Palacz trzyma w ręku papierosa, z którego leci dym tytoniowy
Justyna Piekara

Dym papierosowy szkodzi naszym oczom. W jaki sposób zagraża narządowi wzroku?

Na opakowaniach papierosów można znaleźć ostrzeżenia o negatywnych skutkach palenia, takich jak nowotwory, choroba niedokrwienna serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, powikłania ciąży, ale próżno szukać informacji, o tym, że dym tytoniowy może działać niekorzystnie na nasze oczy. W świetle najnowszych badań okazuje się, że może on uszkadzać komórki rogówki, nawet jeśli używany produkt pozbawiony jest substancji smolistych i nikotyny.

Dym papierosowy zabija komórki rogówki

Wataru Otsu, badacz z Gifu Pharmaceutical University, zauważył, że doba ekspozycji na ekstrakt z dymu papierosowego i aerozole pochodzące z urządzeń do podgrzewania tytoniu, w tym te bez nikotyny, doprowadziła do śmierci większej liczby komórek w hodowlach komórkowych, w porównaniu z tymi, które nie były narażone na ich działanie. Wyniki pracy naukowców ukazały się niedawno w „Scientific Reports”.

Badanie dowiodło, że związki znajdujące się w dymie papierosowym powodują ferroptozę komórek nabłonka rogówki. Ich ekspozycja na działanie tytoniu, zapoczątkowuje proces rozkładu ferrytyny, czyli białka, które magazynuje żelazo potrzebne do procesów komórkowych. Uwolnione wiązki żelaza mogą wchodzić w reakcję z nadtlenkiem wodoru, w wyniku czego powstają hydroksylowe rodniki, które uszkadzają komórki, gdy nagromadzi się ich zbyt wiele. Jeśli dojdzie do uszkodzenia lipidów w błonach plazmatycznych, komórka obumiera.

Kiedy naukowcy z Gifu Pharmaceutical University dodawali do kultur komórkowych substancje chemiczne, które i blokują ferroptozę, i wiążą żelazo, więcej komórek przeżyło ekspozycję na różne wyroby tytoniowe. Badacze sugerują, więc, że leczenie ferroptozy może pomóc palaczom ograniczyć negatywne efekty nałogu. Zamierzają teraz przeprowadzić serię eksperymentów na zwierzętach, także poszerzyć zakres badań i przetestować wpływ produktów przeznaczonych do vapingiu, który cieszy się coraz większą popularnością.

Sprawdź preparaty ułatwiające rzucenie palenia

Inne formy palenia też są szkodliwe dla oczu

Niektóre badania sugerują, że wapowanie nikotyny i używanie elektronicznych papierosów mogą być szkodliwe dla wzroku. Praca opublikowana w „Optometry and Vision Science” wykazała, że waporyzacja produktów nikotynowych może podrażniać powierzchnię oka. Według naukowców niebezpieczne produkty uboczne pirolizy płynnych składników mogą wywołać objawy suchego oka.

Substancje na bazie konopi indyjskich także mogą wpływać na wzrok, np. zmniejszać skuteczność przewodzenia sygnałów między siatkówką a nerwem wzrokowym i powodować niewyraźne widzenie. Proces ten nie jest jednak tak dobrze poznany, jak w przypadku produktów nikotynowych.

Polecane dla Ciebie

Jakie choroby oczu może powodować dym papierosowy?

Dym papierosowy jest niezwykle toksyczny, zawiera aż 4000 związków aktywnych, w tym smołę, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, formaldehyd, tlenek węgla i metale ciężkie. Substancje dostają się do krwiobiegu palaczy i mogą powodować uszkodzenia oka. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe. Nikotyna i tlenek węgla w dymie papierosowym są uważane za ważne przyczyny utraty elastyczności naczyń krwionośnych, ich kurczenie się lub zwężenie, co wydaje się związane ze wzrostem ciśnienia wewnętrznego oka i ich niedotlenieniem.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z College of Optometrists ujawniły, że 56% palaczy nie zdaje sobie sprawy z istnienia związku między paleniem a utratą wzroku. 

Nałóg powoduje lub przyczynia się do powstania wielu problemów zdrowotnych oczu. Palenie zostało bezpośrednio powiązane z dwiema głównymi przyczynami utraty wzroku, zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Może powodować też schorzenia, takie jak: zapalenie spojówek, zespół suchego oka, retinopatia cukrzycowa, amblyiopia, czyli tzw. leniwe oko, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Kobiety, które palą w czasie ciąży, przenoszą niebezpieczne toksyny na łożysko, szkodząc nienarodzonemu dziecku. Palenie w czasie ciąży podwyższa ryzyko wielu poważnych problemów zdrowotnych, w tym zaburzeń oczu płodu i niemowląt, takich jak zez i niedorozwój nerwu wzrokowego, który jest główną przyczyną ślepoty u dzieci.

Unikaj palenia, aby zachować zdrowe oczy

Oprócz poprawy ogólnego stanu zdrowia, utrzymanie dobrego wzroku to kolejny powód, aby rzucić palenie. Długoterminowe badania sugerują, że abstynencja tytoniowa pozwala komórkom w oczach powoli się regenerować, więc szansa zaistnienia wielu chorób spada z czasem.

Ważne jest, aby regularnie odwiedzać swojego okulistę, ponieważ wiele przejawów chorób oczu może umknąć niezauważonych. Regularnie monitorowanie narządu wzroku pozwoli na wczesne wykrycie choroby, dzięki czemu możliwe będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia, gdy zajdzie taka konieczność.

 1. N. Ogasa, Cigarette smoke kills eye cells, „scientificamerican.com” [online], https://www.scientificamerican.com/article/cigarette-smoke-kills-eye-cells/, [dostęp:] 18.11.2021.
 2. N. Nayar, Smoking and eye damage, „womenfitness.net” [online], https://www.womenfitness.net/smoking-eye-damage/, [dostęp:] 18.11.2021.
 3. A. Rodrigues, How smoking harms your eyes, „allaboutvision.com” [online], https://www.allaboutvision.com/smoking, [dostęp:] 18.11.2021.
 4. How smoking affects, „nvisioncenters.com” [online], https://www.nvisioncenters.com/education/smoking-and-vision/, [dostęp:] 18.11.2021.
 5. M. Healy, Does your eyesight improve after quitting smoking?, „ezcontacts.com” [online], https://www.ezcontacts.com/blog/2019/09/18/eyesight-quitting-smoking/, [dostęp:] 18.11.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

  Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

 • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

  Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

 • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

  Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

 • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

  Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

 • Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu na HPV przed zaszczepieniem dziecka?

  Od 1.06.2023 na mocy Decyzji Ministra Zdrowia będzie można rejestrować dzieci w wieku 12 i 13 lat – zarówno dziewczynki, jak i chłopców – na bezpłatne, dobrowolne i zalecane szczepienie przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV, ang. Human Papilloma Virus), czyli jedyną formę obrony przed zakażeniem tym groźnym patogenem.

 • Łysienie trakcyjne – przyczyny, leczenie, zapobieganie

  Łysienie trakcyjne to przerzedzanie się i nadmierne wypadanie włosów spowodowane ich przewlekłym przeciążeniem. Najczęściej jest ono skutkiem noszenia ciasnych fryzur lub nakryć głowy. Dowiedz się, jak przebiega leczenie choroby i w jaki sposób można jej zapobiegać.

 • Mikroelementy – czym są? Jaką odgrywają rolę w organizmie?

  Mikroelementy (mikroskładniki) są pierwiastkami śladowymi, niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć zapotrzebowanie na nie jest niewielkie (w porównaniu do zapotrzebowania na makroelementy), to są one niezbędne do właściwego rozwoju i podtrzymywania funkcji życiowych. Ich nadmiar może być dla organizmu toksyczny. Dowiedz się, jakie dokładnie funkcje pełnią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij