śpiący noworodek
Arkadiusz Dąbek

Ciężarne, które spodziewają się chłopców, częściej doświadczają powikłań położniczych

Łożysko w ciąży pełni wiele ważnych funkcji, przede wszystkim dostarcza dziecku niezbędnych do jego rozwoju substancji odżywczych oraz tlenu, a także wytwarza hormony odpowiadające za utrzymanie ciąży. Naukowcy z University of Cambridge odkryli, że to, jak funkcjonuje ten narząd, jest uzależnione m.in. od płci płodu. Z ich badań wynika, że u kobiet, które spodziewają się chłopców istnieje większe ryzyko pojawienia się powikłań położniczych, takich jak zaburzenia wzrostu płodu.

Łożysko funkcjonuje inaczej w zależności od płci płodu, twierdzą naukowcy

Nowe badanie przeprowadzone w St John's College na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii wykazało, że kobiety, które są w ciąży i spodziewają się chłopców są zdecydowanie bardziej narażone na ryzyko pojawienia się komplikacji okołoporodowych niż mamy, które urodzą dziewczynki. Prawdopodobną tego przyczyną jest fakt, że chłopcy rosną szybciej w macicy i mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i tlen, niż matka jest w stanie dostarczyć przez łożysko.

Już wcześniej było wiadomo, że wpływ na pracę łożyska mają takie czynniki jak stres czy otyłość ciężarnej. W inny sposób funkcjonują wówczas mitochondria pełniące wiele funkcji istotnych dla życia komórki oraz zmniejsza się zdolność do dyfuzji tlenu. Naukowcy z Cambridge odkryli, że również płeć płodu może wpływać na strukturę łożyska.

Jak działa łożysko? Jakie pełni funkcje?

Łożysko (łac. placenta) to przejściowy narząd płodowy, który tworzy się w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy – między 2. a 3. tygodniem ciąży (w pełni rozwinięty jest w 18.–20. tygodniu ciąży). Część płodowa powstaje z kosmówki i omoczni oraz pęcherzyka żółtkowego, natomiast część matczyna z endometrium. Łożysko waży ok. 400–500 mg i ma średnicę mniej więcej 20 cm. Podlega procesowi starzenia, dlatego też ciąża tzw. przenoszona stanowi zagrożenie dla płodu.

Funkcje łożyska to przede wszystkim:

  • umożliwienie przepływu krwi pomiędzy matką a płodem, dostarczenie dziecku substancji odżywczych i tlenu,
  • usuwanie z krwi płodu szkodliwych metabolitów, m.in. mocznika,
  • wytwarzanie hormonów odpowiadających za prawidłowy przebieg i utrzymanie ciąży, np. ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), somatomammotropiny kosmówkowej (hCS) czy progesteronu,
  • ochrona przed drobnoustrojami, dostarczanie przeciwciał z krwi matki.

Powiązane produkty

Warto znać płeć dziecka już na wczesnym etapie ciąży

Zdarza się, że przyszli rodzice nie chcą znać płci dziecka aż do porodu. Tymczasem wczesne zdefiniowanie, czy kobieta spodziewa się chłopca, czy też dziewczynki może pomóc określić stopień zagrożenia komplikacjami położniczymi. Takie zaburzenia, jak wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu (IUGR, ang. intrauterine growth restriction) czy stan przedrzucawkowy (preeklampsja)  mogą występować częściej u ciężarnych spodziewających się narodzin potomka.

Badacze z Wielkiej Brytanii uważają, że dane, które zebrali, pokazały, że podczas monitorowania ciąży należy brać pod uwagę płeć dziecka. Naukowcy pracują także nad stworzeniem metody leczenia kobiet z powikłaniami ciąży, które będą ukierunkowane tylko na łożysko.
  1. Boys are more demanding than girls before they are born, according to scientists, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220426101645.htm, [dostęp:] 30.04.2022.
  2. Boys are more demanding than girls before they are born – according to scientists, „joh.cam.ac.uk” [online], https://www.joh.cam.ac.uk/boys-are-more-demanding-girls-they-are-born-according-scientists, [dostęp:] 30.04.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij