikłań w postaci stanów zapalnych w obrębie oka, ucha, oskrzeli lub płuc, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka. Z pomocą przychodzą aspiratory do nosa, które można stosować u dzieci już od chwili narodzin. Są prostą, wygodną i bezpieczną metodą usuwania zalegającej wydzieliny u maluszka.

 • Wymioty u dziecka – przyczyny i skutki. Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

  Ostatnio obserwujemy w Polsce gwałtowny wzrost liczby dzieci zgłaszających się do przychodni i szpitali z silnymi wymiotami. U dzieci wywoływane są one zwykle przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, a także przez błędy dietetyczne. Co ma zrobić rodzic, gdy dziecko wymiotuje? Podpowiadamy.

 • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

  Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

  Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij