Mężczyzna z bólem ramienia będącym objawem zespołu cieśni podbarkowej
Mateusz Burak

Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy, leczenie, rehabilitacja

Zespół ciasnoty podbarkowej to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do uciśnięcia stożka rotatorów przez sąsiednie struktury. Objawy konfliktu podbarkowego to ból barku nasilający się przede wszystkim podczas unoszenia ręki ponad głowę, ograniczenie zakresu ruchomości stawu, osłabienie siły mięśniowej. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – mechanizm powstawania

Zespół ciasnoty podbarkowej (SIS, shoulder impigement syndrome), inaczej ciasnota podbarkowa, konflikt podbarkowy lub zespół cieśni podbarkowej , to schorzenie dotyczące obręczy kończyny górnej. Dochodzi do niego w wyniku kontuzji, ale ryzyko wystąpienia mogą zwiększać także uwarunkowania anatomiczne – haczykowaty kształt wyrostka barkowego może wpływać na zmniejszenie przestrzeni podbarkowej i tym samym sprzyjać występowaniu zespołu ciasnoty. W niektórych przypadkach pojawiają się dodatkowo wyrośla kostne i zmiany zwyrodnieniowe, które mogą jeszcze mocniej zawężać przestrzeń i przyczyniać się do zaawansowania schorzenia. 

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej występuje najczęściej u osób, których aktywność wymaga wykonywania dużej ilości ruchów obrotowych nad głową. Są wśród nich pływacy, gracze tenisowi, siatkarze, malarze czy koszykarze. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy

Objawy ciasnoty podbarkowej to:

  • dolegliwości bólowe o szczególnym nasileniu przy konieczności utrzymywania rąk nad głową,
  • ból przy podnoszeniu ramienia, sięgania, opuszczania ręki,
  • dolegliwości zlokalizowane z przodu ramienia,
  • ból podczas spania na dotkniętej schorzeniem stronie,
  • ból barku w nocy, który utrudnia zasypianie i wpływa na jakość snu,
  • dolegliwości bólowe podczas sięgania za plecy, np. do tylnej kieszeni spodni,
  • osłabienie siły mięśni barku,
  • sztywność barku.

Wspomniane objawy rozwijają się zwykle stopniowo i ulegają nasileniu wraz z rozwojem zmian. Zazwyczaj ten okres trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Przeczytaj również, jakie mogą być inne przyczyny bólu ramienia.

Powiązane produkty

Zespół ciasnoty podbarkowej – rozpoznanie

Diagnostyka rozpoczyna się od analizy historii choroby pacjenta i badania fizykalnego. Pozwala to ocenić stan struktur okolicy barku i określić ich wrażliwość na ból. Dzięki temu uzyskuje się również informacje o zakresach ruchomości i sile mięśniowej kończyny górnej dotkniętej schorzeniem. Bardzo często udaje się także zidentyfikować czynniki predysponujące do występowania zespołu cieśni podbarkowej. Ich znajomość pozwala na przynajmniej częściową eliminację, co będzie sprzyjało procesowi leczenia i pozwoli zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości. 

Dla lepszego zobrazowania stanu struktur barku wykonuje się rentgenodiagnostykę czy rezonans magnetyczny barku. Dzięki temu można dokładnie sprawdzić, czy nie występują zmiany zwyrodnieniowe, narośla kostne oraz w jakim stanie są tkanki miękkie. Rozpoznanie bywa stawiane także w oparciu o reakcję na wstrzyknięcie środka przeciwbólowego w okolicę przestrzeni podbarkowej. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – leczenie

Celem leczenia ciasnoty podbarkowej jest redukcja bólu i przywrócenie możliwie najlepszej funkcji barku. Postępowanie obejmuje odpoczynek, schładzanie, stosowanie środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ewentualne zastrzyki steroidowe oraz wykorzystanie możliwości fizjoterapii w tym zakresie. Ograniczona skuteczność tabletek na ból barku może być wskazaniem do podania kortyzonu bezpośrednio do kaletki poniżej wyrostka barkowego w postaci iniekcji. 

W sytuacji zaawansowanych zmian lub braku odpowiedzi na leczenie niechirurgiczne, stosuje się bardziej zaawansowane procedury. Jednym z takich zabiegów jest dekompresja podbarkowa lub artroskopowa dekompresja barku. Podczas takiej interwencji resekuje się fragment wyrostka barkowego, zyskując w ten sposób przestrzeń dla stożka rotatorów. Można go wykonać także metodą artroskopową przez mikronacięcia w skórze ramienia. Inny wariant zakłada otwarty zabieg operacyjny ze zdecydowanie większym cięciem z przodu ramienia.

Zespół ciasnoty podbarkowej – fizjoterapia

Fizjoterapia jest traktowana jako najważniejszy sposób leczenia konfliktu podbarkowego.

Stosowanie rozciągania i wzmacniania określonych partii mięśni pozwala zwiększyć zakres ruchomości, złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie barku. Stosowane zabiegi to manipulacje powięzi, suche igłowanie, kinesiotaping czy postępowanie osteopatyczne. Wśród gamy działań z zakresu fizykoterapii stosowanych przy zespole cieśni podbarkowej można wymienić również: krioterapię miesjcową, fonoforezę, światłolecznictwo czy elektroterapię. Zdroworozsądkowe podejście nakazuje także odpoczynek, unikanie dźwigania, wykonywania dużej ilości ruchów nad głową oraz czynności mogących zaostrzać objawy schorzenia. 

Pomocne bywają okłady z woreczków z lodem, czy stosowanie zimnych kompresów w domu. Pozwala to złagodzenie bólu i zmniejszenie ewentualnego stanu zapalnego. Włączenie do diety kurkumy, picie naparu z jeżówki to wykorzystanie naturalnych substancji wykazujących działanie przeciwzapalne. 

Zespół ciasnoty podbarkowej – ćwiczenia

Wśród ćwiczeń, które mogą być użyteczne w walce z ciasnotą podbarkową można wymienić:

  1. Pozycja: siedzenie na krześle, kończyny dolne zgięte pod kątem 90 stopni w stawach kolanowych i biodrowych. Kończyny górne opuszczone wzdłuż tułowia. Ruch: polega na przetoczeniu miednicy do przodu z jednoczesnym ściągnięciem łopatek. Dzięki temu pacjent zyskuje lepsze ustawienie poszczególnych segmentów ciała, co zmniejsza ryzyko przeciążeń i kontuzji.
  2. Pozycja: siedzenie na krześle, kończyny dolne ugięte pod kątem 90 stopni w stawach biodrowych i kolanowych. Ręce chwytają za końce elastycznej taśmy, która jest zamocowana na wysokości klatki piersiowej, w odległości około 1,5 m. Ruch: polega na przyciąganiu taśmy do klatki piersiowej, jednocześnie dwiema rękami. Następnie należy utrzymać pozycję 3-5 sekund i powoli wrócić do pozycji wyjściowej.
  3. Pozycja: leżenie tyłem, kończyny górne ułożone wzdłuż tułowia. W rękach lekkie hantle lub półlitrowe butelki z wodą. Ruch: polega na ściągnięciu łopatek, delikatnym uniesieniu czoła i uniesieniu hantli pionowo, wykonując wyprost w stawie barkowym. Pozycję skrajną należy utrzymać 3-5 sekund, po czym następuje powrót do pozycji wyjściowej.

Należy pamiętać, że przed przystąpieniem do ćwiczeń na bark, trzeba wcześniej skonsultować się z fizjoterapeutą. W zależności od stopnia zaostrzenia objawów ciasnoty podbarkowej, stosuje się odmienne ćwiczenia umożliwiające poprawę funkcji barku.

  1. Donigan J. A., Wolf B. R., Arthroscopic subacromial decompression: Acromioplasty versus bursectomy alone — does it really matter? A systematic review, “Iowa Orthop J.” 2011, nr 31, s. 121–126.
  2. Seida J., LeBlanc C., Schouten J. R. i in., Systematic review: nonoperative and operative treatments for rotator cuff tears, “Ann Intern Med.” 2010, nr 153, s. 246–255.
  3. Holschen M., Agneskirchner J. D., Inverse Schulterprothese – Indikation, Operationstechnik und Ergebnisse, “Arthroskopie” 2014, nr 27, s. 38–48.
  4. Dehlinger F., Ambacher T., Die Kalkschulter, “Orthopädie und Unfallchirurgie up2date” 2014, nr 9, s. 439–458.
  5. Dhillon K. S., Subacromial impingement syndrome of the shoulder: A musculoskeletal disorder or a medical myth?, “Malays Orthop J.” 2019, nr 13, s. 1–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl