laseczka wąglika
Justyna Piekara

Toksyna bakteryjna może zaoferować nowy sposób zwalczania dolegliwości bólowych

W ostatnich latach poszukiwane są nowe sposoby leczenia bólu, które będą mogły stać się alternatywą dla terapii opioidowej. Niedawno naukowcy z Harvard Medical School poinformowali, że toksyna wytwarzana przez bakterie wąglika może skutecznie pomóc w walce z chronicznym bólem.

Przeciwbólowy potencjał toksyny bakteryjnej

Laseczka wąglika (łac. Bacillus anthracis) jest znana głównie z tego, że w przeszłości był stosowany jako broń biologiczna, wywołuje poważne infekcje płuc u ludzi i charakterystyczne zmiany skórne. Według najnowszych badań ten owiany złą sławą mikroorganizm wykazuje potencjał do uśmierzania bólu. Bakteria wytwarza specyficzną toksynę, która jest zdolna zmienić sygnalizację w nocyreceptorach, czyli wolnych zakończeń nerwowych neuronów, odpowiedzialnych za odczuwanie bólu u zwierząt. Podobny mechanizm prawdopodobnie może występować u ludzi.

Celowanie w neurony bólowe za pomocą toksyny bakteryjnej

Naukowcy z Harvard Medical School (HMS) zaprojektowali nośnik wykorzystujący białka laseczki wąglika, aby dostarczać różne terapeutyczne molekularne ładunki do receptorów bólowych i modulować funkcję komórek nerwowych. Nowy sposób leczenia bólu obecnie zostaje podejściem czysto eksperymentalnym i wymaga jeszcze dalszego testowania. Wyniki pracy zespołu zostały zaprezentowane w „Nature Neuroscience” pod koniec ubiegłego roku.

Leki przeciwbólowe działają zazwyczaj ogólnoustrojowo. Nowo zastosowana technika pozwala działać na konkretne receptory bólowe i może być wykorzystana do projektowania precyzyjnie ukierunkowanych metod leczenia, które pozbawione będą efektów ubocznych, jakie często towarzyszy terapii opioidowej.

Nicole Yang, immunolog z Harvard Medical School, podkreśla, że istnieje paląca potrzeba stworzenia nieopioidowych terapii bólowych, które będą skutecznie wyciszać ból, ale nie będą uzależniające.

Powiązane produkty

Jak działają opioidy?

Opioidy są środkami, które skutecznie zwalczają ból, jednak stosowanie ich niezgodnie z zaleceniami lekarza jest ryzykowne, ponieważ leki te są to bardzo uzależniające. Opioidy wiążą się ze specyficznymi receptorami w mózgu i rdzeniu kręgowym. Po długotrwałej ekspozycji komórki mózgowe stają się mniej wrażliwe te substancje. Z czasem, aby uzyskać ten sam efekt, potrzebna jest coraz wyższa dawka leku. U pacjentów, którzy zażywają opioidowe leki przeciwbólowe, mogą się pojawiać różnego rodzaju problemy zdrowotne, takie jak m.in. nudności, wymioty, zaparcia, senność i zawroty głowy.

Epidemia opioidowa w Ameryce Północnej

Epidemia opioidowa odnosi się do wzrostu liczby osób uzależnionych od opioidów i liczby zgonów związanych z nadużywaniem tego rodzaju leków. Według danych National Institute on Drug Abuse (NIDA), w 2019 roku prawie 50 000 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło z powodu przedawkowania tych środków przeciwbólowych.

Pod koniec 1990 roku firmy farmaceutyczne przekonały społeczność medyczną, że pacjenci nie uzależnią się od opioidowych leków przeciwbólowych na receptę. Pracownicy służby zdrowia zaczęli przepisywać je w większej ilości. Doprowadziło to do niewłaściwego stosowania leków, zanim stało się jasne, że mogą one silnie uzależniać. Problem ten stał się poważnym kryzysem dla zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Poszukiwanie alternatyw dla opioidów

W odpowiedzi na kryzys opioidowy intensywnie poszukuje się alternatywnych metod leczenia bólu. Jedną z nich jest fizjoterapia, która w sposób naturalny może pomóc w radzeniu sobie z tymi dolegliwościami bez leków i znacznie poprawić jakość życia. Plany leczenia są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

W ostatnich latach pojawiły się ciekawe odkrycia naukowe, z którymi wiąże się nowe nadzieje na pokonanie problemu epidemii opioidowej. Wśród nich znalazła się m.in. praca, która ukazała się w „Journal of the American Medical Association”. Wstępne badania kliniczne wykazały, że kombinacja ibuprofenu i acetaminofenu (paracetamolu) „może stanowić realną alternatywę nieopioidową” w uśmierzaniu bólu, piszą autorzy.

Badacze z University of Utah Health otrzymali pokaźną dotację na identyfikację nowych, naturalnych związków do opracowania nieopioidowych leków do leczenia bólu z organizmów oceanicznych. Postawili sobie za cel opracowanie stabilnego leku przeciwbólowego, który może być metabolizowany w organizmie. Wcześniej zespół zauważył potencjalne właściwości przeciwbólowe związku (Rg1A) wyizolowanego z jadu z drapieżnego ślimaka Conus regius, z Morza Karaibskiego.

Zespół naukowców z University of Southern California opracował nowy lek, który zapobiega utracie chrząstki i spowalnia postęp choroby zwyrodnieniowej stawów. Farmaceutyk aktywuje receptor opioidowy kappa (KOR), wiąże się ze związkami podobnymi do opioidów w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym w celu złagodzenia bólu, ale też wiąże się z mniejszym ryzykiem uzależnienia od opioidów. Artykuł ukazał się w czasopiśmie „Arthritis & Rheumatology”.

  1. N. J. Yang, J. Isen­see, D. V. Neel, Anth­rax toxins regu­late pain signa­ling and can deli­ver mole­cu­lar car­goes into ANTXR2+ DRG sen­sory neu­rons. Nature Neu­ro­science 2021,[online] DOI: 10.1038/s41593-021-00973-8,[dostęp:] 24.01.2022.
  2. A. L. Nicol, R. W. Hur­ley, H. T. Ben­zon, Alter­na­ti­ves to Opio­ids in the Phar­ma­co­lo­gic Mana­ge­ment of Chro­nic Pain Syn­dro­mes: A Nar­ra­tive Review of Ran­do­mi­zed, Con­trol­led, and Blin­ded Cli­ni­cal Trials, Ane­sthe­sia & Anal­ge­sia 2018, 125 (5), s 1682–1703.[online] doi: 10.1213/ANE. 0000000000002426,[dostęp:] 24.01.2022.
  3. A. K. Chang, P. E. Bijur, D. Esses, Effect of a Sin­gle Dose of Oral Opioid and Nono­pioid Anal­ge­sics on Acute Extre­mity Pain in the Emer­gency Depart­ment, Jour­nal of the Ame­ri­can Medi­cal Asso­cia­tion 2017, 318 (17), s 1661-1667,[online] doi: 10.1001/jama. 2017.16190, [dostęp:] 24.01.2022.
  4. A. E. Weber, O. Jalali, S Lim­fat, Modu­la­tion of Hed­ge­hog Signa­ling by Kappa Opio­ids to Atte­nu­ate Oste­oar­th­ri­tis, Arth­ri­tis & Rheu­ma­to­logy 2020,[online] DOI: 10.1002/art. 41250,[dostęp:] 24.01.2022.
  5. The Opioid Cri­sis: An ’Epi­de­mic Within the Pan­de­mic’, „ipr. nor­th­we­stern. edu/” [online], https://www.ipr.nor­th­we­stern.edu­/new­s/2021/o­pioid-cri­sis-an-epi­de­mic-within-the-pan­de­mic.html, 24.01.2022.
  6. H. K. Romero, S B. Chri­sten­sen, L. Di Cesare Man­nelli, Inhi­bi­tion of α9α10 nico­ti­nic ace­tyl­cho­line recep­tors pre­vents che­mo­the­rapy-indu­ced neu­ro­pa­thic pain, PNAS 2017, 114 (10),[online] https://doi.org/10.1073/p­nas.1621433114, [dostęp:] 24.01.2022.
  7. S. W. KIsh, An alter­na­tive to opio­ids? Com­po­und from marine snail is a potent pain reli­ver, „attheu.utah.edu” [online], https://at­theu.utah.edu­/fa­cul­ty­staf­f/snail-venom-alter­na­tive-to-opio­ids/,[dostęp:] 24.01.2022.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl