Cżąsteczka DNA
Arkadiusz Dąbek

Naukowcy zmapowali cały genom człowieka. Czy wpłynie to na sposób leczenia chorób?

Po 19 latach od odkrycia ponad 92% sekwencji ludzkiego DNA udało się wreszcie zsekwencjonować go w całości. Badacze wytypowali ponad dwa miliony nowych wariantów genetycznych, co umożliwia lepsze poznanie ponad sześciuset genów mogących mieć wpływ na rozwój różnych chorób. Jakie jeszcze korzyści przyniesienie nowe odkrycie? Czy będzie można wyleczyć dotychczas nieuleczalne choroby?

Naukowcy opublikowali pierwszy raz obraz kompletnej i pozbawionej luk sekwencji genomu człowieka. Ma to miejsce ponad dwie dekady po tym, kiedy w „Projekcie poznania ludzkiego genomu" (HGP, ang. Human Genome Project) udało się poznać 92,1% ludzkiego DNA.

Dlaczego znajomość całego DNA człowieka jest tak istotna?

Trwające od dziesięcioleci badania naukowe nad ludzkim genomem mają na celu poznanie kompletnej struktury cząsteczki DNA, ponieważ kryje ona w sobie odpowiedzi na pytania związane z rozwojem wielu chorób, które są dotychczas albo nieuleczalne, albo niemożliwe do wykrycia we wczesnym etapie. „Wkład" genetyczny w rozwój wielu schorzeń jest pewny, o czym przekonali się już naukowcy, którzy wykorzystali zmapowane (przez badaczy HGP w 2003 roku) sekwencje ludzkiego genomu do wdrożenia nowych metod terapii. Możliwe stanie się również dokładniejsze badanie różnorodności genetycznej między ludźmi. Pełniejsze odczytanie sekwencji genomu mata znaczenie poznawcze w dziedzinach, takich jak ewolucja czy paleowirusologia.  Pozwoli to także ocenić, czy i jak zmienia się ludzki genom, a także jak bardzo różnimy się od siebie w tym zakresie. Ponadto proces „projektowania leków” już jest, a z pewnością będzie jeszcze bardziej dokładny, chociażby w kontekście przewidywania skutków ubocznych ich działania.

Choroby uwarunkowane genetycznie

Zsekwencjonowanie (odczytanie) kompletnego DNA przyniosło dotychczas wiele korzyści związanych z medycyną molekularną i ludzką ewolucją. Dokonano zidentyfikowania wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko występowania tak powszechnych chorób, jak rak (różnych organów i układów) oraz cukrzyca. Wiele firm komercyjnych, korzystając ze znajomości genomu, zaczęło oferować łatwe metody przeprowadzenia testów diagnostycznych (genetycznych) tym pacjentom, którzy przez wzgląd na swój „garnitur genów” mogą wykazywać predyspozycje do zachorowania m.in. na raka piersi, zakrzepicę, mukowiscydozę czy choroby wątroby.

Polecane dla Ciebie

Czy odkrycie pozostałych 8% może być trudniejsze niż odczytanie 92% ludzkiego DNA?

Za opracowanie pozostałych 8% niepoznanego genomu człowieka odpowiada konsorcjum Telomere to Telomere (T2T), które jest kierowane przez ekspertów z amerykańskiego National Human Research Institute (NHGRI), University of California, Santa Cruz i University of Washington w Seattle. Współprzewodniczący T2T dr Adam Phillippy, podkreślił, że dzięki nowym danym, odczytanie sekwencji czyjegoś genomu, będzie dawało możliwość oceny dosłownie wszystkich wariantów obecnych w DNA pacjenta po to, żeby móc wykorzystać tę informację w celowanej pomocy medycznej. Powiedział, że „to tak, jakby założyć nowe okulary i móc wszystko widzieć wyraźniej, będąc o krok od zrozumienia, co to wszystko znaczy”.

Naukowcy tłumaczą, że poznanie ośmiu procent genomu to naprawdę sporo, gdyż tego materiału genetycznego wystarczyłoby na cały chromosom. Nowo odczytane odcinki były wyjątkowo trudne w badaniu, zawierając wiele powtarzających się sekwencji w okolicy bardzo specyficznych miejsc w chromosomie – telomerach (końce) i centromerach (środek). Wyniki pozwolą także na lepsze poznanie sposobów działania samych chromosomów. Uzupełnienia osiągnięcia sprzed 19 lat było możliwe dzięki rozwojowi technologicznemu i rozwinięciu narzędzi bioinformatycznych. Badacze wspólnie podkreślają, że dokonali przełomu w zrozumieniu najtrudniejszych fragmentów ludzkiego genomu.

Badacze wytypowali ponad dwa miliony nowych wariantów genetycznych, co umożliwia lepsze poznanie ponad sześciuset genów mogących mieć wpływ na rozwój różnych chorób. Odkrycie zostało opisane w sześciu publikacjach, które pojawiały się na łamach magazynu „Science” oraz w dodatkowych pracach w innych czasopismach naukowych.

Researchers generate the first complete, gapless sequence of human genome, www.sciencedaily.com [online],  https://www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220331151517.htm [dostęp:] 10.04.2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

    Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

  • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

    Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane przewlekłym ich przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

  • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

    Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij