
Naukowcy starają się zrozumieć funkcjonalne zaburzenia w uszkodzonej korze wzrokowej
Mechaniczne urazy mózgu mogą prowadzić do powstania różnych negatywnych efektów, między innymi, do zaburzeń widzenia. Wpływ urazowych uszkodzeń mózgu na funkcję obwodu wzrokowego nie jest jeszcze dobrze poznany. Zrozumienie zakłóceń funkcjonowania uszkodzonej kory wzrokowej może wspomóc rozwój nowych terapii. Wyniki nowego badania na ten temat ukazały się w czasopiśmie „Communications Biology”.
Urazowe uszkodzenia mózgu – co to jest?
Mechaniczne uszkodzenie mózgu (TBI, ang. traumatic brain injury) są częstą przyczyną niepełnosprawności i upośledzenia funkcji poznawczych. Są spowodowane różnymi urazami głowy (m.in. w wyniku upadku, uderzenia podczas walki lub uprawiania sportu kontaktowego, rany postrzałowej) i mogą mieć dalekosiężne skutki fizyczne, sensoryczne oraz psychiczne. Objawy można klasyfikować jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu. Niektóre oznaki mogą pojawić się natychmiast, inne ujawniają cię po pewnym czasie, dopiero po upływie dni, a nawet tygodni po traumatycznym wydarzeniu.
Nawet niewielkie urazy owocują zakłóceniami odbioru bodźców wzrokowych
Tkanka nerwowa jest plastyczna i ma zdolność do tworzenia nowych połączeń. W przypadku urazu funkcje uszkodzonych neuronów przejmują inne komórki. Neuroplastyczność ma jednak swoje granice. Badanie wykazało, że chociaż kora mózgowa dorosłych myszy po urazie w dużej mierze pozostała nienaruszona, naukowcy dostrzegli wyraźną redukcję liczby neuronów, a także mniejszą wrażliwość komórek nerwowych na bodźce sensoryczne. Nastąpił aż trzykrotny spadek aktywności neuronalnej po uszkodzeniu mózgu. Mniej niż połowa izolowanych neuronów była wrażliwa na bodźce wzrokowe. Zdolność komórek nerwowych reagowania na bodźce spadała – o 32% po 2 tygodniach, a potem, po 3 miesiącach od urazu zmalała do 49%.
Poważniejsze urazy głowy mogą wywoływać zaburzenia wzroku
Obrażenia części potylicznej głowy są dość powszechne. Często wiążą się one z urazami kory wzrokowej, która przetwarza informacje wizualne. Typowe problemy związane ze wzrokiem, które mogą wynikać z mechanicznego urazu mózgu, to światłowstręt, podwójne lub niewyraźne widzenie, urazy nerwu wzrokowego oraz znaczna, a nawet całkowita utrata wzroku.
Przebyte urazy mózgu podnoszą prawdopodobieństwo demencji
Niektóre prace badawcze sugerują, że ciężkie lub powtarzające się urazowe uszkodzenia mózgu mogą przyczyniać się do neurodegeneracji. Uszkodzenia neuronów wpływają na mechanizmy molekularne, które są fundamentalne dla powstawania patologicznych białek – amyloidu beta i białka tau. Gromadzenie się tych toksycznych protein w mózgu podnosi ryzyko zaistnienia zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona.
Sprawdź witaminy na pamięć.