Bilans dwulatka - jak wygląda, jakie są normy, ile powinien ważyć 2-latek?
Anna Posmykiewicz

Bilans dwulatka - jak wygląda, jakie są normy, ile powinien ważyć 2-latek?

W momencie, kiedy nasze dziecko kończy drugi rok swojego życia, czeka je bardzo szczegółowe badanie lekarskie, jakim jest bilans dwulatka. Wizyta w gabinecie lekarskim zajmuje wtedy zdecydowanie więcej czasu niż zwykła wizyta, kiedy nasz maluch jest przeziębiony. Dlaczego wizyta bilansowa trwa dłużej? Dlatego, że wtedy lekarz pediatra bada dziecko bardzo dokładnie, jak również zbiera od rodziców bardzo dokładny i szczegółowy wywiad dotyczący rozwoju dziecka.

Czy wizyta bilansowa wymaga specjalnego przygotowania?

Nie. Należy jedynie pamiętać, że na wizytę bilansową należy udać się wtedy, kiedy maluch będzie zdrowy. Ponadto, na bilans zdrowia należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz książeczkę szczepień. Dodatkowo, jeśli w międzyczasie dziecko było konsultowane w jakiejkolwiek poradni specjalistycznej (np. z powodu alergii) lub też z jakiegoś powodu było hospitalizowane, na wizytę bilansową należy również dostarczyć informację zwrotną od lekarza specjalisty oraz kartę wypisową ze szpitala, aby lekarz pediatra mógł dołączyć te dokumenty do karty dziecka w poradni POZ. 

Jak wygląda bilans dwulatka?

W czasie wizyty bilansowej w pierwszej kolejności lekarz pediatra będzie zbierał bardzo dokładny wywiad dotyczący stanu zdrowia i rozwoju dziecka. Na pewno lekarz zapyta o to czy dziecko pozostaje pod opieką jakiejkolwiek poradni specjalistycznej i jeśli tak, to z jakiego powodu oraz czy musi przyjmować na stałe jakiekolwiek leki. Ponadto, pediatra przejrzy też uważnie książeczkę szczepień, aby ocenić czy maluch był szczepiony na bieżąco, lekarz poinformuje też na pewno o możliwości wykonania szczepień dodatkowych, które mogą być bardzo przydatne, jeśli w planach jest pójście dziecka do przedszkola (chodzi tu przede wszystkim o szczepienie przeciwko ospie wietrznej oraz meningokokom i pneumokokom, jeśli dziecko nie było wcześniej na nie zaszczepione). Następnie lekarz zacznie pytać rodziców o rozwój dziecka. Na pewno padnie pytanie o zgłaszanie przez dziecka potrzeb fizjologicznych oraz o to czy maluch składa już słowa w zdania. Dodatkowo, lekarz będzie pytał też o rozwój motoryczny dziecka: czy chodzi ono sprawnie, czy biega, czy potrafi wejść na krzesło oraz czy potrafi choć przez chwile ustać na jednej nodze. Lekarz będzie też chciał wiedzieć czy maluch umie rozpoznać chociaż dwie części ciała, czy zna kolory oraz czy potrafi budować z klocków. Pediatra będzie też pytał czy dziecko potrafi samodzielnie jeść i czy niepokoju rodziców nie wzbudza słuch malucha (lekarz spyta czy maluch słyszy, kiedy mówi się do niego szeptem i czy nie domaga się pogłaśniania telewizora, kiedy ogląda bajki).

Następnie, lekarz pediatra poprosi o rozebranie maluszka do majteczek lub ewentualnie do pampersa, jeśli maluch nie umie jeszcze zgłaszać potrzeb fizjologicznych C

Czasami dziecko woła już do ubikacji, a rodzice zakładają tylko pampersa specjalnie na wizytę u lekarza, aby po drodze nie spotkała ich jakaś „niespodzianka”- wtedy należy koniecznie powiedzieć, że na co dzień dziecko już nie używa pieluszki.

Jakie są normy wzrostu i masy ciała dla dwulatka? Ile powinien ważyć dwulatek? 

Po rozebraniu dziecka, lekarz będzie chciał je zważyć i zmierzyć. Lekarz pediatra po zważeniu i zmierzeniu dziecka odkłada jego masę ciała i wzrost na siatkach centylowych stosownych dla płci dziecka. Wtedy sprawdza czy masa ciała i wzrost dziecka mieszczą się pomiędzy 3 a 97 centylem właściwym dla płci i wieku dziecka. Lekarz zawsze porównuje też wtedy, jak dziecko rosło i ważyło w czasie wcześniejszych wizyt szczepiennych.

Jeśli zakres wartości wzrostu i masy ciała dziecka nie mieści się w normach siatek centylowych, wtedy lekarz może podejrzewać niedowagę lub nadwagę oraz niskorosłość lub też wzrost nadmierny. O wszystkich nieprawidłowościach pediatra oczywiście poinformuje rodziców i wyda w związku z tym stosowne zalecenia.

W następnej kolejności pediatra będzie chciał zmierzyć dziecku ciśnienie tętnicze krwi, jednak w przypadku dwulatka nie zawsze się to udaje, bowiem dzieci bardzo często się boją, płaczą lub wręcz krzyczą, co uniemożliwia wykonanie pomiaru. Następnie lekarz obejrzy dokładnie skórę dziecka, będzie sprawdzał czy nie ma na niej patologicznych wykwitów, znamion oraz czy nie jest ona zbyt sucha. Następnie, lekarz osłucha serce dziecka, aby ocenić czy nie stwierdza się w nim patologicznych szmerów oraz czy bije ono miarowo, pediatra osłucha też płuca malucha. Kolejny etap badania to badanie brzucha- lekarz stwierdzi czy brzuch jest miękki, czy nie doszło do powiększenia wątroby i śledziony oraz oceni perystaltykę jelit. Ponadto, pediatra obejrzy też narządy płciowe dziecka- oceni czy są one prawidłowe oraz u chłopców czy jądra znajdują się w mosznie. Następnie, lekarz oceni też dostępne badaniu palapacyjnemu węzły chłonne, czy nie doszło do ich powiększenia. Na koniec lekarz obejrzy jamę ustną dziecka, oceni gardło i migdałki podniebienne, jak również zęby malucha. Ponadto, lekarz też oceni, jak maluch chodzi, czy jego kończyny dolne są równej długości. 

Po zbadaniu dziecka lekarz pediatra wpisze wynik badania bilansowego do książeczki zdrowia dziecka. Zdecyduje też czy nie ma konieczności skierowania malucha na badania dodatkowe.

Jeśli do czasu bilansu dwulatka dziecko nigdy nie miało pobieranej krwi, być może zapadnie decyzja o konieczności wykonania kontrolnej morfologii krwi, jak również poziomu glukozy, żelaza oraz poziomu TSH.

Być może lekarz zdecyduje też o konieczności wykonania profilaktycznego badania usg jamy brzusznej dziecka. Na pewno zostaną też wydane zalecenia dotyczące odżywania malucha oraz ewentualnych szczepień dodatkowych, które warto będzie wykonać. 

Bilans dwulatka to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu rodzice bowiem dowiadują się czy maluch rozwija się prawidłowo, czy masa jego ciała oraz wzrost mieszczą się normie oraz czy nie ma konieczności udania się z dzieckiem do specjalisty. Można zatem stwierdzić że bilans dwulatka jest pewnego rodzaju badaniem przesiewowym, które pozwala szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości w rozwoju dziecka i szybko na nie reagować. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl