kobieta cierpiąca na ból głowy
Arkadiusz Dąbek

Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby i nieobecności w pracy?

Badanie opublikowane 14 grudnia 2022 roku w internetowym wydaniu „Neurology” – czasopisma medycznego z Amerykańskiej Akademii Neurologii – wykazało, że osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy są w porównaniu z innymi nawet trzykrotnie bardziej narażone na różne schorzenia, takie jak choroby serca, zaburzenia psychiczne i inne choroby neurologiczne.

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest zaburzeniem neurologicznym, które powoduje silne i napadowe bóle głowy. Bóle te mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin, a często pojawiają się w regularnych odstępach czasu – zwykle w tych samych godzinach każdego dnia. Klasterowy ból głowy może również powodować łzawienie, zaczerwienienie oczu, kichanie lub nacisk na oczy. Objawy te są często niezwykle silne i nasilają się wraz z początkiem napadu. Ból może być po jednej stronie głowy lub obustronny.

Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby

Dr Caroline Ran z Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji stwierdziła, że bóle głowy mają ogromny wpływ na jakość życia ludzi, zarówno w aspekcie społecznym, jak i finansowym. Z jej badań wynika, że osoby z klasterowymi bólami głowy są bardziej narażone na inne choroby. Natomiast osoby, które mają co najmniej jedno dodatkowe schorzenie, tracą cztery razy więcej dni pracy z powodu niedyspozycyjności lub choroby niż osoby z samymi klasterowymi bólami głowy. To z kolei prowadzi do większego ryzyka długotrwałej nieobecności w pracy.

Powiązane produkty

Jak przebiegało badanie?

Dokonano badania 3240 osób w wieku od 16 do 64 lat z klasterowymi bólami głowy, aby porównać je z 16 200 osobami o podobnym wieku, płci i innych czynnikach. Większość stanowili mężczyźni, co jest typowe w przypadku tej dolegliwości. Badano, ile dni w ciągu roku osoby cierpiące na klasterowy ból głowy były nieobecne w pracy z powodu choroby i niedyspozycyjności.

Klasterowy ból głowy to większe ryzyko nieobecności w pracy

Wyniki pokazały, że wśród osób z klasterowymi bólami głowy aż 92% (2977 osób) miało co najmniej jedną dodatkową chorobę, podczas gdy wśród osób bez klasterowych bólów głowy było to 78% (12 575 osób). U osób z klasterowymi bólami głowy liczba kobiet z dodatkowymi chorobami była wyższa niż liczba mężczyzn  – odpowiednio 96% i 90%. Natomiast wśród osób bez klasterowych bólów głowy odsetek kobiet i mężczyzn z dodatkowymi chorobami był podobny, odpowiednio 79% i 77%.

Średnia ilość dni, w których osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy były nieobecne z powodu choroby lub niedyspozycyjności, była o ponad połowę wyższa niż w przypadku osób bez tej dolegliwości  – 63 dni w porównaniu z 34.

Badaczka stwierdziła, że wyniki analiz podkreśliły ważność zgłębiania wiedzy na temat innych schorzeń, które mają wpływ na klasterowy ból głowy. W przyszłości, kiedy zostaną przeprowadzone kolejne badania, odkryte wnioski będą przekładać się na podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących leczenia, profilaktyki i rokowań.

Jak wygląda leczenie klasterowego bólu głowy?

Leczenie klasterowych bólów głowy może obejmować leki farmakologiczne, terapię skojarzoną, terapię uciskową czy terapię środowiskową. Leki farmakologiczne, takie jak tryptany, stosuje się w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia częstotliwości ataków. Podczas napadu klasterowego bólu głowy pomocne mogą być także inhalacje 100% tlenem. U niektórych pacjentów sprawdzają się też kompresy.

Sprawdź na DOZ.pl: Kompresy żelowe ciepło-zimno

Terapia skojarzona może obejmować leczenie farmakologiczne i terapię behawioralną, która obejmuje techniki relaksacyjne i modyfikację stylu życia. Terapia uciskowa zazwyczaj polega na wykonaniu ucisku na punkty nerwowe w celu złagodzenia bólu. Terapia środowiskowa może zawierać zmiany w trybie dnia, w diecie, ćwiczeniach i w nawykach snu.

  1. C. Ran, K. Alexanderson, A. C. Belin, Multimorbidity and Sickness Absence/Disability Pension in Cluster Headache Patients and Matched References: A Swedish Register-Based Study, „Neurology”, 2022.
  2. Are people with cluster headaches more likely to have other illnesses?, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221214180650.htm [dostęp:] 14.12.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij