Badanie per rectum z użyciem anoskopu
Olaf Bąk

Anoskopia – kiedy się ją wykonuje? Jak się do niej przygotować?

Anoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu do odbytu specjalnego narzędzia oświetlającego (anoskopu), które umożliwia lekarzowi obejrzenie wewnętrznej powierzchni odbytu i odbytnicy. Badanie to jest często wykonywane w celu wykrycia i rozpoznania chorób odbytu i odbytnicy, takich jak hemoroidy, wrzody, polipy, raki oraz choroby zapalne. Anoskopia jest bardziej szczegółowa niż badanie per rectum.  

Anoskopia to endoskopowe badanie końcowego odcinka układu pokarmowego. Polega na wprowadzeniu sztywnego endoskopu przez odbyt w celu przyjrzenia się błonie śluzowej tego odcinka jelit i ocenienia wyglądu odbytu oraz dolnej części odbytnicy. Wskazaniami do jej wykonania są między innymi krwawienia z odbytu. W przypadku wykrycia niepokojących zmian anoskopia pozwala pobrać próbki tkanek do diagnostyki.

Anoskopia – co to za zabieg?

Anoskopia jest rodzajem badania endoskopowego, w którym wykorzystuje się endoskop sztywny, a nie giętki jak przy gastroskopii i kolonoskopii. Anoskop to około 10-centymetrowy wziernik, który po wprowadzeniu do odbytu pozwala obejrzeć jego okolicę, kanał, zwieracz wewnętrzny odbytu oraz końcowy odcinek odbytnicy. Jest on uzupełnieniem badania per rectum (przez odbyt), które jednak wykonywane jest na ślepo i umożliwia wyłącznie palpacyjne badanie tej okolicy. Dodatkowo anoskop ma możliwość niewielkiego poszerzenia się, co ułatwia widoczność w trakcie badania. Jego budowa umożliwia również wprowadzenie narzędzi, które pomogą w usunięciu polipa jelita lub wykonania wymazu z podejrzanej zmiany. Warto pamiętać, że aż 30% nowotworów jelita grubego jest w zasięgu badania anoskopem lub badania per rectum. Nie zbada się nim jednak wyższych pięter układu pokarmowego, dlatego w takich wypadkach konieczne będzie sięgnięcie po badania z dłuższymi endoskopami – proktoskopia, rektoskopia, sigmoidoskopia lub kolonoskopia.

Anoskopia czy rektoskopia?

Zasadniczo zasada działania anoskopu i rektoskopu jest podobna. Podobny jest również przebieg obu badań. To, co różni rektoskop od anoskopu, to jego długość – anoskop ma przeważnie około 10 cm, podczas gdy rektoskop aż 25 cm. Różnica w długości endoskopu poszerza możliwości diagnostyczne badania. Dlatego też jeśli podejrzewa się, że zmiana nie jest usytuowana w obrębie kanału odbytu lub końca odbytnicy, a na jej wyższych piętrach, to zdecydowanie bardziej wskazana będzie rektoskopia. O konkretne wskazania do wykonania rektoskopii warto zapytać lekarza.

Polecane dla Ciebie

Wskazania do anoskopii

Ze względu na wąski zakres badania lista wskazań do anoskopii również nie jest długa. Najczęściej obejmuje objawy i schorzenia, takie jak:

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny i objawy raka odbytu

Anoskopia – przygotowanie

W przeciwieństwie do kolonoskopii anoskopia nie wymaga kompleksowego przygotowania. Najważniejsza jest higiena osobista (dokładne umycie okolic pośladków oraz odbytu), opróżnienie pęcherza, wypróżnienie się oraz – jeśli doświadczamy problemów z wypróżnianiem się – dwukrotna lewatywa (jednak o jej wykonanie warto zapytać lekarza, który ma wykonać badanie).

Warto też poinformować lekarza wykonującego badanie o uczuleniu na leki znieczulające miejscowo – lidokaina zawarta w żelu, który nakładany jest na palec lub endoskop, jest tym samym lekiem, który podawany jest na przykład przed zabiegami stomatologicznymi w okolicę szczęki lub żuchwy. Jeśli źle reagujemy na te leki przy okazji innych zabiegów, to tutaj również byłyby one niewskazane. Koniecznie przekażmy też lekarzowi informacje o znanych nam chorobach zakaźnych, na które chorujemy, jak WZW B, C oraz HIV.

Anoskopia – przebieg

Lekarzem wykonującym zabieg jest najczęściej proktolog, który specjalizuje się w chorobach odbytu i końcowego odcinka układu pokarmowego. Osoba badana jest proszona o położenie się na boku z kolanami podgiętymi do brody (pozycja embrionalna) lub rzadziej o ustawienie się w pozycji kolankowo-łokciowej. Następnie lekarz wykonuje badanie per rectum przy użyciu palca, by zlokalizować interesującą go zmianę, po czym delikatnie wprowadza przez odbyt anoskop z dużą ilością żelu. Po chwili nieznacznie rozszerza jego ramiona i ogląda okolicę odbytu i odbytnicy. Ze względu na ograniczone pole widzenia anoskop z reguły obrócony jest 4 razy o 90 stopni celem przyjrzenia się każdej ze ścian odbytu i odbytnicy.

Anoskopia trwa zwykle kilka minut i z zasady jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ endoskop jest wprowadzony wraz z żelem znieczulającym. Po zabiegu pacjent może odczuwać lekki dyskomfort lub pieczenie w okolicy odbytu, ale te objawy zazwyczaj szybko ustępują. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Anoskopia – przeciwwskazania

Anoskopia jest badaniem bezpiecznym i niezwiązanym z dużą ilością powikłań. Do niektórych z nich zaliczono:

 • silny ból w okolicy odbytu (wtedy konieczne może być wykonanie znieczulenia ogólnego),
 • wrodzone nieprawidłowości w okolicy odbytu i odbytnicy,
 • świeże urazy okolic odbytu,
 • niedawno przebyte operacje tej okolicy,
 • zaawansowaną chorobę hemoroidalną z zakrzepicą żylną,
 • niewydolność krążeniowo-oddechową.

W niektórych przypadkach, jak osłabienie odporności (AIDS czy leczenie immunosupresyjne) lub u osób ze wszczepionymi zastawkami serca, konieczne może być osłonowe podanie antybiotyków.

 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020.
 2. Zarys chirurgii. Podręcznik dla studentów i lekarzy w trakcie specjalizacji, pod red. prof. A. Żyluka, Medipage, Warszawa 2016.
 3. Z. Grzebieniak, G. Marek, A. Agrawal, W. Kielan, Krwawienie z odbytu – zasady postępowania, „Family Medicine & Primary Care Review” 2013, 15, 221–223.
 4. G. Nawrocki, Współczesne metody leczenia raka odbytu, „Postępy Nauk Medycznych” 2013, t. XXVI, nr 8.
 5. M. Kołodziejczak, Technika i interpretacja badania per rectum, „Chirurgia po Dyplomie” 2013/06.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak powstaje nowotwór?

  Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

 • Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

  Oddawanie moczu jest naturalną potrzebą, którą realizujemy kilka razy dziennie. Kolor moczu może być także wyznacznikiem stanu naszego zdrowia, rodzaju spożywanych leków oraz składu naszej diety. Co więc może oznaczać zmiana jego barwy?

 • Odma opłucnowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Odmą opłucnową nazywamy obecność powietrza w jamie opłucnej, która spowodowana jest uszkodzeniem płuca lub klatki piersiowej. Czy ten stan zawsze jest niebezpieczny dla życia? Z jakimi objawami się wiąże?

 • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

  Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

 • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

  Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

 • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

  Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

 • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

  Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

 • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

  Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij