Kobieta trzyma opakowanie statyn
Arkadiusz Dąbek

Przerwanie leczenia statynami zwiększa ryzyko sercowo-naczyniowe

Niekiedy nagłe przerwanie wdrożonej terapii leczniczej może mieć niebezpieczne skutki dla zdrowia pacjenta. Tak jest w przypadku statyn, które stosowane są celem obniżenia cholesterolu.

Choroby układu sercowo-naczyniowego to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw. Jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka schorzeń układu krążenia jest hipercholesterolemia, czyli zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Lekami pierwszego wyboru w terapii są statyny – nowe badanie wskazuje na potrzebę ich nieprzerwanego stosowania do końca życia. W jakich sytuacjach jest to wskazane?

Obniżenie cholesterolu za pomocą statyn zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia

Wczesne zastosowanie leczenia statynami oraz kontynuowanie terapii do końca życia może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, tak wynika z najnowszego badania, którego wyniki przedstawiono na kongresie European Society of Cardiology 2022. Wskazują one, że u osób po 40. roku życia z wysokim prawdopodobieństwem rozwoju chorób układu krążenia oraz pacjentów z istniejącą chorobą serca leczenie obniżające poziom cholesterolu powinno być wdrożone jak najszybciej i trwać przez resztę życia.

Schorzenia sercowo-naczyniowe są najczęstszą przyczyną zgonów, niezależnie od szerokości geograficznej (zajmują one niechlubne pierwsze miejsce wśród zgonów również w Polsce).

Według statystyk największe zagrożenie dla życia człowieka stanowi choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa), na drugim miejscu znajduje się udar mózgu. Kluczowym modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia jest wysoki poziom cholesterolu we krwi, którego nadmiar odkłada się w postaci złogów w naczyniach tętniczych. Dowody wskazują, że zmniejszenie stężenia „złego cholesterolu” (LDL, ang. low-density lipoprotein) o 1 mmol/l zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu o 24%25%. Najczęściej stosowanym w tym celu lekiem są statyny.

Autorzy wspomnianego badania podkreślają, że decyzja o rozpoczęciu leczenia często zapada zbyt późno, dodatkowo nierzadko zdarza się, że chorzy nie przestrzegają zaleceń specjalistów z obawy przed wystąpieniem skutków ubocznych.

Jak działają statyny?

Statyny to leki stosowane w w obniżaniu „złego cholesterolu”. Hamują one reduktazę HMG-CoA (3-hydroksy-3-metyloglutaryloko-enzymu A) – najważniejszego enzymu biorącego udział w syntezie cholesterolu. Efekt leczenia to obniżenie cholesterolu całkowitego oraz liczby cząsteczek LDL, a u niektórych chorych również zmniejszenie stężenia trójglicerydów.

Statyny są przeważnie dobrze tolerowane, choć jak każdy lek mogą wywołać działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne stosowania statyn to: uszkodzenia mięśni (miopatie), zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, uszkodzenie nerek, bóle głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu. Dawkowanie statyn może być modyfikowane w zależności od wyników badań cholesterolu, niemniej jednak należy pamiętać, że ich gwałtowne odstawienie może być niebezpieczne.

Polecane dla Ciebie

Terapia statynami zwiększa QALY

Główny autor badania, dr Runguo Wu z Queen Mary University w Londynie, oraz jego współpracownicy oszacowali korzyści płynące ze stosowania statyn w zależności od wieku pacjenta w momencie rozpoczęcia terapii. Opracowali oni model mikrosymulacyjny na podstawie danych zebranych od 118 000 uczestników dużych międzynarodowych badań prowadzonych ze współpracy z Cholesterol Treatment Trialists (CTT) i 500 000 osób z brytyjskiego Biobanku. Korzyść ze stosowania statyn mierzono w latach życia skorygowanych o jakość (QALY, ang. quality-adjusted life year) – QALY opiera się na liczbie lat życia po zastosowaniu danej procedury medycznej oraz na jakości życia na skali 0–1.

Zespół naukowców odkrył, że terapia statynami zwiększyła QALY, zwłaszcza w późniejszym życiu. Pacjenci z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, którzy zaczęli przyjmować statyny w okolicach 50. roku życia, ale przestali je stosować w wieku około 80 lat, stracili 73% korzyści QALY. Co więcej, osoby w wieku poniżej 45 lat z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, które opóźniły stosowanie statyn straciły 7% QALY w porównaniu z sytuacją, gdyby przyjmowali 40 mg statyn przez całe życie bez zwłoki w rozpoczęciu terapii.

 1. Lifelong benefits of statin therapy highlighted, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220825104816.htm, [dostęp:] 29.08.2022.
 2. P. Bogdański, D. Pupek-Musialik, Statyny – standard terapii XXI wieku. Jak wybrać optymalną dawkę?, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2010, t.1, nr 3, s. 131–140.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czy raka trzustki można wykryć trzy lata przed postawieniem diagnozy?

  Ból brzucha, nudności, zaburzenia gospodarki węglowodanowej, znacząca utrata masy ciała, chudnięcie czy szybkie uczucie sytości – to jedne z najczęstszych objawów raka trzustki. Guz ten należy do jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworów. Opublikowane kilka dni temu wyniki badań angielskich naukowców, w których wzięto pod uwagę dane dotyczące aż 10 milionów mieszkańców Anglii, dają nadzieję, że wykrycie choroby będzie możliwe dużo wcześniej niż ma to miejsce obecnie.

 • Przewlekły stres wywołuje objawy zespołu jelita drażliwego

  Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Jej objawy to przede wszystkim bóle brzucha, zmiana częstości wypróżnień (biegunki, zaparcia) oraz wzdęcia. Naukowcy z Japonii przeprowadzili badania z udziałem gryzoni, aby lepiej zrozumieć powiązanie stresu psychicznego z symptomami IBS.

 • Nanoplastik uszkadza komórki wątroby i płuc

  Nie jest jeszcze w pełni jasne, jak nanoplastik wpływa na ludzki organizm, zatem naukowcy nieustannie szukają odpowiedzi na to pytanie. Niedawno odkryli, że zakłóca on procesy metaboliczne komórek wątroby i płuc. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Environmental Science & Technology”.

 • Czy enterowirusy mogą mieć związek z cukrzycą typu 1?

  W najnowszej metaanalizie sugeruje się, że enterowirusy mogą sprzyjać zachorowaniu na cukrzycę typu 1. Dlaczego? Sprawdzamy.

 • Łysienie telogenowe jest możliwe także u dzieci

  Łysienie telogenowe, czyli nadmierne wypadanie włosów na skutek np. stresu czy infekcji, dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Które dokładnie czynniki powodują przerzedzenie włosów? Czy przyczyny łysienia telogenowego u dzieci różnią się od przyczyn u dorosłych?

 • Czy post przerywany wpływa na kobiece hormony?

  Sposób odżywiania wpływa na wiele aspektów związanych ze zdrowiem człowieka. Może wspomagać lub dodatkowo obciążać na przykład gospodarkę hormonalną organizmu. Na takie wahania narażone są głównie kobiety. Co udało się udowodnić w najnowszym badaniu, w którym przeanalizowano wpływ postu przerywanego na zmiany w stężeniach hormonów kobiet w okresie przed- i pomenopauzalnym?

 • Czy i ile pestycydów spożywamy wraz z jedzeniem owoców? Polskie badanie

  Czy obecność pestycydów w warzywach i owocach jest istotnym problemem? Jaki mają wpływ na zdrowie? Sprawdzamy wyniki polskiego badania.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij