Kobieta w depresji
Arkadiusz Dąbek

Niedobór serotoniny nie jest przyczyną depresji? Nowe badania

Najnowsze badania brytyjskich naukowców mogą zmienić nasze wyobrażenie o depresji  zgodnie z nimi, wbrew obiegowemu twierdzeniu, za depresję nie odpowiada wcale niedobór serotoniny. Co za tym idzie, naukowcy podają w wątpliwość skuteczność stosowania przy tym schorzeniu antydepresantów.    

Najnowsza analiza wielu przeprowadzonych dotychczas badań na temat powiązań depresji z niskim poziomem serotoniny w organizmie sugeruje, że przyczyny tej choroby są inne niż brak równowagi chemicznej w mózgu.

Depresja a serotonina

Nowy przegląd systematyczny, czyli analiza istniejącego piśmiennictwa, opublikowany w czasopiśmie „Molecular Psychiatry”, sugeruje, że depresja nie jest spowodowana brakiem równowagi chemicznej, a dokładniej niedoborem serotoniny. Tym samym podaje w wątpliwość działanie leków przeciwdepresyjnych. Badanie przeprowadził zespół naukowców z University College London z Wielkiej Brytanii.

Związek między obniżonym poziomem serotoniny a depresją został uznany przez środowisko medyczne w latach 90., wraz z pojawieniem się leków przeciwdepresyjnych typu SSRI. Choć pogląd, że choroba ta jest wynikiem nieprawidłowości w działaniu substancji chemicznych w mózgu, był później wielokrotnie kwestionowany, nadal część specjalistów i aż 80% społeczeństwa uznaje serotoninową teorię depresji za pewnik. W najnowszym, kompleksowym przeglądzie, badacze  starali się ustalić, czy obecne dowody są wystarczające, aby to potwierdzić.

Przeanalizowano wiele badań dotyczących depresji

Badacze z Londynu stwierdzili między innymi, że poziomy serotoniny we krwi i płynach mózgowych były zbliżone do tych odnotowywanych u osób ze zdiagnozowaną depresją oraz zdrowych. Ponadto zauważyli, że dowody na obecność wyższego poziomu aktywności serotoniny u osób z depresją były niespójne. Autorzy przyjrzeli się różnym pracom naukowym, w których poziom serotoniny został sztucznie obniżony poprzez wykluczenie z diety aminokwasów niezbędnych do produkcji tego hormonu. Tymczasem najnowsze testy wykazały, że obniżenie poziomu neuroprzekaźnika w ten sposób nie wywołuje depresji u zdrowych osób. Zdarzyło się tak wyłącznie u małej grupy osób, z depresją stwierdzoną w wywiadzie rodzinnym.

Przyjrzano się też skutkom stresujących wydarzeń życiowych. We wcześniejszych pracach sugerowano, że im więcej traumatycznych przeżyć w życiu danej osoby, tym większe prawdopodobieństwo, że zachoruje ona na depresję (wskazywano na związek z między stresującymi wydarzeniami a genem transportera serotoniny). Uczeni z Londynu nie stwierdzili natomiast różnicy w tych genach między osobami z depresją a zdrowymi.

Powiązane produkty

Jak leczyć depresję?

Obecnie w leczeniu depresji wykorzystuje się następujące preparaty farmakologiczne:

  • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – hamują one reabsorpcję serotoniny przez neurony,
  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny  (SNRI) – hamują reabsorpcję serotoniny i noradrenaliny,
  • trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD) – hamują wychwyt zwrotny noradrenaliny i serotoniny oraz działają na inne receptory, powodując liczne skutki oboczne; obecnie preparaty te stosuje się rzadko,
  • inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) – hamują metabolizm noradrenaliny, dopaminy i serotoniny.

Naukowcy z University College London uważają, iż stwierdzenie, że nierównowaga chemiczna w mózgu jest przyczyną depresji, jest nadmiernym uproszczeniem. Może ono prowadzić do zbudowania u chorych przekonania, że prawdopodobieństwo wyzdrowienia jest niskie, a możliwości radzenia sobie z obniżonym nastrojem bez pomocy medycznej są znacznie ograniczone. Autorzy podkreślają, że część pacjentów pokłada w stosowaniu farmakoterapii ogromne nadzieje, rezygnując z terapii psychologicznej, co może być zgubne. Jednocześnie zauważają, że, jak wszystkie syntezy badawcze, również ich analizy są podatne na pewne ograniczenia. Oznacza to, że konieczne są dalsze badania nad serotoninową teorią depresji.

Należy wyraźnie podkreślić, że nie można odstawiać antydepresantów bez konsultacji z psychiatrą.

1.    J. Moncrieff, R. E. Cooper, T. Stockmanna i in., The serotonin theory of depression: a systematic umbrella review of the evidence, „Molecular Psychiatry” 2022, https://www.nature.com/articles/s41380-022-01661-0, [dostęp:] 30.09.2022.
2.    No evidence that depression is caused by low serotonin levels, finds comprehensive review, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220720080145.htm, [dostęp:] 30.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij