Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?
Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.
Projekt „STOP Covid-19”
Dr n. med. Michał Chudzik, adiunkt I Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jest Inicjatorem programu „STOP Covid-19”. Projekt jest realizowany przez Fundację CARDICA i polega na działalności informacyjnej w zakresie opieki medycznej realizowanej w łódzkich placówkach na rzecz pacjentów po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przez ponad rok specjalista przebadał ponad 2,5 tys. ozdrowieńców z różnego rodzaju powikłaniami po COVID-19. Według statystyk mogą one dotyczyć nawet około 70% ozdrowieńców.
Dr Chudzik jest zdania, że kompleksowy program rehabilitacji obejmujący wsparcie psychologiczne, dietetyczne oraz aktywność fizyczną daje najlepsze rezultaty w kwestii powrotu do zdrowia osób, które przeszły infekcję wywołana koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarz w ramach swojej pracy korzysta z nowoczesnych metod, takich jak, np. terapia mitochondrialna. Ostatnio interesuje się także zastosowaniem 1-MNA w terapii osób wracających do zdrowia po przebyciu zakażenia koronawirusem.
Cząsteczka 1-MNA – co to jest?
1-MNA (chlorek 1-metylonikotynamidu) jest cząsteczką endogenną, co oznacza, że naturalnie występuje w organizmie człowieka. To substancja pochodzenia witaminowego, która powstaje w wątrobie w wyniku metabolizmu kwasu nikotynowego (witaminy B3). Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, co zostało potwierdzone badaniami. Ma wpływ na utrzymanie prawidłowej pracy śródbłonka naczyniowego i całego układu sercowo-naczyniowego. Pozytywnie działa też na metabolizm energetyczny mięśni, dlatego nazywany jest „sportem w pigułce”. Poprawia mikrokrążenie i może aktywować enzymy, które wpływają na wydłużenie życia. Wraz z wiekiem zdolność ludzkiego organizmu do tworzenia 1-MNA spada, dlatego jego suplementację zaleca się przede wszystkim seniorom.
Suplementacja 1-MNA pomaga wrócić do formy rekonwalescentom
Pacjenci przechodzący rehabilitację po COVID-19 zostali losowo przydzieleni do dwóch grup. Jednej podawano preparat z 1-MNA (w dawce dobowej 58 mg), a druga go nie otrzymywała. W tym czasie wszyscy uczestnicy według zaleceń wykonywali zalecane ćwiczenia fizyczne. Pacjenci przeszli m.in. tzw. test 6-minutowego marszu. To metoda oceny tolerancji wysiłku, która – jak sama nazwa wskazuje – polega na pomiarze dystansu, jaki pacjent pokona w ciągu 6 minut. Samopoczucie uczestników oceniono za pomocą Skali Ciężkości Zmęczenia.
Rezultaty badania są obiecujące i pozwalają przypuszczać, że 1-MNA wpływa korzystnie na proces powrotu do zdrowia po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to badania wstępne, które jeszcze wymagają potwierdzenia.