kobieta śpiąca z aparatem CPAP
Arkadiusz Dąbek

Czy leczenie bezdechu sennego może poprawić pamięć?

Coraz powszechniejszym konsensusem staje się fakt, że sen odgrywa ważną rolę w zdrowiu naszego mózgu. Ponadto wzrasta dokumentacja wskazująca na to, że zaburzony sen może zwiększać ryzyko rozwoju demencji.

Lekkie zaburzenia poznawcze

Zespół badaczy opublikował nowe studia, w świetle których leczenie bezdechu sennego w przypadku starszych osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi może w krótkim czasie poprawić pamięć. Nowe studia ukazały się na łamach „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Ponieważ obecnie nie istnieje żaden sposób leczenia demencji, coraz więcej wysiłku specjaliści skupiają na wynalezieniu innowacyjnych metod spowalniania jej rozwoju. Łagodne zaburzenia poznawcze są etapem pomiędzy oczekiwanym pogorszeniem się funkcji poznawczych (w wyniku zwyczajowego upływu lat) a poważniejszym pogorszeniem się zdrowia w postaci demencji.

W łagodnych zaburzeniach poznawczych widoczne są zmiany funkcji mózgu. Dostrzegają je zarówno osoby cierpiące na ten stan, jak i ich otoczenie. Niemniej zaburzenia te nie przekreślają zwykłej egzystencji, wykonywania codziennych czynności. Łagodne zaburzenia poznawcze towarzyszą zwiększonemu ryzyku rozwoju demencji w następujących latach.

Naukowcy uważają, że lekkie zaburzenia są najwłaściwsze na interwencję, która pomoże zapobiec spóźnionej diagnozie demencji w przyszłości. Ważne więc jest to, aby znaleźć nowe sposoby spowalniania zaburzeń poznawczych w przypadku osób z łagodnymi uszczerbkami pamięci.

Dlaczego sen jest ważny?

Sen dodatnio wpływa na zdolność naszego mózgu do stabilizacji i konsolidacji nowo poznanych informacji oraz wspomnień. Procesy te mogą zachodzić w różnych etapach snu, przy czym kluczową rolę odgrywa tzw. sen głęboki. Obecnie wiemy również, że układ limfatyczny jest bardzo aktywny podczas snu, zwłaszcza snu głębokiego. Proces ten pozwala na usunięcie produktów odpadowych, np. toksyn nagromadzonych przez mózg w ciągu dnia.

Do takich toksyn w mózgu należy np. beta-amyloid – jedno z kluczowych białek w rozwoju choroby Alzheimera. Zaburzony sen zatem może zakłócić proces oczyszczania, doprowadzić do większego nagromadzenia beta-amyloidu w mózgu.

Ważna rola snu w tych istotnych procesach przekonała specjalistów do zbadania, czy zaburzenia snu (zwłaszcza snu głębokiego) mogą być związane ze zmianami w naszych funkcjach poznawczych w okresie dojrzewania oraz z rozwojem demencji.

Sprawdź na DOZ.pl: Tabletki i leki nasenne.

Powiązane produkty

Co warto wiedzieć o bezdechu sennym?

Szacuje się, że bezdech senny dotyka 1 miliard ludzi na całym świecie. Na przykład w Australii schorzenie to diagnozuje się rzędem 5–10% dorosłych. Bezdech senny powoduje, że podczas snu gardło zamyka się całkowicie lub częściowo. Te zamknięcia mogą wynosić od dziesięciu sekund do jednej minuty i mogą prowadzić do spadku poziomu tlenu we krwi. W celu przywrócenia oddychania krótkie przebudzenie następuje bez świadomości osoby.

W przypadku osoby żyjącej z ciężkim bezdechem sennym proces ten może wystąpić 30 razy lub więcej na godzinę, co przekłada się na bardzo fragmentaryczny sen. Osoby cierpiące na bezdech senny mogą podrzucać i obracać się czy chrapać. Natomiast postronni mogą zauważyć, że osoby z bezdechem przestają oddychać, krztuszą się lub nabierają powietrza w trakcie snu. Te powtarzające się zakłócenia mogą powodować senność i zmniejszać czujność w ciągu dnia. W przypadku niektórych osób prowadzi to do trudności w wykonywaniu zadań.

Bezdech senny a demencja

Zarówno fragmentacja snu, jak również spadki tlenu we krwi w nocy, kładą podwójny nacisk w stosunku do ryzyka demencji. Badania wykazały, że bezdech senny jest związany z 26% wzrostem rozwoju zaburzeń poznawczych, także z większą ilością beta-amyloidu w mózgu. Jednak nie wiadomo, czy leczenie bezdechu sennego mogłoby zmniejszyć to ryzyko.

Bezdech senny najlepiej jest leczyć terapią ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych – tzw. CPAP – w której maska połączona z pompą wdmuchuje stale powietrze w dół górnych dróg oddechowych, utrzymując je przy tym otwartymi. Urządzenie samodzielnie powstrzymuje drogi oddechowe przed zamknięciem. Nie wiadomo wprawdzie, czy leczenie bezdechu sennego zmniejszy ryzyko demencji, ale nowe studia pokazują dodatni wpływ na pamięć (w krótkim okresie) za pomocą apartu CPAP.

Wpływ leczenia CPAP na pamięć i umiejętności związane z myśleniem

Naukowcy powzięli sobie za cel zrozumienie, czy leczenie starszych osób zarówno z bezdechem sennym, jak i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi może poprawić umiejętności myślowe oraz pamięciowe w krótkim okresie.

W przeprowadzonym badaniu oceniano wpływ leczenia CPAP na pamięć i umiejętności związane z myśleniem w porównaniu z brakiem leczenia. Było to badanie typu crossover – innymi słowy, wszyscy uczestnicy zostali poddani zarówno CPAP, jak i brakowi terapii, z tą różnicą, że leczenie występowało w odmiennym czasie. Przeszkolony personel pomagał uczestnikom w zastosowaniu terapii. Po trzymiesięcznej próbie badani wzięli udział w serii testów poznawczych.

Badacze stwierdzili, że w porównaniu z brakiem leczenia bezdechu sennego, umiejętności związane z myśleniem nie uległy poprawie przy zastosowaniu CPAP, natomiast zaobserwowano pewną poprawę w zakresie pamięci. Sugeruje to, że leczenie bezdechu sennego mogłoby potencjalnie poprawić wyniki pamięciowe w krótkim okresie. Jednak nie wiadomo, czy wpłynie na nią długoterminowo.
  1. C.M. Hoyos i in., Continuous Positive Airway Pressure for Cognition in Sleep Apnea and Mild Cognitive Impairment: A Pilot Randomized Crossover Clinical Trial, „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, nr 205 (12) 2022.
  2. Treating sleep apnea can improve memory in people with cognitive decline, „medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2022-05-apnea-memory-people-cognitive-decline.html [dostęp:] 14.07.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl