trzesąca się ręka starszej osoby
Arkadiusz Dąbek

Czy geny pomogą w walce z chorobą Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które charakteryzuje się niszczeniem określonej populacji neuronów: neuronów dopaminergicznych. Naukowcy odkryli białko, które chroni przed tym zagrożeniem.

Badania laboratoryjne na muszkach

Zespół uczonych badał proces rozkładu neuronów dopaminergicznych. Pracował nad muszkami owocowymi w ramach przyjętego wzorcu badawczego. W rezultacie rozpoznał białko u muszki, a także u myszy, odgrywające rolę ochronną w konfrontacji z chorobą Parkinsona. Owe białko może stać się nowym celem w przedsięwzięciach terapeutycznych. Publikacja tych studiów ukazała się na łamach czasopisma „Nature Communications”.

Zasadniczo przeważająca liczba przypadków choroby Parkinsona jest wynikiem oddziaływań genetycznych oraz środowiskowych czynników ryzyka. Warto odnotować ponadto szczególne sytuacje, w których odpowiedzialność spada na pojedynczy gen. Nade wszystko to dysfunkcja mitochondriów w neuronach dopaminergicznych jest wspólnym elementem początku schorzenia. Moglibyśmy określić je jako małe fabryki. Pełnią ważną rolę w komórkach, gdyż odpowiadają za produkcję energii, a także za uruchamianie mechanizmów, po których komórka dokonuje samozniszczenia – dzieje się tak np. w przypadku jej uszkodzenia.

Badacze pod kierownictwem Emi Nagoshi, profesor Uniwersytetu Genewskiego, przeprowadzili studia laboratoryjne z  zastosowaniem muszek owocowych (Drosophila) w celu zgłębienia mechanizmów degeneracji neuronów dopaminergicznych. Naukowcy skupili uwagę na genie Fer2, którego odpowiednik (homolog) występujący u ludzi koduje białko kontrolujące ekspresję wielu innych genów. Jego mutacje mogą prowadzić do choroby Parkinsona za pośrednictwem mechanizmów niebędących dotąd dobrze rozpoznanymi.

W poprzednich analizach zespół dowiódł, że mutacja w genie Fer2 skutkuje podobnymi do choroby Parkinsona zaburzeniami u muszek, w tym opóźnieniem inicjacji ruchu. Zauważono także wadliwe kształty mitochondriów neuronów dopaminergicznych, podobne do tych, jakie obserwuje się u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Gen Fer2 jako ważny sojusznik

Ponieważ brak genu Fer2 powoduje stany podobne do choroby Parkinsona, badacze chcieli sprawdzić odwrotny stan – czy zwiększenie ilości genu Fer2 w komórkach może wpłynąć dodatnio, czyli ochronnie? Podczas gdy muszki stają przed zagrożeniem działania wolnych rodników, ich komórki ulegają stresowi oksydacyjnemu, co skutkuje rozkładem neuronów dopaminergicznych. Badacze więc doglądali, czy stres oksydacyjny nie będzie wpływał szkodliwie na muszki, jeżeli wytworzą one z nadwyżką owy gen Fer2. Ta obserwacja potwierdza przypuszczenie, że studiowany gen pełni rolę ochronną.

Według głównego autora publikacji Federico Miozzo z Uniwersytetu Genewskiego gen Fer2 zasadniczo przyczynia się do zapobiegania degeneracji neuronów dopaminergicznych u muszek, gdyż z badań wynika również, że reguluje inne geny zaangażowane w funkcje mitochondrialne. Zatem Fer2 nie tylko kontroluje strukturę mitochondriów, a zarządza także ich funkcjami.

Powiązane produkty

W nadziei na nową terapię

W celu sprawdzenia, czy gen Fer2 odgrywa taką samą rolę u ssaków, biolodzy utworzyli mutacje homologu Fer2 w mysich neuronach dopaminergicznych. Podobnie jak u muszek, spostrzegli nieprawidłowości w mitochondriach tych neuronów oraz nie w pełni sprawne poruszanie się u starszych myszy. Profesor Emi Nagoshi tłumaczy, że gdyby z obecnych studiów wyniknęło, że homolog Fer2 u myszy odgrywa rolę ochronną, mogliby wziąć pod uwagę opracowanie nowej terapii skierowanej do osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

 1. F. Miozzo, E.P. Valencia-Alarcón, L. Stickley, M.M. Dorcikova, F. Petrelli, D. Tas, N. Loncle, I. Nikonenko, P.B. Dib, E. Nagoshi, Maintenance of mitochondrial integrity in midbrain dopaminergic neurons governed by a conserved developmental transcription factor, „Nature Communications”, nr 13 (1) 2022.
 2. A gene could prevent Parkinson's disease, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220317111909.htm [dostęp:] 29.03.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

  Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

  Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

 • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

  Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

 • Efekt Mozarta – na czym polega?

  Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

 • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

  Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

 • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

  Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

 • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

  Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij