kobieta cierpiąca na ból głowy
Arkadiusz Dąbek

Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby i nieobecności w pracy?

Badanie opublikowane 14 grudnia 2022 roku w internetowym wydaniu „Neurology” – czasopisma medycznego z Amerykańskiej Akademii Neurologii – wykazało, że osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy są w porównaniu z innymi nawet trzykrotnie bardziej narażone na różne schorzenia, takie jak choroby serca, zaburzenia psychiczne i inne choroby neurologiczne.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest zaburzeniem neurologicznym, które powoduje silne i napadowe bóle głowy. Bóle te mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin, a często pojawiają się w regularnych odstępach czasu – zwykle w tych samych godzinach każdego dnia. Klasterowy ból głowy może również powodować łzawienie, zaczerwienienie oczu, kichanie lub nacisk na oczy. Objawy te są często niezwykle silne i nasilają się wraz z początkiem napadu. Ból może być po jednej stronie głowy lub obustronny.

Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby

Dr Caroline Ran z Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji stwierdziła, że bóle głowy mają ogromny wpływ na jakość życia ludzi, zarówno w aspekcie społecznym, jak i finansowym. Z jej badań wynika, że osoby z klasterowymi bólami głowy są bardziej narażone na inne choroby. Natomiast osoby, które mają co najmniej jedno dodatkowe schorzenie, tracą cztery razy więcej dni pracy z powodu niedyspozycyjności lub choroby niż osoby z samymi klasterowymi bólami głowy. To z kolei prowadzi do większego ryzyka długotrwałej nieobecności w pracy.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Dokonano badania 3240 osób w wieku od 16 do 64 lat z klasterowymi bólami głowy, aby porównać je z 16 200 osobami o podobnym wieku, płci i innych czynnikach. Większość stanowili mężczyźni, co jest typowe w przypadku tej dolegliwości. Badano, ile dni w ciągu roku osoby cierpiące na klasterowy ból głowy były nieobecne w pracy z powodu choroby i niedyspozycyjności.

Klasterowy ból głowy to większe ryzyko nieobecności w pracy

Wyniki pokazały, że wśród osób z klasterowymi bólami głowy aż 92% (2977 osób) miało co najmniej jedną dodatkową chorobę, podczas gdy wśród osób bez klasterowych bólów głowy było to 78% (12 575 osób). U osób z klasterowymi bólami głowy liczba kobiet z dodatkowymi chorobami była wyższa niż liczba mężczyzn  – odpowiednio 96% i 90%. Natomiast wśród osób bez klasterowych bólów głowy odsetek kobiet i mężczyzn z dodatkowymi chorobami był podobny, odpowiednio 79% i 77%.

Średnia ilość dni, w których osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy były nieobecne z powodu choroby lub niedyspozycyjności, była o ponad połowę wyższa niż w przypadku osób bez tej dolegliwości  – 63 dni w porównaniu z 34.

Badaczka stwierdziła, że wyniki analiz podkreśliły ważność zgłębiania wiedzy na temat innych schorzeń, które mają wpływ na klasterowy ból głowy. W przyszłości, kiedy zostaną przeprowadzone kolejne badania, odkryte wnioski będą przekładać się na podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących leczenia, profilaktyki i rokowań.

Jak wygląda leczenie klasterowego bólu głowy?

Leczenie klasterowych bólów głowy może obejmować leki farmakologiczne, terapię skojarzoną, terapię uciskową czy terapię środowiskową. Leki farmakologiczne, takie jak tryptany, stosuje się w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia częstotliwości ataków. Podczas napadu klasterowego bólu głowy pomocne mogą być także inhalacje 100% tlenem. U niektórych pacjentów sprawdzają się też kompresy.

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy żelowe ciepło-zimno

Terapia skojarzona może obejmować leczenie farmakologiczne i terapię behawioralną, która obejmuje techniki relaksacyjne i modyfikację stylu życia. Terapia uciskowa zazwyczaj polega na wykonaniu ucisku na punkty nerwowe w celu złagodzenia bólu. Terapia środowiskowa może zawierać zmiany w trybie dnia, w diecie, ćwiczeniach i w nawykach snu.

  1. C. Ran, K. Alexanderson, A. C. Belin, Multimorbidity and Sickness Absence/Disability Pension in Cluster Headache Patients and Matched References: A Swedish Register-Based Study, „Neurology”, 2022.
  2. Are people with cluster headaches more likely to have other illnesses?, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221214180650.htm [dostęp:] 14.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij