Przedramię z objawem atopowego zapalenia skóry, smarowana kremem na AZS
Arkadiusz Dąbek

Nowe badanie dotyczące AZS może pomóc opracować skuteczniejsze metody leczenia

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna. Podstawowym symptomem AZS jest świąd skóry, zdarza się, że jest on na tyle silny, że znacznie upośledza jakość życia chorego. Występują także suchość skóry, podrażnienia, grudki przypominające liszaj. Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu Tennessee zbadali próbki skóry myszy oraz ludzi dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i stwierdzili nadekspresję chemokiny CCL11. Dlaczego przebadano akurat tę cytokinę i do jakich wniosków doszli badacze?

AZS jest przewlekłą, nawrotową dermatozą o podłożu alergicznym. Podstawą jej leczenia jest stosowanie odpowiedniej, specjalistycznej pielęgnacji skóry, a w okresach zaostrzeń również preparatów farmakologicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, których wyniki sugerują, że przyczyna atopowego zapalenia skóry może być inna niż uważano dotychczas.

AZS a szlak molekularny NF-κB

Atopowe zapalenie skóry (AZS), inaczej wyprysk atopowy, to choroba o podłożu zapalnym, w której rozwoju istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe, które są ze sobą ściśle powiązane. Naukowcy ze School of Dental Medicine Uniwersytetu Pensylwanii oraz badacze z Uniwersytetu Tennessee w Stanach Zjednoczonych doszli do wniosku, że podłoże AZS może być inne niż wcześniej sądzono.

Skóra człowieka składa się z różnych populacji komórek, które wspólnie utrzymują homeostazę. Zaburzenia w regulacji szlaku molekularnego o nazwie NF-κB występującego w komórkach skóry mogą prowadzić m.in. do rozwoju przewlekłych stanów zapalnych. Dochodzi wówczas do nadekspresji białka CCL11 i aktywacji unikalnych funkcji immunomodulacyjnych w fibroblastach Prx1+, co z kolei prowadzi do odpowiedzi immunologicznej komórek TH2.

Choroby atopowe określane są często jako wynik niepojawiającej się u zdrowych ludzi tendencji do różnicowania się limfocytów T pomocniczych (Th) w kierunku Th2 wytwarzających wiele cytokin. Przywrócenie właściwych proporcji między Th1 i Th2 może zatem spowodować złagodzenie objawów choroby. Takie możliwości przynosi cytokinoterpia, zwłaszcza przy użyciu antagonistów cytokin promujących Th2.

Atopowe zapalenie skóry – jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawracająca choroba dermatologiczna. Najczęściej jej pierwsze objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym i obejmują zmiany zapalne na skórze twarzy i głowy. U starszych dzieci występują one przeważnie na szyi, kończynach i w zgięciach stawowych, a u nastolatków oraz u osób dorosłych w zgięciach łokciowych i na dłoniach. Oprócz stanu zapalnego dla AZS charakterystyczne są zaburzenie czynności bariery skórno-naskórkowej oraz nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i środowiskowe wywoływana za pośrednictwem IgE.

Podstawowym symptomem choroby jest świąd skóry, zdarza się, że jest on na tyle silny, że znacznie upośledza jakość życia chorego. Występują także suchość skóry, podrażnienia, grudki przypominające liszaj. Leczenie wymaga holistycznego podejścia do pacjenta, stosuje się specjalistyczną pielęgnację skóry z ASZ, leki przeciwhistaminowe, leki immunosupresyjne, kortykosteroidy (w okresie zaostrzeń), a także odpowiednią, dobraną przez dietetyka klinicznego dietę oraz suplementację probiotykami (liczne badania pokazują związek atopowego zapalenia skóry z nieprawidłową mikrobiotą jelit).

Polecane dla Ciebie

Chemokina CCL11 przyczyną stanu zapalnego skóry?

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii oraz Uniwersytetu Tennessee zbadali próbki skóry myszy oraz ludzi dotkniętych atopowym zapaleniem skóry i stwierdzili nadekspresję chemokiny CCL11. Owe chemokiny, czyli cytokiny chemotaktyczne, to niewielkie białka strukturalnie podobne do cytokin, które aktywują odpowiedź komórkową poprzez związanie się do odpowiedniego dla siebie receptora – CCL11 bierze udział w odpowiedziach alergicznych.

Dalsze badania nad chemokiną CCL11 (oraz innymi chemokinami i receptorami chemokinowymi) pozwolą na opracowanie nowych, skuteczniejszych niż dotychczasowe, terapii AZS oraz innych chorób zapalnych czy autoimmunologicznych. Leki działające poprzez blokadę receptorów bądź wybranych chemokin mogą w znacznym stopniu eliminować objawy tych schorzeń.
  1. K. I. Ko, J. J. Merlet, B. P. Dergarabedian i in., NF-κB perturbation reveals unique immunomodulatory functions in Prx1+ fibroblasts that promote development of atopic dermatitis, „Science Translational Medicine” 2022, v. 14, nr 630.
  2. A serendipitous finding lends new insight into how atopic dermatitis develops, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/news-releases/943315, [dostęp:] 31.05.2022.
  3. I. Henc, E. Bryl, Chemokiny jako ważne mediatory stanu zapalnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2013, t. 7, nr 5, s. 251–262.
  4. Th. Bieber, Atopowe zapalenie skóry, „Dermatologia po Dyplomie” 2010, t. 1, nr 4, s. 17-30.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

  • Co powinieś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia, dzieci – zarówno dziewczynki, jak i chłopcy –  w wieku 12. i 13. lat będzie można rejestrować na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przez zakażeniem tym groźnym patogenem.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij