Nogi pary uprawiającej seks wystają spod kołdry
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy opracowali niehormonalny żel antykoncepcyjny. Jak działa? Czy jest skuteczny?

Szwedzcy naukowcy opracowali żel wzmacniający barierę śluzową szyjki macicy. Nie zawiera on hormonów, a jego skuteczność w badaniach przedklinicznych była bardzo wysoka.

Nowa niehormonalna metoda antykoncepcyjna

Metod zapobiegania ciąży jest wiele, podstawowy podział obejmuje antykoncepcję hormonalną i niehormonalną. Pierwsza z wymienionych jest bardzo skuteczna (np. wskaźnik Pearla dla jednofazowych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych wynosi 0,20,5, czyli statystycznie 0,2 do 0,5 kobiet na 1000 je stosujących w ciągu roku zajdzie w ciążę), lecz ma wiele skutków ubocznych. Wśród nich znajdują się m.in.: spadek libido, wahania nastroju, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, zwiększone ryzyko zakrzepicy, wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi. Istnieje także wiele przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej, jak chociażby choroby wątroby i nerek, źle kontrolowana cukrzyca, schorzenia układu krążenia, otyłość czy palenie papierosów.

Wyżej wymienionych działań niepożądanych nie powodują niehormonalne metody kontrolowania płodności, jednak są one mniej skuteczne i/lub mniej komfortowe w stosowaniu. Niedawno zespół naukowców z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie (KTH Royal Institute of Technology) opracował niezawierający hormonów żel dopochwowy, który jest równie skuteczny jak preparaty hormonalne, ale nie powoduje skutków ubocznych.

Jak dokładnie działa żel antykoncepcyjny bez hormonów?

Żel zawiera chitozan, biopolimer będący pochodną chityny, otrzymywany głównie z muszli skorupiaków. Związek ten tworzy wiązania poprzeczne z białkami wydzielanymi w śluzie szyjkowym. Powoduje to jego zagęszczenie, co uniemożliwia plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy do jajowodów, gdzie następuje zapłodnienie komórki jajowej. W omawianych badaniach przetestowano go na samicach owiec – wykazano, że blokuje on 98% plemników przed dostaniem się do macicy.

Nowo opracowany żel antykoncepcyjny musi teraz zostać przetestowany na ludziach. Autorzy badania sądzą, że będzie on działał już kilka sekund po zaaplikowaniu, a efekt będzie się utrzymywał przez kilka godzin. W przeciwieństwie do chemicznych środków plemnikobójczych ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak pieczenie, podrażnienie, świąd błony śluzowej pochwy i sromu, będzie minimalne.

Powiązane produkty

Skuteczność obecnie dostępnych niehormonalnych metod antykoncepcyjnych

Wśród najczęściej stosowanych niehormonalnych metod antykoncepcyjnych znajdują się m.in.:

 • Prezerwatywy – to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Jest łatwo dostępna i chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wskaźnik Pearla w przypadku prezerwatyw wynosi 3-7.
 • Domaciczne wkładki niehormonalne – ich działanie polega na wytworzeniu niewielkiego stanu zapalnego, który jest bezpieczny dla kobiety, ale uniemożliwia plemnikom dotarcie do macicy. W zależności od konkretnego modelu ich działanie utrzymuje się przez 5-10 lat. W przypadku wkładki niehormonalnej wskaźnik Pearla wynosi 0,6-0,8.
 • Środki plemnikobójcze (m.in. pianki, żele, globulki) – tego typu preparaty aplikuje się do pochwy tuż przed stosunkiem, a ich zadaniem jest unieruchomienie i neutralizacja plemników. Mają one wskaźnik Pearla od 8 do 36.
 • Kapturki naszyjkowe i błony dopochwowe (diafragmy) – ich stosowanie ma na celu uniemożliwienie przedostania się nasienia do szyjki macicy. Wskaźnik Pearla dla kapturka naszyjkowego wynosi 6-16, a dla błony dopochwowej 6-18.
 1. K. Rope, Nonhormonal birth control, WebMD [online] https://www.webmd.com/sex/birth-control/non-hormonal-birth-control-options [dostęp:] 13.12.2022.
 2. U. Schimpf, E. Caldas-Silveira, L. Katchan i in., Topical reinforcement of the cervical mucus barrier to sperm, „Science Translational Medicine” 2022, t. 14, nr 673.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij