leżąca kobieta w słuchawkach na uszach
Arkadiusz Dąbek

Jak dźwięk zmniejsza ból odczuwany przez myszy?

Naukowcy znaleźli mechanizmy neuronalne, dzięki którym można tłumić ból za pomocą dźwięku. Pierwsze doświadczenia przeprowadzono na myszach. Odkrycie uczonych może pomóc w opracowaniu bezpieczniejszych metod leczenia bólu.

Mechanizm tłumiący odczuwanie bólu

Badaniami kierowali naukowcy z kilku instytucji: National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR), University of Science and Technology of China (w mieście Hefei) oraz Anhui Medical University (także w Hefei). Pierwszy wymieniony podmiot badań jest częścią National Institutes of Health. Publikacja nowych studiów ukazała się na łamach „Science”.

Według relacji dr Reny D’Souza’y, istnieje wyraźne zapotrzebowanie na skuteczniejsze przeciwdziałanie ostremu i przewlekłemu bólowi. W tym celu uczeni muszą pozyskać pogłębione rozumienie podstawowych procesów neuronalnych, które odpowiadają za reakcje na bodźce wywołujące ból. Doktor D’Souza podkreśla, że nowe studia wnoszą nieocenioną wiedzę, która powinna przynieść efekty w postaci innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych. Wszystko za sprawą odkrycia obwodów neuronalnych, pośredniczących w zmniejszaniu bólu za pomocą dźwięku.

Począwszy od 1960 roku, dotychczasowe ustalenia wykazały, że muzyka oraz inne rodzaje dźwięków mogą pomóc w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu, np. związanego z chirurgią dentystyczną i medyczną, porodem oraz rakiem. Sam mechanizm – tzw. analgezja, czyli redukcja odczuwanego bólu przy pomocy procesów mózgowych – nie miał dobrego wyjaśnienia.

Śladem obwodów neuronalnych

Z relacji naukowców dowiadujemy się, że badania obrazowania mózgu w przypadku ludzi pokazały pewne obszary mózgu zaangażowane w analgezję wywołaną muzyką, lecz są zaledwie domysłami.  Natomiast w przypadku zwierząt (czyt. myszy) specjaliści mogą manipulować obwodem, aby zidentyfikować zaangażowane substraty neuronalne.

Badacze poddali próbie myszy w ten sposób, że zwierzęta ze stanem zapalnym w łapkach wystawili na działanie trzech rodzajów dźwięków: przyjemnego utworu muzyki klasycznej, nieprzyjemnej aranżacji tego samego utworu oraz białego szumu. Okazało się, że wszystkie trzy rodzaje dźwięków zmniejszały myszom wrażliwość na ból – pod warunkiem odtwarzania dźwięków z niską głośnością (bliskiej szeptowi) w stosunku do hałasu tła. Natomiast głośniejsze dźwięki (tych samych utworów) nie miały wpływu na reakcje bólowe zwierząt.

W celu przeprowadzenia badania obwodów mózgowych leżących u podstaw tego efektu, naukowcy zastosowali nieinfekcyjne wirusy połączone z białkami fluorescencyjnymi, aby śledzić połączenia między obszarami mózgu. W ten sposób odkryli drogę od kory słuchowej (odbierającej i przetwarzające informacje dźwiękowe) do wzgórza działającego jako stacja przekaźnikowa względem sygnałów sensorycznych, np. bólu wynikającego z bodźców cielesnych. W przypadku swobodnie poruszających się myszy biały szum o niskiej intensywności zmniejszał aktywność neuronów na końcu ścieżki (punkcie odbiorczym) we wzgórzu.

Natomiast w przypadku braku dźwięku tłumienie ścieżki neuronalnej za pomocą światła i technik opartych na małych cząsteczkach skutkowało podobnymi wygłuszeniami bólu jak za pomocą dźwięków o niskiej głośności. Zaniechanie stymulowania owej ścieżki przywracało wrażliwość zwierząt na ból.

Polecane dla Ciebie

Punkt wyjścia w poszukiwaniu nowych terapii

Specjaliści wyrażają zdanie, że obecnie nie wiadomo, czy podobne procesy mózgowe zachodzą w przypadku ludzi lub czy inne aspekty (z ludzkiej perspektywy) dźwięku są ważne, np. wrażenie harmonii bądź przyjemności.

Wyniki nowych studiów mogą otwierać punkt wyjścia do kolejnych badań, które w następstwie mogłyby podjąć się zdefiniowania tego, czy doświadczenia na zwierzętach mają przełożenie na kontekst problemów bólowych dotykających człowieka. Skutkiem tych poszukiwań może być odkrycie wiedzy, która wniesie przełom w rozwoju bezpieczniejszych terapii alternatywnych w stosunku do dotychczasowych opioidów leczących bóle.

 1. W. Zhou, Ch. Ye i in., Sound induces analgesia through corticothalamic circuits, „Science”, nr 377 (6602), 2022.
 2. How sound reduces pain in mice: Newly identified brain circuits may point to more effective pain therapies, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220707142429.htm [dostęp:] 14.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

  Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

 • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

  Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

 • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

  Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij