Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?
Katarzyna Makos

Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

Co to jest stulejka?

Stulejka jest to stan, w którym niemożliwe jest odsunięcie napletka tak, by odsłonić dystalny odcinek penisa, czyli żołądź. Może być to spowodowane zwężeniem pierścienia skóry napletka lub niepełnym odklejeniem się napletka od żołądzi. Wyróżnia się stulejkę całkowitą i częściową (napletek można odsunąć częściowo, uwidaczniając ujście cewki moczowej). U większości chłopców do 3.-4. roku życia ujście napletka jest fizjologicznie wąskie, poszerza się wraz ze wzrostem prącia, zwiększaniem się ilości włókien elastycznych w błonie kurczliwej napletka. 

U małych dzieci napletek jest nieodprowadzany także dlatego, że wewnętrzna strona napletka i żołądź są połączone wspólnym nabłonkiem. Ich fizjologiczne rozdzielenie się powodowane jest przez wzwody prącia (obecne już u noworodków), gromadzenie się mastki (białej wydzieliny złożonej ze złuszczonych komórek nabłonka i wydzieliny łojowej), zwiększającej się ruchomości prącia. 

Stulejka u dziecka – przyczyny

Przyczyną stulejki mogą być nawracające stany zapalne lub urazy powodujące pękanie skóry, prowadzące do bliznowacenia i dalszego zwężania się końcowej części napletka. Urazy mogą być powodowane nieprawidłowym, zbyt mocnym odciąganiem napletka, co prowadzi do mikrourazów. Do uszkodzeń może dochodzić także przy zabiegach urologicznych. 

Przy nieprawidłowo ustępującej „fizjologicznej stulejce” stan zapalny wywołują drażniące substancje chemiczne, takie jak zaciekający mocz czy mastka. Inne sytuacje związane z tworzeniem się stulejki to przewlekłe zapalenia prącia i napletka, zbyt krótkie wędzidełko napletka, włóknienie przedniej części napletka (np. liszaj twardzinowy).

Powiązane produkty

Stulejka u dziecka – jak rozpoznać?

Stulejkę rozpoznaje się, kiedy napletek nie jest odprowadzalny za rowek zażołędny. Jeśli napletek oddzielił się częściowo, ale jest zwężony, to mocz czasami gromadzi się między żołędzią a napletkiem, tworząc „balonik” – objaw ten może fizjologicznie występować u małych dzieci. Dziecko przy próbie zsunięcia napletka zgłasza często ból, pieczenie, dyskomfort.

W przypadku stulejki patologicznej w okolicy brzegów napletka może być widoczny obrzęk i zaczerwienie, a także blizny. Przy odciąganiu napletka można zaobserwować także białawy, włóknisty pierścień w jego dystalnej części. U małych chłopców niepokojące mogą być nawracające zapalenia układu moczowego.

Stulejka u dziecka – leczenie

Stulejka u dziecka – leczenie domowe

Określenie „stulejka fizjologiczna” to tak naprawdę fizjologicznie wąski napletek, który nie wymaga żadnej interwencji lekarza, jeśli nie są obecne objawy kliniczne. Wskazaniem do leczenia „stulejki fizjologicznej” są wady i zapalenia układu moczowego, zapalenia prącia, bolesne wzwody. Podstawowym leczeniem zachowawczym, które rodzice mogą zastosować w domu, jest fizjoterapia napletka. Polega ona na systematycznym (2 x dziennie przez 6-8 tygodni), delikatnym odciąganiu napletka do momentu pierwszego oporu, najlepiej, jeśli wykonuje to sam pacjent. Czynnościom tym nie może towarzyszyć ból u dziecka.

2 tygodnie przed przystąpieniem do fizjoterapii oraz w czasie jej trwania stosuje się sterydy w postaci maści – betametazon, mometazon, hydrokortyzon. Stosowane miejscowo nie oddziałują ogólnoustrojowo na organizm i są bezpieczne. Sterydy oprócz działania przeciwzapalnego mają wpływ na zwiększenie elastyczności skóry. Brak poprawy po takim leczeniu może stanowić wskazanie do pomocy chirurga lub urologa.

Stulejka u dziecka – zabieg

Pierwszym lekarzem, który ocenia i leczy stulejkę u dziecka jest najczęściej lekarz rodzinny bądź pediatra. Jednym z powodów do natychmiastowej interwencji chirurga jest załupek. Do jego powstania prowadzi zbyt silne odprowadzenie za żołądź wąskiego napletka – zwężony pierścień uniemożliwia zsunięcie napletka z powrotem i sytuacja ta grozi niedokrwieniem prącia.

Wskazania do plastyki napletka czy obrzezania stanowią: krótkie wędzidełko, stulejka patologiczna z bliznami i zrostami, całkowite zarośnięcie napletka bądź stulejka fizjologiczna, która prowadzi do nawracających stanów zapalnych prącia lub nawracających infekcji dróg moczowych z powodu upośledzonego oddawania moczu. 

Stulejka u dziecka – jak dbać o higienę intymną niemowlęcia?

Noworodek i niemowlę nie wymagają jakichkolwiek czynności higienicznych w zakresie napletka. Jednym wskazaniem w tym okresie jest np. zabrudzenie kałem. Starsi chłopcy podczas wieczornej kąpieli mogą delikatnie odciągnąć napletek w jego fizjologicznym zakresie i umyć wodą z mydłem – jest to najlepsza opcja, ponieważ dziecko samo wie najlepiej, w którym momencie odciąganie napletka jest bolesne i może grozić mikrourazami. Pod napletkiem może być widoczna gromadząca się mastka w postaci białawych, perłowych tworów – nie należy wtedy próbować oczyścić napletka na siłę – kiedy ulegnie naturalnemu odklejeniu, nadmiar mastki zostanie ewakuowany na zewnątrz. 

Badania wykazują, że napletek jest fizjologicznie wąski u 50% chłopców w 1. roku życia, u 10% w 4. roku życia, a w 5.-13. roku życia u 6% jest nieodprowadzalny, a u 14% częściowo odprowadzalny.

Jeśli nie występują żadne objawy kliniczne (nawracające zapalenia prącia, układu moczowego, zaburzenia oddawania moczu, ból), to jakakolwiek interwencja jest zbędna, ponieważ zbyt forsowne działanie może przyczynić się do powstania blizn i zwężeń napletka. 
  1. Raban M., Żak A., Litak J. i in., Phimosis – physiology vs pathology, “Journal of Education, Health and Sport” 2017, nr 7(7), s. 605-613.
  2. Malczyk Ż., Jarzumbek A., Kleszyk M. i in., Postępowanie ze stulejką u chłopców, „Pediatria Polska” 2014, nr 89, s. 361-365.
  3. Hayashi Y., Kojima Y., Mizuno K., Kohri K., Prepuce: phimosis, paraphimosis, and circumcision, penile anomalies in children, “The Scientific World JOURNAL” 2011, nr 11, s. 289–301.
  4. Kowalczyk K., Baka-Ostrowska M., Wady i choroby napletka u dzieci, „Pediatria po Dyplomie” 2020, nr 1, s. 25-31.
  5. Bagłaj M., Stulejka i wodniaki jąder – co może zrobić pediatra, a kiedy przyda się urolog, „Jesień Pediatryczna” 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl