mężczyzna z zabandażowaną głową
Justyna Piekara

Naukowcy starają się zrozumieć funkcjonalne zaburzenia w uszkodzonej korze wzrokowej

Mechaniczne urazy mózgu mogą prowadzić do powstania różnych negatywnych efektów, między innymi, do zaburzeń widzenia. Wpływ urazowych uszkodzeń mózgu na funkcję obwodu wzrokowego nie jest jeszcze dobrze poznany. Zrozumienie zakłóceń funkcjonowania uszkodzonej kory wzrokowej może wspomóc rozwój nowych terapii. Wyniki nowego badania na ten temat ukazały się w czasopiśmie „Communications Biology”.

Urazowe uszkodzenia mózgu – co to jest?

Mechaniczne uszkodzenie mózgu (TBI, ang. traumatic brain injury) są częstą przyczyną niepełnosprawności i upośledzenia funkcji poznawczych. Są spowodowane różnymi urazami głowy (m.in. w wyniku upadku, uderzenia podczas walki lub uprawiania sportu kontaktowego, rany postrzałowej) i mogą mieć dalekosiężne skutki fizyczne, sensoryczne oraz psychiczne. Objawy można klasyfikować jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu. Niektóre oznaki mogą pojawić się natychmiast, inne ujawniają cię po pewnym czasie, dopiero po upływie dni, a nawet tygodni po traumatycznym wydarzeniu.

Nawet niewielkie urazy owocują zakłóceniami odbioru bodźców wzrokowych

Jan Frankowski z Wydziału Anatomii i Neurobiologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i jego współpracownicy zbadali, jak przedstawia się odpowiedź neuronów na bodźce wzrokowe po łagodnym urazie pierwotnej kory wzrokowej. Wyniki pracy, która ukazała się w czasopiśmie „Communications Biology” dowodzą, że konsekwencje nawet niewielkich urazów mózgu mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po zdarzeniu.

Tkanka nerwowa jest plastyczna i ma zdolność do tworzenia nowych połączeń. W przypadku urazu funkcje uszkodzonych neuronów przejmują inne komórki. Neuroplastyczność ma jednak swoje granice. Badanie wykazało, że chociaż kora mózgowa dorosłych myszy po urazie w dużej mierze pozostała nienaruszona, naukowcy dostrzegli wyraźną redukcję liczby neuronów, a także mniejszą wrażliwość komórek nerwowych na bodźce sensoryczne. Nastąpił aż trzykrotny spadek aktywności neuronalnej po uszkodzeniu mózgu. Mniej niż połowa izolowanych neuronów była wrażliwa na bodźce wzrokowe. Zdolność komórek nerwowych reagowania na bodźce spadała – o 32% po 2 tygodniach, a potem, po 3 miesiącach od urazu zmalała do 49%.

Polecane dla Ciebie

Poważniejsze urazy głowy mogą wywoływać zaburzenia wzroku

Obrażenia części potylicznej głowy są dość powszechne. Często wiążą się one z urazami kory wzrokowej, która przetwarza informacje wizualne. Typowe problemy związane ze wzrokiem, które mogą wynikać z mechanicznego urazu mózgu, to światłowstręt, podwójne lub niewyraźne widzenie, urazy nerwu wzrokowego oraz znaczna, a nawet całkowita utrata wzroku.

Oszacowano, że aż 75% obecnych lub byłych żołnierzy żyje z trwałą dysfunkcją wzroku albo ślepotą korową. Wojskowi są stale zaangażowani w sytuacje, w których ryzyko obrażeń jest wysokie. Urazy wewnątrzczaszkowe często pozostają jednak niezauważone, ponieważ objawy nie zawsze są widoczne natychmiast po uderzeniu w głowę. Im poważniejszy uraz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń widzenia.

Przebyte urazy mózgu podnoszą prawdopodobieństwo demencji

Niektóre prace badawcze sugerują, że ciężkie lub powtarzające się urazowe uszkodzenia mózgu mogą przyczyniać się do neurodegeneracji. Uszkodzenia neuronów wpływają na mechanizmy molekularne, które są fundamentalne dla powstawania patologicznych białek – amyloidu beta i białka tau. Gromadzenie się tych toksycznych protein w mózgu podnosi ryzyko zaistnienia zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona.

Sprawdź witaminy na pamięć.

Kilka lat temu zespół badaczy z Boston University School of Medicine przeprowadził badania zmarłych sportowców i weteranów z przewlekłą encefalopatią pourazową. Okazało się, że w porównaniu z osobami z populacji ogólnej złogi amyloidu beta w mózgu występowały czterokrotnie częściej. Praca ukazała się na łamach „Acta Neu­ro­pa­tho­lo­gica”.
  1. J. C. Fran­kow­ski, A. T. Foik, A. Tierno, Trau­ma­tic brain injury to pri­mary visual cor­tex pro­du­ces long-lasting cir­cuit dys­func­tion, „Com­mu­ni­ca­tion Bio­logy” 202, 4,[online] https://doi.org/10.1038/s42003-021-02808-5,[dostęp:] 31.01.2022.
  2. B. L. Brett, R. C. Gard­ner, J. God­bout, Trau­ma­tic Brain Injury and Risk of Neu­ro­de­ge­ne­ra­tive Disor­der, „Bio­lo­gi­cal Psy­chia­try” 2021,[online] doi: 10.1016/j. biop­sych. 2021.05.025, [dostęp:] 31.01.2022.
  3. S. F. Hus­sain, Z. Raza, A. T. G. Cash, Trau­ma­tic brain injury and sight loss in mili­tary and vete­ran popu­la­tions– a review, „Mili­tary Medi­cal Rese­arch”, nr 8 2021. https://doi.org/10.1186/s40779-021-00334-3, [dostęp:] 31.01.2022.
  4. K. F. Bie­niek, O. A. Ross, K. A. Cor­mier, Chro­nic trau­ma­tic ence­pha­lo­pa­thy patho­logy in a neu­ro­de­ge­ne­ra­tive disor­ders brain bank, „Acta Neu­ro­pa­tho­lo­gica”, nr 130 (6) 2015, s, 877–89, [online] doi: 10.1007/s00401-015-1502-4,[dostęp:] 31.01.2022.
  5. Urazy pier­wot­nej kory wzro­ko­wej powo­dują dłu­go­trwałą dys­funk­cję obwo­dów ner­wo­wych, „naukaw­pol­sce.pl” [online]. https://naukaw­pol­sce.pl/ak­tu­al­no­sci­/new­s%2C91032%2Cu­razy-pier­wot­nej-kory-wzro­ko­wej-powo­duja-dlu­go­tr­wala-dys­funk­cje-obwo­dow,[dostęp:] 31.01.2022.
  6. Trau­ma­tic brain injury, „may­oc­li­nic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-conditions/trau­ma­tic-brain-inju­ry­/symp­toms-cau­se­s/syc-20378557,[dostęp:] 31.01.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek z często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych, którzy chcieliby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij