
Po odgłosie kaszlu będzie można rozpoznać zapalenie płuc
AI pomoże w wykrywaniu zapalenia płuc
Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) może wykryć, czy dany pacjent ma zapalenie płuc, rejestrując jego kaszel – odkrycie to przedstawiono na 183. spotkaniu Acoustical Society of America odbywającym się w Nashville w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ jednak urządzenia rejestrujące dźwięki różnią się od siebie, inaczej wygląda także akustyka różnych przestrzeni, podczas tworzenia algorytmów, konieczne było uwzględnienie odpowiedzi impulsowej pomieszczenia (charakterystyki impulsowej). W ten sposób udało się osiągnąć dokładność zbioru danych na poziomie 97,5%. Technikę tę opracowali naukowcy z Hanyang University w Korei Południowej.
W świecie, w którym opieka zdrowotna staje się coraz bardziej scyfryzowana, a lekarze i pacjenci coraz częściej korzystają z telemedycyny, rozwój technologii pomagających zdalnie wykrywać choroby na wczesnym etapie i umożliwiających szybkie wdrożenie leczenia, jest niezwykle istotny. Może to pomóc znacznie obniżyć koszty leczenia określonych schorzeń. Autorzy wspomnianego badania zaznaczają, że automatyczne diagnozowanie stanu zdrowia na podstawie informacji o odgłosach kaszlu, ułatwi leczenie bez konieczności odbywania tradycyjnej wizyty w placówce medycznej. Może to być korzystne nie tylko dla medyków, ale także niezwykle wygodne dla chorych.
Poziom cyfryzacji służby zdrowia w Polsce
Pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła rozwój telemedycyny na całym świecie, w tym również w Polsce. Aby skuteczne diagnozowanie i leczenie „na odległość” było możliwe, niezbędne jest sukcesywne zwiększanie poziomu cyfryzacji służby zdrowia. Polskie placówki medyczne gromadzą ogromne ilości danych, jednak w dalszym ciągu brakuje zintegrowanego systemu, który mógłby owe informacje magazynować. Stopniowo ulega to zmianie, a Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że ma na uwadze, iż zwiększenie katalogu usług cyfrowych i rozwój usług telemedycznych są konieczne.
Polecane dla Ciebie
Objawy zapalenia płuc
Zanim technologia opracowana przez koreańskich naukowców będzie mogła zostać zastosowana na szeroką skalę do zdalnego monitorowania pacjentów (uczeni mają nadzieję na stworzenie aplikacji do opieki domowej), warto zapoznać się z najczęstszymi objawami zapalenia płuc, czyli choroby będącej jedna z głównych przyczyn zgonów na świecie. Bezpośrednim podłożem choroby jest stan zapalny dotyczący pęcherzyków płucnych oraz tkanki śródmiąższowej. Głównym symptomem schorzenia jest silny kaszel (początkowo jest to kaszel suchy, z czasem staje się on mokry). Mogą mu towarzyszyć gorączka, ogólne osłabienie czy zlewne poty.
Warto zaznaczyć, że niekiedy zapalenie płuc przebiega skąpoobjawowo lub bezobjawowo, zwłaszcza u osób starszych oraz małych dzieci, w przypadku których choroba może prowadzić do poważnych powikłań, łącznie ze zgonem. U pacjentów geriatrycznych i pediatrycznych warto zatem zwracać uwagę na takie objawy, jak pogorszenie apetytu, apatia, ospałość, większa niż zazwyczaj męczliwość, trudności ze złapaniem oddechu. Rozpoznanie zapalenia płuc opiera się na badaniu przedmiotowym, podmiotowym oraz badaniach obrazowych (RTG klatki piersiowej lub USG płuc).