Skarb z Maroka - argania żelazna
Przemysław Rokicki

Skarb z Maroka - argania żelazna

Olej arganowy jest nazywany „płynnym złotem” i zaliczany do jednych z droższych olejów na świecie, głównie ze względu na jego ograniczoną dostępność (wyłącznie tereny Maroko) oraz pracochłonny proces pozyskiwania.

Olej arganowy jest nieznacznie ciemniejszy niż oliwa. Posiada czerwone zabarwienie. Rozróżnia się dwa typy oleju arganowego: ciemniejszy, który może być używany do gotowania oraz jaśniejszy - kosmetyczny.

Dlaczego olej arganowy jest taki cenny?

Olej arganowy jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (80%), głównie kwasy omega-6 i omega-9. Poza tym zawiera dużą dawkę witaminy E (tokoferolu). Ilość witaminy E w oleju arganowym jest wyższa aniżeli w oliwie z oliwek. Jest to olej o silnych własnościach antyoksydacyjnych. Właściwości te wynikają bezpośrednio z wysokiej zawartości witaminy E oraz związków fenolowych (kwas ferulowy) i karotenoidów występujących w postaci żółtych ksantofili. Dzięki antyoksydantom, olej chroni strukturę skóry przed zniszczeniami powodowanymi czynnikami zewnętrznymi. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu się powłok skórnych, dzięki obecności fitosteroli, w tym głównie spinasterolu. Skwalan i nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają regenerację bariery hydrolipidowej naskórka oraz uzupełniają niedobory składników tłuszczowych w skórze, w tym cennych ceramidów stanowiących cement komórkowy. Dzięki temu olej przeciwdziała procesom starzenia się skóry, wpływając korzystnie na odpowiednie nawodnienie, elastyczność, odżywienie, odnowę komórkową oraz złagodzenie procesów zapalnych. 

Zastosowanie oleju arganowego w kosmetyce

Jest to olej polecany głównie w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, przede wszystkim cery suchej i odwodnionej wymagającej regeneracji, regulacji pracy gruczołów łojowych i wzmocnienia bariery lipidowej oraz skóry podrażnionej i zniszczonej np. działaniem słońca.

Olej arganowy polecany jest również w pielęgnacji włosów, zarówno do wcierania w skórę głowy, jak i do nacierania końcówek włosów w celu ochrony przed działaniem słońca oraz do pielęgnacji zniszczonej skóry rąk i paznokci.

Jest to olej szybko wchłaniający się w skórę. Obecność kwasu oleinowego sprzyja penetracji w głąb skóry składników aktywnych naturalnie obecnych w oleju, jak i tych dodanych w formach kosmetycznych wykorzystujących olej arganowy.

Jako pielęgnacyjny olejek do twarzy, szyi i dekoltu stosowany jest samodzielnie. Wystarczy niewielką ilość specyfiku nanieść na skórę i delikatnie wklepywać do całkowitego wchłonięcia.

Jako dwufazowy nawilżacz w połączeniu z żelem hialuronowym. Do żelu hialuronowego należy dodać kilka kropli olejku, zmieszać delikatnie  aby uzyskać jednorodną konsystencję kosmetyku i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę. Zawartość olejku w tym prostym kosmetyku możemy regulować sobie sami, w zależności od rodzaju i potrzeb cery. W przypadku cery tłustej dodajemy mniejszą ilość olejku, w przypadku cery suchej większą.

Jako natłuszczająco-nawilżający olejek do ciała stosowany bezpośrednio na suchą lub lekko wilgotną po kąpieli skórę.

Odrobinę oleju można też dodać do kremu do twarzy. Zwiększa to walory i właściwości pielęgnacyjne preparatu, w przypadku gęstych maści i kremów  umożliwia lepsze  nakładanie preparatu na skórę. w tym celu należy nałożyć na zagłębienie dłoni porcję kremu, dodać odrobinę olejku, zmieszać palcami na jednolitą masę i nakładać opuszkami palców, delikatnie masując i wklepując w skórę.

Jako olejek pielęgnujący końcówki włosów. Preparat można stosować  zarówno na suche i mokre włosy, bez spłukiwania.  Należy nabrać odrobinę oleju, rozgrzać i rozetrzeć między palcami. Następnie wmasować w końce włosów, nie spłukiwać. Uwaga! Olejek należy używać oszczędnie, aby nie przetłuścić i zbytnio nie obciążyć włosów.

Jako maska do włosów. W  suche, nieumyte jeszcze włosy i skórę głowy wmasować olej. Następnie należy zawinąć włosy w foliowy czepek i / lub ręcznik. Maskę należy trzymać na włosach przez od półgodziny do godziny i następnie umyć włosy szamponem. 

Polecane dla Ciebie

Olej arganowy a medycyna

Olej arganowy posiada również znaczące właściwości wykorzystywane w lecznictwie. Ten cudowny płynny produkt obniża poziom cholesterolu w organizmie, poprawia krążenie, działa dezynfekująco, przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie oraz wspomaga naturalną odporność. Spożywając podstawową ilość oleju arganowego codziennie zapewniamy sobie trwałość własnego zdrowia, uznawając zasadę lepiej zapobiegać niż leczyć.

Artykuł jest pracą przeglądową. Literatura źródłowa, na podstawie której opracowano powyższą publikację dostępna jest u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij