Kobiety częściej chorują na choroby z autoagresji – kampania Advantage Hers
Advantage Hers to globalna kampania, która ma pokazać kobietom, że żadna przewlekła choroba zapalna nie powinna być dla nich przeszkodą w codziennym życiu. Inspiracją do jej stworzenia były osobiste doświadczenia Caroline Wozniacki – duńskiej tenisitki, u której u szczytu kariery zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów.
Przewlekłe choroby zapalne u kobiet
Kobiety dotknięte przewlekłymi chorobami zapalnymi mogą odczuwać wiele negatywnych skutków tych chorób na swoim zdrowiu. Przewlekłe choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Crohna i toczeń rumieniowaty układowy, mogą prowadzić do chronicznego bólu i sztywności stawów, a także do poważnych zaburzeń w pracy jelit i innych narządów wewnętrznych. Może to prowadzić do poważnych trudności w codziennym funkcjonowaniu, a także do obniżenia jakości życia. Choroby te mogą również przyczynić do zwiększonego ryzyka wystąpienia innych poważnych chorób, takich jak choroby serca i układu krążenia. Dlatego ważne jest, aby kobiety dotknięte tymi chorobami regularnie kontrolowały swoje zdrowie i stosowały się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia i zarządzania chorobą.
Założenia Kampanii Advantage Hers
Ambasadorką globalnej kampanii Advantage Hers została Carline Woźniacki, u której wykryto reumatoidalne zapalenie stawów, kiedy była u szczytu swojej kariery.
Caroline Wozniacki to duńska tenisistka, która urodziła się 11 lipca 1990 roku w Odense. Jest byłą liderką rankingu WTA i zdobywczynią 30 tytułów w grach pojedynczych oraz 7 w grach podwójnych na poziomie WTA. W 2010 roku została pierwszą duńską tenisistką, która zwyciężyła turniej WTA, a w 2018 roku zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, wygrywając Australian Open. Wozniacki jest również dwukrotną mistrzynią mistrzostw kraju w grach pojedynczych i podwójnych.
Celem kampanii jest pokazanie szczególnych wyzwań, z jakimi zmagają się kobiety żyjące z przewlekłymi chorobami o podłożu zapalnym. Ambasadorka podzieliła się własnym doświadczeniem trudności, z jakimi zmagała się jako osoba cierpiąca na RZS na konferencji prasowej, która miała miejsce 20. września w Warszawie. W 2018 r. zaczęły się u niej pojawiać objawy przewlekłego zmęczenia, wyczerpania. Następnie zaczęła odczuwać tak silne bóle stawów (w palcach, kolanach, łokciach), że nie była w stanie wyjść z łóżka. Niestety, zanim trafiła do lekarza, który trafnie zdiagnozował chorobę, słyszała, że ma problem natury psychologicznej.
Kobiety bardziej narażone na choroby zapalne
Podczas konferencji prasowej dla PAP wypowiedziała się również krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska. Skomentowała, że u kobiet częściej dochodzi do rozwoju chorób z autoagresji; na przykład na reumatoidalne zapalenie stawów kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.
Specjalistka przypomniała także, że kobiety zaczynają chorować na przewlekłe choroby zapalne w młodym wieku, kiedy planują ciążę. Niestety, przy większości chorób ich przebieg zaostrza się po rozwiązaniu. Wówczas pacjentka nie może zająć się dzieckiem.