Dym papierosowy szkodzi naszym oczom. W jaki sposób zagraża narządowi wzroku?
Justyna Piekara

Dym papierosowy szkodzi naszym oczom. W jaki sposób zagraża narządowi wzroku?

Na opakowaniach papierosów można znaleźć ostrzeżenia o negatywnych skutkach palenia, takich jak nowotwory, choroba niedokrwienna serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, powikłania ciąży, ale próżno szukać informacji, o tym, że dym tytoniowy może działać niekorzystnie na nasze oczy. W świetle najnowszych badań okazuje się, że może on uszkadzać komórki rogówki, nawet jeśli używany produkt pozbawiony jest substancji smolistych i nikotyny.

Dym papierosowy zabija komórki rogówki

Wataru Otsu, badacz z Gifu Pharmaceutical University, zauważył, że doba ekspozycji na ekstrakt z dymu papierosowego i aerozole pochodzące z urządzeń do podgrzewania tytoniu, w tym te bez nikotyny, doprowadziła do śmierci większej liczby komórek w hodowlach komórkowych, w porównaniu z tymi, które nie były narażone na ich działanie. Wyniki pracy naukowców ukazały się niedawno w „Scientific Reports”.

Badanie dowiodło, że związki znajdujące się w dymie papierosowym powodują ferroptozę komórek nabłonka rogówki. Ich ekspozycja na działanie tytoniu, zapoczątkowuje proces rozkładu ferrytyny, czyli białka, które magazynuje żelazo potrzebne do procesów komórkowych. Uwolnione wiązki żelaza mogą wchodzić w reakcję z nadtlenkiem wodoru, w wyniku czego powstają hydroksylowe rodniki, które uszkadzają komórki, gdy nagromadzi się ich zbyt wiele. Jeśli dojdzie do uszkodzenia lipidów w błonach plazmatycznych, komórka obumiera.

Kiedy naukowcy z Gifu Pharmaceutical University dodawali do kultur komórkowych substancje chemiczne, które i blokują ferroptozę, i wiążą żelazo, więcej komórek przeżyło ekspozycję na różne wyroby tytoniowe. Badacze sugerują, więc, że leczenie ferroptozy może pomóc palaczom ograniczyć negatywne efekty nałogu. Zamierzają teraz przeprowadzić serię eksperymentów na zwierzętach, także poszerzyć zakres badań i przetestować wpływ produktów przeznaczonych do vapingiu, który cieszy się coraz większą popularnością.

Sprawdź preparaty ułatwiające rzucenie palenia

Inne formy palenia też są szkodliwe dla oczu

Niektóre badania sugerują, że wapowanie nikotyny i używanie elektronicznych papierosów mogą być szkodliwe dla wzroku. Praca opublikowana w „Optometry and Vision Science” wykazała, że waporyzacja produktów nikotynowych może podrażniać powierzchnię oka. Według naukowców niebezpieczne produkty uboczne pirolizy płynnych składników mogą wywołać objawy suchego oka.

Substancje na bazie konopi indyjskich także mogą wpływać na wzrok, np. zmniejszać skuteczność przewodzenia sygnałów między siatkówką a nerwem wzrokowym i powodować niewyraźne widzenie. Proces ten nie jest jednak tak dobrze poznany, jak w przypadku produktów nikotynowych.

Jakie choroby oczu może powodować dym papierosowy?

Dym papierosowy jest niezwykle toksyczny, zawiera aż 4000 związków aktywnych, w tym smołę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, formaldehyd, tlenek węgla i metale ciężkie. Substancje dostają się do krwiobiegu palaczy i mogą powodować uszkodzenia oka. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe. Nikotyna i tlenek węgla w dymie papierosowym są uważane za ważne przyczyny utraty elastyczności naczyń krwionośnych, ich kurczenie się lub zwężenie, co wydaje się związane ze wzrostem ciśnienia wewnętrznego oka i ich niedotlenieniem.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z College of Optometrists ujawniły, że 56% palaczy nie zdaje sobie sprawy z istnienia związku między paleniem a utratą wzroku. 

Nałóg powoduje lub przyczynia się do powstania wielu problemów zdrowotnych oczu. Palenie zostało bezpośrednio powiązane z dwiema głównymi przyczynami utraty wzroku, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Może powodować też schorzenia, takie jak: zapalenie spojówek, zespół suchego oka, retinopatia cukrzycowa, amblyiopia, czyli tzw. leniwe oko, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Kobiety, które palą w czasie ciąży, przenoszą niebezpieczne toksyny na łożysko, szkodząc nienarodzonemu dziecku. Palenie w czasie ciąży podwyższa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń oczu płodu i niemowląt, takich jak zez i niedorozwój nerwu wzrokowego, który jest główną przyczyną ślepoty u dzieci.

Unikaj palenia, aby zachować zdrowe oczy

Oprócz poprawy ogólnego stanu zdrowia, utrzymanie dobrego wzroku to kolejny powód, aby rzucić palenie. Długoterminowe badania sugerują, że abstynencja tytoniowa pozwala komórkom w oczach powoli się regenerować, więc szansa zaistnienia wielu chorób spada z czasem.

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego okulistę, ponieważ wiele przejawów chorób oczu może umknąć niezauważonych. Regularnie monitorowanie narządu wzroku pozwoli na wczesne wykrycie choroby, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia, gdy zajdzie taka konieczność.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przewiane ucho – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby

  Czy po wieczornym spacerze odczuwasz ból lub słyszysz szum w uszach? To może być przyczyna przewianego ucha. Przypadłość ta dotyczy wszystkich osób, zarówno młodszych, jak i starszych. Najczęściej jednak pojawia się u dzieci do 6. roku życia. Jakie są przyczyny przewianego ucha? Jak leczyć przewiane ucho domowymi sposobami?  Kiedy udać się do laryngologa? Podpowiadamy.

 • Koronawirus a cukrzyca – kontrola glikemii obniża ryzyko zgonu z powodu COVID-19

  Według ekspertów właściwa kontrola glikemii przyczynia się do wzrostu szans na wyzdrowienie i znacząco obniża śmiertelność pacjentów, u których stwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnić to, że diabetycy są bardziej podatni na ciężki przebieg choroby koronawirusowej? Czy COVID-19 może wywołać cukrzycę?

 • Jak działa acyklowir? Czy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i dzieci?

  Acyklowir to pochodna guanozyny, którą z powodzeniem stosuje się podczas leczenia opryszczki, półpaśca, ospy wietrznej, cytomegalii i wirusa EBV. Występuje w formie tabletek i kremów i roztworów do infuzji. Kto może stosować acyklowir, a jakie są przeciwwskazania i czy kobiety w ciąży oraz matki karmiące mogą bezpiecznie sięgać po acyklowir w preparatach bez recepty? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Omicron – zidentyfikowano kolejną odmianę koronawirusa SARS-CoV-2

  Liczba zakażeń SARS-CoV-2 w Republice Południowej Afryki gwałtownie wzrosła w ostatnich tygodniach, co zbiegło się z wykryciem kolejnego wariantu wirusa. Omikron cechuje nagromadzenie mutacji, które mogą budzić niepokój, jednak na tym etapie nie wiadomo, jak te zmiany rzeczywiście wpłyną na właściwości tego wariantu koronawirusa. Pierwszych informacji o obrazie klinicznym zakażenia, jakie wywołuje, możemy spodziewać się już w najbliższych dniach.

 • Kwas foliowy metylowany – czy kobiety bez mutacji MTHFR także powinny go suplementować?

  Istnieje grupa kobiet, która ze względu na to, że posiada mutację genu MTHF nie może właściwie metabolizować kwasu foliowego do jego aktywnej postaci, która jest niezbędna m.in do prawidłowego rozwoju płodu. Te pacjentki, w trakcie przygotowywania się do zajścia w ciążę, jak i będąc w ciąży, powinny suplementować około 0,4 mg kwasu foliowego i metafoliny, czyli zmetylowanej formy kwasu foliowego. Dowiedz się więcej o kwasie foliowym w zmetylowanej formie, czytając niniejszy artykuł.

 • Zespół stresu popandemicznego – czym jest? W jaki sposób się objawia?

  Aktualnie „zespół stresu popandemicznego” nie jest ujęty w międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych, jednak niewykluczone, że wkrótce tam trafi, gdyż coraz więcej osób potrzebuje pomocy psychologa lub psychiatry w wyniku sytuacji związanej z pandemią. Trwa na ten temat globalna dyskusja ekspertów zajmujących się zdrowiem psychicznym.

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce już w grudniu

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Nowe antybiotyki – powstaną poprzez edycję genów

  Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze odkryli nową drogę do produkcji złożonych antybiotyków wykorzystujących edycję genów do manipulacji kluczowymi enzymami bakteryjnymi, a tym samym ścieżek prowadzących do powstawania leków. Odkrycie może utorować drogę nowej generacji antybiotyków, które będą skuteczne w walce z lekoopornymi patogenami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij