
Filozofia HELP
Podstawą do wprowadzenia zdrowych zmian w stylu naszego codziennego życia może być filozofia HELP. Jak to rozumieć? Każda litera słowa HELP odpowiada ważnej części tej filozofii: zdrowie (health) jest dostępne dla każdego (everyone), w każdym okresie życia (lifetime) i ma charakter personalny (personal). Osobista filozofia zdrowia prowadzi do zachowań promujących zdrowy styl życia.
H w słowie HELP oznacza zdrowie, a jedna z potwierdzonych teorii mówi, że ludzie, którzy są świadomi korzyści płynących ze zdrowego stylu życia, z dużym prawdopodobieństwem mają zdrowe przyzwyczajenia i zachowania. Teoria sugeruje również, że osoby, które zamierzają wprowadzić w życie swoje przekonania, częściej przyjmują postawy prowadzące do zdrowia, dobrego samopoczucia i lepszej kondycji fizycznej.
Litera E w słowie HELP oznacza „dla wszystkich”. Przyjmując, że fakt iż każdy z nas może zmienić swoje zachowania lub tryb życia, oznacza, że „ja również mogę”. Zdrowy styl życia może więc być śmiało praktykowany przez każdego z nas. Pamiętajmy też o tym, że prozdrowotne zachowania są najbardziej skuteczne, kiedy są praktykowane przez dłuższy czas, co znajduje odbicie w znaczeniu litery L w słowie HELP („okres życia”).
Zdrowy styl życia powinien opierać się na indywidualnych potrzebach, a litera P w słowie HELP oznacza „personalny”, czyli prywatny. Nie ma dwóch takich samych osób, tak jak nie ma tabletki leczącej wszystkie choroby, ani też nie istnieje jedna uniwersalna recepta na styl życia dobry dla zdrowia, samopoczucia i kondycji. Każdy powinien określić swoje potrzeby i na ich podstawie wprowadzić zmiany w swoim życiu.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna to powszechnie stosowany, ogólny termin do opisywania wszystkich form ruchu, aktywizujących duże partie mięśniowe naszego organizmu. Obejmuje treningi sportowe, zajęcia rekreacyjne (tzw. sport dla wszystkich) i zajęcia codzienne. Ogólnie rzecz nazywając, są to ćwiczenia służące osiągnięciu lepszej sprawności fizycznej.
Podobnie jak przy leczeniu chorób mamy prawidłowe dawki leków, tak też mamy właściwą ilość ćwiczeń fizycznych do osiągnięcia korzyści zdrowotnych i rozwoju, bądź poprawy kondycji fizycznej. Podstawą określenia odpowiedniej ilości czy dawki ćwiczeń jest kilka ważnych zasad. W tym artykule przedstawię Państwu formułę wprowadzenia w życie reguł aktywności fizycznej. Formuła ta, jak też koncepcje minimalnego poziomu treningu i optymalnego zakresu ćwiczeń, omówiona zostanie dla ułatwienia określania, jaka ilość ćwiczeń będzie wystarczająca.
Nowe dowody wskazują, że ilość aktywności fizycznej niezbędnej do rozwijania sprawności metabolicznej (oznaczającej dobry stan fizjologiczny układów i narządów organizmu związanych ze zmniejszonym ryzykiem chorób przewlekłych) oraz płynących z tego korzyści zdrowotnych jest inna niż ta, potrzebna do osiągnięcia dobrej kondycji związanej ze zdrowiem. Badania pokazują również, że ilość ćwiczeń fizycznych koniecznych do utrzymania dobrej kondycji różni się od tej niezbędnej do jej rozwijania.
Korzyści czerpane ze zdrowia, dobrego samopoczucia i kondycji rosną wraz ze zwiększaniem naszej aktywności fizycznej. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że przy stałym zwiększaniu aktywności w równych przedziałach czasowych każda jej dodatkowa ilość będzie przynosić mniejsze korzyści, a w pewnym momencie osiągnie swój szczytowy poziom i przy dalszym zwiększaniu intensywności ćwiczeń może w rzeczywistości się zmniejszyć.