
Zespół SAPHO – przyczyny, objawy, leczenie
Syndrom SAPHO to bardzo rzadkie zaburzenie, które obejmuje kombinację różnych objawów. Osoby z tym zespołem mogą odczuwać stany zapalne w obrębie stawów i kości, a także powłok skórnych. Mowa tutaj o zaawansowanych problemach dermatologicznych w postaci pęcherzy czy trądziku. Jak zatem wygląda leczenie zespołu SAPHO?
SAPHO jest akronimem od słów, które oznaczają najczęstsze objawy tego schorzenia. Wywodzą się z języka angielskiego, mianowicie: synovitis (zapalenie błony maziowej), acne (trądzik), pustulosis (pustuloza), hyperostosis (hiperostoza) oraz osteitis (zapalenie kości). Na czym dokładnie polega syndrom SAPHO?
Zespół SAPHO – czym jest? Kogo dotyczy?
SAPHO wiąże się z zapaleniem błony maziowej wewnątrz stawu. Do tego pojawiają się trądzik oraz pustuloza (pogrubiałe pęcherze wypełnione ropą, które lokalizują się często na stopach i rękach). Schorzeniu towarzyszy także hiperostoza, czyli przyśpieszony wzrost substancji kostnej. Występuje również zapalenie struktur kostnych. U pacjentów z opisywanym syndromem może dochodzić do różnych połączeń objawów.
Obecnie przyczyna zespołu SAPHO nie jest znana. Doniesienia naukowe z 2019 roku sugerują, że pewne czynniki genetyczne mogą odgrywać ważną rolę w inicjacji schorzenia. Konkretnie chodzi o mutacje genów. Wskazuje się też na inną przyczynę, mianowicie patogen o niskiej zjadliwości, który przenosi się drogą krwiopochodną. Alternatywnie odpowiedź autoimmunologiczna może być efektem działania patogenu wirusa lub bakterii. Odrębna hipoteza mówi także o związku zespołu SAPHO z seronegatywnymi spondyloartropatiami. Żeby dokładnie zrozumieć przebieg choroby oraz wyjaśnić jej przyczyny, konieczne są jednak szeroko zakrojone badania.
Zespół SAPHO – objawy i przebieg
U pacjentów z opisywanym schorzeniem występuje obszerny zakres objawów. Niektóre z nich są bardziej popularne od pozostałych. Badania naukowe pokazują, że blisko 90% pacjentów z zespołem SAPHO może doświadczyć symptomów, takich jak:
- bóle stawów oraz stany zapalne,
- ból kości,
- dolegliwości pojawiające się w obszarze klatki piersiowej,
- osteoskleroza twarzoczaszki (pogrubienie kości twarzy),
- stan zapalny przyczepów ścięgnistych mięśni,
- przerost kości,
- osteoliza,
- trądzik,
- artretyzm,
- obrzęki,
- infekcje kości,
- pojawiające się pęcherze wypełnione ropą na rękach oraz stopach,
- łuszczycowe zapalenie skóry,
- zapalenie jelita grubego,
- przewlekła biegunka,
- bóle brzucha,
- porażenie nerwów czaszkowych,
- wysypki,
- powtarzające się infekcje skóry,
- zakrzepy krwi,
- zapalenie naczyń krwionośnych.
Zespół SAPHO – rozpoznanie i diagnostyka
Wyniki badań laboratoryjnych w zespole SAPHO zwykle mają niewielką wartość diagnostyczną. Obejmują zazwyczaj nieznaczne podwyższenie wartości białka ostrej fazy (CRP).
Pomocne w lokalizacji zmian i dostarczaniu informacji o sąsiednich tkankach są badania obrazowe. Wśród nich wyróżnia się tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Pozwalają one także na różnicowanie zespołu SAPHO z nowotworem czy zapaleniem szpiku.
Innymi przydatnymi badaniami są scyntygrafia kości oraz biopsja tkanki kostnej.
Zespół SAPHO – leczenie
Mimo że zespół SAPHO zwykle jest schorzeniem przewlekłym, z czasem może ulec samoistnemu wyleczeniu. Nie ma obecnie specjalnie ustalonego schematu leczenia. Jest ono zróżnicowane w zależności od prezentowanych objawów.
W terapii stanów zapalnych skóry i powłok zewnętrznych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku wystąpienia uciążliwego trądziku wykorzystuje się maści na bazie witaminy A oraz leki przeciwtrądzikowe.
Postępowanie lecznicze może także obejmować leki w postaci bisfosfonianów wykorzystywanych w zwalczaniu osteoporozy. Powszechnie korzysta się z farmaceutyków pomocnych w łagodzeniu przebiegu chorób zwyrodnieniowych. Są to etanercept, metotreksat czy sulfasalazyna.
Leczenie zmian dermatologicznych także jest podejmowane z wykorzystaniem tetracykliny, środków przeciwdrobnoustrojowych, psoralenu – ultraviolet A, czyli zabiegu PUVA.
Dieta przy zespole SAPHO
Wśród naturalnych sposobów leczenia SAPHO wyróżnia się właściwą dietę. Przede wszystkim zwiększa się poziom spożycia pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Pomaga to często złagodzić objawy trądziku oraz stanu zapalnego powłok skórnych. Podobne działanie ma kwas gamma-linolowy.
Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj dieta śródziemnomorska. Preferowane pokarmy to tłuste ryby, orzechy, nasiona w tym orzechy włoskie, orzeszki piniowe, pestki dyni, owoce i warzywa. Oliwa z oliwek, fasola, brązowy ryż, komosa ryżowa, płatki owsiane to produkty optymalizujące proces zdrowienia.