leżąca kobieta w słuchawkach na uszach
Arkadiusz Dąbek

Jak dźwięk zmniejsza ból odczuwany przez myszy?

Naukowcy znaleźli mechanizmy neuronalne, dzięki którym można tłumić ból za pomocą dźwięku. Pierwsze doświadczenia przeprowadzono na myszach. Odkrycie uczonych może pomóc w opracowaniu bezpieczniejszych metod leczenia bólu.

Mechanizm tłumiący odczuwanie bólu

Badaniami kierowali naukowcy z kilku instytucji: National Institute of Dental and Craniofacial Research (NIDCR), University of Science and Technology of China (w mieście Hefei) oraz Anhui Medical University (także w Hefei). Pierwszy wymieniony podmiot badań jest częścią National Institutes of Health. Publikacja nowych studiów ukazała się na łamach „Science”.

Według relacji dr Reny D’Souza’y, istnieje wyraźne zapotrzebowanie na skuteczniejsze przeciwdziałanie ostremu i przewlekłemu bólowi. W tym celu uczeni muszą pozyskać pogłębione rozumienie podstawowych procesów neuronalnych, które odpowiadają za reakcje na bodźce wywołujące ból. Doktor D’Souza podkreśla, że nowe studia wnoszą nieocenioną wiedzę, która powinna przynieść efekty w postaci innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych. Wszystko za sprawą odkrycia obwodów neuronalnych, pośredniczących w zmniejszaniu bólu za pomocą dźwięku.

Począwszy od 1960 roku, dotychczasowe ustalenia wykazały, że muzyka oraz inne rodzaje dźwięków mogą pomóc w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu, np. związanego z chirurgią dentystyczną i medyczną, porodem oraz rakiem. Sam mechanizm – tzw. analgezja, czyli redukcja odczuwanego bólu przy pomocy procesów mózgowych – nie miał dobrego wyjaśnienia.

Śladem obwodów neuronalnych

Z relacji naukowców dowiadujemy się, że badania obrazowania mózgu w przypadku ludzi pokazały pewne obszary mózgu zaangażowane w analgezję wywołaną muzyką, lecz są zaledwie domysłami.  Natomiast w przypadku zwierząt (czyt. myszy) specjaliści mogą manipulować obwodem, aby zidentyfikować zaangażowane substraty neuronalne.

Badacze poddali próbie myszy w ten sposób, że zwierzęta ze stanem zapalnym w łapkach wystawili na działanie trzech rodzajów dźwięków: przyjemnego utworu muzyki klasycznej, nieprzyjemnej aranżacji tego samego utworu oraz białego szumu. Okazało się, że wszystkie trzy rodzaje dźwięków zmniejszały myszom wrażliwość na ból – pod warunkiem odtwarzania dźwięków z niską głośnością (bliskiej szeptowi) w stosunku do hałasu tła. Natomiast głośniejsze dźwięki (tych samych utworów) nie miały wpływu na reakcje bólowe zwierząt.

W celu przeprowadzenia badania obwodów mózgowych leżących u podstaw tego efektu, naukowcy zastosowali nieinfekcyjne wirusy połączone z białkami fluorescencyjnymi, aby śledzić połączenia między obszarami mózgu. W ten sposób odkryli drogę od kory słuchowej (odbierającej i przetwarzające informacje dźwiękowe) do wzgórza działającego jako stacja przekaźnikowa względem sygnałów sensorycznych, np. bólu wynikającego z bodźców cielesnych. W przypadku swobodnie poruszających się myszy biały szum o niskiej intensywności zmniejszał aktywność neuronów na końcu ścieżki (punkcie odbiorczym) we wzgórzu.

Natomiast w przypadku braku dźwięku tłumienie ścieżki neuronalnej za pomocą światła i technik opartych na małych cząsteczkach skutkowało podobnymi wygłuszeniami bólu jak za pomocą dźwięków o niskiej głośności. Zaniechanie stymulowania owej ścieżki przywracało wrażliwość zwierząt na ból.

Powiązane produkty

Punkt wyjścia w poszukiwaniu nowych terapii

Specjaliści wyrażają zdanie, że obecnie nie wiadomo, czy podobne procesy mózgowe zachodzą w przypadku ludzi lub czy inne aspekty (z ludzkiej perspektywy) dźwięku są ważne, np. wrażenie harmonii bądź przyjemności.

Wyniki nowych studiów mogą otwierać punkt wyjścia do kolejnych badań, które w następstwie mogłyby podjąć się zdefiniowania tego, czy doświadczenia na zwierzętach mają przełożenie na kontekst problemów bólowych dotykających człowieka. Skutkiem tych poszukiwań może być odkrycie wiedzy, która wniesie przełom w rozwoju bezpieczniejszych terapii alternatywnych w stosunku do dotychczasowych opioidów leczących bóle.

 1. W. Zhou, Ch. Ye i in., Sound induces analgesia through corticothalamic circuits, „Science”, nr 377 (6602), 2022.
 2. How sound reduces pain in mice: Newly identified brain circuits may point to more effective pain therapies, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220707142429.htm [dostęp:] 14.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij