Grafika przedstawaiająca utratę wagi przez kobietę
Arkadiusz Dąbek

Korzyści wynikające z utraty wagi w dużym stopniu zależą od początkowej masy ciała

Czy wystarczy trzymać się planu dietetycznego i przestrzegać ilości wizyt spędzonych na siłowni, żeby schudnąć i utrzymać wagę na dłużej? Najnowsze wyniki badań podkreślają, że możliwość ta jest uzależniona od kilku innych czynników. O czym mowa?

Nowe badanie  przeprowadzone przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie przedstawia wyniki badań, które obrazują powiązania między metodami odchudzania a procesem powrotu do wagi wyjściowej, a także późniejszego ryzyka rozwoju  cukrzycy typu 2.  Wyniki badań ukazały się w magazynie PLOS Medicine.

Jak wyglądało badanie?

Pacjenci zostali sklasyfikowani według wskaźnika masy ciała (BMI) jako osoby:

  • otyłe – z BMI równym lub większym niż 30,
  • z nadwagą (BMI 25–30),
  • szczupłe (BMI poniżej 25).

Uczestników eksperymentu porównano pod względem strategii odchudzania: pacjenci, którzy chcieli schudnąć 5 kg vs. pacjenci, którzy nie próbowali schudnąć. Badanie obejmowało konkretne parametry, będące częścią strategii odchudzania: ćwiczenia, kaloryczność diety, połączenie ćwiczeń i niskokalorycznej diety, post, komercyjny program odchudzania oraz stosowanie preparatów na odchudzanie. Naukowcy zmierzyli również wyniki dla osób stosujących kombinację dwóch lub więcej metod, w tym postu, komercyjnych programów odchudzania lub pigułek

Jakie były wyniki badania?

Badanie wykazało, że wyniki końcowe są silnie skorelowane z początkową masą ciała. Wszystkie badane metody odchudzania, z wyjątkiem pigułki i metod mieszanych, były skuteczne u osób z BMI ≥30, czyli u pacjentów uznawanych za otyłych.

Ponadto i co zaskakujące – wśród pacjentów z otyłością, osoby które celowo schudły 5 kg, niezależnie od strategii odchudzania, przybrały na wadze mniej w ciągu czterech kolejnych lat i miały mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby, które nie próbowały zrzucić wagi. W przypadku osób z BMI 25–30 powiązania strategii odchudzania i ostatecznego odzyskania wagi oraz ryzyka cukrzycy były bardziej złożone. Wyglądało to podobnie z wyjątkiem osób, które ćwiczyły. Pacjenci z BMI <25, które celowo zrzuciły 5 kg masy ciała, odzyskały na wadze więcej i miały większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż osoby z BMI <25, które nie próbowały się odchudzać. Prawie wszystkie strategie odchudzania obniżały ryzyko cukrzycy typu 2 u osób z otyłością w porównaniu z osobami, które nie próbowały odchudzać się.

Powiązane produkty

Jak to wyników odnoszą się eksperci?

Te odkrycia są zaskakujące, ponieważ wydawać by się mogło, że zdrowa utrata wagi byłaby korzystna dla wszystkich. Na podstawie tego badania osoby szczupłe wydają się mieć inny skład biologiczny – powiedział dr Mir Ali, ekspert w dziennie bariatrii. Dodał również, że otyłość powoduje znaczące zaburzenia hormonalne i metaboliczne, które są szkodliwe dla większości osób. Z badań wynika, że poprzez utratę wagi osoby otyłe odwracają te efekty. Otyłość powoduje wzrost poziomu niezdrowych kwasów tłuszczowych i stanów zapalnych, co ostatecznie prowadzi do insulinooporności, przez co osoba jest bardziej podatna na cukrzycę.

Sprawdź, jakie suplementy diety ze zdrowymi kwasami tłuszczowymi Omega znajdziesz na DOZ.pl

Co robić, aby wytrwać w redukowaniu wagi?

Wydaje się jasne, że klinicyści mogą wykorzystać wyniki badania, aby zachęcać i edukować pacjentów w zakresie aktywności fizycznej w porównaniu z zalecaniem odchudzania wykorzystującego jedynie strategie dietetyczne. Głównym wnioskiem jest to, że utrata wagi jest korzystna dla osób z nadwagą. Osoby szczupłe nie odniosły takich samych lub większych korzyści. Dr Ali podkreśla, że utrzymaniu procesu redukcji wagi najbardziej przeszkadza brak zmian w strategii odchudzania, a tym samym stagnacja prowadzonym w stylu życia. Pacjenci, którzy nie zmieniają nic w sposobie odżywania i stopniu aktywności fizycznej najszybciej porzucają tak obraną drogę. Kluczem jest wprowadzenie jakiś zmian w diecie i ćwiczeniach, które można łatwiej utrzymać w dłuższej perspektywie.

  1. Si K. i in., Weight loss strategies, weight change, and type 2 diabetes in US health professionals: A cohort study. „PLOS Medicine", 9, 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij