Terapia psem - dogoterapia: pies gościem przy szpitalnym łóżku chorego chłopca
Oliwia Janota

Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia (kynoterapia) to rehabilitacja z udziałem psów. W Polsce to pojęcie zostało użyte po raz pierwszy dopiero w 1996 roku i określa ogół działań mających na celu poprawę stanu zdrowia i funkcjonowania człowieka, które są podejmowane z udziałem psa. W skali świata pierwsze doniesienia o wykorzystaniu psów dla celów terapeutycznych pochodzą z 1792 roku. Wówczas w ośrodku York Retreat (Anglia) wykorzystywano kontakt ze zwierzętami w terapii odwykowej pacjentów nadużywających narkotyków. Na przestrzeni tych 230 lat kynoterapia stała się zdefiniowanym sposobem wspierania chorych w procesie leczenia i rehabilitacji. Podstawowym założeniem terapii było nawiązanie więzi między pacjentem a zwierzęciem, a także ćwiczenia w formie gier i zabaw wspomagające sprawność ruchową. Sposób prowadzenia zajęć organizowanych w ramach kynoterapii został określony przez międzynarodowe stowarzyszenie Delta Society i wyróżnia dwie formy aktywności z udziałem psów:

  • Animal-Assisted Activity (AAA) – spontaniczne, grupowe spotkania psów i dogoterapeutów z pacjentami, głównie w celach rekreacyjnych.
  • Animal-Asissted Therapy (AAT) – spotkania mające ściśle określony cel terapeutyczny oraz plan działań, będące integralną częścią procesu leczenia. Ten rodzaj spotkań jest przeprowadzany indywidualnie lub grupowo, zależnie od potrzeb pacjenta.

Jakie rasy psów nadają się do dogoterapii?

Psy biorące udział w kynoterapii nie muszą być psami rodowodowymi, ale rasowi przodkowie kandydata są dodatkową zaletą. Zwierzęta rasowe posiadają bowiem pewne ogólne cechy charakteru, obejmujące m.in. preferencje rasy do współpracy z człowiekiem. Niemniej każdy kandydat do udziału w zajęciach kynoterapeutycznych jest rozpatrywany indywidualnie. „Psi terapeuci” powinni być pod stałą opieką weterynaryjną, mieć ukształtowany charakter oraz odbyć szereg specjalistycznych kursów przygotowujących do nowej roli. Najczęściej w dogoterapii spotkać możemy psy rasy labrador oraz golden retriever, spaniele, beagle, a także pudle i pekińczyki. Jedną z cech charakterystycznych i preferowanych w terapii jest tzw. miękki pysk, czyli delikatne chwytanie aportu, charakterystyczne dla wyżej wymienionych ras.

Co ważne, powyżej wymienione rasy są podatne na szkolenie i chętnie współpracują z człowiekiem. Istotną z punktu widzenia pacjentów zaletą tych ras jest również miękka w dotyku sierść i pogodny wyraz pyska. Rasy stróżujące i bojowe (rottweiler, dog), z uwagi na ich wrodzone preferencje do zachowań agresywnych, nie są kandydatami do udziału w terapii. Ponadto rasy o niezależnych charakterach (husky, malamute) wymagają bardzo dużego doświadczenia od przewodnika i również są niezalecanymi kandydatami do kynoterapii.

Polecane dla Ciebie

Kto powinien korzystać z dogoterapii?

Odbiorcami kynoterapii mogą być wszystkie osoby z jakąkolwiek niepełnosprawnością, ograniczeniem bądź dysfunkcją. Psy są wykorzystywane do wspomagania leczenia urazów rdzenia kręgowego, zaniku mięśni czy porażenia mózgowego. Ponadto dogoterapia może wspomagać pacjentów zmagających się z zaburzeniami psychicznymi – autyzmem, depresją, zespołem Aspergera, zespołem stresu pourazowego.

Terapia z udziałem psów jest skierowana do pacjentów w każdym wieku: dzieci, dorosłych, a nawet seniorów. Kontakt ze zwierzęciem wspomaga rozwój kontaktów interpersonalnych, pozwala przełamać bariery społeczne. Wspiera rozwój funkcji poznawczych i umiejętności komunikacji. Oprócz tego zabawy ze zwierzęciem są formą ćwiczeń wspierających koordynację ruchową, poprawę płynności ruchów i orientacji przestrzennej.

  1. K. Bochowicz, Pies i dogoterapia – historia, [w:] Dogoterapia. Terapia kontaktowa z udziałem psów: Założenia i wykorzystanie w pracy z osobami niepełnosprawnymi, red. N. Bekasiewicz, Warszawa 2003, s. 10–11.
  2. N. Pieczyńska i in., Dogoterapia i dogoaktywności – podobieństwa i różnice, Poznań 2012, s. 4-8, 13-16.
  3. M. Paszkiewicz, Dogoterapia w pigułce, Konin 2017, s. 15, 17-22, 23-24.
  4. A. Franczyk i in., Animaloterapia, Kraków 2008, s. 21.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży są z roku na rok gorsze. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice, chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacji dotyczących odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij