Mężczyzna z bólem ramienia będącym objawem zespołu cieśni podbarkowej
Mateusz Burak

Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy, leczenie, rehabilitacja

Zespół ciasnoty podbarkowej to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do uciśnięcia stożka rotatorów przez sąsiednie struktury. Objawy konfliktu podbarkowego to ból barku nasilający się przede wszystkim podczas unoszenia ręki ponad głowę, ograniczenie zakresu ruchomości stawu, osłabienie siły mięśniowej. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – mechanizm powstawania

Zespół ciasnoty podbarkowej (SIS, shoulder impigement syndrome), inaczej ciasnota podbarkowa, konflikt podbarkowy lub zespół cieśni podbarkowej , to schorzenie dotyczące obręczy kończyny górnej. Dochodzi do niego w wyniku kontuzji, ale ryzyko wystąpienia mogą zwiększać także uwarunkowania anatomiczne – haczykowaty kształt wyrostka barkowego może wpływać na zmniejszenie przestrzeni podbarkowej i tym samym sprzyjać występowaniu zespołu ciasnoty. W niektórych przypadkach pojawiają się dodatkowo wyrośla kostne i zmiany zwyrodnieniowe, które mogą jeszcze mocniej zawężać przestrzeń i przyczyniać się do zaawansowania schorzenia. 

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej występuje najczęściej u osób, których aktywność wymaga wykonywania dużej ilości ruchów obrotowych nad głową. Są wśród nich pływacy, gracze tenisowi, siatkarze, malarze czy koszykarze. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy

Objawy ciasnoty podbarkowej to:

 • dolegliwości bólowe o szczególnym nasileniu przy konieczności utrzymywania rąk nad głową,
 • ból przy podnoszeniu ramienia, sięgania, opuszczania ręki,
 • dolegliwości zlokalizowane z przodu ramienia,
 • ból podczas spania na dotkniętej schorzeniem stronie,
 • ból barku w nocy, który utrudnia zasypianie i wpływa na jakość snu,
 • dolegliwości bólowe podczas sięgania za plecy, np. do tylnej kieszeni spodni,
 • osłabienie siły mięśni barku,
 • sztywność barku.

Wspomniane objawy rozwijają się zwykle stopniowo i ulegają nasileniu wraz z rozwojem zmian. Zazwyczaj ten okres trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przeczytaj również, jakie mogą być inne przyczyny bólu ramienia.

Powiązane produkty

Zespół ciasnoty podbarkowej – rozpoznanie

Diagnostyka rozpoczyna się od analizy historii choroby pacjenta i badania fizykalnego. Pozwala to ocenić stan struktur okolicy barku i określić ich wrażliwość na ból. Dzięki temu uzyskuje się również informacje o zakresach ruchomości i sile mięśniowej kończyny górnej dotkniętej schorzeniem. Bardzo często udaje się także zidentyfikować czynniki predysponujące do występowania zespołu cieśni podbarkowej. Ich znajomość pozwala na przynajmniej częściową eliminację, co będzie sprzyjało procesowi leczenia i pozwoli zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. 

Dla lepszego zobrazowania stanu struktur barku wykonuje się rentgenodiagnostykę czy rezonans magnetyczny barku. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, czy nie występują zmiany zwyrodnieniowe, narośla kostne oraz w jakim stanie są tkanki miękkie. Rozpoznanie bywa stawiane także w oparciu o reakcję na wstrzyknięcie środka przeciwbólowego w okolicę przestrzeni podbarkowej. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – leczenie

Celem leczenia ciasnoty podbarkowej jest redukcja bólu i przywrócenie możliwie najlepszej funkcji barku. Postępowanie obejmuje odpoczynek, schładzanie, stosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ewentualne zastrzyki steroidowe oraz wykorzystanie możliwości fizjoterapii w tym zakresie. Ograniczona skuteczność tabletek na ból barku może być wskazaniem do podania kortyzonu bezpośrednio do kaletki poniżej wyrostka barkowego w postaci iniekcji. 

W sytuacji zaawansowanych zmian lub braku odpowiedzi na leczenie niechirurgiczne, stosuje się bardziej zaawansowane procedury. Jednym z takich zabiegów jest dekompresja podbarkowa lub artroskopowa dekompresja barku. Podczas takiej interwencji resekuje się fragment wyrostka barkowego, zyskując w ten sposób przestrzeń dla stożka rotatorów. Można go wykonać także metodą artroskopową przez mikronacięcia w skórze ramienia. Inny wariant zakłada otwarty zabieg operacyjny ze zdecydowanie większym cięciem z przodu ramienia.

Zespół ciasnoty podbarkowej – fizjoterapia

Fizjoterapia jest traktowana jako najważniejszy sposób leczenia konfliktu podbarkowego.

Stosowanie rozciągania i wzmacniania określonych partii mięśni pozwala zwiększyć zakres ruchomości, złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie barku. Stosowane zabiegi to manipulacje powięzi, suche igłowanie, kinesiotaping czy postępowanie osteopatyczne. Wśród gamy działań z zakresu fizykoterapii stosowanych przy zespole cieśni podbarkowej można wymienić również: krioterapię miesjcową, fonoforezę, światłolecznictwo czy elektroterapię. Zdroworozsądkowe podejście nakazuje także odpoczynek, unikanie dźwigania, wykonywania dużej ilości ruchów nad głową oraz czynności mogących zaostrzać objawy schorzenia. 

Pomocne bywają okłady z woreczków z lodem, czy stosowanie zimnych kompresów w domu. Pozwala to złagodzenie bólu i zmniejszenie ewentualnego stanu zapalnego. Włączenie do diety kurkumy, picie naparu z jeżówki to wykorzystanie naturalnych substancji wykazujących działanie przeciwzapalne. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – ćwiczenia

Wśród ćwiczeń, które mogą być użyteczne w walce z ciasnotą podbarkową można wymienić:

 1. Pozycja: siedzenie na krześle, kończyny dolne zgięte pod kątem 90 stopni w stawach kolanowych i biodrowych. Kończyny górne opuszczone wzdłuż tułowia. Ruch: polega na przetoczeniu miednicy do przodu z jednoczesnym ściągnięciem łopatek. Dzięki temu pacjent zyskuje lepsze ustawienie poszczególnych segmentów ciała, co zmniejsza ryzyko przeciążeń i kontuzji.
 2. Pozycja: siedzenie na krześle, kończyny dolne ugięte pod kątem 90 stopni w stawach biodrowych i kolanowych. Ręce chwytają za końce elastycznej taśmy, która jest zamocowana na wysokości klatki piersiowej, w odległości około 1,5 m. Ruch: polega na przyciąganiu taśmy do klatki piersiowej, jednocześnie dwiema rękami. Następnie należy utrzymać pozycję 3-5 sekund i powoli wrócić do pozycji wyjściowej.
 3. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny górne ułożone wzdłuż tułowia. W rękach lekkie hantle lub półlitrowe butelki z wodą. Ruch: polega na ściągnięciu łopatek, delikatnym uniesieniu czoła i uniesieniu hantli pionowo, wykonując wyprost w stawie barkowym. Pozycję skrajną należy utrzymać 3-5 sekund, po czym następuje powrót do pozycji wyjściowej.

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do ćwiczeń na bark, trzeba wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą. W zależności od stopnia zaostrzenia objawów ciasnoty podbarkowej, stosuje się odmienne ćwiczenia umożliwiające poprawę funkcji barku.

 1. Donigan J. A., Wolf B. R., Arthroscopic subacromial decompression: Acromioplasty versus bursectomy alone — does it really matter? A systematic review, “Iowa Orthop J.” 2011, nr 31, s. 121–126.
 2. Seida J., LeBlanc C., Schouten J. R. i in., Systematic review: nonoperative and operative treatments for rotator cuff tears, “Ann Intern Med.” 2010, nr 153, s. 246–255.
 3. Holschen M., Agneskirchner J. D., Inverse Schulterprothese – Indikation, Operationstechnik und Ergebnisse, “Arthroskopie” 2014, nr 27, s. 38–48.
 4. Dehlinger F., Ambacher T., Die Kalkschulter, “Orthopädie und Unfallchirurgie up2date” 2014, nr 9, s. 439–458.
 5. Dhillon K. S., Subacromial impingement syndrome of the shoulder: A musculoskeletal disorder or a medical myth?, “Malays Orthop J.” 2019, nr 13, s. 1–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij