żółte tabletki ułożone w witaminę D
Arkadiusz Dąbek

Czy witamina D uchroni dziecko przed egzemą?

Przyjmowanie suplementów witaminy D w czasie ciąży może znacznie zmniejszyć szanse zachorowania dzieci do pierwszego roku życia na egzemę atopową. Nowe doniesienia naukowe napływają z Uniwersytetu w Southampton.

Witamina D a atopowe zapalenie skóry u niemowląt

Studia wykazały, że dzieci miały niższe ryzyko rozwoju wyprysku atopowego w pierwszym roku życia, jeśli ich matki przyjmowały 1000 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D dziennie od 14. tygodnia ciąży do porodu. Efekt ten był szczególnie widoczny u dzieci, które później były karmione piersią przez ponad miesiąc. Publikacja badania ukazała się na łamach „British Journal of Dermatology”.

Egzema atopowa jest przewlekłym stanem zapalnym, który może mieć duży wpływ na osoby cierpiące, ich rodziny i opiekę zdrowotną. Szacuje się, że jedno na sześcioro dzieci w wieku od jednego do pięciu lat ma egzemę atopową, w ostatnich dekadach zaś nastąpił globalny wzrost zachorowań.

Badanie przeprowadzono przez Centrum Epidemiologii Cyklu Życia Rady Badań Medycznych przy Uniwersytecie w Southampton oraz Centrum Badań Biomedycznych w Southampton przy Narodowym Instytucie Badań nad Zdrowiem. Ten drugi podmiot instytucjonalny odpowiada za  pierwsze losowe, kontrolowane studia, które wykazały dowody na zmniejszone ryzyko wystąpienia egzemy atopowej u niemowląt matek, przyjmujących podczas ciąży suplementy witaminy D. W badaniach tych wzięło udział ponad 700 kobiet w ciąży – 352 przyjmowało suplementy od 14 tygodnia do porodu, a 351 przyjmowało placebo.

Badania nad egzemą były częścią UK Maternal Vitamin D Osteoporosis Study (MAVIDOS) i były prowadzone przez profesora Keitha Godfreya, współpracującego z dr Sarah El-Heis.

Cele badawcze zespołu naukowego

Doktor El-Heis komentowała publikację, mówiąc o celach badawczy, powziętych przez naukowców. Chcieli sprawdzić, czy przyjmowanie przez matkę podczas ciąży 1000 jednostek witaminy D (cholekalcyferolu) zmniejszy ryzyko wystąpienia wyprysku atopowego w przypadku nowo narodzonych niemowląt. Także chcieli ustalić, czy karmienie piersią miało na ten problem jakikolwiek wpływ.

Z relacji naukowców wynika, że dzieci matek otrzymujących suplementy miały mniejszą szansę na wyprysk atopowy w 12 miesiącu. Obserwacja ta podkreśla znaczenie zaleceń dotyczących rutynowego suplementowania witaminy D w czasie ciąży.

Ponadto naukowcy nie znaleźli żadnego efektu w 24. i 48. miesiącu, który sugerowałby, że inne wpływy poporodowe mogą stać się ważniejsze poza okresem niemowlęcym lub same dzieci mogą również wymagać suplementacji w okresie poporodowym ze względu na utrwalenie działania.

Powiązane produkty

Suplementacja witaminy D podczas ciąży a gęstość kości dziecka

Badanie MAVIDOS również niedawno doniosło, że przyjmowanie suplementu witaminy D podczas ciąży miało również trwałe korzyści w stosunku do gęstości kości dziecka w wieku czterech lat.

Sprawdź na DOZ.pl: Witamina D w tabletkach.

Profesor Godfrey skomentował to odkrycie, mówiąc o przesłankach, które popchnęły naukowców do badań. Powszechnie bowiem wiadomo, że witamina D może wpływać na układ odpornościowy i białka tworzące naszą skórę. Badacze zatem byli ciekawi, czy suplementy witaminy D przyjmowane przez kobiety w ciąży będą miały wpływ na ryzyko wystąpienia egzemy atopowej w przypadku ich dzieci. Przyznał również, że wyniki dowiodły dodatniego wpływu, który bardziej uwidocznił się w przypadku niemowląt karmionych piersią.

  1. S. El‐Heis, S. D’Angelo, K.M. Godfrey i in., Maternal antenatal vitamin D supplementation and offspring risk of atopic eczema in the first 4 years of life: evidence from a randomised controlled trial, „British Journal of Dermatology”, 2022.
  2. Taking Vitamin D during pregnancy could lower the risk of eczema in babies, „sciencedaily.com” [online] www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220705093813.htm [dostęp:] 08.07.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij