mężczyzna z zabandażowaną głową
Justyna Piekara

Naukowcy starają się zrozumieć funkcjonalne zaburzenia w uszkodzonej korze wzrokowej

Mechaniczne urazy mózgu mogą prowadzić do powstania różnych negatywnych efektów, między innymi, do zaburzeń widzenia. Wpływ urazowych uszkodzeń mózgu na funkcję obwodu wzrokowego nie jest jeszcze dobrze poznany. Zrozumienie zakłóceń funkcjonowania uszkodzonej kory wzrokowej może wspomóc rozwój nowych terapii. Wyniki nowego badania na ten temat ukazały się w czasopiśmie „Communications Biology”.

Urazowe uszkodzenia mózgu – co to jest?

Mechaniczne uszkodzenie mózgu (TBI, ang. traumatic brain injury) są częstą przyczyną niepełnosprawności i upośledzenia funkcji poznawczych. Są spowodowane różnymi urazami głowy (m.in. w wyniku upadku, uderzenia podczas walki lub uprawiania sportu kontaktowego, rany postrzałowej) i mogą mieć dalekosiężne skutki fizyczne, sensoryczne oraz psychiczne. Objawy można klasyfikować jako łagodne, umiarkowane lub ciężkie, w zależności od stopnia uszkodzenia mózgu. Niektóre oznaki mogą pojawić się natychmiast, inne ujawniają cię po pewnym czasie, dopiero po upływie dni, a nawet tygodni po traumatycznym wydarzeniu.

Nawet niewielkie urazy owocują zakłóceniami odbioru bodźców wzrokowych

Jan Frankowski z Wydziału Anatomii i Neurobiologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i jego współpracownicy zbadali, jak przedstawia się odpowiedź neuronów na bodźce wzrokowe po łagodnym urazie pierwotnej kory wzrokowej. Wyniki pracy, która ukazała się w czasopiśmie „Communications Biology” dowodzą, że konsekwencje nawet niewielkich urazów mózgu mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po zdarzeniu.

Tkanka nerwowa jest plastyczna i ma zdolność do tworzenia nowych połączeń. W przypadku urazu funkcje uszkodzonych neuronów przejmują inne komórki. Neuroplastyczność ma jednak swoje granice. Badanie wykazało, że chociaż kora mózgowa dorosłych myszy po urazie w dużej mierze pozostała nienaruszona, naukowcy dostrzegli wyraźną redukcję liczby neuronów, a także mniejszą wrażliwość komórek nerwowych na bodźce sensoryczne. Nastąpił aż trzykrotny spadek aktywności neuronalnej po uszkodzeniu mózgu. Mniej niż połowa izolowanych neuronów była wrażliwa na bodźce wzrokowe. Zdolność komórek nerwowych reagowania na bodźce spadała – o 32% po 2 tygodniach, a potem, po 3 miesiącach od urazu zmalała do 49%.

Powiązane produkty

Poważniejsze urazy głowy mogą wywoływać zaburzenia wzroku

Obrażenia części potylicznej głowy są dość powszechne. Często wiążą się one z urazami kory wzrokowej, która przetwarza informacje wizualne. Typowe problemy związane ze wzrokiem, które mogą wynikać z mechanicznego urazu mózgu, to światłowstręt, podwójne lub niewyraźne widzenie, urazy nerwu wzrokowego oraz znaczna, a nawet całkowita utrata wzroku.

Oszacowano, że aż 75% obecnych lub byłych żołnierzy żyje z trwałą dysfunkcją wzroku albo ślepotą korową. Wojskowi są stale zaangażowani w sytuacje, w których ryzyko obrażeń jest wysokie. Urazy wewnątrzczaszkowe często pozostają jednak niezauważone, ponieważ objawy nie zawsze są widoczne natychmiast po uderzeniu w głowę. Im poważniejszy uraz, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń widzenia.

Przebyte urazy mózgu podnoszą prawdopodobieństwo demencji

Niektóre prace badawcze sugerują, że ciężkie lub powtarzające się urazowe uszkodzenia mózgu mogą przyczyniać się do neurodegeneracji. Uszkodzenia neuronów wpływają na mechanizmy molekularne, które są fundamentalne dla powstawania patologicznych białek – amyloidu beta i białka tau. Gromadzenie się tych toksycznych protein w mózgu podnosi ryzyko zaistnienia zwyrodnieniowych chorób mózgu, takich jak choroba Alzheimera lub choroba Parkinsona.

Sprawdź witaminy na pamięć.

Kilka lat temu zespół badaczy z Boston University School of Medicine przeprowadził badania zmarłych sportowców i weteranów z przewlekłą encefalopatią pourazową. Okazało się, że w porównaniu z osobami z populacji ogólnej złogi amyloidu beta w mózgu występowały czterokrotnie częściej. Praca ukazała się na łamach „Acta Neu­ro­pa­tho­lo­gica”.
 1. J. C. Fran­kow­ski, A. T. Foik, A. Tierno, Trau­ma­tic brain injury to pri­mary visual cor­tex pro­du­ces long-lasting cir­cuit dys­func­tion, „Com­mu­ni­ca­tion Bio­logy” 202, 4,[online] https://doi.org/10.1038/s42003-021-02808-5,[dostęp:] 31.01.2022.
 2. B. L. Brett, R. C. Gard­ner, J. God­bout, Trau­ma­tic Brain Injury and Risk of Neu­ro­de­ge­ne­ra­tive Disor­der, „Bio­lo­gi­cal Psy­chia­try” 2021,[online] doi: 10.1016/j. biop­sych. 2021.05.025, [dostęp:] 31.01.2022.
 3. S. F. Hus­sain, Z. Raza, A. T. G. Cash, Trau­ma­tic brain injury and sight loss in mili­tary and vete­ran popu­la­tions– a review, „Mili­tary Medi­cal Rese­arch”, nr 8 2021. https://doi.org/10.1186/s40779-021-00334-3, [dostęp:] 31.01.2022.
 4. K. F. Bie­niek, O. A. Ross, K. A. Cor­mier, Chro­nic trau­ma­tic ence­pha­lo­pa­thy patho­logy in a neu­ro­de­ge­ne­ra­tive disor­ders brain bank, „Acta Neu­ro­pa­tho­lo­gica”, nr 130 (6) 2015, s, 877–89, [online] doi: 10.1007/s00401-015-1502-4,[dostęp:] 31.01.2022.
 5. Urazy pier­wot­nej kory wzro­ko­wej powo­dują dłu­go­trwałą dys­funk­cję obwo­dów ner­wo­wych, „naukaw­pol­sce.pl” [online]. https://naukaw­pol­sce.pl/ak­tu­al­no­sci­/new­s%2C91032%2Cu­razy-pier­wot­nej-kory-wzro­ko­wej-powo­duja-dlu­go­tr­wala-dys­funk­cje-obwo­dow,[dostęp:] 31.01.2022.
 6. Trau­ma­tic brain injury, „may­oc­li­nic.org” [online], https://www.may­oc­li­nic.org/di­se­ases-conditions/trau­ma­tic-brain-inju­ry­/symp­toms-cau­se­s/syc-20378557,[dostęp:] 31.01.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ospa alaskańska – pierwsza ofiara śmiertelna. Jak objawia się tajemniczy wirus?

  W Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy śmiertelny przypadek tzw. ospy alaskańskiej. Wirus ją powodujący – Alaskapox Virus – został zidentyfikowany w 2015 roku i do tej pory powodował łagodnie przebiegające, niegroźne dla zdrowia infekcje. Co wiemy o wirusie alaskańskim? W jaki sposób można się nim zarazić?

 • Tabletka „dzień po” – znamy decyzję Sejmu

  Sejm uchwalił nowelizację Prawa farmaceutycznego. Projekt ustawy zakłada dostępność bez recepty antykoncepcji awaryjnej na bazie octanu uliprystalu (EllaOne) dla osób powyżej 15. roku życia.

 • Saunowanie może pomóc w leczeniu depresji?

  Leczenie depresji w wielu przypadkach jest długotrwałe i wymaga ogromnego wysiłku. Czasami terapię antydepresyjną można wesprzeć technikami niefarmakologicznymi. Naukowcy właśnie udowodnili, że saunowanie lub gorące kąpiele mogą być w tym pomocne. Dlaczego ogrzanie ciała będzie powodowało obniżenie temperatury organizmu i co to ma wspólnego z depresją?

 • Sztuczna inteligencja rozpoznała różnice w mózgach kobiety i mężczyzny

  Czy mózg ma płeć? To pytanie od lat dzieli specjalistów z dziedziny neuronauki na skrajne obozy. Jedni twierdzą, że mózgi kobiet i mężczyzn znacząco różnią się budową, podczas gdy oponenci próbują dowieść, że organy te są niemal identyczne. Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Stanforda może położyć kres tym sporom.

 • Długość palca serdecznego świadczy o stanie zdrowia

  Im większy stosunek długości palca serdecznego do wskazującego, tym lepsze wykorzystanie tlenu w organizmie – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Swansea. Taki układ palców jest wynikiem działania testosteronu w okresie płodowym. To kolejne badanie dowodzące, że proporcje między palcem serdecznym a wskazującym mogą świadczyć o stanie zdrowia i kondycji organizmu.

 • Witamina z grupy B może przyczyniać się do chorób serca

  Witamina B3 (niacyna, witamina PP) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Jeden z jej metabolitów – 4PY – prowadzi do zapalenia naczyń, a wtórnie do miażdżycy. Naukowcy z Cleveland Clinic jako pierwsi opisali ten szlak metaboliczny. Po raz kolejny podważono stosowanie niacyny w profilaktyce chorób układu krążenia.

 • Wirus opryszczki dwukrotnie zwiększa ryzyko demencji

  Przebyte zakażenie wirusem opryszczki pospolitej podwaja ryzyko demencji u dorosłych – wynika z obszernego badania naukowców z Uniwersytetu w Uppsali. To potwierdzenie wcześniejszych badań wskazujących wirus opryszczki jako potencjalny czynnik ryzyka chorób otępiennych.

 • Ogromne ryzyko rozwoju demencji u pacjentów po udarze

  Każdego roku około 15 milionów ludzi na całym świecie doznaje udaru mózgu. Naukowcy z Uniwersytetu McMaster w Kanadzie przeprowadzili badania, na których podstawie udowodnili, że udar zwiększa ryzyko demencji o 80%, nawet po uwzględnieniu innych czynników ryzyka demencji. W którym momencie po udarze ryzyko demencji jest największe?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij