Artrodeza – wskazania, przebieg, powikłania po zabiegu usztywnienia stawu
Mateusz Burak

Artrodeza – wskazania, przebieg, powikłania po zabiegu usztywnienia stawu

Artrodeza (usztywnienie stawu) to metoda chirurgicznego leczenia zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kończyn dolnych i górnych. Polega na usunięciu resztek chrząstki stawowej i zespoleniu kości. Dla pacjenta oznacza utratę ruchomości w stawie, jednak w określonych sytuacjach, gdy inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, jest to jedyna metoda, aby pozbyć się przewlekłego bólu. Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu artrodezy?

Czym jest artrodeza?

Artrodeza jest rodzajem interwencji chirurgicznej, inna jej nazwa to fuzja stawów. Celem zabiegu jest przede wszystkim trwałe utrzymanie stawu w określonej pozycji, ustawieniu oraz umożliwienie jego wzrostu także w kierunku poprzecznym. Mimo, że oznacza to w rezultacie utratę ruchomości, to paradoksalnie może stanowić najlepsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku przewlekłych dolegliwości bólowych o olbrzymim nasileniu, jakie towarzyszą chorobom o podłożu reumatycznym czy deformacjom stóp. 

Zwykle artrodeza to ostateczność. Oznacza to, że zostaje rozważana w momencie, kiedy wykazany zostaje brak skuteczności dotychczasowych sposobów postępowania w postaci leczenia farmakologicznego, fizjoterapii czy zaopatrzenia ortopedycznego. 

Artrodeza – wskazania

Wśród najczęściej wymienianych wskazań do artrodezy wymienia się przede wszystkim:

  • wady architektury stopy o słabej podatności na korekcję metodami zachowawczymi,
  • deformacje oraz zniekształcenia towarzyszące chorobom zwyrodnieniowym,
  • stany pourazowe,
  • artropatię Charcota w przebiegu hiperglikemii,
  • zniekształcenie w postaci stopy końsko-szpotawej u osób dorosłych,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów rąk,
  • nieudaną alloplastykę stawu kolanowego,
  • postseptyczne zapalenie stawów z ostrą infekcją.

Wskazania do artrodezy w niektórych przypadkach są ograniczone. Dzieje się tak ze względu na dostępność osteotomii, endoprotezoplastyki czy innych alternatywnych metod. Do najważniejszych przeciwwskazań zalicza się: dużą utratę masy kostnej, amputację po stronie przeciwnej oraz obustronną chorobę bioder, kolan, stawów skokowych, zaburzenia krzepnięcia krwi, otyłość oraz grupę przeciwwskazań określanych jako anestezjologiczne. 

Powiązane produkty

Artrodeza – jak przebiega zabieg?

Na przykładzie artrodezy stawu skokowego można opisać zabieg następująco. Po pierwsze zadaniem operatora jest wytworzenie loży kostnej za pomocą przyrządu o nazwie łyżeczka kostna. Bardzo często także w strukturze samej kości wykonuje się niewielkie otwory, których celem jest lepsze gojenie. Następnie istotne jest, aby staw poddawany zabiegowi został w sposób optymalny ustawiony we właściwej pozycji. Ostatnim etapem jest usztywnienie. Dokonuje się go, wykorzystując tytanowe śruby. Po umieszczeniu w kościach goleni odpowiednio – bocznie, środkowo i od tyłu, zapewnia się pożądany nacisk. Dzięki takiej procedurze zyskuje się pożądane, trwałe unieruchomienie stawu. 

Artrodeza może dotyczyć także nadgarstka, palucha, palca ręki, stawu Lisfranca, kręgosłupa. Często można napotkać zalecenie lekarskie w postaci artrodezy skokowo-piętowej. 

Artrodeza – rehabilitacja po zabiegu

Usztywnienie stawu w przebiegu opisywanego zabiegu wymaga odpowiednich działań bezpośrednio po nim. Mowa tutaj o odpowiednio dopasowanej, systematycznej rehabilitacji. Istotne jest, czy zabieg był wykonywany artroskopowo, czy też metodą otwartą. Istnieje bowiem prosta zależność: im bardziej inwazyjna procedura, tym dłuższe gojenie i okres powrotu do pełnej sprawności. 

Po artrodezie ważna jest praca zarówno na tkankach miękkich, jak i w obrębie struktur kostnych. Dlatego zaleca się terapię manualną, mobilizacje okolicznych stawów, tkanek. Istotna w procesie przywracania sprawności jest także praca z blizną, jej mobilizacja, dbanie o właściwe gojenie, elastyczność. Pozwala to unikną restrykcji mięśniowo-powięziowych i szybciej przywrócić pełną mobilność pacjenta. Stosuje się też zabiegi wspomagające gojenie i regenerację, jak chociażby laseroterapia czy ekspozycja na pole magnetyczne. Ten ostatni zabieg dodatkowo sprzyja pojawianiu się pożądanego zrostu kostnego. W przypadku obrzęków i wspomnianych blizn sprawdzi się także stosowanie kinesiotapingu. Ćwiczenia izometryczne poszczególnych partii mięśni, jak pośladki, brzuch, trening stabilizacyjny oraz reedukacja czynności kończyn poddanych zabiegowi także są wskazane po artrodezie.

Dowiedz się więcej, na czym polegają ćwiczenia izometryczne

Artrodeza – powikłania

Jak każdy zabieg i ingerencja w ciało człowieka, artrodeza może przynieść niepożądane skutki oraz groźne powikłania. Wśród najczęściej wymienianych implikacji zabiegowych znajduje się znaczna progresję deformacji, co może wynikać z wielu czynników jak przebieg samej operacji. Poza tym wiele mówi się o utrudnionym procesie gojenia tkanek miękkich, słabym zroście kostnym lub nawet jego braku. Bardzo często taka sytuacja ma miejsce u palaczy tytoniu. Dlatego lekarz już na wstępie informuje, że palenie powinno zostać rzucone jeszcze na długo przed podejście do procedury chirurgicznej. Zrost kostny może także wystąpić w miejscu niepożądanym. 

Oczywistym jest utrata ruchomości ze względu na zastosowane usztywnienie. Taki mechanizm niejako zmusza sąsiednie stawy do intensywniejszej pracy. To z kolei w perspektywie czasu może doprowadzić do nadmiernej i przedwczesnej eksploatacji wymienionych elementów narządu ruchu. 

Artrodeza – okres powrotu do optymalnej sprawności 

Po zabiegu artrodezy rekonwalescencja może trwać od kilkunastu tygodni do nawet kilku miesięcy. Trwałe zespolenie dwóch sąsiadujących kości sprawia, że utracona zostaje ruchomość, jednakże ból ulega złagodzeniu. Niejednokrotnie do optymalizacji procesu gojenia wymagane są dodatkowe zabiegi oraz procedury chirurgiczne. Przykładem może być kilkukrotny przeszczep kości. 

Ze względu na trwałe, nieodwracalne zniesienie ruchomości w stawie przed zastosowaniem artrodezy należy się dokładnie zastanowić. Lekarz powinien rozważyć możliwość wszystkich mniej inwazyjnych procedur oraz środków. Dopiero w ostateczności, przy braku skuteczności zachowawczych form leczenia oraz wyczerpaniu alternatyw, należy rozważać artrodezę. 

  1. Abd-Ella M. M., Galhoum A., Abdelrahman A. F., Walther M., Management of nonunited talar fractures with avascular necrosis by resection of necrotic bone, bone grafting, and fusion with an intramedullary nail, „Foot Ankle Int.” 2017, nr 38, s. 879–884.
  2. Fourman M. S., Borst E. W., Bogner E. i in., Recombinant human BMP-2 increases the incidence and rate of healing in complex ankle arthrodesis, „Clin Orthop Relat Res.” 2014, nr 472, s. 732–739.
  3. Holm J. L., Laxson S. E., Schuberth J. M., Primary subtalar joint arthrodesis for comminuted fractures of the calcaneus, „J Foot Ankle Surg.” 2015, nr 54, s. 61–65.
  4. Rearick T., Charlton T. P., Thordarson D., Effectiveness and complications associated with recombinant human bone morphogenetic protein-2 augmentation of foot and ankle fusions and fracture nonunions, „Foot Ankle Int.” 2014, nr 35, s. 783–788.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl