pacjent w szpitalu z pulsoksymetrem
Justyna Piekara

Zespół metaboliczny – podnosi ryzyko ostrej niewydolności oddechowej i śmierci z powodu COVID-19

Przewlekłe zapalenie spowodowane chorobami metabolicznymi sprawia, że niektóre osoby stają się bardziej podatne na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Wyniki najnowszych badań wykazały, że u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19, zespół metaboliczny wiązał się z większym ryzykiem rozwoju ostrej niewydolności oddechowej i śmierci.

Zespół metaboliczny (zespół X) – jakie są jego składowe?

Zespół metaboliczny to grupa powiązanych ze sobą czynników, które podnoszą ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2. Należą do nich:

  • otyłość centralna (nadmiar tkanki tłuszczowej zlokalizowany w okolicy brzucha),
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • hiperglikemia (wysoki poziom cukru we krwi),
  • hiperlipidemia (podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów).

Główną przyczyną rozwoju zespołu metabolicznego jest otyłość brzuszna, będąca wynikiem spożywania kalorycznych posiłków i siedzącego trybu życia. Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu metabolicznego, obejmują uwarunkowania genetyczne, zaawansowany wiek. Niektórzy uważają, że insulinooporność może być przyczyną zespołu metabolicznego, jednak dotychczas nie znaleziono bezpośredniego związku między tymi dwoma przypadłościami.

Zaburzenia metaboliczne podwyższają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19

Najnowsze prace badawcze dowodzą, że pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe, które wywołują zaburzenia metaboliczne, jeżeli zostaną zakażeni wirusem SARS-CoV-2, częściej doświadczają ciężkiej postaci choroby koronawirusowej. Śmiertelność jest znacznie wyższa wśród tych osób.

Wyniki nowego badania zespołu z Cleveland Clinic Lerner College of Medicine w Stanach Zjednoczonych pokazują, że pacjenci z zespołem metabolicznym byli bardziej narażeni na:

  • hospitalizację (77%),
  • przyjęcie na oddział intensywnej terapii (56%),
  • śmierć z powodu COVID-19 (81%).

Naukowcy sugerują, że częstość występowania zespołu metabolicznego, która jest wyższa w Ameryce Północnej i Europie niż w Azji, może wyjaśniać cięższy przebieg COVID-19, który obserwuje się na tych kontynentach. W artykule, który ukazał się online w „Metabolic Syndrome and Related Disorders” autorzy badania piszą, że „wysiłki na rzecz poprawy parametrów biochemicznych i antropometrycznych, które definiują zespół metaboliczny, zmniejszyłyby zachorowalność i śmiertelność nie tylko z powodu pandemii COVID-19, ale także przyszłych pandemii”.

Powiązane produkty

Zespół metaboliczny – związany z rozwojem ARDS w przebiegu COVID-19

Badacze z Tulane University School of Medicine, wspierani przez współpracowników z Mayo Clinic i Society of Critical Care Medicine, przyjrzeli się wynikom ponad 46 000 pacjentów przebywających w szpitalach w 26 krajach. Spostrzegli, że niektórzy z nich mają wyraźnie większe ryzyko rozwoju ostrej niewydolności oddechowej (ARDS, ang. acute respiratory distress syndrome).

Naukowcy zbadali zależność między zespołem metabolicznym a COVID-19 u hospitalizowanych pacjentów. Okazało się, że w porównaniu z innymi pacjentami osoby z zespołem metabolicznym, które trafiły do szpitala z ciężką postacią zakażenia wirusem SARS-CoV-2, znacznie częściej wymagały tlenoterapii i mechanicznego wspomagania wentylacji płuc. Ich szansa na przyjęcie na oddział intensywnej terapii wynosiła ponad 30%, a ryzyko poniesienia śmierci w szpitalu — blisko 20%. Częstotliwość ARDS wzrastała wraz z liczbą czynników ryzyka, do których zaliczono otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu.

„Nasze badanie wykazało, że jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi, łagodną otyłość i stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, i jesteś hospitalizowany z powodu COVID-19, masz 1 na 4 szanse na rozwój ARDS, co jest znaczące” – powiedział Joshua Denson z Tulane University School of Medicine, główny autor badania opublikowanego w „JAMA Network Open”.

Analizowane dane pochodziły z „Discovery VIRUS: COVID-19 Registry”, czyli globalnego rejestru przypadków COVID-19, który zawiera zanonimizowane dane i pozwala śledzić wzorce opieki szpitalnej w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

  1. Metabolic syndrome, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/metabolic-syndrome/symptoms-causes/syc-20351916, [dostęp:] 4.02.2022.
  2. Metabolic syndrome, „hopkinsmedicine.org” [online], https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/metabolic-syndrome, [dostęp:] 4.02.2022.
  3. K. Brannon, Metabolic syndrome increases risk of respiratory distress, death for hospitalized COVID-19 patients, „news.tulane.edu” [online], https://news.tulane.edu/pr/metabolic-syndrome-increases-risk-respiratory-distress-death-hospitalized-covid-19-patients, [dostęp:] 4.02.2022.
  4. J. L. Denson, A. S. Gillet,  Y. Zu, Metabolic Syndrome and Acute Respiratory Distress Syndrome in Hospitalized Patients With COVID-19, „JAMA Network Open” , nr 4 (12) 2021, [online] doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.40568, [dostęp:] 4.02.2022.
  5. S. Wu,  K. Zhou, A.  Misra-HebertImpact of Metabolic Syndrome on Severity of COVID-19, Illness, „Metabolic Syndrome and Related Disorders”, [online] DOI: 10.1089/met.2021.0102, [dostęp:] 4.02.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij