Nowe badanie dotyczące AZS może pomóc opracować skuteczniejsze metody leczenia
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna. Podstawowym symptomem AZS jest świąd skóry, zdarza się, że jest on na tyle silny, że znacznie upośledza jakość życia chorego. Występują także suchość skóry, podrażnienia, grudki przypominające liszaj. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu Tennessee zbadali próbki skóry myszy oraz ludzi dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i stwierdzili nadekspresję chemokiny CCL11. Dlaczego przebadano akurat tę cytokinę i do jakich wniosków doszli badacze?
AZS jest przewlekłą, nawrotową dermatozą o podłożu alergicznym. Podstawą jej leczenia jest stosowanie odpowiedniej, specjalistycznej pielęgnacji skóry, a w okresach zaostrzeń również preparatów farmakologicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, których wyniki sugerują, że przyczyna atopowego zapalenia skóry może być inna niż uważano dotychczas.
AZS a szlak molekularny NF-κB
Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej wyprysk atopowy, to choroba o podłożu zapalnym, w której rozwoju istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, które są ze sobą ściśle powiązane. Naukowcy ze School of Dental Medicine Uniwersytetu Pensylwanii oraz badacze z Uniwersytetu Tennessee w Stanach Zjednoczonych doszli do wniosku, że podłoże AZS może być inne niż wcześniej sądzono.
Skóra człowieka składa się z różnych populacji komórek, które wspólnie utrzymują homeostazę. Zaburzenia w regulacji szlaku molekularnego o nazwie NF-κB występującego w komórkach skóry mogą prowadzić m.in. do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych. Dochodzi wówczas do nadekspresji białka CCL11 i aktywacji unikalnych funkcji immunomodulacyjnych w fibroblastach Prx1+, co z kolei prowadzi do odpowiedzi immunologicznej komórek TH2.
Choroby atopowe określane są często jako wynik niepojawiającej się u zdrowych ludzi tendencji do różnicowania się limfocytów T pomocniczych (Th) w kierunku Th2 wytwarzających wiele cytokin. Przywrócenie właściwych proporcji między Th1 i Th2 może zatem spowodować złagodzenie objawów choroby. Takie możliwości przynosi cytokinoterpia, zwłaszcza przy użyciu antagonistów cytokin promujących Th2.
Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia i jak wygląda leczenie?
Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna. Najczęściej jej pierwsze objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym i obejmują zmiany zapalne na skórze twarzy i głowy. U starszych dzieci występują one przeważnie na szyi, kończynach i w zgięciach stawowych, a u nastolatków oraz u osób dorosłych w zgięciach łokciowych i na dłoniach. Oprócz stanu zapalnego dla AZS charakterystyczne są zaburzenie czynności bariery skórno-naskórkowej oraz nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i środowiskowe wywoływana za pośrednictwem IgE.
Podstawowym symptomem choroby jest świąd skóry, zdarza się, że jest on na tyle silny, że znacznie upośledza jakość życia chorego. Występują także suchość skóry, podrażnienia, grudki przypominające liszaj. Leczenie wymaga holistycznego podejścia do pacjenta, stosuje się specjalistyczną pielęgnację skóry z ASZ, leki przeciwhistaminowe, leki immunosupresyjne, kortykosteroidy (w okresie zaostrzeń), a także odpowiednią, dobraną przez dietetyka klinicznego dietę oraz suplementację probiotykami (liczne badania pokazują związek atopowego zapalenia skóry z nieprawidłową mikrobiotą jelit).
Chemokina CCL11 przyczyną stanu zapalnego skóry?
Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu Tennessee zbadali próbki skóry myszy oraz ludzi dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i stwierdzili nadekspresję chemokiny CCL11. Owe chemokiny, czyli cytokiny chemotaktyczne, to niewielkie białka strukturalnie podobne do cytokin, które aktywują odpowiedź komórkową poprzez związanie się do odpowiedniego dla siebie receptora – CCL11 bierze udział w odpowiedziach alergicznych.