Pacjenci z NOP po szczepieniu przeciwko COVID-19 otrzymają świadczenia kompensacyjne
Justyna Piekara

Pacjenci z NOP po szczepieniu przeciwko COVID-19 otrzymają świadczenia kompensacyjne

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy powołujący Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Jego dysponentem będzie Rzecznik Praw Pacjenta. Założenia projektu mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Osoby, u których wystąpią działania niepożądane po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 będą mogły otrzymać świadczenia pieniężne. Jak przedstawia się ścieżka odszkodowawcza?

Czym jest NOP po szczepieniu przeciwko COVID-19? 

NOP-y, czyli niepożądane odczyny poszczepienne, to gwałtowne reakcje organizmu, które mogą wystąpić w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Do najczęstszych objawów, które wówczas występują należą:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze,
  • krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia,
  • kaszel
  • biegunka
  • wysypka.

W Polsce NOP odnotowywany jest średnio raz na 10 tysięcy przypadków. Najczęściej są to łagodne objawy, jednak niekiedy NOP-y mogą przybierać ciężką postać. Istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy pacjenci mogą doświadczyć silnej reakcji anafilaktycznej. W związku z tym każda osoba po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień, aby w przypadku wystąpienia nieprawidłowości niezwłocznie mogła uzyskać profesjonalną pomoc. Według statystyk takie zdarzenia występują raz na miliard przypadków.

Komu przysługują świadczenia kompensacyjne?

Świadczenia z Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych będzie mogła otrzymać osoba, u której pojawią się działania niepożądane, opisane w Charakterystyce Produktu Leczniczego zaaplikowanego preparatu.

Może ubiegać się o nie pacjent, u którego po wykonaniu szczepienia przeciwko zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 wystąpił wstrząs anafilaktyczny, powodujący konieczność monitorowania jego stanu przez personel medyczny na izbie przyjęć albo oddziale ratunkowym lub będzie hospitalizowany przez okres nie krótszy niż 14 dni. 

Świadczenia kompensacyjne będą uzyskiwane na drodze decyzji administracyjnej wydanej przez Rzecznika Praw Pacjenta w terminie maksymalnie do 60 dni. Złożenie wniosku o będzie odpłatne – 200 zł. Kwota ta będzie zwracana po pozytywnym rozpatrzeniu podania i przyznaniu odszkodowania.

Polecane dla Ciebie

Jaka będzie wysokość świadczenia kompensacyjnego?

Ministerstwo Zdrowia informuje, że świadczenie będzie miało zryczałtowany charakter, a jego kwota będzie zależna od długości okresu hospitalizacji. Jeżeli będzie trwała ona krócej niż 14 dni – będzie to kwota 10 tys. zł, a w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni – od 10 tys. zł do 20 tys. zł. Świadczenie może obejmować także koszty rehabilitacji i dalszego leczenia do wysokości 10 tys. zł, jeżeli będzie ono wymagane po opuszczeniu placówki medycznej. Limit świadczenia kompensacyjnego wyniesie 100 tys. zł.

Źródłem finansowania Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych będą przede wszystkim wpłaty od firm farmaceutycznych, które zawarły z państwem umowę na dostawę preparatów niezbędnych do realizacji Programu Szczepień Ochronnych.

Inne założenia projektu

Projekt zakłada też wprowadzenie dodatkowych świadczeń, takich jak bezpłatne zaopatrzenie w wyroby medyczne dla kobiet w ciąży oraz leki i wyroby medyczne dla kobiet w okresie połogu. Taka forma pomocy ma być dostępna od 1 stycznia 2022 r. Przewiduje też rezygnację z papierowych i przejście na elektroniczną postać zleceń na wyroby medyczne i ich naprawę oraz wprowadza nowe terminy realizacji tych funkcjonalności. 

Ponadto szczepienia przeciw COVID-19 będą mogli wykonywać studenci kształcący się na 5. oraz 6. roku studiów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym oraz studenci 3. roku studiów pielęgniarskich w trakcie nauki i przez okres 6 miesięcy po ich zakończeniu.

  1. NOP – niepożądany odczyn poszczepienny. Czym jest i jak często występuje?, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne, [dostęp:] 27.08.2021.
  2. Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych przyjęty przez Radę Ministrów, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/zdrowie/fundusz-kompensacyjny-szczepien-ochronnych-przyjety-przez-rade-ministrow, [dostęp:] 27.08.2021.
  3. B. Pieniażek-Osińska, Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych przyjęty przez rząd, „politykazdrowotna.com” [online], https://www.politykazdrowotna.com/75041,fundusz-kompensacyjny-szczepien-ochronnych-przyjety-przez-rzad, [dostęp:] 27.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij