Czy manicure hybrydowy może powodować raka skóry? Nowe badanie
Badanie przeprowadzone niedawno przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazało, że promieniowanie emitowane przez lampy UV do paznokci, które są używane do utwardzania lakierów hybrydowych, uszkadzają DNA i powodują mutacje w ludzkich komórkach. Tym samym mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry.
Paznokcie hybrydowe a rak
Manicure hybrydowy to popularna forma stylizacji paznokci. Polega na przygotowaniu płytki paznokcia jak podczas tradycyjnego manicure i pomalowaniu jej specjalnym światłoutwardzalnym lakierem. Następnie konieczne jest utrwalenie go w lampie UV. Tak wykonany manicure jest trwały (utrzymuje się nawet do trzech tygodni – jego wytrzymałość zależy jednak od kondycji paznokci, jakości lakieru i jego prawidłowej aplikacji), odporny na odpryski i estetyczny.
Choć manicure hybrydowy posiada wiele zalet, okazuje się, że może być niebezpieczny dla zdrowia. Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California San Diego i University of Pittsburgh w Stanach Zjednoczonych wykazało, że promieniowanie UV emitowane przez lampy, które są używane do utwardzania lakieru, może uszkadzać materiał komórkowy, powodując trwałe mutacje, które mogą zwiększać ryzyko raka skóry.
Światło ultrafioletowe (UV) to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego o długości fali w zakresie od 10 nm do 400 nm. Pod kątem skutków jego działania na organizmy żywe wyróżnia się następujace rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVB dociera do zewnętrznej warstwy skóry, a UVA – przenika do skóry właściwej, indukując uszkodzenia DNA. Co ważne, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sklasyfikowała promieniowanie UVA jako czynnik rakotwórczy grupy 1 – zarówno u ludzi, jak i w modelach eksperymentalnych. Standardowe lampy do paznokci posiadają kilka żarówek emitujących fale UVA o długości od 340 nm do 395 nm.
Manicure hybrydowy – szkodliwość
W trakcie badań naukowcy z USA przeprowadzili napromieniowanie in vitro ludzkich i mysich komórek, wykorzystując lampę UV do manicure’u hybrydowego (ekspozycja na promieniowanie UV o długości od 365 nm do 395 nm miała charakter zarówno ostry, jak i przewlekły), a następnie ocenili uszkodzenia DNA i skutki mutagenne takich działań. Czas trwania każdej ekspozycji wynosił do 20 minut, a komórki oceniano po 48 godzinach od ostatniego napromieniowania.
We wszystkich modelach linii komórkowych pojedyncze, 20-minutowe napromieniowanie spowodowało śmierć do 30% komórek. Trzy kolejne ekspozycje o takim samym czasie przyczyniły się do obumarcia 65–70% komórek. Wyniki badania bezpośrednio sugerują, że promieniowanie emitowane przez lampy UV do paznokci może zwiększać ryzyko raka skóry. Uczeni podkreślają jednak, że potrzebne są badania epidemiologiczne na dużą skalę, aby w pełni ocenić zakres tych zagrożeń.
Jak zmniejszyć ryzyko raka skóry, robiąc manicure hybrydowy?
Jeśli obawiasz się ryzyka związanego z wykonywaniem manicure’u hybrydowego, ale nie chcesz z niego rezygnować, możesz podjąć pewne środki ostrożności:
- Przed wizytą w salonie kosmetycznym zastosuj krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
- Możesz także zakładać specjalne ochronne rękawiczki bez palców (tzw. rękawiczki anty-UV).
- Zmniejsz częstotliwość wykonywania manicure’u hybrydowego, np. rób go tylko na wyjątkowe okazje.
- Pamiętaj o regularnych wizytach w dermatologa (powiedz lekarzowi, że cyklicznie wykonujesz manicure hybrydowy).