Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby i nieobecności w pracy?
Badanie opublikowane 14 grudnia 2022 roku w internetowym wydaniu „Neurology” – czasopisma medycznego z Amerykańskiej Akademii Neurologii – wykazało, że osoby cierpiące na klasterowe bóle głowy są w porównaniu z innymi nawet trzykrotnie bardziej narażone na różne schorzenia, takie jak choroby serca, zaburzenia psychiczne i inne choroby neurologiczne.
Czym jest klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy jest zaburzeniem neurologicznym, które powoduje silne i napadowe bóle głowy. Bóle te mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin, a często pojawiają się w regularnych odstępach czasu – zwykle w tych samych godzinach każdego dnia. Klasterowy ból głowy może również powodować łzawienie, zaczerwienienie oczu, kichanie lub nacisk na oczy. Objawy te są często niezwykle silne i nasilają się wraz z początkiem napadu. Ból może być po jednej stronie głowy lub obustronny.
Osoby z klasterowym bólem głowy bardziej narażone na inne choroby
Dr Caroline Ran z Karolinska Institutet w Sztokholmie w Szwecji stwierdziła, że bóle głowy mają ogromny wpływ na jakość życia ludzi, zarówno w aspekcie społecznym, jak i finansowym. Z jej badań wynika, że osoby z klasterowymi bólami głowy są bardziej narażone na inne choroby. Natomiast osoby, które mają co najmniej jedno dodatkowe schorzenie, tracą cztery razy więcej dni pracy z powodu niedyspozycyjności lub choroby niż osoby z samymi klasterowymi bólami głowy. To z kolei prowadzi do większego ryzyka długotrwałej nieobecności w pracy.
Jak przebiegało badanie?
Dokonano badania 3240 osób w wieku od 16 do 64 lat z klasterowymi bólami głowy, aby porównać je z 16 200 osobami o podobnym wieku, płci i innych czynnikach. Większość stanowili mężczyźni, co jest typowe w przypadku tej dolegliwości. Badano, ile dni w ciągu roku osoby cierpiące na klasterowy ból głowy były nieobecne w pracy z powodu choroby i niedyspozycyjności.
Klasterowy ból głowy to większe ryzyko nieobecności w pracy
Wyniki pokazały, że wśród osób z klasterowymi bólami głowy aż 92% (2977 osób) miało co najmniej jedną dodatkową chorobę, podczas gdy wśród osób bez klasterowych bólów głowy było to 78% (12 575 osób). U osób z klasterowymi bólami głowy liczba kobiet z dodatkowymi chorobami była wyższa niż liczba mężczyzn – odpowiednio 96% i 90%. Natomiast wśród osób bez klasterowych bólów głowy odsetek kobiet i mężczyzn z dodatkowymi chorobami był podobny, odpowiednio 79% i 77%.
Badaczka stwierdziła, że wyniki analiz podkreśliły ważność zgłębiania wiedzy na temat innych schorzeń, które mają wpływ na klasterowy ból głowy. W przyszłości, kiedy zostaną przeprowadzone kolejne badania, odkryte wnioski będą przekładać się na podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących leczenia, profilaktyki i rokowań.
Jak wygląda leczenie klasterowego bólu głowy?
Leczenie klasterowych bólów głowy może obejmować leki farmakologiczne, terapię skojarzoną, terapię uciskową czy terapię środowiskową. Leki farmakologiczne, takie jak tryptany, stosuje się w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia częstotliwości ataków. Podczas napadu klasterowego bólu głowy pomocne mogą być także inhalacje 100% tlenem. U niektórych pacjentów sprawdzają się też kompresy.
Terapia skojarzona może obejmować leczenie farmakologiczne i terapię behawioralną, która obejmuje techniki relaksacyjne i modyfikację stylu życia. Terapia uciskowa zazwyczaj polega na wykonaniu ucisku na punkty nerwowe w celu złagodzenia bólu. Terapia środowiskowa może zawierać zmiany w trybie dnia, w diecie, ćwiczeniach i w nawykach snu.