Redukcja czy post przerywany? Co jest lepsze?
Jedzenie mniejszej ilości kalorii, czyli stosowanie diety redukcyjnej, a ponadto unikanie w swoim modelu odżywiania dużych posiłków może być skuteczniejszą strategią zarządzania wagą niż ograniczanie posiłków do wąskiego przedziału czasowego, czyli stosowania tak zwanego okna żywieniowego czy inaczej – postu przerywanego.
Częstotliwość i wielkość posiłków jest silniejszym czynnikiem determinującym utratę kilogramów lub przybranie na wadze w porównaniu z czasem między pierwszym a ostatnim posiłkiem – wynika z nowych badań opublikowanych w „Journal of the American Heart Association”.
Jak wyglądało badanie? Kim byli uczestnicy?
W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych oceniano związek między czasem, który upłynął od pierwszego do ostatniego posiłku, a zmianą masy ciała. Do badania włączono prawie 550 dorosłych osób (w wieku 18 lat lub starszych) z trzech systemów opieki zdrowotnej w Maryland i Pensylwanii, posiadających elektroniczną dokumentację medyczną. Uczestnicy mieli co najmniej jeden pomiar masy ciała i wzrostu zarejestrowany w ciągu dwóch lat poprzedzających okres zapisów do badania (luty–lipiec 2019 r.).
Większość uczestników (80%) stanowiły osoby o białym kolorze skóry. Nieco ponad 12% stanowiły osoby czarnoskóre, a około 3% Azjaci. Większość pacjentów zgłosiła wykształcenie wyższe. Średnia wieku wynosiła 51 lat, a średni wskaźnik masy ciała – BMI oscylował w granicach 30,8 – co jest uznawane za otyłość. Średni czas obserwacji wagi zarejestrowanej w elektronicznej dokumentacji medycznej wynosił nieco ponad 6 lat.
Jakie były wyniki badania?
Wyniki badania pokazały, że czas posiłku nie był związany ze zmianą masy ciała podczas sześcioletniego okresu obserwacji. Obejmuje to odstęp od pierwszej do ostatniej konsumpcji – od przebudzenia do zjedzenia pierwszego posiłku oraz od zjedzenia ostatniego posiłku do momentu pójścia spać.
Odstępy między spożywanymi posiłkami:
- średni czas od pierwszego do ostatniego posiłku wynosił 11,5 godziny;
- średni czas od przebudzenia do pierwszego posiłku wynosił 1,6 godziny;
- średni czas od ostatniego posiłku do snu wynosił 4 godziny;
- średni czas snu obliczono na 7,5 godziny.
Co ciekawe, w badaniu nie wykryto związku między porą konsumpcji a zmianą masy ciała w populacji o szerokim zakresie masy ciała.
Post przerywany nie jest aż tak skuteczny w redukcji wagi?
Chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że post przerywany może poprawić i uregulować rytm metaboliczny organizmu, tak to badanie przeprowadzone na dużej grupie o szerokim zakresie masy ciała nie wykryło takiego związku. Zakrojone na szeroką skalę rygorystyczne badania kliniczne, które dotyczyłyby stosowania okna żywieniowego w kontekście długoterminowej zmiany masy ciała, są niezwykle trudne do przeprowadzenia. Specjaliści jednak przyznają, że nawet krótkoterminowe badania interwencyjne (dostarczają dowodów naukowych dotyczących wcześniej niezbadanych aspektów, mechanizmów) mogą być pomocne w ukierunkowaniu przyszłych zaleceń. Naukowcy nie byli również w stanie określić motywacji pacjentów do utraty wagi przed ich włączeniem do eksperymentu i nie mogli wykluczyć dodatkowej zmiennej w postaci jakichkolwiek wcześniej istniejących schorzeń.
Według statystyk American Heart Association z 2022 roku 40% dorosłych w USA jest otyłych. Obecne zalecenia tego stowarzyszenia dotyczące diety i stylu życia w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych obejmują ograniczenie ogólnego spożycia kalorii, zdrowe odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej.