Bilans dwulatka - jak wygląda, jakie są normy, ile powinien ważyć 2-latek?
Czy wizyta bilansowa wymaga specjalnego przygotowania?
Nie. Należy jedynie pamiętać, że na wizytę bilansową należy udać się wtedy, kiedy maluch będzie zdrowy. Ponadto, na bilans zdrowia należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz książeczkę szczepień. Dodatkowo, jeśli w międzyczasie dziecko było konsultowane w jakiejkolwiek poradni specjalistycznej (np. z powodu alergii) lub też z jakiegoś powodu było hospitalizowane, na wizytę bilansową należy również dostarczyć informację zwrotną od lekarza specjalisty oraz kartę wypisową ze szpitala, aby lekarz pediatra mógł dołączyć te dokumenty do karty dziecka w poradni POZ.
Jak wygląda bilans dwulatka?
W czasie wizyty bilansowej w pierwszej kolejności lekarz pediatra będzie zbierał bardzo dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia i rozwoju dziecka. Na pewno lekarz zapyta o to czy dziecko pozostaje pod opieką jakiejkolwiek poradni specjalistycznej i jeśli tak, to z jakiego powodu oraz czy musi przyjmować na stałe jakiekolwiek leki. Ponadto, pediatra przejrzy też uważnie książeczkę szczepień, aby ocenić czy maluch był szczepiony na bieżąco, lekarz poinformuje też na pewno o możliwości wykonania szczepień dodatkowych, które mogą być bardzo przydatne, jeśli w planach jest pójście dziecka do przedszkola (chodzi tu przede wszystkim o szczepienie przeciwko ospie wietrznej oraz meningokokom i pneumokokom, jeśli dziecko nie było wcześniej na nie zaszczepione). Następnie lekarz zacznie pytać rodziców o rozwój dziecka. Na pewno padnie pytanie o zgłaszanie przez dziecka potrzeb fizjologicznych oraz o to czy maluch składa już słowa w zdania. Dodatkowo, lekarz będzie pytał też o rozwój motoryczny dziecka: czy chodzi ono sprawnie, czy biega, czy potrafi wejść na krzesło oraz czy potrafi choć przez chwile ustać na jednej nodze. Lekarz będzie też chciał wiedzieć czy maluch umie rozpoznać chociaż dwie części ciała, czy zna kolory oraz czy potrafi budować z klocków. Pediatra będzie też pytał czy dziecko potrafi samodzielnie jeść i czy niepokoju rodziców nie wzbudza słuch malucha (lekarz spyta czy maluch słyszy, kiedy mówi się do niego szeptem i czy nie domaga się pogłaśniania telewizora, kiedy ogląda bajki).
Następnie, lekarz pediatra poprosi o rozebranie maluszka do majteczek lub ewentualnie do pampersa, jeśli maluch nie umie jeszcze zgłaszać potrzeb fizjologicznych C
Jakie są normy wzrostu i masy ciała dla dwulatka? Ile powinien ważyć dwulatek?
Po rozebraniu dziecka, lekarz będzie chciał je zważyć i zmierzyć. Lekarz pediatra po zważeniu i zmierzeniu dziecka odkłada jego masę ciała i wzrost na siatkach centylowych stosownych dla płci dziecka. Wtedy sprawdza czy masa ciała i wzrost dziecka mieszczą się pomiędzy 3 a 97 centylem właściwym dla płci i wieku dziecka. Lekarz zawsze porównuje też wtedy, jak dziecko rosło i ważyło w czasie wcześniejszych wizyt szczepiennych.
W następnej kolejności pediatra będzie chciał zmierzyć dziecku ciśnienie tętnicze krwi, jednak w przypadku dwulatka nie zawsze się to udaje, bowiem dzieci bardzo często się boją, płaczą lub wręcz krzyczą, co uniemożliwia wykonanie pomiaru. Następnie lekarz obejrzy dokładnie skórę dziecka, będzie sprawdzał czy nie ma na niej patologicznych wykwitów, znamion oraz czy nie jest ona zbyt sucha. Następnie, lekarz osłucha serce dziecka, aby ocenić czy nie stwierdza się w nim patologicznych szmerów oraz czy bije ono miarowo, pediatra osłucha też płuca malucha. Kolejny etap badania to badanie brzucha- lekarz stwierdzi czy brzuch jest miękki, czy nie doszło do powiększenia wątroby i śledziony oraz oceni perystaltykę jelit. Ponadto, pediatra obejrzy też narządy płciowe dziecka- oceni czy są one prawidłowe oraz u chłopców czy jądra znajdują się w mosznie. Następnie, lekarz oceni też dostępne badaniu palapacyjnemu węzły chłonne, czy nie doszło do ich powiększenia. Na koniec lekarz obejrzy jamę ustną dziecka, oceni gardło i migdałki podniebienne, jak również zęby malucha. Ponadto, lekarz też oceni, jak maluch chodzi, czy jego kończyny dolne są równej długości.
Po zbadaniu dziecka lekarz pediatra wpisze wynik badania bilansowego do książeczki zdrowia dziecka. Zdecyduje też czy nie ma konieczności skierowania malucha na badania dodatkowe.
Być może lekarz zdecyduje też o konieczności wykonania profilaktycznego badania usg jamy brzusznej dziecka. Na pewno zostaną też wydane zalecenia dotyczące odżywania malucha oraz ewentualnych szczepień dodatkowych, które warto będzie wykonać.
Bilans dwulatka to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu rodzice bowiem dowiadują się czy maluch rozwija się prawidłowo, czy masa jego ciała oraz wzrost mieszczą się normie oraz czy nie ma konieczności udania się z dzieckiem do specjalisty. Można zatem stwierdzić że bilans dwulatka jest pewnego rodzaju badaniem przesiewowym, które pozwala szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka i szybko na nie reagować.