Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?
Katarzyna Gmachowska

Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

Dziecko wymiotuje po podaniu leku – dlaczego tak się dzieje? 

Wymioty po przyjęciu leku są bardzo częstą sytuacją, zwłaszcza u dzieci poniżej 4. roku życia. Najczęściej są one spowodowane niedojrzałością przewodu pokarmowego, nieprzyjemnym smakiem leku lub są objawem choroby przebiegającej z wymiotami.  

Dziecko zwymiotowało lek – co zrobić? Czy należy powtórzyć dawkę leku?  

W przypadku zwymiotowania leku przez dziecko postępowanie jest zależne od czasu, jaki upłynął od podania lekarstwa. Jednakże należy pamiętać, że u niemowląt i małych dzieci parametry farmakokinetyczne, czyli czas zadziałania leku, odczynu soku żołądkowego oraz perystaltyka przewodu pokarmowego, mogą się różnić, dlatego też wchłanianie leków z przewodu pokarmowego oraz czas potrzebny do ich zadziałania w tej populacji może być zmienny oraz zależny od ich formy, jaką przyjęło dziecko. Należy pamiętać, że leki w postaci syropów lub zawiesin wchłaniają się szybciej niż te w formie tabletek czy kapsułek.  

Leki zawarte w syropach wchłaniają się w około 10 minut od podania, dlatego jeśli w tym okresie wystąpią wymioty, dawkę leku należy powtórzyć. 

W przypadku leków w postaci zawiesiny ważną rolę odgrywa miejsce, w którym dochodzi do wchłaniania leku (żołądek, jelita). Według aktualnie dostępnych danych medycznych większość zawiesin wchłania się z przewodu pokarmowego w czasie do 15 minut. Jeśli dziecko zwymiotuje lek w postaci zawiesiny w ciągu 15 minut od podania, należy powtórzyć dawkę. W postaci zawiesin zazwyczaj występują antybiotyki. Należy pamiętać, że antybiotyki powinny być podawane w równych odstępach czasu, gdyż pozwala to na ich optymalne działanie.  

Czas rozpuszczania i wchłaniania leków z tabletek zależy między innymi od objętości i rodzaju płynów, jakimi się je popija. Leki w formie tabletek zazwyczaj wchłaniają się w ciągu godziny od podania. Należy pamiętać, że tabletek nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, gdyż może dojść do zadławienia.  

Dowiedz się więcej, czym nie można popijać leków.

Jeśli wymioty u dziecka są objawem choroby, np. nieżytu żołądkowo-jelitowego, należy rozważyć inną drogę podawania leków.  

Warto pamiętać, że w przypadku podejmowania decyzji o powtórnym podaniu leku po wymiotach, należy kierować się korzyściami regularnego podawania leków oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi w przypadku skumulowania się większej dawki leku. Jeśli rodzic ma wątpliwości co do podaży ponownej dawki leku po zwymiotowaniu przez dziecko, powinien skontaktować się z lekarzem.  

Powiązane produkty

Wymioty u dziecka po podaniu leku – kiedy powinny niepokoić rodzica? 

Jeśli wymioty pojawiają się po każdej próbie podania leku dziecku, należy wykluczyć ewentualne uczulenie na któryś ze składników danego leku. Do niepokojących objawów występujących po podaniu leku należą nasilone zmiany skórne, bóle brzucha, biegunka.

Do objawów wymagających pilnego kontaktu z lekarzem (wezwania pogotowia ratunkowego) należą duszność, omdlenie, obrzęk twarzy, warg i języka, metaliczny posmak w ustach, spadek ciśnienia, biegunka, gdyż mogą świadczyć o rozwoju reakcji anafilaktycznej, która wymaga szybkiego podania leków i dalszej hospitalizacji. 

Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leków?  

Wymioty u dziecka po podaniu leku zazwyczaj są wynikiem nietolerancji jego smaku, zwłaszcza jeśli preparat jest kwaśny lub gorzki. Do pomocnych sposobów zmniejszających ryzyko wymiotów po spożyciu leku przez dziecko należy np. jego ochłodzenie przed podaniem, oczywiście jeśli ulotka dołączona do leku nie informuje o ewentualnej zmianie trwałości leku po schłodzeniu. Dodatkowo po podaniu lekarstwa można dać dziecku coś słodkiego.

Nie zaleca się łączenia leku z sokiem czy innymi produktami, gdyż w przypadku spożycia tylko części produktu nie będziemy wiedzieć, jaką dawkę leku otrzymało dziecko.

Leki w formie syropów i zawiesin należy podawać małymi porcjami na ścianę policzka, a nie wprost do gardła, gdyż grozi to zakrztuszeniem. W przypadku braku tolerancji danego leku warto rozważyć jego zmianę na inny preparat, oczywiście konsultując zmianę z lekarzem lub farmaceutą.

Warto pamiętać także, że syropy i zawiesiny mają różne stężenia, dlatego lepiej wybierać te o większym stężeniu leku, gdyż zalecana dawka do spożycia będzie wówczas zdecydowanie mniejsza.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl