młoda kobieta w maseczce ochronnej
Justyna Piekara

Czym jest 1-MNA? Jak może pomóc pacjentom wracającym do zdrowia po infekcji SARS-CoV-2?

Wstępne badania wykazały, że podawanie suplementu zawierającego 1-MNA, pozyskiwanego w łódzkich laboratoriach firmy Pharmena, może poprawiać wydolność pacjentów zmagających się z objawami tzw. długiego Covid-u.

Projekt „STOP Covid-19”

Dr n. med. Michał Chudzik, adiunkt I Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, jest Inicjatorem programu „STOP Covid-19”. Projekt jest realizowany przez Fundację CARDICA i polega na działalności informacyjnej w zakresie opieki medycznej realizowanej w łódzkich placówkach na rzecz pacjentów po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przez ponad rok specjalista przebadał ponad 2,5 tys. ozdrowieńców z różnego rodzaju powikłaniami po COVID-19. Według statystyk mogą one dotyczyć nawet około 70% ozdrowieńców.

Osoby, które przeszły chorobę COVID-19 najczęściej doświadczały objawów, takich jak zmęczenie, ogólne osłabienie i rozległe bóle mięśniowe. Dolegliwości te mogą przerodzić do rozwoju tzw. zespołu chronicznego zmęczenia i wpłynąć znacznie na zmniejszenie wydolność organizmu. „Nawet młody pacjent po przebyciu infekcji koronawirusowej może odczuwać mocny spadek formy, a czynności, które dotąd nie sprawiały mu wysiłku, np. wejście po schodach, podbiegnięcie do autobusu, czy uprawianie sportu, nagle stają się dla niego problemem” – poinformował ekspert, rozmawiając z Polską Agencją Prasową.

Dr Chudzik jest zdania, że kompleksowy program rehabilitacji obejmujący wsparcie psychologiczne, dietetyczne oraz aktywność fizyczną daje najlepsze rezultaty w kwestii powrotu do zdrowia osób, które przeszły infekcję wywołana koronawirusem SARS-CoV-2. Lekarz w ramach swo­jej pracy korzysta z nowoczesnych metod, takich jak, np. terapia mitochondrialna. Ostatnio interesuje się także zastosowaniem 1-MNA w terapii osób wracających do zdrowia po przebyciu zakażenia koronawirusem.

Cząsteczka 1-MNA – co to jest?

1-MNA (chlorek 1-metylonikotynamidu) jest cząsteczką endogenną, co oznacza, że naturalnie występuje w organizmie człowieka. To substancja pochodzenia witaminowego, która powstaje w wątrobie w wyniku metabolizmu kwasu nikotynowego (witaminy B3). Wykazuje dzia­ła­nie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, co zostało potwierdzone badaniami. Ma wpływ na utrzymanie prawidłowej pracy śródbłonka naczyniowego i całego układu sercowo-naczyniowego. Pozytywnie działa też na metabolizm energetyczny mięśni, dlatego nazywany jest „sportem w pigułce”. Poprawia mikrokrążenie i może aktywować enzymy, które wpływają na wydłużenie życia. Wraz z wiekiem zdolność ludzkiego organizmu do tworzenia 1-MNA spada, dlatego jego suplementację zaleca się przede wszystkim seniorom.

Powiązane produkty

Suplementacja 1-MNA pomaga wrócić do formy rekonwalescentom

Pacjenci przechodzący rehabilitację po COVID-19 zostali losowo przydzieleni do dwóch grup. Jednej podawano preparat z 1-MNA (w dawce dobowej 58 mg), a druga go nie otrzymywała. W tym czasie wszyscy uczestnicy według zaleceń wykonywali zalecane ćwiczenia fizyczne. Pacjenci przeszli m.in. tzw. test 6-minutowego marszu. To metoda oceny tolerancji wysiłku, która – jak sama nazwa wskazuje – polega na pomiarze dystansu, jaki pacjent pokona w ciągu 6 minut. Samopoczucie uczestników oceniono za pomocą Skali Ciężkości Zmęczenia.

Po upływie sześciu tygodni wydolność pacjentów, którzy byli rehabilitowani i suplementowali 1-MNA, poprawiła się aż o 92%. Osoby te były w stanie pokonać znacznie dłuższy dystans i odczuwały mniejsze zmęczenie. W przypadku pozostałych wyniki uległy poprawie o 60%.

Rezultaty badania są obiecujące i pozwalają przypuszczać, że 1-MNA wpływa korzystnie na proces powrotu do zdrowia po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Trzeba mieć jednak na uwadze, że są to badania wstępne, które jeszcze wymagają potwierdzenia.

  1. M. Chudzik, J. Kapusta, M. Burzyńska, Use of 1-MNA to Improve Exercise Tolerance and Fatigue in Patients After COVID-19, medXriv 2021, [online] doi: https://doi.org/10.1101/2021.07.14.21259081, [dostęp:] 3.01.2022.
  2. A. Grzelak-Michałowska, Łódź/ Badania nad cząsteczką 1-MNA, która pomaga odzyskać siły po COVID-19, „naukawpolsce.pl” [online], https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/new­s%2C90852%2Clodz-bada­nia-nad-cza­steczka-1-mna-ktora-pomaga-odzy­skac-sily-po-covid-19,[dostęp:] 3.01.2022.
  3.  Cząsteczka 1-MNA może pomóc ozdrowieńcom w powrocie do formy, są wstępne badania, „pulsmedycyny.pl” [online], https://pul­sme­dy­cyny.pl/cza­steczka-1-mna-moze-pomoc-ozdro­wien­com-w-powro­cie-do-formy-sa-wstepne-bada­nia-1137739,[dostęp:] 3.01.2022.
  4. Odczuwasz pocovidowe zmęczenie? Jest na to rada!, „lifein.pl” [online], https://li­fein.pl/od­czu­wasz-poco­vi­dowe-zme­cze­nie-jest-na-to-rada/,[dostęp:] 3.01.2022.
  5. Informacje o programie, „stop-covid.pl” [online], www.stop-covid.pl/stop-covid,[dostęp:] 3.01.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij