"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne
Justyna Piekara

"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne

Naukowcy przebadali związek, który dobrze rokuje jako środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania przez mężczyzn. W modelach zwierzęcych triptonid okazał się bezpieczny i skuteczny, a jego działanie odwracalne. Wyniki najnowszych badań napawają optymizmem, a badacze mają nadzieję, że wkrótce uda się urzeczywistnić pomysł stworzenia “pigułki antykoncepcyjnej” przeznaczonej dla mężczyzn.

Prace nad propozycją antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Pomimo ogromnych wysiłków podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, dostęp do środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla mężczyzn jest bardzo ograniczony. Obecnie dostępne są dwie realne i skuteczne opcje antykoncepcji dla mężczyzn – prezerwatywy lub wazektomia.

Chociaż pomysł stworzenia antykoncepcyjnej pigułki dla mężczyzn istnieje tak długo, jak tabletki hormonalne dla kobiet, czyli co najmniej od 50 lat, to badania mające na celu opracowanie takiego środka nie zaowocowały sukcesem. Powstałe propozycje, które poddano wstępnym badaniom wiązały się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Christina Wang i Ronald Swerdloff, założyciele Instytutu Lundquist, którzy prowadzą badania kliniczne i pracują nad metodami kontroli urodzeń podkreślają, że im więcej sposobów antykoncepcji będzie dostępnych, tym lepiej. Eksperci chcieliby, aby w grupie produktów farmaceutycznych znajdowały się preparaty antykoncepcyjne uwzględniające różnorodne potrzeby planowania rodziny – skuteczne rozwiązania dla par o różnym pochodzeniu etnicznym, kulturowym i religijnym.

Triptonid – obiecujący kandydat na środek antykoncepcyjny

Triptonid to naturalny związek otrzymywany z chińskiego ziela Tripterygium Wilfordii Hook F. Można go również wytworzyć na drodze syntezy chemicznej. 

Zespół badaczy twierdzi, że dane sugerują, iż triptonid jest wysoce obiecujący. Wydaje się, że spełnia wszystkie kryteria realnego kandydata na środek antykoncepcyjny dla mężczyzn – wykazuje dobrą biodostępność, jest bezpieczny, skuteczny a jego działanie jest odwracalne. Nie stwierdzono żadnych krótko- ani długotrwałych efektów ubocznych podczas jego stosowania.

Polecane dla Ciebie

Jak działa triptonid?

Triptonid jest badany pod kątem skuteczności antykoncepcji od 2000 roku, kiedy zasugerowano, że związek ten bezpośrednio wpływa produkcję nasienia.

Na podstawie analiz biochemicznych wywnioskowano, że jego działanie prowadzi do wytwarzania plemników, które pozbawione są ruchliwości wymaganej do zapłodnienia. Wcześniejsze badania wykorzystujące mysie modele wykazywały, że bezpłodność zwierząt nie była spowodowana brakiem plemników, ale ich strukturalna deformacją.

Ze względu na obawy o potencjalne działania niepożądane, które mogą objawiać się w wyniku blokowania spermatogenezy, dr Wei Yan i współpracownicy z Instytutu Lundquist zamiast próbować całkowicie zahamować produkcję nasienia, postanowili sprawdzić, czy możliwe byłoby czasowe "wyłączenie" produkowanych plemników.

Codzienne, pojedyncze doustne dawki tryptonidu podawane myszom i małpom sprawiły, że ich plemniki wykazywały minimalną ruchliwość lub jej brak, a w konsekwencji niepłodność samców. W ciągu 4-6 tygodni od przerwaniu zażywania substancji samce stawały się ponownie płodne.

Wei Yan wyjaśnia, że „białka niezbędne do tworzenia plemników są idealnymi celami leków do opracowania męskiej pigułki, ponieważ zakłócenia tych białek nie powodują poważnego zubożenia komórek w jądrze, ale zamiast tego prowadzą do deformacji plemników, a w konsekwencji do niefunkcjonalnych plemników w ejakulatach. Dlatego, jeśli zastosujesz związek, który celuje w takie białko, wszystkie powstałe plemniki będą zdeformowane i niefunkcjonalne, chociaż produkowana jest ich normalna liczba”.

 1. Z. Chang, W. Qin, H. Zheng, Triptonide is a reversible non-hormonal male contraceptive agent in mice and non-human primates, „Nature Communication” 2021, nr 12 (1253), [online] https://doi.org/10.1038/s41467-021-21517-5, [dostęp:] 11.03.2021.
 2. L. E. Lansdowe, Could a non-hormonal male contraceptive be on the horizon?, "technologybetworks.com" [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/compound-from-chinese-herb-exhibits-reversible-male-contraceptive-effects-346593, [dostęp:] 11.03.2021.
 3. V. Rees, Reversible male conceptive shos promise in pre-clinical studies, “drugtargetreview.com” [online], https://www.drugtargetreview.com/news/84785/reversible-male-contraceptive-shows-promise-in-pre-clinical-studies/, [dostęp:] 11.03.2021.
 4. Potential male contraceptive is effective and safe in animal models, “iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/potential-male-contraceptive-is-effective-and-safe-in-animal-models/, [dostęp:] 11.03.2021.
 5. Natural compound exhibits almost ideal male contraceptive effects in pre-clinical studies, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2021-03-natural-compound-ideal-male-contraceptive.html, [dostęp:] 11.03.2021.
 6. A.    Watkins, Here’s what’s on the horizon for a male contraceptive pill – but don’t hold your breath, “the conversation.com” [online], https://theconversation.com/heres-whats-on-the-horizon-for-a-male-contraceptive-pill-but-dont-hold-your-breath-92509, [dostęp:] 11.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna) – działanie, rodzaje, skuteczność

  Wkładka domaciczna jest jedną z częściej wybieranych metod antykoncepcji na świecie. Jest to łatwo odwracalna, długoterminowa forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności, która nie wymaga regularnych czynności związanych z zachowaniem jej działania. Dostępność w dwóch wariantach umożliwia jej stosowanie także u kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe ze względu na swoiste przeciwskazania. 

 • Niepłodność – przyczyny i metody leczenia niepłodności u kobiet i mężczyzn

  Niepłodność to problem medyczny, ale także społeczny, z którym boryka się coraz więcej par (w Polsce około miliona). Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Na płodność mogą wpływać predyspozycje genetyczne, problemy zdrowotne, jak i tryb życia. Wśród najczęstszych przyczyn niepłodności można wymienić: czynnik męski (obniżone parametry nasienia), endometriozę, zaburzenia owulacji, niedrożność jajowodów czy wady macicy. Niekiedy przyczyna niemożności zajścia w ciążę pozostaje nieuchwytna, wówczas mówi się o niepłodności idiopatycznej. Diagnostyka i leczenie niepłodności wymagają holistycznego podejścia. 

 • Rzęsistkowica – przyczyny, objawy, leczenie zakażenia rzęsistkiem pochwowym

  Rzęsistek pochwowy to pasożyt układu moczowo–płciowego. Źródłami zakażenia mogą być chory partner seksualny czy używanie cudzych przyborów kąpielowych, dlatego bardzo ważne jest stosowanie antykoncepcji barierowej podczas kontaktów seksualnych oraz odpowiednia higiena.

 • Kłykciny kończyste – przyczyny, objawy, leczenie

  Kłykciny kończyste to zmiany, które pojawiają się na skórze u osób zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Wirus ten należy do chorób przenoszonych drogą płciową – STI – sexually transmitted infections), prawdopodobieństwo zakażenia zwiększają przygodne kontakty seksualne bez zabezpieczenia. 

 • Antykoncepcja dla mężczyzn – metody i ich skuteczność

  Wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie jest jeszcze wystarczająco szeroki, jednak medycyna w bardzo zaawansowany sposób skupia się na badaniach dotyczących nowoczesnych rozwiązań. Zatem – jakie metody antykoncepcji są dostępne dla mężczyzn? Które z nich są najskuteczniejsze? Odpowiadamy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij