Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?
Katarzyna Gmachowska

Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

Dziecko wymiotuje po podaniu leku – dlaczego tak się dzieje? 

Wymioty po przyjęciu leku są bardzo częstą sytuacją, zwłaszcza u dzieci poniżej 4. roku życia. Najczęściej są one spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego, nieprzyjemnym smakiem leku lub są objawem choroby przebiegającej z wymiotami.  

Dziecko zwymiotowało lek – co zrobić? Czy należy powtórzyć dawkę leku?  

W przypadku zwymiotowania leku przez dziecko postępowanie jest zależne od czasu, jaki upłynął od podania lekarstwa. Jednakże należy pamiętać, że u niemowląt i małych dzieci parametry farmakokinetyczne, czyli czas zadziałania leku, odczynu soku żołądkowego oraz perystaltyka przewodu pokarmowego, mogą się różnić, dlatego też wchłanianie leków z przewodu pokarmowego oraz czas potrzebny do ich zadziałania w tej populacji może być zmienny oraz zależny od ich formy, jaką przyjęło dziecko. Należy pamiętać, że leki w postaci syropów lub zawiesin wchłaniają się szybciej niż te w formie tabletek czy kapsułek.  

Leki zawarte w syropach wchłaniają się w około 10 minut od podania, dlatego jeśli w tym okresie wystąpią wymioty, dawkę leku należy powtórzyć. 

W przypadku leków w postaci zawiesiny ważną rolę odgrywa miejsce, w którym dochodzi do wchłaniania leku (żołądek, jelita). Według aktualnie dostępnych danych medycznych większość zawiesin wchłania się z przewodu pokarmowego w czasie do 15 minut. Jeśli dziecko zwymiotuje lek w postaci zawiesiny w ciągu 15 minut od podania, należy powtórzyć dawkę. W postaci zawiesin zazwyczaj występują antybiotyki. Należy pamiętać, że antybiotyki powinny być podawane w równych odstępach czasu, gdyż pozwala to na ich optymalne działanie.  

Czas rozpuszczania i wchłaniania leków z tabletek zależy między innymi od objętości i rodzaju płynów, jakimi się je popija. Leki w formie tabletek zazwyczaj wchłaniają się w ciągu godziny od podania. Należy pamiętać, że tabletek nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, gdyż może dojść do zadławienia.  

Dowiedz się więcej, czym nie można popijać leków.

Jeśli wymioty u dziecka są objawem choroby, np. nieżytu żołądkowo-jelitowego, należy rozważyć inną drogę podawania leków.  

Warto pamiętać, że w przypadku podejmowania decyzji o powtórnym podaniu leku po wymiotach, należy kierować się korzyściami regularnego podawania leków oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi w przypadku skumulowania się większej dawki leku. Jeśli rodzic ma wątpliwości co do podaży ponownej dawki leku po zwymiotowaniu przez dziecko, powinien skontaktować się z lekarzem.  

Powiązane produkty

Wymioty u dziecka po podaniu leku – kiedy powinny niepokoić rodzica? 

Jeśli wymioty pojawiają się po każdej próbie podania leku dziecku, należy wykluczyć ewentualne uczulenie na któryś ze składników danego leku. Do niepokojących objawów występujących po podaniu leku należą nasilone zmiany skórne, bóle brzucha, biegunka.

Do objawów wymagających pilnego kontaktu z lekarzem (wezwania pogotowia ratunkowego) należą duszność, omdlenie, obrzęk twarzy, warg i języka, metaliczny posmak w ustach, spadek ciśnienia, biegunka, gdyż mogą świadczyć o rozwoju reakcji anafilaktycznej, która wymaga szybkiego podania leków i dalszej hospitalizacji. 

Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leków?  

Wymioty u dziecka po podaniu leku zazwyczaj są wynikiem nietolerancji jego smaku, zwłaszcza jeśli preparat jest kwaśny lub gorzki. Do pomocnych sposobów zmniejszających ryzyko wymiotów po spożyciu leku przez dziecko należy np. jego ochłodzenie przed podaniem, oczywiście jeśli ulotka dołączona do leku nie informuje o ewentualnej zmianie trwałości leku po schłodzeniu. Dodatkowo po podaniu lekarstwa można dać dziecku coś słodkiego.

Nie zaleca się łączenia leku z sokiem czy innymi produktami, gdyż w przypadku spożycia tylko części produktu nie będziemy wiedzieć, jaką dawkę leku otrzymało dziecko.

Leki w formie syropów i zawiesin należy podawać małymi porcjami na ścianę policzka, a nie wprost do gardła, gdyż grozi to zakrztuszeniem. W przypadku braku tolerancji danego leku warto rozważyć jego zmianę na inny preparat, oczywiście konsultując zmianę z lekarzem lub farmaceutą.

Warto pamiętać także, że syropy i zawiesiny mają różne stężenia, dlatego lepiej wybierać te o większym stężeniu leku, gdyż zalecana dawka do spożycia będzie wówczas zdecydowanie mniejsza.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

    Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij