Grafika przedstawaiająca utratę wagi przez kobietę
Arkadiusz Dąbek

Korzyści wynikające z utraty wagi w dużym stopniu zależą od początkowej masy ciała

Czy wystarczy trzymać się planu dietetycznego i przestrzegać ilości wizyt spędzonych na siłowni, żeby schudnąć i utrzymać wagę na dłużej? Najnowsze wyniki badań podkreślają, że możliwość ta jest uzależniona od kilku innych czynników. O czym mowa?

Nowe badanie  przeprowadzone przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public Health w Bostonie przedstawia wyniki badań, które obrazują powiązania między metodami odchudzania a procesem powrotu do wagi wyjściowej, a także późniejszego ryzyka rozwoju  cukrzycy typu 2.  Wyniki badań ukazały się w magazynie PLOS Medicine.

Jak wyglądało badanie?

Pacjenci zostali sklasyfikowani według wskaźnika masy ciała (BMI) jako osoby:

  • otyłe – z BMI równym lub większym niż 30,
  • z nadwagą (BMI 25–30),
  • szczupłe (BMI poniżej 25).

Uczestników eksperymentu porównano pod względem strategii odchudzania: pacjenci, którzy chcieli schudnąć 5 kg vs. pacjenci, którzy nie próbowali schudnąć. Badanie obejmowało konkretne parametry, będące częścią strategii odchudzania: ćwiczenia, kaloryczność diety, połączenie ćwiczeń i niskokalorycznej diety, post, komercyjny program odchudzania oraz stosowanie preparatów na odchudzanie. Naukowcy zmierzyli również wyniki dla osób stosujących kombinację dwóch lub więcej metod, w tym postu, komercyjnych programów odchudzania lub pigułek

Jakie były wyniki badania?

Badanie wykazało, że wyniki końcowe są silnie skorelowane z początkową masą ciała. Wszystkie badane metody odchudzania, z wyjątkiem pigułki i metod mieszanych, były skuteczne u osób z BMI ≥30, czyli u pacjentów uznawanych za otyłych.

Ponadto i co zaskakujące – wśród pacjentów z otyłością, osoby które celowo schudły 5 kg, niezależnie od strategii odchudzania, przybrały na wadze mniej w ciągu czterech kolejnych lat i miały mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 niż osoby, które nie próbowały zrzucić wagi. W przypadku osób z BMI 25–30 powiązania strategii odchudzania i ostatecznego odzyskania wagi oraz ryzyka cukrzycy były bardziej złożone. Wyglądało to podobnie z wyjątkiem osób, które ćwiczyły. Pacjenci z BMI <25, które celowo zrzuciły 5 kg masy ciała, odzyskały na wadze więcej i miały większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 niż osoby z BMI <25, które nie próbowały się odchudzać. Prawie wszystkie strategie odchudzania obniżały ryzyko cukrzycy typu 2 u osób z otyłością w porównaniu z osobami, które nie próbowały odchudzać się.

Powiązane produkty

Jak to wyników odnoszą się eksperci?

Te odkrycia są zaskakujące, ponieważ wydawać by się mogło, że zdrowa utrata wagi byłaby korzystna dla wszystkich. Na podstawie tego badania osoby szczupłe wydają się mieć inny skład biologiczny – powiedział dr Mir Ali, ekspert w dziennie bariatrii. Dodał również, że otyłość powoduje znaczące zaburzenia hormonalne i metaboliczne, które są szkodliwe dla większości osób. Z badań wynika, że poprzez utratę wagi osoby otyłe odwracają te efekty. Otyłość powoduje wzrost poziomu niezdrowych kwasów tłuszczowych i stanów zapalnych, co ostatecznie prowadzi do insulinooporności, przez co osoba jest bardziej podatna na cukrzycę.

Sprawdź, jakie suplementy diety ze zdrowymi kwasami tłuszczowymi Omega znajdziesz na DOZ.pl

Co robić, aby wytrwać w redukowaniu wagi?

Wydaje się jasne, że klinicyści mogą wykorzystać wyniki badania, aby zachęcać i edukować pacjentów w zakresie aktywności fizycznej w porównaniu z zalecaniem odchudzania wykorzystującego jedynie strategie dietetyczne. Głównym wnioskiem jest to, że utrata wagi jest korzystna dla osób z nadwagą. Osoby szczupłe nie odniosły takich samych lub większych korzyści. Dr Ali podkreśla, że utrzymaniu procesu redukcji wagi najbardziej przeszkadza brak zmian w strategii odchudzania, a tym samym stagnacja prowadzonym w stylu życia. Pacjenci, którzy nie zmieniają nic w sposobie odżywania i stopniu aktywności fizycznej najszybciej porzucają tak obraną drogę. Kluczem jest wprowadzenie jakiś zmian w diecie i ćwiczeniach, które można łatwiej utrzymać w dłuższej perspektywie.

  1. Si K. i in., Weight loss strategies, weight change, and type 2 diabetes in US health professionals: A cohort study. „PLOS Medicine", 9, 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij