Kobiety na diecie wegetariańskiej bardziej narażone na złamanie szyjki kości udowej?
Badanie ponad 26 tys. Brytyjek w wieku średnim wykazało, że kobiety stosujące dietę wegetariańską miały o 33% wyższe ryzyko złamania biodra w porównaniu z tymi regularnie jedzącymi mięso. Przyjrzyjmy się bliżej najnowszym wnioskom naukowców.
Wegetarianki z podwyższonym ryzykiem złamania biodra
Badania zostało przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Leeds. Publikacja ukazała się na łamach „BMC Medicine”. Studia te dotyczyły ryzyka złamania biodra w przypadku osób okazjonalnie spożywających mięso (inaczej: peskatarian), osób jedzących jedynie ryby w ramach mięsa oraz wegetarian. Grupę porównawczą względem wymienionego uszeregowania utworzono z osób regularnie spożywających mięso.
Badanie jest jednym z bardzo niewielu studiów porównujących ryzyko złamania biodra w przypadku wegetarian oraz osób jedzących mięso – i co ważne – w którym wystąpienie złamania biodra zostało potwierdzone na podstawie dokumentacji szpitalnej. Naukowcy podkreślają potrzebę dalszych poszukiwań nad dokładnymi przyczynami tego, dlaczego wegetarianki miały większe ryzyko złamania biodra.
Zdrowe i niezdrowe diety wegetariańskie
Według głównego autora badania Jamesa Webstera, przedsięwzięcie naukowe uwypukla możliwe obawy przed ryzykiem złamania biodra przez kobiety będące na wegetariańskiej diecie. Co należy zaznaczyć, ostrzeżenie nie zawiera w sobie komunikatu, aby kobiety bezzwłocznie porzuciły swój sposób odżywiania. Przekaz specjalisty jest bardziej prozaiczny, ważne jest zrozumienie osobistych predyspozycji organizmu oraz tego, jakich składniki odżywczych potrzeba do zrównoważonego stylu życia. Problem według badacza polega na zróżnicowaniu zarówno czynników ludzkich, jak metod odżywiania.
W precyzyjnym tłumaczeniu Webster zauważa, że niskie spożycie owych składników odżywczych może prowadzić do obniżenia gęstości mineralnej kości, jak również masy mięśniowej. To z kolei może przyczynić się do zwiększonego ryzyka złamania biodra. Dlatego, podkreśla naukowiec, szczególnie ważne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć czynniki napędzające ryzyko w przypadku wegetarianek. Rodzą się bowiem pytania – czy to niedobory składników odżywczych, czy zarządzanie wagą niosą brzemienne skutki. Odpowiedzi na te zagadnienia pozwolą na lepszą pomoc medyczną.
Rośnie popularność diet opartych na roślinach
Diety wegetariańskie zyskały w ostatnich latach na popularności. Na przykład badanie YouGov z 2021 roku wykazało, że populacja wegetarian w Wielkiej Brytanii stanowi około 5–7%. Taki sposób odżywiania jest często postrzegany jako zdrowszy. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że dieta wegetariańska może zmniejszyć ryzyko kilku chorób przewlekłych – w tym cukrzycy, chorób serca i raka – w porównaniu z dietami bez ograniczeń w zakresie produktów. Poza tym funkcjonuje również ogólnoświatowy postulat wzywający do zmniejszenia spożycia produktów zwierzęcych w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Współautorka badania prof. Janet Cade dopowiada, że złamanie biodra jako problem rozciąga się swoim zasięgiem na cały glob i stanowi wysoki koszt ekonomiczny – powoduje utratę niezależności, obniża jakość życia, a także zwiększa ryzyko innych problemów zdrowotnych. Z relacji badaczki dowiadujemy się, że diety oparte na roślinach były już powiązane ze słabym zdrowiem kości, lecz dotychczas brakowało dowodów na powiązania z ryzykiem złamania biodra. Zatem nowe studia zespołu naukowego stanowią ważny krok w zrozumieniu potencjalnego ryzyka, jakie diety oparte na roślinach mogą nieść w dłuższej perspektywie. Pomagają także odpowiedź na pytanie, co można zrobić w celu złagodzenia ryzyka.
Eksperci wykorzystali dane z UK Women's Cohort Study, aby zbadać możliwe powiązania między dietą a ryzykiem złamania biodra. Grupa kobiet w wieku średnim została utworzona na Uniwersytecie w Leeds, aby zbadać powiązania między dietą a chorobami przewlekłymi, obejmując szeroki zakres różnych wzorców żywieniowych. Informacje o diecie były zbierane za pomocą kwestionariusza częstotliwości jedzenia i zostały zweryfikowane za pomocą 4-dniowego dzienniczka żywieniowego w wyodrębnionej próbie badanej kobiet. W trakcie rekrutacji do badania kohortowego kobiety były w wieku od 35 do 69 lat.