Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?
Justyna Piekara

Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

Twindemia – co to jest?

Termin „twindemia” (ang. twindemic) łączy słowa „podwójny” i „pandemia”. Został spopularyzowany za sprawą artykuł Jana Hoffmana, który ukazał się w „New York Times” w sierpniu 2020 roku i oznacza epidemię grypy i pandemię COVID-19 przebiegające w tym samym czasie. Autor opisał w nim obawy społeczności medycznej. 

Przeczytaj więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia grypy.

Dotychczas nie doszło jeszcze do tego typu podwójnych i jednoczesnych epidemii, dlatego nie ma historycznych przykładów, do których można by się odnieść. W związku z tym metody epidemiologiczne i statystyczne, którymi dysponujemy, nie są dobrze dostosowane do prognozowania tego, co może się wydarzyć w tym sezonie.

Sezon grypowy może nie być równie łagodny jak rok temu

Na przełomie 2020 i 2021 roku Stany Zjednoczone i wiele krajów w Europie odnotowało najniższy poziom zachorowań na grypę od wielu lat. Istnieje jednak zagrożenie, że wraz z rozluźnieniem ograniczeń związanych z pandemią będziemy musieli zmierzyć się ze wzrostem liczby przypadków zarówno COVID-19, jak i grypy. Eksperci z Centers for Disease Control and Preventions Advisory Committee on Immunisation Practices ostrzegają, że według prognoz na całej półkuli północnej szykuje wyjątkowo ciężki sezon grypowy.

Peter Palese, profesor mikrobiologii z ICANN School of Medicine na Mount Sinai, w wywiadzie dla „European Hospital” zauważył, że wpływ zastosowania zachowanie dystansu społecznego i noszenia maseczek ochronnych nigdy wcześniej nie był rzetelnie przebadany, więc nie wiadomo dokładnie, w jakim stopniu wdrożenie środków ochrony osobistej i zasad reżimu sanitarnego wpłynęło na przenoszenie wirusów grypy podczas trwającej pandemii COVID-19, ale wydaje się to być przyczyną znacznie niższych wskaźników zachorowań na grypę w ubiegłym roku. Ekspert zaznacza, że jeśli zachowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego rzeczywiście doprowadziło do drastycznego spadku zachorowań na grypę od zeszłej zimy, to z powodu zniesienia ograniczeń, powinniśmy być przygotowani na wzrost zakażeń.

Lekarze są zadania, że grypa może sprawić, że pacjenci będą bardziej podatni na ciężki przebieg COVID-19, a zakażenie obydwoma wirusami naraz „może być katastrofalne” w skutkach.

Naturalna odporność, którą ludzie rozwijają na choroby pochodzi m.in. z rozprzestrzeniania się ich w populacji. Im mniej odnotowanych przypadków zakażeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo przebycia infekcji, w wyniku której nabywa się ochronne przeciwciała. W połączeniu z istniejącym zagrożeniem zakażenia wariantem Delta, może to prowadzić do niebezpiecznej kombinacji chorób zakaźnych.

Powiązane produkty

Status szczepień przeciwko grypie w krajach UE

Europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides poinformowała w komunikacie prasowym, że istnieją znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi UE w kwestii liczby osób zaszczepionych przeciwko grypie. Niskie wskaźniki szczepień w niektórych krajach mogą powodować ciągłe przeciążenie systemów opieki zdrowotnej i wzrost ogólnych wskaźników śmiertelności.

Około 40 tysięcy osób w Unii Europejskiej traci życie każdego roku z powodu grypy i jej powikłań, dlatego Stella Kyriakides wezwała władze do zwiększenia liczby szczepień przeciwko grypie i nadrobienie zaległości w szczepieniach przeciwko COVID-19 w celu zapewnienia ochrony osobom najbardziej zagrożonymi możliwością zakażenia.

Co można zrobić, aby zapobiec „twindemii”?

Eksperci podkreślają znaczenie utrzymania znanych metod zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów grypy i SARS-CoV-2, takich jak dystans społeczny, noszenie masek i regularne mycie rąk. Chociaż oba mogą powodować choroby układu oddechowego, są to różne patogeny.

Szczepienia pozostają najskuteczniejszą formą profilaktyki, zarówno w przypadku COVID-19, jak i grypy. W obu przypadkach mogą zapobiec ciężkiej postaci zakażenia i powikłaniom spowodowanym naturalnymi infekcjami.

Warto pamiętać, że szczepienia te nie wykluczają się wzajemnie. Osoby, które chcą zapewnić sobie dobrą ochronę w tym sezonie jesienno-zimowym, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się przeciw grypie oraz śledzić wytyczne dotyczące możliwości skorzystania ze szczepienia przypominającego przeciw zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 lub pierwotnego, jeżeli dotychczas nie zdecydowały się na taki krok.

  1. J. Hoffman, Fearing a „twindemic”, health experts push urgently for flu shots, „nytimes.com” [online], https://www.nytimes.com/2020/08/16/health/coronavirus-flu-vaccine-twindemic.html, [dostęp:] 20.10.2021.
  2. K. Miller, Experts warn of a possible „twindemic” – here's what that means, „health.com” [online], https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/twindemic, [dostęp:] 20.10.2021.
  3. Will there be a twindemic?, „healthcare-in-europe.com” [online], https://healthcare-in-europe.com/en/news/will-there-be-a-twindemic.html, [dostęp:] 20.10.2021.
  4. Statement by commisioner Kyriakides on EU Flu Awarness Week, „ec.europa.eu” [online], https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_21_5243, [dostęp:] 20.10.2021.
  5. GlobalData Healthcare, From pandemic to twindemic: What will the 2021–2022 flu season bring?, „clinicaltrialsarena” [online], https://www.clinicaltrialsarena.com/comment/pandemic-to-twindemic-2021-2022-flu-season/, [dostęp:] 20.10.2021.
  6. M. S. Roberts, M. K. Zimmerman, Flu season paired with COVID-19 presents the threat of a „twindemic” making the need for vaccination all the more urgent, „theconversation.com” [online], https://theconversation.com/flu-season-paired-with-covid-19-presents-the-threat-of-a-twindemic-making-the-need-for-vaccination-all-the-more-urgent-169011, [dostęp:] 20.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij