molnupiravir w tabletkach
Justyna Piekara

Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu  Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

Molnupiravir – jak działa? Dla kogo jest przeznaczony?

Pierwotnie molnupiravir został opracowany na Emory University do leczenia grypy. Następnie został przejęty przez firmę Ridgeback Biotherapeutics, która później nawiązała współpracę z Merck&Co. Dziś środek pretenduje do tytułu pierwszego, doustnego leku przeciw COVID-19.

Lek wchodzi w reakcję z enzymem koronawirusa – polimerazą RNA – który odpowiada za powielanie jego kodu genetycznego i reprodukcję. Molnupirawir zwiększa częstotliwość mutacji wirusowego RNA i upośledzą replikację SARS-CoV-2, w wyniku czego wirus nie może prawidłowo funkcjonować i namnażać się, co zmniejsza zakaźność, a także osłabia to rozwój choroby i pozwala szybciej uporać się z jej objawami.

Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, rozmawiając z Państwową Agencją Prasową, poinformowała, że „im wirusa mniej w organizmie, tym szansa na wywołanie zapalenia mniejsza, a więc i o wiele mniejsze skutki zdrowotne zakażenia”.

Farmaceutyk może być podawany osobom powyżej 18. roku życia, u których test potwierdził zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i znajdują się w grupie osób najwyższego ryzyka rozwinięcia ciężkiej postaci COVID-19. Leczenie Molnupirawirem trwa pięć dni i wymaga przyjmowania tabletki dwukrotnie w ciągu doby. Lek powinien być podawany chorym, którzy nie potrzebują terapii tlenowej.

Molnupiravir dostępny dla polskich pacjentów

Na początku listopada Molnupiravir, lokalnie znany jako Lagevrio, został dopuszczony do użytku w Wielkiej Brytanii. Chociaż lek nie został jeszcze oficjalnie dopuszczony do stosowania w Europie, państwa członkowskie Unii Europejskiej będą mogły samodzielnie zadecydować o zastosowaniu go w leczeniu COVID-19, poza procesem rejestracji. Jako jeden z pierwszych krajów na świecie, Polska zamówiła u producenta dostawę kilkudziesięciu tysięcy dawek Molnupiraviru.

Molnupiravir to pierwszy doustny lek na COVID-19. Nie jest on jednak dostępny w aptekach, podaje się go tylko ściśle określonej, wybranej grupie pacjentów. Są to przede wszystkim pacjenci onkologiczni, osoby po transfuzjach oraz poddawani przewlekłym dializom.

Istotne jest, aby lek był podany niezwłocznie po zdiagnozowaniu zakażenia SARS-CoV-2 (nie później niż pięć dni po wystąpieniu pierwszych objawów).

Powiązane produkty

Molnupiravir – wyniki badań klinicznych

„MOVE-OUT”, czyli randomizowane badanie kliniczne trzeciej fazy, mające sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo molnupiraviru, obejmowało 775 pacjentów z całego świata. Analiza okresowa i niedawno przeprowadzone analizy dodatkowe potwierdzają skuteczność Molnupirawiru w leczeniu łagodnego do umiarkowanego COVID-19 u dorosłych z wysokim ryzykiem progresji choroby.

Badania wykazały, że molnupiravir zmniejsza ryzyko hospitalizacji lub zgonu o około 50%.

Eksperci są zgodni, że szczepionki są najlepszą metodą na powstrzymanie koronawirusa, jednak niedawno powstałe leki na COVID-19, takie jak Molnupiravir, mogą odegrać istotną rolę w zarządzaniu pandemią i stać się alternatywą leczenia osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogą się zaszczepić lub mają słabszą odpowiedź odpornościową na działanie preparatów immunizacyjnych. Doustny lek pomoże też ograniczyć efekty pandemii COVID-19 w biedniejszych krajach, ze słabo rozwiniętymi systemami opieki zdrowotnej.

  1. T. Więcławski, Prof. Zajkowska: lek molnupiravir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy liczbę hospitalizacji, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C90385%2Cprof-zajkowska-lek-molnupiravir-zatrzymuje-namnazanie-wirusa-zmniejszy, [dostęp:] 1.12.2021.
  2. Kto dostanie lek na COVID-19? Rzecznik MZ: pacjenci są ściśle wskazani, „rynekzdrowia.pl” [online] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Choroby-Pluc/Kto-dostanie-lek-na-COVID-19-Rzecznik-MZ-pacjenci-sa-scisle-wskazani,226822,1022.html, [dostęp:] 1.12.2021.
  3. H. Rabiega, Wiadomo, kiedy molnupiravir będzie dostępny w Polsce. Zamówionych zostało kilkadziesiąt tysięcy dawek leku na COVID-19, „polskatimes.pl” [online], https://polskatimes.pl/wiadomo-kiedy-molnupiravir-bedzie-dostepny-w-polsce-zamowionych-zostalo-kilkadziesiat-tysiecy-dawek-leku-na-covid19/ar/c14-15899633, [dostęp:] 1.12.2021.
  4. F. Kabinger, C. Stiller, J. Schmitzová, Mechanism of molnupiravir-induced SARS-CoV-2 mutagenesis, „Nature Structural & Molecular Biology”, nr 28 2021, s. 740–746, [online] https://doi.org/10.1038/s41594-021-00651-0, [dostęp:] 1.12.2021.
  5. Merck and Ridgeback Biotherapeutics Provide Update on Results from MOVe-OUT Study of Molnupiravir, an Investigational Oral Antiviral Medicine, in At Risk Adults With Mild-to-Moderate COVID-19, „merck.com” [online], https://www.merck.com/news/merck-and-ridgeback-biotherapeutics-provide-update-on-results-from-move-out-study-of-molnupiravir-an-investigational-oral-antiviral-medicine-in-at-risk-adults-with-mild-to-moderate-covid-19/, [dostęp:] 1.12.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij