kobieta z bielactwem - chorobą z autoagresji
Arkadiusz Dąbek

Kobiety częściej chorują na choroby z autoagresji – kampania Advantage Hers

Advantage Hers to globalna kampania, która ma pokazać kobietom, że żadna przewlekła choroba zapalna nie powinna być dla nich przeszkodą w codziennym życiu. Inspiracją do jej stworzenia były osobiste doświadczenia Caroline Wozniacki – duńskiej tenisitki, u której u szczytu kariery zdiagnozowane reumatoidalne zapalenie stawów.

Przewlekłe choroby zapalne u kobiet

Kobiety dotknięte przewlekłymi chorobami zapalnymi mogą odczuwać wiele negatywnych skutków tych chorób na swoim zdrowiu. Przewlekłe choroby zapalne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca, choroba Crohna i toczeń rumieniowaty układowy, mogą prowadzić do chronicznego bólu i sztywności stawów, a także do poważnych zaburzeń w pracy jelit i innych narządów wewnętrznych. Może to prowadzić do poważnych trudności w codziennym funkcjonowaniu, a także do obniżenia jakości życia. Choroby te mogą również przyczynić do zwiększonego ryzyka wystąpienia innych poważnych chorób, takich jak choroby serca i układu krążenia. Dlatego ważne jest, aby kobiety dotknięte tymi chorobami regularnie kontrolowały swoje zdrowie i stosowały się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia i zarządzania chorobą.

Założenia Kampanii Advantage Hers

Ambasadorką globalnej kampanii Advantage Hers została Carline Woźniacki, u której wykryto reumatoidalne zapalenie stawów, kiedy była u szczytu swojej kariery.

Caroline Wozniacki to duńska tenisistka, która urodziła się 11 lipca 1990 roku w Odense. Jest byłą liderką rankingu WTA i zdobywczynią 30 tytułów w grach pojedynczych oraz 7 w grach podwójnych na poziomie WTA. W 2010 roku została pierwszą duńską tenisistką, która zwyciężyła turniej WTA, a w 2018 roku zdobyła swój pierwszy tytuł wielkoszlemowy, wygrywając Australian Open. Wozniacki jest również dwukrotną mistrzynią mistrzostw kraju w grach pojedynczych i podwójnych.

Celem kampanii jest pokazanie szczególnych wyzwań, z jakimi zmagają się kobiety żyjące z przewlekłymi chorobami o podłożu zapalnym. Ambasadorka podzieliła się własnym doświadczeniem trudności, z jakimi zmagała się jako osoba cierpiąca na RZS na konferencji prasowej, która miała miejsce 20. września w Warszawie.  W 2018 r. zaczęły się u niej pojawiać objawy przewlekłego zmęczenia, wyczerpania. Następnie zaczęła odczuwać tak silne bóle stawów (w palcach, kolanach, łokciach), że nie była w stanie wyjść z łóżka. Niestety, zanim trafiła do lekarza, który trafnie zdiagnozował chorobę, słyszała, że ma problem natury psychologicznej.

Twórcom kampanii przyświeca założenie, by szerzyć wiedzę na temat przewlekłych chorób zapalnych u kobiet. Chcą, aby pacjentki mogły angażować się w proces zdrowienia i świadomie uczestniczyć w terapii.

Powiązane produkty

Kobiety bardziej narażone na choroby zapalne

Podczas konferencji prasowej dla PAP wypowiedziała się również krajowa konsultant w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska. Skomentowała, że u kobiet częściej dochodzi do rozwoju chorób z autoagresji; na przykład na reumatoidalne zapalenie stawów kobiety chorują trzy razy częściej niż mężczyźni.

Według specjalistki u kobiet często zaczynają chorować nietypowo, co powoduje, że są bardzo duże opóźnienia w diagnostyce. W tej grupie chorób liczy się czas – mówi się, że rozpoznanie powinno mieć miejsce do trzech miesięcy po wystąpieniu pierwszych objawów, aby wdrożono skuteczne leczenie. Wówczas istnieje największa szansa na uzyskanie remisji.

Specjalistka przypomniała także, że kobiety zaczynają chorować na przewlekłe choroby zapalne w młodym wieku, kiedy planują ciążę. Niestety, przy większości chorób ich przebieg zaostrza się po rozwiązaniu. Wówczas pacjentka nie może zająć się dzieckiem.

  1. J. Morga, Eksperci: kobiety częściej chorują na choroby z autoagresji, naukawpolsce.pl [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C94193%2Ceksperci-kobiety-czesciej-choruja-na-choroby-z-autoagresji.html [dostęp:] 14.11.2022
  2. Advantage Hers – Informacje. Inspiracja. Zaangażowanie, ucb.com [online] https://www.ucb.com/advantage-hers/pl, [dostęp:] 14.11.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij