tabletki na odchudzanie
Arkadiusz Dąbek

Zwiększone spalanie tłuszczu dzięki inozynie?

Dzięki nowym studiom badacze zidentyfikowali cząsteczkę zwaną inozyną, która zwiększa spalanie tłuszczu w brązowych komórkach zwanych adipocytami. Mechanizm został odkryty w przypadku myszy, ale istnieje prawdopodobieństwo występowania go również w przypadku ludzi. Jeżeli białko transportujące inozynę jest mniej aktywne, myszy pozostają znacznie szczuplejsze pomimo, że są poddawane diecie wysokotłuszczowej.

Brązowe komórki tłuszczowe jako organiczne termofory

Zwyczajowo komórki tłuszczowe magazynują energię. Jednakże w brązowych komórkach tłuszczowych energia jest rozpraszana jako ciepło – tzw. brązowy tłuszcz więc służy jako biologiczny termofor. Większość ssaków posiada ten mechanizm. W przypadku ludzi utrzymuje on ciepło noworodków, a aktywacja brązowego tłuszczu dorosłej osoby dodatnio wpływa na zdrowie kardio-metaboliczne.

Profesor Alexander Pfeifer zauważa, że obecnie nawet zimną mamy zapewnione ciepło. Tłumaczy tym stwierdzeniem to, że piece naszego organizmu, owe tłuszcze, wydają się zbędne. Problem z tym związany polega na współczesnej diecie. Spożywamy bowiem coraz gęstsze energetycznie posiłki, także jesteśmy mniej aktywni ruchowo niż nasi przodkowie. Te czynniki są trucizną względem brązowych komórek tłuszczowych, gdyż stopniowo przestają one funkcjonować i w końcu obumierają. Ponadto ujemnie wpływa na zjawisko również to, że nieustannie wzrasta liczba osób z poważną nadwagą w skali globu. Profesor Pfeifer tłumaczy w ten sposób, dlaczego na całym świecie naukowcy poszukują substancji, które będą stymulować brązową tkankę tłuszczową, co przełoży się na zwiększenie spalania tłuszczu. Publikacja badania ukazała się na łamach „Nature”.

Umierające adipocyty brązowe wydzielają inozynę

Zespół z Uniwersytetu w Bonn zidentyfikował bardzo ważną cząsteczkę zwaną inozyną, która jest w stanie spalać tłuszcz. Według słów dr Birte’y Niemann, badacze chcieli dowiedzieć się, czy istnieje  mechanizm w brunatnym tłuszczu, który funkcjonuje w bardziej ogólnym sensie. Chodzi o umierające komórki uwalniające mieszankę cząsteczek-posłańców, te bowiem wpływają na funkcje sąsiednich komórek.

Naukowcy badali komórki brązowego tłuszczu poddane silnemu stresowi, w wyniku którego komórki praktycznie umierały. Dostrzeżono, że wydzielają one inozynę w dużych ilościach. Bardziej interesujące jednak było to, jak nienaruszone komórki brązowego tłuszczu reagowały na molekularne wezwanie o pomoc, czyli zostały one aktywowane przez inozynę (lub po prostu przez umierające komórki w ich pobliżu). W ten sposób inozyna rozpalała w nich piec. Białe komórki tłuszczowe również przekształciły się w swoje brązowe odpowiedniki. Myszy karmione dietą wysokoenergetyczną i jednocześnie leczone inozyną pozostały szczuplejsze w porównaniu z grupą zwierząt kontrolnych. Były także chronione przed cukrzycą.

Transporter inozyny wydaje się odgrywać ważną rolę w tym kontekście. Białko to w błonie komórkowej transportuje inozynę do komórki, obniżając w ten sposób jej stężenie zewnątrzkomórkowe. Dlatego inozyna nie może już wywoływać efektu spalania.

Powiązane produkty

Lek hamuje transporter inozyny

Profesor Pfeifer przekazał, że w obiegu funkcjonuje lek, który nominalnie został opracowany ze względu na zaburzenia krzepnięcia, niemniej również hamuje transporter inozyny. Zespół naukowców zatem podał go myszom, co poskutkowało zwiększonym spalaniem energii.

Ludzie również posiadają transporter inozyny. W przypadku od dwóch do czterech procent wszystkich ludzi jest on mniej aktywny z powodu wariantu genetycznego. Według relacji badacza, zaprzyjaźniony zespół ekspertów z Uniwersytetu w Lipsku poddał genetycznej analizie 900 osób. Okazało się, że uczestnicy testu z mniej aktywnym transporterem byli znacznie szczuplejsi (w uśrednieniu).

Wyniki te sugerują, że inozyna reguluje również termogenezę w ludzkich brązowych komórkach tłuszczowych. Substancje, które zakłócają aktywność transportera, mogłyby potencjalnie nadawać się do leczenia otyłości. Istniejący lek na zaburzenia krzepnięcia mógłby posłużyć jako punkt wyjścia. Potrzeba oczywiście więcej badań, aby rozeznać się w możliwościach farmakologicznych, uspakaja prof. Pfeifer. Naukowiec również poddaje w wątpliwość nadzieje, że sama pigułka będzie rozwiązaniem szalejącego problemu otyłości. Jednak jednocześnie przyznaje, że dostępne terapie nie są w tej chwili wystarczająco skuteczne. Według komentarza profesora, to właśnie problem w globalnej skali powoduje, że desperacko potrzebujemy leków pozwalających na normalizację równowagi energetycznej w przypadku otyłych pacjentów.
  1. B. Niemann, S. Haufs-Brusberg, L. Puetz, M. Feickert, M.Y. Jaeckstein, A. Hoffmann, J. Zurkovic, M. Heine, E.-M. Trautmann, Ch.E. Müller, A. Tönjes, Ch. Schlein, A. Jafari, H.K. Eltzschig, T. Gnad, M. Blüher, N. Krahmer, P. Kovacs, J. Heeren, A. Pfeifer. Apoptotic brown adipocytes enhance energy expenditure via extracellular inosine, „Nature”, 2022.
  2. Molecule boosts fat burning: Study identifies a new signaling molecule that increases the energy consumption of brown fat cells. „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/07/220705112250.htm [dostęp:] 07.07.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl