"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne
Justyna Piekara

"Męska pigułka" antykoncepcyjna coraz bliżej opracowania. Triptonid pomyślnie przeszedł testy przedkliniczne

Naukowcy przebadali związek, który dobrze rokuje jako środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania przez mężczyzn. W modelach zwierzęcych triptonid okazał się bezpieczny i skuteczny, a jego działanie odwracalne. Wyniki najnowszych badań napawają optymizmem, a badacze mają nadzieję, że wkrótce uda się urzeczywistnić pomysł stworzenia “pigułki antykoncepcyjnej” przeznaczonej dla mężczyzn.

Prace nad propozycją antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn

Pomimo ogromnych wysiłków podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięcioleci, dostęp do środków antykoncepcyjnych przeznaczonych dla mężczyzn jest bardzo ograniczony. Obecnie dostępne są dwie realne i skuteczne opcje antykoncepcji dla mężczyzn – prezerwatywy lub wazektomia.

Chociaż pomysł stworzenia antykoncepcyjnej pigułki dla mężczyzn istnieje tak długo, jak tabletki hormonalne dla kobiet, czyli co najmniej od 50 lat, to badania mające na celu opracowanie takiego środka nie zaowocowały sukcesem. Powstałe propozycje, które poddano wstępnym badaniom wiązały się z poważnymi skutkami ubocznymi.

Christina Wang i Ronald Swerdloff, założyciele Instytutu Lundquist, którzy prowadzą badania kliniczne i pracują nad metodami kontroli urodzeń podkreślają, że im więcej sposobów antykoncepcji będzie dostępnych, tym lepiej. Eksperci chcieliby, aby w grupie produktów farmaceutycznych znajdowały się preparaty antykoncepcyjne uwzględniające różnorodne potrzeby planowania rodziny – skuteczne rozwiązania dla par o różnym pochodzeniu etnicznym, kulturowym i religijnym.

Triptonid – obiecujący kandydat na środek antykoncepcyjny

Triptonid to naturalny związek otrzymywany z chińskiego ziela Tripterygium Wilfordii Hook F. Można go również wytworzyć na drodze syntezy chemicznej. 

Zespół badaczy twierdzi, że dane sugerują, iż triptonid jest wysoce obiecujący. Wydaje się, że spełnia wszystkie kryteria realnego kandydata na środek antykoncepcyjny dla mężczyzn – wykazuje dobrą biodostępność, jest bezpieczny, skuteczny a jego działanie jest odwracalne. Nie stwierdzono żadnych krótko- ani długotrwałych efektów ubocznych podczas jego stosowania.

Powiązane produkty

Jak działa triptonid?

Triptonid jest badany pod kątem skuteczności antykoncepcji od 2000 roku, kiedy zasugerowano, że związek ten bezpośrednio wpływa produkcję nasienia.

Na podstawie analiz biochemicznych wywnioskowano, że jego działanie prowadzi do wytwarzania plemników, które pozbawione są ruchliwości wymaganej do zapłodnienia. Wcześniejsze badania wykorzystujące mysie modele wykazywały, że bezpłodność zwierząt nie była spowodowana brakiem plemników, ale ich strukturalna deformacją.

Ze względu na obawy o potencjalne działania niepożądane, które mogą objawiać się w wyniku blokowania spermatogenezy, dr Wei Yan i współpracownicy z Instytutu Lundquist zamiast próbować całkowicie zahamować produkcję nasienia, postanowili sprawdzić, czy możliwe byłoby czasowe "wyłączenie" produkowanych plemników.

Codzienne, pojedyncze doustne dawki tryptonidu podawane myszom i małpom sprawiły, że ich plemniki wykazywały minimalną ruchliwość lub jej brak, a w konsekwencji niepłodność samców. W ciągu 4-6 tygodni od przerwaniu zażywania substancji samce stawały się ponownie płodne.

Wei Yan wyjaśnia, że „białka niezbędne do tworzenia plemników są idealnymi celami leków do opracowania męskiej pigułki, ponieważ zakłócenia tych białek nie powodują poważnego zubożenia komórek w jądrze, ale zamiast tego prowadzą do deformacji plemników, a w konsekwencji do niefunkcjonalnych plemników w ejakulatach. Dlatego, jeśli zastosujesz związek, który celuje w takie białko, wszystkie powstałe plemniki będą zdeformowane i niefunkcjonalne, chociaż produkowana jest ich normalna liczba”.

  1. Z. Chang, W. Qin, H. Zheng, Triptonide is a reversible non-hormonal male contraceptive agent in mice and non-human primates, „Nature Communication” 2021, nr 12 (1253), [online] https://doi.org/10.1038/s41467-021-21517-5, [dostęp:] 11.03.2021.
  2. L. E. Lansdowe, Could a non-hormonal male contraceptive be on the horizon?, "technologybetworks.com" [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/compound-from-chinese-herb-exhibits-reversible-male-contraceptive-effects-346593, [dostęp:] 11.03.2021.
  3. V. Rees, Reversible male conceptive shos promise in pre-clinical studies, “drugtargetreview.com” [online], https://www.drugtargetreview.com/news/84785/reversible-male-contraceptive-shows-promise-in-pre-clinical-studies/, [dostęp:] 11.03.2021.
  4. Potential male contraceptive is effective and safe in animal models, “iflscience.com” [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/potential-male-contraceptive-is-effective-and-safe-in-animal-models/, [dostęp:] 11.03.2021.
  5. Natural compound exhibits almost ideal male contraceptive effects in pre-clinical studies, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2021-03-natural-compound-ideal-male-contraceptive.html, [dostęp:] 11.03.2021.
  6. A.    Watkins, Here’s what’s on the horizon for a male contraceptive pill – but don’t hold your breath, “the conversation.com” [online], https://theconversation.com/heres-whats-on-the-horizon-for-a-male-contraceptive-pill-but-dont-hold-your-breath-92509, [dostęp:] 11.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazektomia – na czym polega? Jak się ją wykonuje i czy jest odwracalna?

    Wazektomia to zabieg mikrochirurgiczny polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Jest uważany za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Co więcej, procedura ta nie wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Na czym polega wazektomia i jaka jest skuteczność zabiegu?

  • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

    Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

  • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

    Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

  • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

    Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

  • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

    Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

  • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

    Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

  • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

    Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

  • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

    Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl