Co stosować na spierzchnięte, pękające usta?
Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym suche powietrze, ale i mróz oraz ogrzewanie elektryczne czy klimatyzacja sprawiają, że skóra i błony śluzowe ulegają znacznemu przesuszeniu. Jak poradzić sobie z problemem pękających ust, co stosować, żeby zapobiegać spierzchniętym wargom?
Problem przesuszonych i spierzchniętych ust dotyczy prawie każdego niezależnie od wieku. W okresie jesienno-zimowym skóra jest przewlekle narażona na suche powietrze, zmienne temperatury, wiatr oraz mróz. Latem natomiast na działanie promieni słonecznych. Na problem przesuszonych ust z pewnością będą narzekały także osoby, które pracują w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest szkodliwe dla skóry.
Jakie są przyczyny spierzchniętych ust?
Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym suche powietrze, ale i mróz oraz ogrzewanie elektryczne czy klimatyzacja sprawiają, że skóra i błony śluzowe ulegają znacznemu przesuszeniu. Dodatkowo odruch oblizywania ust tylko pogarsza sytuację, ponieważ ślina szybko odparowuje i pozostawia usta jeszcze bardziej przesuszone. Skóra ust jest znacznie cieńsza niż na pozostałych okolicach twarzy, a w dodatku pozbawiona gruczołów łojowych, które swoją wydzieliną zapewniają lipidową warstwę ochronną. Przyczyną przesuszenia i spierzchnięcia ust może być także odwodnienie organizmu, niedobór witamin (przede wszystkim z grupy B i witaminy A), cukrzyca, zaburzenia hormonalne lub kontaktowe zapalenie skóry.
Kiedy należy iść do lekarza z pękającymi ustami?
Jeśli przez dłuższy na wargach, mimo stosowania pomadek nawilżających i ochronnych do ust, pozostają niegojące się pęknięcia, które pogłębiają się aż do krwi, stając się coraz bardziej zaognione i bolesne, konieczna może być wizyta u lekarza dermatologa. Specjalista wykluczy możliwość nadkażenia bakteryjnego zmian, kontaktowego zapalenia skóry lub przepisze odpowiednie leki. Wyprysk kontaktowy może mieć charakter alergiczny, jak i niealergiczny – związany z podrażnieniem, niemniej oba typy mogą również występować równolegle.
Przyczyną kontaktowych reakcji alergicznych może być:
- nikiel zawarty w opakowaniach szminek,
- pigmenty stosowane w pomadkach,
- olej rycynowy,
- konserwanty i substancje zapachowe.
Przesuszenie skóry może być jednym z objawów zaburzeń hormonalnych lub metabolicznych, a o ich wystąpieniu mogą świadczyć pękające, spierzchnięte usta i kąciki ust. W przebiegu niedoczynność tarczycy skóra oraz włosy stają się wyjątkowo suche. Problem wyjątkowo pękających ust jest także bardzo częstym skutkiem stosowania retinoidów doustnych (np. podczas leczenia trądziku), czyli izotretynoiny. Ponadto przyjmowanie przez dłuższy czas antybiotyków, dieta bogata w dużą ilość cukrów (może prowadzić do zakażenia drożdżakowatego kącików ust), próchnica, cukrzyca oraz obniżona odporność również mogą przyczynić się do powstawania tego problemu.
Popękane usta – leczenie i pielęgnacja
Jak w przypadku większości problemów dermatologicznych, tak samo w przypadku pękających ust, najlepiej zapobiegać niż leczyć. Stosując regularnie pomadki i balsamy nawilżające do ust, można uniknąć ich przesuszenia, czyli najczęstszego powodu tego, dlaczego usta pękają. Można wykorzystać także maść witaminową lub zawierającą panthenol. Dobrym produktem może okazać się także tłusty krem zawierający np. lanolinę, wosk pszczeli lub masło Shea. Wskazane są także inne preparaty, które w swoim składzie mają kwas mlekowy lub wyciąg z kasztanowca. Jednak zewnętrzna pielęgnacja to nie wszystko i należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu. W trosce o piękne usta należy pamiętać o piciu co najmniej 1,5 l wody dziennie oraz diecie bogatej w witaminę A i witaminy z grupy B, w szczególności B2. W słoneczne dni dobrze jest pamiętać o balsamach z filtrem SPF o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej co najmniej SPF 15.
Co stosować na spierzchnięte usta u dziecka?
Wśród dostępnych na rynku preparatów do ust coraz częściej pojawiają się te stworzone specjalnie dla dzieci. W pielęgnacji spierzchniętych ust dobrze sprawdza się także zwykła maść z witaminą A, którą w swojej ofercie posiada każda apteka. U niemowlaka można wypróbować domowy sposób i nałożyć na usta odrobinę miodu lub wykorzystać maść lanolinową na podrażnione brodawki sutkowe, którą stosuje się podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.
Domowe sposoby na spierzchnięte usta
Wspomniany wcześniej miód działa nawilżająco, wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz jest bogatym źródłem witamin z grupy B. Zapewnia szybsze gojenie się urazów skóry i wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego idealnie sprawdza się jako domowa maseczka na spękaną skórę ust. Odrywanie złuszczającej się, suchej skóry z warg, może wydłużyć czas gojenia, dlatego pielęgnując usta nie można zapomnieć o ich regularnym złuszczaniu. Peeling można wykonać samodzielnie łącząc miód lub olej kokosowy z cukrem lub fusami z kawy. Delikatny peeling wykonuj 1–2 razy w tygodniu. Oliwa z oliwek, olej kokosowy i inne wartościowe oleje nałożone na usta, złagodzą podrażnienia, zregenerują skórę i stworzą naturalną ochronę przed dalszym wysuszaniem. W domu można wykonać pielęgnacyjną szminkę na bazie wosku pszczelego, masła kakaowego i oliwy lub stworzyć miękki balsam zastępując masło kakaowe lanoliną. Wszystkie składniki potrzebne do sporządzenia takiej miniatury są dostępne w wielu aptekach i niektórych drogeriach kosmetycznych.
Najlepsze witaminy na spierzchnięte usta
Skłonność błon śluzowych i skóry ust do pękania może wynikać z braku witamin z grupy B lub witaminy A. Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoborów witamin jest bogata i zróżnicowane dieta. Najistotniejsza pod względem wpływu na pękającą skórę ust jest witamina B2 (ryboflawina), która znajduje się w mleku i jego przetworach, ciemnym pieczywie, mięsie i podrobach, rybach, grochu, fasoli oraz drożdżach. Jej niedobór sprzyja tworzeniu się tzw. zajadów, czyli pęknięć skóry w kącikach ust. Źródłami witaminy A są głównie produkty pochodzenia zwierzęcego, jak np. wątróbka, ryby, jaja, mleko oraz bataty. Jeśli jednak z jakiegoś powodu dieta nie jest wystarczająco bogata w produkty z dużą zawartością tych witamin, a badania krwi wskazują na niedobory, można skorzystać z szerokiej oferty suplementów diety z ich zawartością. Wybierając preparaty, należy zwrócić uwagę na producenta i wskazaną przez niego biodostępność i przyswajalność składników zawartych w tych środkach.