blaszki łuszczcowe na dłoni
Mateusz Burak

Zespół SAPHO – przyczyny, objawy, leczenie

Syndrom SAPHO to bardzo rzadkie zaburzenie, które obejmuje kombinację różnych objawów. Osoby z tym zespołem mogą odczuwać stany zapalne w obrębie stawów i kości, a także powłok skórnych. Mowa tutaj o zaawansowanych problemach dermatologicznych w postaci pęcherzy czy trądziku. Jak zatem wygląda leczenie zespołu SAPHO?

SAPHO jest akronimem od słów, które oznaczają najczęstsze objawy tego schorzenia. Wywodzą się z języka angielskiego, mianowicie: synovitis (zapalenie błony maziowej), acne (trądzik), pustulosis (pustuloza), hyperostosis (hiperostoza) oraz osteitis (zapalenie kości). Na czym dokładnie polega syndrom SAPHO?

Zespół SAPHO – czym jest? Kogo dotyczy?

SAPHO wiąże się z zapaleniem błony maziowej wewnątrz stawu. Do tego pojawiają się trądzik oraz pustuloza (pogrubiałe pęcherze wypełnione ropą, które lokalizują się często na stopach i rękach). Schorzeniu towarzyszy także hiperostoza, czyli przyśpieszony wzrost substancji kostnej. Występuje również zapalenie struktur kostnych. U pacjentów z opisywanym syndromem może dochodzić do różnych połączeń objawów.

Obecnie przyczyna zespołu SAPHO nie jest znana. Doniesienia naukowe z 2019 roku sugerują, że pewne czynniki genetyczne mogą odgrywać ważną rolę w inicjacji schorzenia. Konkretnie chodzi o mutacje genów. Wskazuje się też na inną przyczynę, mianowicie patogen o niskiej zjadliwości, który przenosi się drogą krwiopochodną. Alternatywnie odpowiedź autoimmunologiczna może być efektem działania patogenu wirusa lub bakterii. Odrębna hipoteza mówi także o związku zespołu SAPHO z seronegatywnymi spondyloartropatiami. Żeby dokładnie zrozumieć przebieg choroby oraz wyjaśnić jej przyczyny, konieczne są jednak szeroko zakrojone badania.

Zespół SAPHO – objawy i przebieg

U pacjentów z opisywanym schorzeniem występuje obszerny zakres objawów. Niektóre z nich są bardziej popularne od pozostałych. Badania naukowe pokazują, że blisko 90% pacjentów z zespołem SAPHO może doświadczyć symptomów, takich jak:

  • bóle stawów oraz stany zapalne,
  • ból kości,
  • dolegliwości pojawiające się w obszarze klatki piersiowej,
  • osteoskleroza twarzoczaszki (pogrubienie kości twarzy),
  • stan zapalny przyczepów ścięgnistych mięśni,
  • przerost kości,
  • osteoliza,
  • trądzik,
  • artretyzm,
  • obrzęki,
  • infekcje kości,
  • pojawiające się pęcherze wypełnione ropą na rękach oraz stopach,
  • łuszczycowe zapalenie skóry,
  • zapalenie jelita grubego,
  • przewlekła biegunka,
  • bóle brzucha,
  • porażenie nerwów czaszkowych,
  • wysypki,
  • powtarzające się infekcje skóry,
  • zakrzepy krwi,
  • zapalenie naczyń krwionośnych.
Symptomów zespołu SAPHO może być wiele. Jedne z nich pojawiają się częściej, inne rzadziej. Ich kompilacja jest uzależniona od wielu niepoznanych jeszcze czynników.

Powiązane produkty

Zespół SAPHO – rozpoznanie i diagnostyka

Wyniki badań laboratoryjnych w zespole SAPHO zwykle mają niewielką wartość diagnostyczną. Obejmują zazwyczaj nieznaczne podwyższenie wartości białka ostrej fazy (CRP).

Odnotowano, że obecność antygenu HLA-B27 może w pewien sposób determinować zachorowanie na zespół SAPHO. Wykryto go u 30% chorych.

Pomocne w lokalizacji zmian i dostarczaniu informacji o sąsiednich tkankach są badania obrazowe. Wśród nich wyróżnia się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Pozwalają one także na różnicowanie zespołu SAPHO z nowotworem czy zapaleniem szpiku.

Innymi przydatnymi badaniami są scyntygrafia kości oraz biopsja tkanki kostnej.

Zespół SAPHO – leczenie

Mimo że zespół SAPHO zwykle jest schorzeniem przewlekłym, z czasem może ulec samoistnemu wyleczeniu. Nie ma obecnie specjalnie ustalonego schematu leczenia. Jest ono zróżnicowane w zależności od prezentowanych objawów.

W terapii stanów zapalnych skóry i powłok zewnętrznych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku wystąpienia uciążliwego trądziku wykorzystuje się maści na bazie witaminy A oraz leki przeciwtrądzikowe.

Postępowanie lecznicze może także obejmować leki w postaci bisfosfonianów wykorzystywanych w zwalczaniu osteoporozy. Powszechnie korzysta się z farmaceutyków pomocnych w łagodzeniu przebiegu chorób zwyrodnieniowych. Są to etanercept, metotreksat czy sulfasalazyna.

W źródłach naukowych opisano również stosowanie antybiotyków, takich jak doksycyklina czy klindamycyna, oraz wypróbowano miejscowe iniekcje sterydowe.

Leczenie zmian dermatologicznych także jest podejmowane z wykorzystaniem tetracykliny, środków przeciwdrobnoustrojowych, psoralenu – ultraviolet A, czyli zabiegu PUVA.

Dieta przy zespole SAPHO

Wśród naturalnych sposobów leczenia SAPHO wyróżnia się właściwą dietę. Przede wszystkim zwiększa się poziom spożycia pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Pomaga to często złagodzić objawy trądziku oraz stanu zapalnego powłok skórnych. Podobne działanie ma kwas gamma-linolowy.

Jadłospis obfitujący w naturalne składniki przeciwzapalne będzie sprzyjać zmniejszaniu stanu zapalnego w pobliżu stawów.

Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj dieta śródziemnomorska. Preferowane pokarmy to tłuste ryby, orzechy, nasiona w tym orzechy włoskie, orzeszki piniowe, pestki dyni, owoce i warzywa. Oliwa z oliwek, fasola, brązowy ryż, komosa ryżowa, płatki owsiane to produkty optymalizujące proces zdrowienia.

  1. M. Soubrier, J. J. Dubost, J. M. Ristori, B. Sauvezie, J. L. Bussiere, Pamidronate in the treatment of diffuse sclerosing osteomyelitis of the mandible, „Oral Surgery, Oral Medicine, Oral Pathology and Oral Radiology” nr 92 2001.
  2. G. Assmann, O. Kueck, T. Kirchhoff i in., Efficacy of antibiotic therapy for SAPHO syndrome is lost after its discontinuation: Interventional study, „Arthritis Research & Therapy” nr 11 2009.
  3. H. Amital, Y. H. Applbaum, S. Aamar, N. Daniel, A. Rubinow, SAPHO syndrome treated with pamidronate: an open-label study of 10 patients, „Rheumatology (Oxford)” nr 43 2004.
  4. Y. Suei, A. Taguchi, K. Tanimoto, Diagnostic points and possible origin of osteomyelitis in synovitis, acne, pustulosis, hyperostosis and osteitis (SAPHO) syndrome: A radiographic study of 77 mandibular osteomyelitis cases, „Rheumatology (Oxford)” nr 42 2003.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

    Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

  • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

    Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

  • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

    Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij