Grafika przedstawiająca kobietę, która symbolizuje utratę wagi
Arkadiusz Dąbek

Redukcja czy post przerywany? Co jest lepsze?

Jedzenie mniejszej ilości kalorii, czyli stosowanie diety redukcyjnej, a ponadto unikanie w swoim modelu odżywiania dużych posiłków może być skuteczniejszą strategią zarządzania wagą niż ograniczanie posiłków do wąskiego przedziału czasowego, czyli stosowania tak zwanego okna żywieniowego czy inaczej – postu przerywanego.

Częstotliwość i wielkość posiłków jest silniejszym czynnikiem determinującym utratę kilogramów lub przybranie na wadze w porównaniu z czasem między pierwszym a ostatnim posiłkiem – wynika z nowych badań opublikowanych w „Journal of the American Heart Association”.

Jak wyglądało badanie? Kim byli uczestnicy?

W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych oceniano związek między czasem, który upłynął od pierwszego do ostatniego posiłku, a zmianą masy ciała. Do badania włączono prawie 550 dorosłych osób (w wieku 18 lat lub starszych) z trzech systemów opieki zdrowotnej w Maryland i Pensylwanii, posiadających elektroniczną dokumentację medyczną. Uczestnicy mieli co najmniej jeden pomiar masy ciała i wzrostu zarejestrowany w ciągu dwóch lat poprzedzających okres zapisów do badania (luty–lipiec 2019 r.).

Większość uczestników (80%) stanowiły osoby o białym kolorze skóry. Nieco ponad 12% stanowiły osoby czarnoskóre, a około 3% Azjaci. Większość pacjentów zgłosiła wykształcenie wyższe. Średnia wieku wynosiła 51 lat, a średni wskaźnik masy ciała – BMI oscylował w granicach 30,8 – co jest uznawane za otyłość. Średni czas obserwacji wagi zarejestrowanej w elektronicznej dokumentacji medycznej wynosił nieco ponad 6 lat.

Sprawdź, jakie suplementy diety, tabletki i zioła na odchudzanie znajdziesz na DOZ.pl

Jakie były wyniki badania?

Wyniki badania pokazały, że czas posiłku nie był związany ze zmianą masy ciała podczas sześcioletniego okresu obserwacji. Obejmuje to odstęp od pierwszej do ostatniej konsumpcji – od przebudzenia do zjedzenia pierwszego posiłku oraz od zjedzenia ostatniego posiłku do momentu pójścia spać.

Odstępy między spożywanymi posiłkami:

  • średni czas od pierwszego do ostatniego posiłku wynosił 11,5 godziny;
  • średni czas od przebudzenia do pierwszego posiłku wynosił 1,6 godziny;
  • średni czas od ostatniego posiłku do snu wynosił 4 godziny;
  • średni czas snu obliczono na 7,5 godziny.

Co ciekawe, w badaniu nie wykryto związku między porą konsumpcji a zmianą masy ciała w populacji o szerokim zakresie masy ciała.

Całkowita dzienna liczba dużych posiłków (szacowana na ponad 1000 kalorii) i średnich posiłków (szacowana na 500-1000 kalorii) była związana ze wzrostem masy ciała w ciągu sześciu lat obserwacji, podczas gdy mniejsza liczba małych posiłków (szacowana na mniej niż 500 kalorii) wiązała się ze spadkiem masy ciała.

Powiązane produkty

Post przerywany nie jest aż tak skuteczny w redukcji wagi?

Chociaż wcześniejsze badania sugerowały, że post przerywany może poprawić i uregulować rytm metaboliczny organizmu, tak to badanie przeprowadzone na dużej grupie o szerokim zakresie masy ciała nie wykryło takiego związku. Zakrojone na szeroką skalę rygorystyczne badania kliniczne, które dotyczyłyby stosowania okna żywieniowego w kontekście długoterminowej zmiany masy ciała, są niezwykle trudne do przeprowadzenia. Specjaliści jednak przyznają, że nawet krótkoterminowe badania interwencyjne (dostarczają dowodów naukowych dotyczących wcześniej niezbadanych aspektów, mechanizmów) mogą być pomocne w ukierunkowaniu przyszłych zaleceń. Naukowcy nie byli również w stanie określić motywacji pacjentów do utraty wagi przed ich włączeniem do eksperymentu i nie mogli wykluczyć dodatkowej zmiennej w postaci jakichkolwiek wcześniej istniejących schorzeń.

Według statystyk American Heart Association z 2022 roku 40% dorosłych w USA jest otyłych. Obecne zalecenia tego stowarzyszenia dotyczące diety i stylu życia w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych obejmują ograniczenie ogólnego spożycia kalorii, zdrowe odżywianie i zwiększenie aktywności fizycznej.

  1. Di Zhao i in., Association of Eating and Sleeping Intervals With Weight Change Over Time: The Daily24 Cohort, „Journal of the American Heart Association”, 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.