Nogi pary uprawiającej seks wystają spod kołdry
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy opracowali niehormonalny żel antykoncepcyjny. Jak działa? Czy jest skuteczny?

Szwedzcy naukowcy opracowali żel wzmacniający barierę śluzową szyjki macicy. Nie zawiera on hormonów, a jego skuteczność w badaniach przedklinicznych była bardzo wysoka.

Nowa niehormonalna metoda antykoncepcyjna

Metod zapobiegania ciąży jest wiele, podstawowy podział obejmuje antykoncepcję hormonalną i niehormonalną. Pierwsza z wymienionych jest bardzo skuteczna (np. wskaźnik Pearla dla jednofazowych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,20,5, czyli statystycznie 0,2 do 0,5 kobiet na 1000 je stosujących w ciągu roku zajdzie w ciążę), lecz ma wiele skutków ubocznych. Wśród nich znajdują się m.in.: spadek libido, wahania nastroju, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zwiększone ryzyko zakrzepicy, wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Istnieje także wiele przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, jak chociażby choroby wątroby i nerek, źle kontrolowana cukrzyca, schorzenia układu krążenia, otyłość czy palenie papierosów.

Wyżej wymienionych działań niepożądanych nie powodują niehormonalne metody kontrolowania płodności, jednak są one mniej skuteczne i/lub mniej komfortowe w stosowaniu. Niedawno zespół naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie (KTH Royal Institute of Technology) opracował niezawierający hormonów żel dopochwowy, który jest równie skuteczny jak preparaty hormonalne, ale nie powoduje skutków ubocznych.

Jak dokładnie działa żel antykoncepcyjny bez hormonów?

Żel zawiera chitozan, biopolimer będący pochodną chityny, otrzymywany głównie z muszli skorupiaków. Związek ten tworzy wiązania poprzeczne z białkami wydzielanymi w śluzie szyjkowym. Powoduje to jego zagęszczenie, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie komórki jajowej. W omawianych badaniach przetestowano go na samicach owiec – wykazano, że blokuje on 98% plemników przed dostaniem się do macicy.

Nowo opracowany żel antykoncepcyjny musi teraz zostać przetestowany na ludziach. Autorzy badania sądzą, że będzie on działał już kilka sekund po zaaplikowaniu, a efekt będzie się utrzymywał przez kilka godzin. W przeciwieństwie do chemicznych środków plemnikobójczych ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak pieczenie, podrażnienie, świąd błony śluzowej pochwy i sromu, będzie minimalne.

Polecane dla Ciebie

Skuteczność obecnie dostępnych niehormonalnych metod antykoncepcyjnych

Wśród najczęściej stosowanych niehormonalnych metod antykoncepcyjnych znajdują się m.in.:

  • Prezerwatywy – to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Jest łatwo dostępna i chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw wynosi 3-7.
  • Domaciczne wkładki niehormonalne – ich działanie polega na wytworzeniu niewielkiego stanu zapalnego, który jest bezpieczny dla kobiety, ale uniemożliwia plemnikom dotarcie do macicy. W zależności od konkretnego modelu ich działanie utrzymuje się przez 5-10 lat. W przypadku wkładki niehormonalnej wskaźnik Pearla wynosi 0,6-0,8.
  • Środki plemnikobójcze (m.in. pianki, żele, globulki) – tego typu preparaty aplikuje się do pochwy tuż przed stosunkiem, a ich zadaniem jest unieruchomienie i neutralizacja plemników. Mają one wskaźnik Pearla od 8 do 36.
  • Kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe (diafragmy) – ich stosowanie ma na celu uniemożliwienie przedostania się nasienia do szyjki macicy. Wskaźnik Pearla dla kapturka naszyjkowego wynosi 6-16, a dla błony dopochwowej 6-18.
  1. K. Rope, Nonhormonal birth control, WebMD [online] https://www.webmd.com/sex/birth-control/non-hormonal-birth-control-options [dostęp:] 13.12.2022.
  2. U. Schimpf, E. Caldas-Silveira, L. Katchan i in., Topical reinforcement of the cervical mucus barrier to sperm, „Science Translational Medicine” 2022, t. 14, nr 673.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij