"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne
Justyna Piekara

"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne

Naukowcy przebadali związek, który dobrze rokuje jako środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania przez mężczyzn. W modelach zwierzęcych triptonid okazał się bezpieczny i skuteczny, a jego działanie odwracalne. Wyniki najnowszych badań napawają optymizmem, a badacze mają nadzieję, że wkrótce uda się urzeczywistnić pomysł stworzenia “pigułki antykoncepcyjnej” przeznaczonej dla mężczyzn.

Prace nad propozycją antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Pomimo ogromnych wysiłków podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, dostęp do środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla mężczyzn jest bardzo ograniczony. Obecnie dostępne są dwie realne i skuteczne opcje antykoncepcji dla mężczyzn – prezerwatywy lub wazektomia.

Chociaż pomysł stworzenia antykoncepcyjnej pigułki dla mężczyzn istnieje tak długo, jak tabletki hormonalne dla kobiet, czyli co najmniej od 50 lat, to badania mające na celu opracowanie takiego środka nie zaowocowały sukcesem. Powstałe propozycje, które poddano wstępnym badaniom wiązały się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Christina Wang i Ronald Swerdloff, założyciele Instytutu Lundquist, którzy prowadzą badania kliniczne i pracują nad metodami kontroli urodzeń podkreślają, że im więcej sposobów antykoncepcji będzie dostępnych, tym lepiej. Eksperci chcieliby, aby w grupie produktów farmaceutycznych znajdowały się preparaty antykoncepcyjne uwzględniające różnorodne potrzeby planowania rodziny – skuteczne rozwiązania dla par o różnym pochodzeniu etnicznym, kulturowym i religijnym.

Triptonid – obiecujący kandydat na środek antykoncepcyjny

Triptonid to naturalny związek otrzymywany z chińskiego ziela Tripterygium Wilfordii Hook F. Można go również wytworzyć na drodze syntezy chemicznej. 

Zespół badaczy twierdzi, że dane sugerują, iż triptonid jest wysoce obiecujący. Wydaje się, że spełnia wszystkie kryteria realnego kandydata na środek antykoncepcyjny dla mężczyzn – wykazuje dobrą biodostępność, jest bezpieczny, skuteczny a jego działanie jest odwracalne. Nie stwierdzono żadnych krótko- ani długotrwałych efektów ubocznych podczas jego stosowania.

Powiązane produkty

Jak działa triptonid?

Triptonid jest badany pod kątem skuteczności antykoncepcji od 2000 roku, kiedy zasugerowano, że związek ten bezpośrednio wpływa produkcję nasienia.

Na podstawie analiz biochemicznych wywnioskowano, że jego działanie prowadzi do wytwarzania plemników, które pozbawione są ruchliwości wymaganej do zapłodnienia. Wcześniejsze badania wykorzystujące mysie modele wykazywały, że bezpłodność zwierząt nie była spowodowana brakiem plemników, ale ich strukturalna deformacją.

Ze względu na obawy o potencjalne działania niepożądane, które mogą objawiać się w wyniku blokowania spermatogenezy, dr Wei Yan i współpracownicy z Instytutu Lundquist zamiast próbować całkowicie zahamować produkcję nasienia, postanowili sprawdzić, czy możliwe byłoby czasowe "wyłączenie" produkowanych plemników.

Codzienne, pojedyncze doustne dawki tryptonidu podawane myszom i małpom sprawiły, że ich plemniki wykazywały minimalną ruchliwość lub jej brak, a w konsekwencji niepłodność samców. W ciągu 4-6 tygodni od przerwaniu zażywania substancji samce stawały się ponownie płodne.

Wei Yan wyjaśnia, że „białka niezbędne do tworzenia plemników są idealnymi celami leków do opracowania męskiej pigułki, ponieważ zakłócenia tych białek nie powodują poważnego zubożenia komórek w jądrze, ale zamiast tego prowadzą do deformacji plemników, a w konsekwencji do niefunkcjonalnych plemników w ejakulatach. Dlatego, jeśli zastosujesz związek, który celuje w takie białko, wszystkie powstałe plemniki będą zdeformowane i niefunkcjonalne, chociaż produkowana jest ich normalna liczba”.

  1. Z. Chang, W. Qin, H. Zheng, Triptonide is a reversible non-hormonal male contraceptive agent in mice and non-human primates, „Nature Communication” 2021, nr 12 (1253), [online] https://doi.org/10.1038/s41467-021-21517-5, [dostęp:] 11.03.2021.
  2. L. E. Lansdowe, Could a non-hormonal male contraceptive be on the horizon?, "technologybetworks.com" [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/compound-from-chinese-herb-exhibits-reversible-male-contraceptive-effects-346593, [dostęp:] 11.03.2021.
  3. V. Rees, Reversible male conceptive shos promise in pre-clinical studies, “drugtargetreview.com” [online], https://www.drugtargetreview.com/news/84785/reversible-male-contraceptive-shows-promise-in-pre-clinical-studies/, [dostęp:] 11.03.2021.
  4. Potential male contraceptive is effective and safe in animal models, “iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/potential-male-contraceptive-is-effective-and-safe-in-animal-models/, [dostęp:] 11.03.2021.
  5. Natural compound exhibits almost ideal male contraceptive effects in pre-clinical studies, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2021-03-natural-compound-ideal-male-contraceptive.html, [dostęp:] 11.03.2021.
  6. A.    Watkins, Here’s what’s on the horizon for a male contraceptive pill – but don’t hold your breath, “the conversation.com” [online], https://theconversation.com/heres-whats-on-the-horizon-for-a-male-contraceptive-pill-but-dont-hold-your-breath-92509, [dostęp:] 11.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rzeżączka – objawy, przyczyny i leczenie

    Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją dwoinka rzeżączki, należąca do bakterii Gram-ujemnych. Stwierdzono występowanie rzeżączki u kobiet i u mężczyzn. W zależności od płci choroba daje jednak inne objawy: u kobiet powoduje zwykle zapalenie kanału szyjki macicy, a u mężczyzn – zapalenie cewki moczowej. W leczeniu rzeżączki stosuje się antybiotyki – w porę podjęta terapia daje duże szanse na pełne wyleczenie.

  • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – zalety i wady spirali antykoncepcyjnej

    Wkładka domaciczna jest dziś często wybieraną metodą antykoncepcji. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji o wysokiej skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

  • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

    Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus HPV jest przenoszony drogą płciową – STI (ang. Sexually Transmitted Infections). Prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia mechanicznego. Warto wiedzieć, że prezerwatywa także nie jest gwarantem uniknięcia zakażenia wśród osób aktywnych seksualnie.

  • Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

    Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

  • Jak osiągnąć orgazm pochwowy?

    W toku ewolucji gatunek ludzki, jako jeden z niewielu w królestwie zwierząt, rozwinął dodatkową korzyść z odbywania stosunku płciowego. W większości przypadków zwierzęta inicjują stosunki seksualne jedynie w celu zapłodnienia samicy. Jest to napędzane wewnętrznym instynktem, dzięki któremu gatunek ma większe szanse na przetrwanie. Z kolei ludzie i... delfiny podczas stosunku płciowego dążą dodatkowo do czerpania przyjemności. Szczytem osiąganej satysfakcji seksualnej jest orgazm odczuwany zarówno przez osobniki płci żeńskiej, jak i męskiej.

  • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

    Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij