Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?
Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek.
Dziecko wymiotuje po podaniu leku – dlaczego tak się dzieje?
Wymioty po przyjęciu leku są bardzo częstą sytuacją, zwłaszcza u dzieci poniżej 4. roku życia. Najczęściej są one spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego, nieprzyjemnym smakiem leku lub są objawem choroby przebiegającej z wymiotami.
Dziecko zwymiotowało lek – co zrobić? Czy należy powtórzyć dawkę leku?
W przypadku zwymiotowania leku przez dziecko postępowanie jest zależne od czasu, jaki upłynął od podania lekarstwa. Jednakże należy pamiętać, że u niemowląt i małych dzieci parametry farmakokinetyczne, czyli czas zadziałania leku, odczynu soku żołądkowego oraz perystaltyka przewodu pokarmowego, mogą się różnić, dlatego też wchłanianie leków z przewodu pokarmowego oraz czas potrzebny do ich zadziałania w tej populacji może być zmienny oraz zależny od ich formy, jaką przyjęło dziecko. Należy pamiętać, że leki w postaci syropów lub zawiesin wchłaniają się szybciej niż te w formie tabletek czy kapsułek.
Leki zawarte w syropach wchłaniają się w około 10 minut od podania, dlatego jeśli w tym okresie wystąpią wymioty, dawkę leku należy powtórzyć.
W przypadku leków w postaci zawiesiny ważną rolę odgrywa miejsce, w którym dochodzi do wchłaniania leku (żołądek, jelita). Według aktualnie dostępnych danych medycznych większość zawiesin wchłania się z przewodu pokarmowego w czasie do 15 minut. Jeśli dziecko zwymiotuje lek w postaci zawiesiny w ciągu 15 minut od podania, należy powtórzyć dawkę. W postaci zawiesin zazwyczaj występują antybiotyki. Należy pamiętać, że antybiotyki powinny być podawane w równych odstępach czasu, gdyż pozwala to na ich optymalne działanie.
Czas rozpuszczania i wchłaniania leków z tabletek zależy między innymi od objętości i rodzaju płynów, jakimi się je popija. Leki w formie tabletek zazwyczaj wchłaniają się w ciągu godziny od podania. Należy pamiętać, że tabletek nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, gdyż może dojść do zadławienia.
Dowiedz się więcej, czym nie można popijać leków.
Warto pamiętać, że w przypadku podejmowania decyzji o powtórnym podaniu leku po wymiotach, należy kierować się korzyściami regularnego podawania leków oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi w przypadku skumulowania się większej dawki leku. Jeśli rodzic ma wątpliwości co do podaży ponownej dawki leku po zwymiotowaniu przez dziecko, powinien skontaktować się z lekarzem.
Wymioty u dziecka po podaniu leku – kiedy powinny niepokoić rodzica?
Jeśli wymioty pojawiają się po każdej próbie podania leku dziecku, należy wykluczyć ewentualne uczulenie na któryś ze składników danego leku. Do niepokojących objawów występujących po podaniu leku należą nasilone zmiany skórne, bóle brzucha, biegunka.
Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leków?
Wymioty u dziecka po podaniu leku zazwyczaj są wynikiem nietolerancji jego smaku, zwłaszcza jeśli preparat jest kwaśny lub gorzki. Do pomocnych sposobów zmniejszających ryzyko wymiotów po spożyciu leku przez dziecko należy np. jego ochłodzenie przed podaniem, oczywiście jeśli ulotka dołączona do leku nie informuje o ewentualnej zmianie trwałości leku po schłodzeniu. Dodatkowo po podaniu lekarstwa można dać dziecku coś słodkiego.
Leki w formie syropów i zawiesin należy podawać małymi porcjami na ścianę policzka, a nie wprost do gardła, gdyż grozi to zakrztuszeniem. W przypadku braku tolerancji danego leku warto rozważyć jego zmianę na inny preparat, oczywiście konsultując zmianę z lekarzem lub farmaceutą.