Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.1
Michał Posmykiewicz

Zasłyszane pod gabinetem – stereotypy, bajki, mity cz.1

Mimo tego, że żyjemy w XXI w wieku, wciąż otaczają nas zabobonne podania odnośnie wielu chorób, które krążą wśród ludzi, potęgowane i nakręcane przez zupełnie naturalny i uzasadniony strach. Żeby terapia była efektywna i żeby pacjent chciał się jej poddać z odpowiednim nastawieniem, trzeba z tymi mitami walczyć.

Zróbmy z tym porządek!

   1.      Rak piersi to problem starych kobiet

Nieprawda. Ryzyko zachorowania zwiększa się z wiekiem, ale rak piersi może wystąpić w każdym niemal wieku.

   2.      Masz czynnik raka - zachorujesz 


Nieprawda. Czynnik ryzyka może bardziej lub mniej zwiększać podatność na zachorowanie, ale nie determinuje w 100% choroby.

   3.      W twojej rodzinie nie było raka piersi - ty też go nie dostaniesz

Nieprawda. 80% raków piersi rozwija się bez udowodnionego obciążenia rodzinnego.

   4.      Obciążenie rodzinne pochodzi tylko ze strony matki

Nieprawda. Połowę swojego materiału genetycznego otrzymujemy od matki, a połowę od ojca. Jeżeli w rodzinie taty występowały raki piersi, możesz mieć obciążenie rodzinne z jego strony.

   5.      Pigułki antykoncepcyjne powodują raka piersi

To zbyt śmiałe sformułowanie. Prawdą jest, że w pigułkach antykoncepcyjnych znajduje się estrogen, który może zwiększać ryzyko zapadalności na raka piersi. W nowoczesnych tabletkach antykoncepcyjnych jest go jednak bardzo niedużo. Nie wolno mylić antykoncepcji doustnej z hormonalną terapią zastępczą stosowaną u kobiet w okresie menopauzalnym, gdzie dawki estrogenu są znacznie większe.

   6.      Tłuste posiłki zwiększają ryzyko raka piersi

Brak jest jednoznacznych dowodów na to, by nadmiar tłuszczów w sposób bezpośredni zwiększał ryzyko wystąpienia raka piersi. Natomiast nadwaga jest już ryzykiem udowodnionym i potwierdzonym badaniami zagrożeniem.

   7.      Samodzielne badanie piersi raz w miesiącu jest najlepszym sposobem diagnozowania piersi

Nieprawda. Samodzielne badanie jest bardzo istotne, ale niewystarczające. Konieczne jest także badanie przez doświadczonego lekarza, a także diagnostyka technikami obrazowymi jak USG czy mammografia.

   8.      Stwierdzenie wysokiego ryzyka raka piersi u kobiery nie daje żadnego pola działania

Nieprawda. Wiele czynników można wyeliminować: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadwaga. Regularne ćwiczenia fizyczne mają udowodniony wpływ przeciwnowotworowy. Ponadto w sytuacjach szczególnie wysokiego ryzyka można po konsultacji z lekarzem onkologiem i genetykiem rozważyć profilaktyczną terapię farmakologiczną lub chirurgiczną.

   9.      Zdiagnozowany rak piersi to wyrok śmierci

Nieprawda. Medycyna poszła znacznie do przodu w leczeniu i wczesnym wykrywaniu raka piersi, co daje większości kobiet szansę na długi okres przeżycia lub pełne wyleczenie.
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij