Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?
Justyna Piekara

Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

Twindemia – co to jest?

Termin „twindemia” (ang. twindemic) łączy słowa „podwójny” i „pandemia”. Został spopularyzowany za sprawą artykuł Jana Hoffmana, który ukazał się w „New York Times” w sierpniu 2020 roku i oznacza epidemię grypy i pandemię COVID-19 przebiegające w tym samym czasie. Autor opisał w nim obawy społeczności medycznej. 

Przeczytaj więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia grypy.

Dotychczas nie doszło jeszcze do tego typu podwójnych i jednoczesnych epidemii, dlatego nie ma historycznych przykładów, do których można by się odnieść. W związku z tym metody epidemiologiczne i statystyczne, którymi dysponujemy, nie są dobrze dostosowane do prognozowania tego, co może się wydarzyć w tym sezonie.

Sezon grypowy może nie być równie łagodny jak rok temu

Na przełomie 2020 i 2021 roku Stany Zjednoczone i wiele krajów w Europie odnotowało najniższy poziom zachorowań na grypę od wielu lat. Istnieje jednak zagrożenie, że wraz z rozluźnieniem ograniczeń związanych z pandemią będziemy musieli zmierzyć się ze wzrostem liczby przypadków zarówno COVID-19, jak i grypy. Eksperci z Centers for Disease Control and Preventions Advisory Committee on Immunisation Practices ostrzegają, że według prognoz na całej półkuli północnej szykuje wyjątkowo ciężki sezon grypowy.

Peter Palese, profesor mikrobiologii z ICANN School of Medicine na Mount Sinai, w wywiadzie dla „European Hospital” zauważył, że wpływ zastosowania zachowanie dystansu społecznego i noszenia maseczek ochronnych nigdy wcześniej nie był rzetelnie przebadany, więc nie wiadomo dokładnie, w jakim stopniu wdrożenie środków ochrony osobistej i zasad reżimu sanitarnego wpłynęło na przenoszenie wirusów grypy podczas trwającej pandemii COVID-19, ale wydaje się to być przyczyną znacznie niższych wskaźników zachorowań na grypę w ubiegłym roku. Ekspert zaznacza, że jeśli zachowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego rzeczywiście doprowadziło do drastycznego spadku zachorowań na grypę od zeszłej zimy, to z powodu zniesienia ograniczeń, powinniśmy być przygotowani na wzrost zakażeń.

Lekarze są zadania, że grypa może sprawić, że pacjenci będą bardziej podatni na ciężki przebieg COVID-19, a zakażenie obydwoma wirusami naraz „może być katastrofalne” w skutkach.

Naturalna odporność, którą ludzie rozwijają na choroby pochodzi m.in. z rozprzestrzeniania się ich w populacji. Im mniej odnotowanych przypadków zakażeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo przebycia infekcji, w wyniku której nabywa się ochronne przeciwciała. W połączeniu z istniejącym zagrożeniem zakażenia wariantem Delta, może to prowadzić do niebezpiecznej kombinacji chorób zakaźnych.

Polecane dla Ciebie

Status szczepień przeciwko grypie w krajach UE

Europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides poinformowała w komunikacie prasowym, że istnieją znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi UE w kwestii liczby osób zaszczepionych przeciwko grypie. Niskie wskaźniki szczepień w niektórych krajach mogą powodować ciągłe przeciążenie systemów opieki zdrowotnej i wzrost ogólnych wskaźników śmiertelności.

Około 40 tysięcy osób w Unii Europejskiej traci życie każdego roku z powodu grypy i jej powikłań, dlatego Stella Kyriakides wezwała władze do zwiększenia liczby szczepień przeciwko grypie i nadrobienie zaległości w szczepieniach przeciwko COVID-19 w celu zapewnienia ochrony osobom najbardziej zagrożonymi możliwością zakażenia.

Co można zrobić, aby zapobiec „twindemii”?

Eksperci podkreślają znaczenie utrzymania znanych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów grypy i SARS-CoV-2, takich jak dystans społeczny, noszenie masek i regularne mycie rąk. Chociaż oba mogą powodować choroby układu oddechowego, są to różne patogeny.

Szczepienia pozostają najskuteczniejszą formą profilaktyki, zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy. W obu przypadkach mogą zapobiec ciężkiej postaci zakażenia i powikłaniom spowodowanym naturalnymi infekcjami.

Warto pamiętać, że szczepienia te nie wykluczają się wzajemnie. Osoby, które chcą zapewnić sobie dobrą ochronę w tym sezonie jesienno-zimowym, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw grypie oraz śledzić wytyczne dotyczące możliwości skorzystania ze szczepienia przypominającego przeciw zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 lub pierwotnego, jeżeli dotychczas nie zdecydowały się na taki krok.

  1. J. Hoffman, Fearing a „twindemic”, health experts push urgently for flu shots, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/2020/08/16/health/coronavirus-flu-vaccine-twindemic.html, [dostęp:] 20.10.2021.
  2. K. Miller, Experts warn of a possible „twindemic” – here's what that means, „health.com” [online], https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/twindemic, [dostęp:] 20.10.2021.
  3. Will there be a twindemic?, „healthcare-in-europe.com” [online], https://healthcare-in-europe.com/en/news/will-there-be-a-twindemic.html, [dostęp:] 20.10.2021.
  4. Statement by commisioner Kyriakides on EU Flu Awarness Week, „ec.europa.eu” [online], https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_21_5243, [dostęp:] 20.10.2021.
  5. GlobalData Healthcare, From pandemic to twindemic: What will the 2021–2022 flu season bring?, „clinicaltrialsarena” [online], https://www.clinicaltrialsarena.com/comment/pandemic-to-twindemic-2021-2022-flu-season/, [dostęp:] 20.10.2021.
  6. M. S. Roberts, M. K. Zimmerman, Flu season paired with COVID-19 presents the threat of a „twindemic” making the need for vaccination all the more urgent, „theconversation.com” [online], https://theconversation.com/flu-season-paired-with-covid-19-presents-the-threat-of-a-twindemic-making-the-need-for-vaccination-all-the-more-urgent-169011, [dostęp:] 20.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Atak woreczka żółciowego – objawy. Jak odróżnić ból pęcherzyka żółciowego od innych dolegliwości?

    Przeszywający, nagły ból brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, wymioty, dreszcze czy gorączka, może oznaczać atak woreczka żółciowego. Dowiedz się, jak rozpoznać ból pęcherzyka żółciowego. Sprawdź też, kiedy z tego typu dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają 100% skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu, wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij