"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne
Justyna Piekara

"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne

Naukowcy przebadali związek, który dobrze rokuje jako środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania przez mężczyzn. W modelach zwierzęcych triptonid okazał się bezpieczny i skuteczny, a jego działanie odwracalne. Wyniki najnowszych badań napawają optymizmem, a badacze mają nadzieję, że wkrótce uda się urzeczywistnić pomysł stworzenia “pigułki antykoncepcyjnej” przeznaczonej dla mężczyzn.

Prace nad propozycją antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Pomimo ogromnych wysiłków podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, dostęp do środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla mężczyzn jest bardzo ograniczony. Obecnie dostępne są dwie realne i skuteczne opcje antykoncepcji dla mężczyzn – prezerwatywy lub wazektomia.

Chociaż pomysł stworzenia antykoncepcyjnej pigułki dla mężczyzn istnieje tak długo, jak tabletki hormonalne dla kobiet, czyli co najmniej od 50 lat, to badania mające na celu opracowanie takiego środka nie zaowocowały sukcesem. Powstałe propozycje, które poddano wstępnym badaniom wiązały się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Christina Wang i Ronald Swerdloff, założyciele Instytutu Lundquist, którzy prowadzą badania kliniczne i pracują nad metodami kontroli urodzeń podkreślają, że im więcej sposobów antykoncepcji będzie dostępnych, tym lepiej. Eksperci chcieliby, aby w grupie produktów farmaceutycznych znajdowały się preparaty antykoncepcyjne uwzględniające różnorodne potrzeby planowania rodziny – skuteczne rozwiązania dla par o różnym pochodzeniu etnicznym, kulturowym i religijnym.

Triptonid – obiecujący kandydat na środek antykoncepcyjny

Triptonid to naturalny związek otrzymywany z chińskiego ziela Tripterygium Wilfordii Hook F. Można go również wytworzyć na drodze syntezy chemicznej. 

Zespół badaczy twierdzi, że dane sugerują, iż triptonid jest wysoce obiecujący. Wydaje się, że spełnia wszystkie kryteria realnego kandydata na środek antykoncepcyjny dla mężczyzn – wykazuje dobrą biodostępność, jest bezpieczny, skuteczny a jego działanie jest odwracalne. Nie stwierdzono żadnych krótko- ani długotrwałych efektów ubocznych podczas jego stosowania.

Polecane dla Ciebie

Jak działa triptonid?

Triptonid jest badany pod kątem skuteczności antykoncepcji od 2000 roku, kiedy zasugerowano, że związek ten bezpośrednio wpływa produkcję nasienia.

Na podstawie analiz biochemicznych wywnioskowano, że jego działanie prowadzi do wytwarzania plemników, które pozbawione są ruchliwości wymaganej do zapłodnienia. Wcześniejsze badania wykorzystujące mysie modele wykazywały, że bezpłodność zwierząt nie była spowodowana brakiem plemników, ale ich strukturalna deformacją.

Ze względu na obawy o potencjalne działania niepożądane, które mogą objawiać się w wyniku blokowania spermatogenezy, dr Wei Yan i współpracownicy z Instytutu Lundquist zamiast próbować całkowicie zahamować produkcję nasienia, postanowili sprawdzić, czy możliwe byłoby czasowe "wyłączenie" produkowanych plemników.

Codzienne, pojedyncze doustne dawki tryptonidu podawane myszom i małpom sprawiły, że ich plemniki wykazywały minimalną ruchliwość lub jej brak, a w konsekwencji niepłodność samców. W ciągu 4-6 tygodni od przerwaniu zażywania substancji samce stawały się ponownie płodne.

Wei Yan wyjaśnia, że „białka niezbędne do tworzenia plemników są idealnymi celami leków do opracowania męskiej pigułki, ponieważ zakłócenia tych białek nie powodują poważnego zubożenia komórek w jądrze, ale zamiast tego prowadzą do deformacji plemników, a w konsekwencji do niefunkcjonalnych plemników w ejakulatach. Dlatego, jeśli zastosujesz związek, który celuje w takie białko, wszystkie powstałe plemniki będą zdeformowane i niefunkcjonalne, chociaż produkowana jest ich normalna liczba”.

  1. Z. Chang, W. Qin, H. Zheng, Triptonide is a reversible non-hormonal male contraceptive agent in mice and non-human primates, „Nature Communication” 2021, nr 12 (1253), [online] https://doi.org/10.1038/s41467-021-21517-5, [dostęp:] 11.03.2021.
  2. L. E. Lansdowe, Could a non-hormonal male contraceptive be on the horizon?, "technologybetworks.com" [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/compound-from-chinese-herb-exhibits-reversible-male-contraceptive-effects-346593, [dostęp:] 11.03.2021.
  3. V. Rees, Reversible male conceptive shos promise in pre-clinical studies, “drugtargetreview.com” [online], https://www.drugtargetreview.com/news/84785/reversible-male-contraceptive-shows-promise-in-pre-clinical-studies/, [dostęp:] 11.03.2021.
  4. Potential male contraceptive is effective and safe in animal models, “iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/potential-male-contraceptive-is-effective-and-safe-in-animal-models/, [dostęp:] 11.03.2021.
  5. Natural compound exhibits almost ideal male contraceptive effects in pre-clinical studies, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2021-03-natural-compound-ideal-male-contraceptive.html, [dostęp:] 11.03.2021.
  6. A.    Watkins, Here’s what’s on the horizon for a male contraceptive pill – but don’t hold your breath, “the conversation.com” [online], https://theconversation.com/heres-whats-on-the-horizon-for-a-male-contraceptive-pill-but-dont-hold-your-breath-92509, [dostęp:] 11.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Preejakulat – stosunek przerywany a ryzyko ciąży

    Preejakulat, czyli bezbarwna wydzielina, produkowany jest przez męski układ rozrodczy podczas wzbudzenia seksualnego. Spełnia on szereg ważnych funkcji ułatwiających akt seksualny i samo zapłodnienie. Jaka jest szansa na zajście w ciążę przez preejakulat?

  • Antykoncepcja po porodzie – jaka będzie najlepsza?

    Po porodzie kobiecy organizm stopniowo powraca do swojego stanu sprzed ciąży. Między innymi dochodzi do powrotu płodności, o czym świadczy pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie. Może to nastąpić po zaledwie kilku tygodniach od urodzenia dziecka albo nawet po roku. Co wpływa na płodność po ciąży? Kiedy można zacząć uprawiać seks po ciąży? Jaka metoda antykoncepcji po porodzie będzie najlepsza?

  • Seks analny – zagrożenia, choroby, jak się przygotować

    Seks analny od kilku dekad wzbudza mnóstwo kontrowersji, a w wielu kręgach jest tematem tabu. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, czy jest bezpieczny dla zdrowia. Czym tak naprawdę jest seks analny i jak się do niego przygotować?

  • Seks bez zabezpieczenia – czym można się zarazić?

    Seks to jedna z najprzyjemniejszych sytuacji, która może wydarzyć się między dwojgiem zakochanych ludzi. Chwila zapomnienia może jednak skończyć się mało romantycznie – jedną z wielu chorób, w tym rzeżączką, kiłą, a w skrajnych przypadkach nawet AIDS. Czym można zarazić się poprzez stosunek płciowy bez zabezpieczenia?

  • Punkt G – gdzie się znajduje?

    Enigmatyczny punkt G rozbudza wyobraźnię kochanków na całym świecie. Zdaniem wielu seksuologów jest to najwrażliwsza strefa erogenna w ludzkim ciele. Dla sceptyków jest jak mityczna Atlantyda, której istnienia nikt nigdy nie dowiódł. Czy istnieje naprawdę? Gdzie się znajduje i jak wygląda?

  • Sapioseksualizm – na czym polega?

    Sapioseksualizm to nazwa, z którą być może część z nas już kiedyś się spotkała. Termin ten w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Sapioseksualizm jest bowiem pewnym rodzajem preferencji seksualnej, w której kluczową rolę odgrywa iloraz inteligencji. Jakie są jego przyczyny?

  • Demiseksualizm – czym jest? Objawy, przyczyny

    Tematyka orientacji seksualnych przestaje być tematem tabu i staje się powszechnie znana, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Niektóre terminy nie są jednak zbyt popularne, bo pojawia się coraz więcej typów orientacji seksualnych, o których wiele osób nie ma pojęcia. Jedną z nich jest demiseksualizm, o którym wiemy stosunkowo od niedawna. Czym jest demiseksualizm?

  • Implant antykoncepcyjny – jak działa i czy jest skuteczny? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Implant antykoncepcyjny jest jedną z dostępnych metod antykoncepcji. Jest to małe, elastyczne urządzenie w kształcie plastikowej pałeczki, zwykle o długości około 4 cm i średnicy 2 mm, które jest wprowadzane pod skórę ramienia. Najpopularniejszym implantem antykoncepcyjnym na rynku jest implant hormonalny, który uwalnia etonogestrel do organizmu w celu zapobiegania ciąży.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij