Promieniowce - bakterie wywołujące promienicę
Barbara Bukowska

Promienica u ludzi – objawy i leczenie

Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko lepszy komfort, ale również możliwość uniknięcia licznych chorób, takich jak np. promienica. To choroba zakaźna, której patogeny są naturalnymi składnikami jamy ustnej, ale w pewnych okolicznościach mogą doprowadzić do powstania tego schorzenia. Dowiedz się, jak temu przeciwdziałać i jak leczyć ewentualną promienicę.

Promienica jest chorobą zakaźną występującą zarówno u ludzi, jak i zwierząt, głównie bydła. Wywołują ją bakterie beztlenowe z rodziny promieniowców. Postać widocznych pod mikroskopem rozgałęzionych, posplatanych nitek upodabnia te bakterie do grzybów. Choroba występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwykle w wieku od 20 do 60 lat.

Promienica – co to za choroba?

Promienica jest podostrą chorobą infekcyjną, niekiedy przyjmującą postać przewlekłą. Szczególnie narażone na nią są osoby niedożywione i ze znacząco osłabioną odpornością. Promienicę wywołują Gram-dodatnie bakterie beztlenowe – promieniowce (Actinomyces). Gatunkami chorobotwórczymi dla człowieka są przede wszystkim Actinomyces israelii i Actinomyces gerencseriae, które odpowiedzialne są za ponad 70% zachorowań, choć zwykle infekcję wywołuje kilka gatunków promieniowców jednocześnie. Promieniowce występują w prawidłowej florze fizjologicznej: przede wszystkim jamy ustnej, ale też dróg rodnych oraz końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Są gatunkiem warunkowo chorobotwórczym – ich właściwości patogenne ujawniają się po przedostaniu się do tkanek położonych głębiej. Wrotami zakażenia stają się naruszone na skutek zabiegów błony śluzowe.

Promienica – objawy

Głównym objawem promienicy jest ropny proces zapalny. W tkankach miękkich powstają ropnie i przetoki wypełnione żółtą, surowiczo-krwistą treścią, w której znajdują się liczne kolonie promieniowca. W zależności od lokalizacji zmian wyróżnia się poszczególne postacie kliniczne promienicy.

Stan ogólny chorych z reguły jest dobry. Objawem ogólnoustrojowym może być nieznacznie podwyższona temperatura ciała (38°C). W przebiegu promienicy zwykle nie obserwuje się powiększenia węzłów chłonnych.

Powiązane produkty

Jakie są rodzaje promienicy?

Najczęstszą odmianą promienicy jest postać szyjno-twarzowa. Stanowi 50–70% wszystkich przypadków. Wczesnym stadium tej postaci promienicy jest obrzęk tkanek miękkich twarzy, szczególnie w okolicy żuchwy, który postępuje i obejmuje szyję, język, ślinianki i migdałki. W zajętych tkankach powstają ropnie oraz przetoki z żółtymi ziarnistościami. Poza bolesnymi guzami i zmianami ropnymi w ich obrębie chory może skarżyć się na szczękościsk i trudności w przełykaniu. W przebiegu promienicy skóra wokół przetok może być zaczerwieniona i bolesna. Niepodjęcie leczenia może skutkować szerzeniem się zakażenia na sąsiadujące tkanki. W przypadku promienicy szyjno-twarzowej dochodzi do powstania ropni w kościach szczęki i twarzy (m.in. kościach oczodołowych) oraz ich zniszczenia, a w konsekwencji – konieczności ich usunięcia.

Drugą co do częstości występowania odmianą promienicy jest postać piersiowa, odpowiadająca za 15–20% wszystkich przypadków choroby. W przebiegu promienicy piersiowej dochodzi do nacieku zapalnego w obrębie płuc, w zaawansowanych przypadkach obejmującego również opłucną i osierdzie. Promienica piersiowa objawia się kaszlem, uczuciem duszności oraz bólem w klatce piersiowej.

Ostatnią odmianą promienicy jest postać brzuszna i miednicy mniejszej. Guz zapalny, zlokalizowany w jamie brzusznej, objawia się uporczywym bólem brzucha oraz zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (zmianą rytmu wypróżnień, nudnościami, wymiotami), które mogą prowadzić do utraty masy ciała.

Promienica – jak można się zarazić? Co wywołuje promienicę?

Promieniowce stanowią fizjologiczny element flory bakteryjnej, szczególnie jamy ustnej: występują w ślinie oraz na powierzchni zębów, migdałków i dziąseł. Uszkodzone podczas zabiegów stomatologicznych tkanki stanowią wrota zakażenia. Do rozwoju promienicy często dochodzi również u osób z nieleczoną próchnicą zębów oraz nieprzestrzegających zasad higieny jamy ustnej. Bakterie zajmują tkanki miękkie, prowadząc do rozwoju postaci szyjno-twarzowej.

Do rozwoju postaci piersiowej promienicy dochodzi w wyniku aspiracji z jamy ustnej treści zawierającej bakterie.

Postać brzuszna promienicy rozwija się u osób po przebytych operacjach jamy brzusznej (głównie jelita grubego), w których przebiegu doszło do przerwania ciągłości tkanek. Z kolei promienica miednicy mniejszej, zajmująca narządy rodne, występuje u kobiet stosujących długotrwale domaciczne wkładki antykoncepcyjne.

Promienica – leczenie i diagnostyka

Diagnostyka promienicy opiera się zwykle na obrazie klinicznym, uzupełnionym o badanie histopatologiczne (pobranie wycinków metodą biopsji lub – w przypadku promienicy piersiowej – torakotomii diagnostycznej) oraz mikrobiologiczne (wyhodowanie promieniowców z treści ropnych w warunkach beztlenowych). W przypadku promienicy miednicy mniejszej zakażenie promieniowcem rozpoznaje się w cytologii w postaci charakterystycznych ziaren siarkowych. W rozpoznaniu pomocne są również badania obrazowe (tomografia, rezonans magnetyczny, USG).

Leczenie promienicy polega na długoterminowym (w przypadku promienicy płuc trwającym nawet rok) podawaniu antybiotyków. Lekiem pierwszego rzutu jest penicylina lub jej pochodne. Można je bezpiecznie stosować nawet u kobiet w ciąży chorujących na promienicę. U pacjentów uczulonych na penicyliny z powodzeniem stosuje się erytromycynę lub klindamycynę. U kobiet, u których promienica jest związana z obecnością wkładki domacicznej, należy ją bezwzględnie usunąć.

Równolegle z farmakoterapią prowadzi się niekiedy leczenie chirurgiczne, polegające na nacięciu i drenażu ropni oraz usunięciu przetok.

Zastosowanie odpowiednio dobranej antybiotykoterapii daje zwykle szansę na całkowite wyleczenie. Śmiertelność jest bardzo niska. Do zgonu dochodzi w przypadkach zaniedbanych, w których choroba przybrała postać ogólnoustrojową.

  1. I. Brook, Actinomycosis: diagnosis and management. South Med J, 101(10): 2008.
  2. M. Grabiec, U. Gręźlikowska, M. Walentowicz, W. Chmielewska, Promienica miednicy mniejszej związana z długoletnim stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej. Opis przypadku. Ginekol Pol, 78: 2007.
  3. E. Könönen, W.G. Wade, Actinomyces and related organisms in human infections. Clin Microbiol Rev, 28(2): 2015.
  4. F. Valour, A. Sénéchal, C. Dupieux i in., Actinomycosis: etiology, clinical features, diagnosis, treatment, and management. Infect Drug Resist, 7: 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl